Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karides Sağlıklı mı? Beslenme, Kalori ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Karides en çok tüketilen kabuklu deniz hayvanlarından biridir.

 2. Oldukça besleyicidir ve diğer birçok gıdada bol miktarda bulunmayan iyot gibi yüksek miktarda belirli besinleri sağlar.

 3. Öte yandan, bazı insanlar yüksek kolesterol içeriği nedeniyle karideslerin sağlıksız olduğunu iddia ediyorlar.

 4. Ayrıca, genellikle çiftlikte yetiştirilen karideslerin, yakalanmış karideslerle karşılaştırıldığında bazı olumsuz sağlık etkilerinin olabileceğine inanılıyor.

 5. Bu makale, karidesin diyetinize dahil etmek için sağlıklı bir gıda olup olmadığını belirlemek için kanıtları inceleyecek.

Karides Kalorilerde Az, Besin Maddelerinde Zengin

 1. Karidesin etkileyici bir beslenme profili var.

 2. Kaloriler oldukça düşük, 3 onsluk (85 gramlık) bir porsiyonda sadece 84 kalori sağlıyor ve karbonhidrat içermiyor. Karideslerdeki kalorilerin yaklaşık% 90'ı proteinden, diğerleri yağdan gelir (1).

 3. Ek olarak, aynı porsiyon büyüklüğü, iltihaplanmayı azaltmaya ve kalp sağlığını artırmaya yardımcı olabilecek bir mineral olan selenyum için günlük ihtiyacınızın% 50'sini içeren 20'den fazla farklı vitamin ve mineral sağlar (1, 2). ).

 4. 3 onsluk (85 gram) bir karides (1) porsiyonundaki besinlere genel bir bakış:

 5. Karides aynı zamanda birçok insanın yetersiz kaldığı önemli bir mineral olan en iyi gıda kaynağı olan iyot kaynaklarından biridir. Düzgün tiroid fonksiyonu ve beyin sağlığı için iyot gerekir (3, 4, 5).

 6. Karides, çeşitli sağlık yararları olabilecek astaksantin antioksidanlarına ek olarak, iyi bir omega-6 ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır (1, 6).

Karides Kolesterol İçinde Yüksek

 1. Karides, yüksek kolesterol içeriği nedeniyle genellikle kötü bir rap alıyor.

 2. 3 onsluk (85 gram) bir porsiyon 166 mg kolesterol içerir. Bu, ton balığı gibi diğer deniz ürünleri türlerindeki kolesterol miktarından neredeyse% 85 daha fazladır (1, 7).

 3. Birçok insan, kanınızdaki kolesterolü yükselttiğine ve böylece kalp hastalıklarını yükselttiğine inandığı için kolesterolü yüksek gıdalardan korkuyor.

 4. Bununla birlikte, araştırmalar bunun popülasyonun sadece dörtte birinin diyet kolesterolüne duyarlı olması nedeniyle çoğu insan için geçerli olmayabileceğini göstermektedir. Gerisi için, diyet kolesterol kan kolesterol düzeyleri üzerinde sadece küçük bir etkiye sahip olabilir (8, 9).

 5. Bunun nedeni, kanınızdaki kolesterolün çoğunun karaciğeriniz tarafından üretilmesidir ve kolesterolü yüksek yiyecekler yediğinizde, karaciğeriniz daha az üretir (8, 10).

 6. Dahası, karides omega-3 yağ asitleri ve astaksantin antioksidanları (6, 11, 12, 13) gibi sağlığı artırabilecek bazı besinler içeriyor. [! 1013 => 1140 = 3!

 7. Başka bir çalışmada, düzenli olarak karides dahil kabuklu deniz ürünleri tüketen 356 kadının diyetlerinde kabuklu deniz ürünleri içermeyenlere kıyasla anlamlı derecede düşük trigliseritleri ve kan basıncı seviyelerine sahip olduğu bulundu (15).

 8. Araştırmalar, karides tüketenlerin düzenli olarak yemek yemeyenlere göre daha yüksek kalp hastalığı riski olmadığını da göstermiştir (16). [! 1013 => 1140 = 3!

Karides Antioksidan İçeriyor

 1. Karideslerde primer antioksidan türü astaksantin adı verilen bir karotenoid.

 2. Astaksantin, karides tarafından tüketilen bir yosun bileşenidir. Bu nedenle karides astaksantinin başlıca bir kaynağıdır. Aslında, bu antioksidan karides hücrelerinin kırmızımsı renginden sorumludur (17). [! 1013 => 1140 = 4!

 3. Ayrıca, astaksantin beyin sağlığı için faydalı olabilir. Antiinflamatuar özellikleri, Alzheimer (17, 21) gibi sıklıkla hafıza kaybına ve nörodejeneratif hastalıklara yol açan beyin hücrelerinize zarar gelmesini önleyebilir.

