Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karidesler vs Karides: Ne # x27; Farkı?

En alt satırda

 1. Karidesler ve karidesler genelde karıştı. Aslında, terimler balıkçılık, tarım ve mutfak bağlamlarında birbirinin yerine kullanılmaktadır.

 2. Karideslerin ve karideslerin aynı olduğunu bile duymuş olabilirsin.

 3. Yine de birbirleriyle yakından ilgili olsalar da, ikisi birkaç şekilde ayırt edilebilir.

 4. Bu makale, karides ve karides arasındaki önemli benzerlikleri ve farklılıkları araştırıyor.

Ülkeler Arasında Değişen Tanımlar

 1. Dünyanın her yerinde hem karides hem de karides yakalanır, çiftlenir, satılır ve servis edilir.

 2. Ancak, yaşadığınız yer muhtemelen hangi terimi kullandığınızı veya daha sık gördüğünüzü belirler.

 3. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve İrlanda'da "karides" hem gerçek karidesleri hem de karidesleri tarif etmek için kullanılan genel terimdir.

 4. Kuzey Amerika'da "karides" terimi çok daha sık kullanılırken, "karides" kelimesi daha büyük türleri veya tatlı sudan avlananları tanımlamak için kullanılır.

 5. Ancak, "karides" ve "karides" aynı bağlamda kullanılmadığından, hangi kabukluların gerçekten satın aldığınızı bilmenizi zorlaştırıyor.

Karides ve Karides Bilimsel Olarak Farklı

 1. Hem karides hem de karides dekapod siparişinin üyeleri. "Dekapod" terimi tam anlamıyla "10 ayaklı" anlamına gelir. Böylece, hem karides hem de karides 10 ayağa sahiptir. Bununla birlikte, iki tür kabuklu hayvan, farklı desapodların alt sınırlarından gelir.

 2. Karides, kerevitleri, ıstakozları ve yengeçleri de içeren pleocyemata alt sırasına aittir. Öte yandan, karidesler dendrobranchiata alt sırasına aittir.

 3. Ancak, yaygın kullanımda, "karides" ve "karides" terimleri birçok dendrobranchiata ve pleocyemata türü için birbiri yerine kullanılır.

 4. Hem karideslerin hem de karideslerin ince bir dış iskeleti var ve vücutları üç ana bölüme ayrılıyor: baş, göğüs ve karın (1).

 5. Karides ve karides arasındaki ana anatomik fark vücut formudur.

 6. Karidesde toraks baş ve karın bölgesi ile örtüşüyor. Ancak karideslerde, her bölüm altındaki bölümle çakışıyor. Yani, kafa göğüs kafesi ile üst üste biner ve göğüs kafesi karın ile üst üste gelir. [! 5240 => 1140 = 3!

 7. Bacakları da biraz farklı. Karideslerin sadece bir çiftleri varken, karideslerin üç çift pençe bacakları vardır. Karideslerin ayrıca karideslerden daha uzun bacakları vardır.

 8. Karides ve karides arasındaki temel farklardan biri çoğalmalarıdır.

 9. Karides döllenmiş yumurtalarını vücutlarının altından taşır, fakat karidesler yumurtalarını suya bırakır ve kendi başlarına büyümelerini sağlar.

Farklı Su Türlerinde Yaşıyorlar

 1. Hem karides hem de karides dünyanın her yerinden su kütlelerinde bulunur.

 2. Türlere bağlı olarak karides ılık ve soğuk sularda, tropiklerden kutuplara ve tatlı veya tuzlu suda bulunabilir.

 3. Bununla birlikte, karideslerin sadece% 23'ü tatlı su türleridir (2). [! 5240 => 1140 = 4!

 4. Karidesler hem tatlı hem de tuzlu suda bulunabilir, fakat karideslerin aksine çoğu çeşit tatlı suda bulunur.

 5. Çoğu karides, sıcak suları tercih eder. Ancak, Kuzey Yarımküre'de daha soğuk sularda çeşitli türler de bulunabilir. [! 5240 => 1140 = 4!

