Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karides Dengeli Bir Diyet İçin Sağlıklı mı?

Katkı

 1. Diyetinizde protein için yüzlerce seçenekle birlikte, karides hassas bir tada sahip etli dokulu bir seçenek sunar. Hem sıcak hem de soğuk servis edilen karidesleri suşi, güveçler, sandviçler ve çorbalarda kullanabilirsiniz, hatta sade tereyağı veya kokteyl sosuyla da yiyebilirsiniz.

 2. Çoğu insan için karides sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir ve düşük civa içeriği onu çekici bir seçenek haline getirir. Bununla birlikte, kolesterolünüzü izlemek zorunda kalırsanız, düşük kolesterollü deniz ürünleri seçimlerini düşünebilirsiniz.

Katkı

 1. Karides harika bir omega-3 yağ asidi kaynağı, protein, B-12 ve selenyum kaynağıdır. Ve kızartılmadığı veya sağlıksız soslarla hazırlanmadığı sürece, herhangi bir etçil diyetin sağlıklı bir parçası olabilir.

Karides Beslenmesi

 1. Genel olarak, üç onsluk pişmiş bir karides parçası:

 2. Bu deniz mahsulündeki kalorilerin çoğu proteinden kaynaklanıyor, küçük bir kısmı yağdan geliyor. Bir porsiyon karides neredeyse hiç yağ içermez, küçük bir kısmı doymuş yağdan gelir. Yemek planınızdaki doymuş yağı günde 22 gram veya daha az ile sınırlayın.

 3. Karides ayrıca günde 300 miligram önerilen sınırın yarısından fazla, porsiyon başına 165,8 miligram kolesterol içeriyor. Doymuş yağ ve kolesterol, tıkanmış atardamar riskinizi arttırmakla suçlanırken, yaşam tarzınızı ve kalp hastalığınıza genetik eğilimi de içeren diğer hususlar faktörüdür.

 4. Ancak karides aynı zamanda kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer sağlık durumları için risklerinizi önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilecek bir yağ asidi olan omega-3'ü de içeriyor.

Karidesli Protein

 1. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, her hafta iki porsiyon balık veya deniz ürünü önerir. Bir porsiyon karides 20 gram protein sağlar. Bu miktar, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, yağsız kas lifi oluşturmak ve enerji üretmek için her gün tüketmeniz gereken 46 ila 56 gram proteinin önemli bir bölümünü oluşturur.

 2. Koroner kalp hastalığı riskinizi azaltacak bir kadınsanız, diyetinize karides ekleyin. Circulation dergisinin Ağustos 2010 sayısındaki bir çalışmada, 30 ila 55 yaş arasındaki kadınlarda kardiyovasküler sorunların ortaya çıkma olasılığı daha düşük olan karides dahil, deniz mahsullerinden daha yüksek protein alımını koruyor.

Diğer Karides Yararları

 1. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, her hafta iki porsiyon balık veya deniz ürünü önerir. Bir porsiyon karides 20 gram protein sağlar. Bu miktar, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, yağsız kas lifi oluşturmak ve enerji üretmek için her gün tüketmeniz gereken 46 ila 56 gram proteinin önemli bir bölümünü oluşturur.

 2. Koroner kalp hastalığı riskinizi azaltacak bir kadınsanız diyetinize karides ekleyin. Circulation dergisinin Ağustos 2010 sayısındaki bir araştırma, 30 ila 55 yaş arasındaki kadınlarda kardiyovasküler sorunların ortaya çıkma ihtimalinin daha düşük olması ile karides dahil deniz mahsullerinden daha yüksek protein alımını ilişkilendirmektedir.

1. İyi Vitamin Kaynağı

 1. Karides günlük önerilen alımın yüzde 21.1'i ile iyi bir B-12 vitamini kaynağı olarak hizmet ediyor. Karidesli B-12 vitamini sinirlerinizin fonksiyonuna katkıda bulunur.

 2. Bir karides porsiyonu, her gün ihtiyaç duyduğunuz B-6 vitamini, E vitamini ve A vitamini yüzdesinin% 10'unun altında olmasını sağlar, bu da karidesinizi görme ve cildinizi iyileştirmek için iyi bir seçim yapar.

2. Yüksek Mineral İçeriği

 1. Bir porsiyon karides yiyin ve günlük tüketmeniz gereken selenyumun neredeyse yarısını tüketiyorsunuz. Selenyum tiroidinizin düzgün çalışmasında kritik bir rol oynar ve antioksidan koruma sağlar.

 2. Bir porsiyon karides aynı zamanda demirin yüzde 14,6'sını ve diyetinizin ihtiyaç duyduğu fosforun yüzde 11,6'sını içeriyor. Ek olarak, önerilen günlük çinko ve bakır alımının yaklaşık yüzde 8'ini alırsınız.

Dikkate Alınması Gereken Sağlık Sorunları

 1. Karides düşük miktarda civa içerirken, bu deniz ürünleri hala az miktarda potansiyel olarak tehlikeli kirletici madde içermektedir. Sağlık sorunlarından kaçınmak için tüketiminizi yedi günlük bir süre içinde 12 ons karidesle sınırlayın. Çiğ veya az pişmiş karides tüketmediğinizden emin olun, çünkü bu gıda kaynaklı hastalığa neden olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407