 4. Bu bulgulara rağmen, karides içindeki astaksantinin genel sağlık üzerindeki rolünü belirlemek için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç var.

Çiftlik İçi Karideslerde Antibiyotik Kullanımı

 1. ABD'deki karides talebinin yüksek olması nedeniyle, genellikle diğer ülkelerden ithal ediliyor.

 2. ABD’de tüketilen karideslerin% 80’inden fazlası yurtdışından, Tayland, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerden geliyor (22). [! 1013 => 1140 = 5!

 3. Diğer ülkelerden yetiştirilen deniz ürünleri, hastalığa karşı yüksek duyarlılığı nedeniyle sıklıkla antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte, ABD karides ve diğer kabuklu deniz hayvanlarında antibiyotik kullanımına izin vermez (23, 24).

 4. Ancak, yüksek miktarda karides ithalatı nedeniyle, FDA hepsini düzenleyemiyor. Bu nedenle, antibiyotiklerle kirlenmiş çiftlik karidesleri, ABD gıda tedarikine girme potansiyeline sahiptir (25). [! 1013 => 1140 = 5!

 5. Karideste antibiyotik kullanmanın, herhangi bir önemli olumsuz sağlık etkisine sahip olduğu doğrulanmadı. Bununla birlikte, antibiyotik tedavisine cevap vermeyen hastalık salgınlarına neden olabilen antibiyotik direncine yol açabilir (26, 27, 28, 29). [! 1013 => 1140 = 5!

 1. Karides dahil kabuklu deniz hayvanları, ABD'de balık, yerfıstığı, ağaç fındık, buğday, süt ve soya ile birlikte en iyi sekiz besin alerjisinden biri olarak sınıflandırılıyor (30, 31).

 2. Karides alerjilerinin en yaygın tetikleyicisi kabuklu deniz hayvanlarında bulunan bir protein olan tropomiyosindir. Karideslerdeki alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek diğer proteinler arasında arginin kinaz ve hemosiyanin bulunur (32). [! 1013 => 1140 = 6!

 3. Karides alerjisi olan bazı kişilerde de anafilaktik reaksiyonlar olabilir. Bu, derhal tedavi edilmezse sonuçta nöbetlere, bilinç kaybına ve hatta ölüme yol açabilecek tehlikeli ve ani bir reaksiyondur (33).

 4. Karideye alerjiniz varsa, alerjik reaksiyonları önlemenin tek yolu tamamen yemekten kaçınmaktır.

 5. Bazı durumlarda, karides pişirme buharları bile reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle, karides alerjisi olanlar, dolaylı olarak temas edebilecekleri durumlardan da kaçınmalıdır (34).

Yüksek Kaliteli Karides Nasıl Seçilir

 1. Hasar görmemiş, enfekte olmuş veya kontamine olmayan yüksek kaliteli, taze karideslerin seçilmesi önemlidir.

 2. Çiğ karides alırken, sıkı olduklarından emin olun. Kabukları yarı saydam ve grimsi yeşil, pembemsi ten rengi veya açık pembe olmalıdır. Kabuklarda kararmış kenarlar veya siyah noktalar kalite kaybına neden olabilir (35).

 3. Ek olarak, çiğ ve pişmiş karidesler hafif, "okyanus benzeri" veya tuzlu bir kokuya sahip olmalıdır. Ezici bir "balık" veya amonyak benzeri bir koku ile karides tüketmek büyük olasılıkla şımarık ve güvensiz.

 4. Ayrıca pişmiş karidesinin sert ve kırmızı, pembe veya kırmızı bir tonla beyaz renkte olduğundan emin olun.

 5. Ayrıca, karidesin menşei ve kullanım uygulamaları hakkındaki sorularınızı cevaplayabilecek bilgili ve saygın bir tedarikçiden karides satın almak önemlidir.

Alt satırda

 1. Karidesin çeşitli sağlık yararları olabilir.

 2. Birkaç vitamin ve mineralde yüksektir ve zengin bir protein kaynağıdır. Karides yeme, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan astaksantin içeriğinden dolayı kalp ve beyin sağlığını da artırabilir (6, 11, 12, 13). [! 1013 => 1140 = 8!

 3. Karidesin sağlığa faydalarına rağmen, antibiyotiklerle potansiyel kirlenme gibi çiftlikte yetiştirilen karideslerin kalitesi hakkında bazı endişeler var.

 4. Bununla birlikte, saygın tedarikçilerinden satın alma gibi yüksek kaliteli karides almanızı sağlamak için atabileceğiniz birçok adım var.

 5. Genel olarak, karides dengeli bir beslenmeye tam olarak uyan sağlıklı bir besindir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407