Farklı Boyutlarda Olabilir

 1. Karidesler karideslerden daha büyük olma eğiliminde olduğundan karidesler ve karidesler büyüklükleriyle ayırt edilir.

 2. Ancak, ikisini birbirinden ayıran standart bir boyut sınırı yoktur. En sık, insanlar bu kabukluları kilo başına sayıma göre sınıflandırır.

 3. Genel olarak, "büyük" ifadesi, genellikle kilo başına 40 veya daha az pişmiş karides veya karides (kg başına 88) alacağınız anlamına gelir. "Orta", pound başına yaklaşık 50 (kg başına 110) ve "küçük" pound başına yaklaşık 60 (kg başına 132) anlamına gelir.

 4. Bununla birlikte, meselenin gerçekliği, büyüklüğün her zaman gerçek bir karides veya gerçek karidesin göstergesi olmamasıdır, çünkü her tür türe bağlı olarak çok çeşitli boyutlarda gelir.

Besin Profilleri Benzer

 1. Besin değeri söz konusu olduğunda karides ve karides arasında belgelenmiş önemli bir fark yoktur.

 2. Her biri iyi bir protein kaynağıdır, aynı zamanda kalorilerde nispeten düşüktür.

 3. Üç ons (85 gram) karides veya karides, yaklaşık 18 gram protein ve sadece yaklaşık 85 kalori içerir (3).

 4. Karides ve karides bazen yüksek kolesterol içeriği nedeniyle eleştiriliyor. Bununla birlikte, her biri aslında iyi miktarda sağlıklı omega-3 yağ asitleri içeren çok arzu edilen bir yağ profilini sağlar (3). [! 5240 => 1140 = 6!

 5. Yağsız protein ve sağlıklı yağlar sağlamanın yanı sıra, bu kabuklular çok iyi bir selenyum kaynağıdır, önemli bir antioksidandır. Selenyumun günlük değerinin yaklaşık% 50'sini yalnızca 3 ons (85 gram) (3) alabilirsiniz.

 6. Ayrıca, kabuklu deniz ürünlerinde bulunan selenyum türü insan vücudu tarafından çok iyi emilir.

 7. Son olarak, karides ve karides çok iyi B12 vitamini, demir ve fosfor kaynaklarıdır.

Mutfakta Değiştirilerek Kullanılabilir

 1. Karidesleri karideslerden ayıran kesin bir lezzet yok. Tat ve doku bakımından çok benzerler.

 2. Bazı karideslerin karideslerden daha tatlı ve etli olduğunu, karideslerin ise daha hassas olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, türlerin diyetleri ve habitatları tat ve doku üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahiptir.

 3. Bu nedenle, karides ve karides genellikle tariflerde birbirinin yerine kullanılır.

 4. Bu kabuklu deniz hayvanlarını hazırlamanın çeşitli yolları var. Her biri kızartılabilir, ızgarada pişirilebilir veya buharda pişirilebilir. Kabuk açık veya kapalı olarak pişirilebilirler.

 5. Hem karideslerin hem de karideslerin hızlı pişirme kabiliyetleri olduğu biliniyor, bu da hızlı ve kolay bir yemek için mükemmel bir bileşen olmasını sağlıyor.

Alt satırda

 1. Dünya çapında, "karides" ve "karides" terimleri genellikle birbirlerinin yerine kullanılır. Büyüklüklerine, şekillerine veya içinde yaşadıkları su türüne göre kategorize edilebilirler.

 2. Bununla birlikte, karides ve karides bilimsel olarak farklı. Kabuklu soy ağacının farklı dallarından geliyorlar ve anatomik olarak farklılar.

 3. Bununla birlikte, beslenme profilleri çok benzer. Her biri iyi bir protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineral kaynağıdır.

 4. Yani biraz farklı olsalar da her ikisi de diyetinize besleyici katkılar sağlıyor ve muhtemelen çoğu tariflerde bir tanesini ikame etmekle ilgili bir probleminiz olmayacak.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407