Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Karbonatlı (Köpüklü) Su: İyi mi Kötü mü?

Alt satırda

 1. Karbonatlı su serinletici bir içecek ve şekerli meşrubatlara iyi bir alternatif.

 2. Ancak, sağlığınız için kötü olabileceği endişeleri doğdu.

 3. Bu makale, karbonatlı suyun sağlığa etkilerine ayrıntılı olarak bakıyor.

Karbonatlı Su Nedir?

 1. Karbonatlı su, basınç altında karbon dioksit gazı ile aşılanmış sudur.

 2. Bu, köpüklü su, kulüp sodası, soda suyu, seltzer suyu ve gazlı su olarak da bilinen kabarcıklı bir içecek üretir.

 3. Seltzer suyu hariç, karbonatlı sularda tadı geliştirmek için genellikle tuz eklenir. Bazen az miktarda başka mineraller de bulunur.

 4. Perrier ve San Pellegrino gibi doğal köpüklü maden suları farklı.

 5. Bu sular bir mineral kaynağından yakalanır ve mineraller ve kükürt bileşikleri içerir. Bu sular sıklıkla karbonatlaşır.

 6. Tonik su, şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ile birlikte kinin adı verilen acı bir bileşik içeren bir tür karbonatlı sudur.

Karbonatlı Su Asittir

 1. Karbondioksit ve su, ağzınızda hardalla aynı sinir reseptörlerini uyardığı gösterilen zayıf bir asit olan karbonik asit üretmek için kimyasal olarak reaksiyona giriyor.

 2. Bu, hem tahriş edici hem de eğlenceli olabilen yanan, dikenli bir hissi tetikler (1, 2).

 3. Karbonatlı suyun pH'ı 3-4, yani biraz asitli.

 4. Ancak, karbonatlı su gibi asitli bir içecek içmek vücudunuzu daha asitli yapmaz.

 5. Böbrekleriniz ve ciğerleriniz aşırı karbondioksiti giderir. Bu, ne yediğiniz veya içtiğinize bakılmaksızın kanınızı 7.35-7.45 arasındaki hafif alkalin pH'ta tutar.

Diş Sağlığını Etkiliyor mu?

 1. Köpüklü su hakkındaki en büyük kaygılardan biri, emayeniz doğrudan aside maruz kaldığından dişler üzerindeki etkisi.

 2. Bu konuda çok az araştırma var, ancak bir çalışma köpüklü maden suyunun emayeye, durgun sudan sadece biraz daha fazla zarar verdiğini ortaya koydu. Ayrıca, maden suyu şekerli bir meşrubattan 100 kat daha az zararlıdır (3). [! 1669 => 1140 = 4!

 3. Aslında, bir karbonatsız tatlı içecek (Gatorade), bir karbonatsız şekersiz içecekten (Diet Coke) (4) daha zararlıdır.

 4. Başka bir çalışmada 24 saate kadar çeşitli içeceklere diş minesinin örnekleri yerleştirildi. Şekerli tatlandırılmış karbonatlı ve alkolsüz içecekler, diyet ürünlerinden önemli ölçüde daha fazla emaye kaybıyla sonuçlanmıştır (5).

 5. Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, şeker ve karbonatlamanın kombinasyonunun ciddi diş çürümesine yol açabileceğini ortaya çıkardı (6).

 6. Bununla birlikte, düz maden suyu, diş sağlığı için çok az risk teşkil ediyor gibi görünmektedir. Sadece zararlı olan şekerli türler (7).

 7. Diş sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, bir yemeğin yanında köpüklü su içmeyi veya içtikten sonra ağzınızı sade suyla çalkalamayı deneyin.

Sindirimi Etkiliyor mu?

 1. Karbonatlı su sindirim sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

 2. Çalışmalar, köpüklü suyun hem genç hem de yaşlı yetişkinlerde yutma yeteneğini geliştirebileceğini göstermektedir (8, 9, 10). [! 1669 => 1140 = 5!

 3. Köpüklü su yiyeceklerin midenizde daha uzun süre kalmasına yardımcı olabilir, bu da daha büyük bir dolgunluk hissini tetikleyebilir (12).

 4. 19 sağlıklı genç kadına ait kontrollü bir çalışmada, katılımcılar durgun sudan (13) 8 ons (250 ml) soda suyu içtikten sonra doluluk skorları daha yüksekti.

 5. Ancak, bu sonuçları doğrulamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç var.

 6. Kabızlık yaşayan insanlar köpüklü su içmenin semptomlarını hafiflettiğini görebilirler.

 7. İnme geçirmiş 40 yaşlı insanda yapılan iki haftalık bir çalışmada, ortalama su içen gruba kıyasla karbonatlı su içen grupta ortalama barsak hareket sıklığı iki katına çıktı.

 8. Dahası, katılımcılar kabızlık semptomlarında% 58 azalma bildirdiler (14).

 9. Köpüklü suyun mide ağrısı dahil diğer hazımsızlık semptomlarını iyileştirebileceğine dair kanıtlar da var.

 10. Kontrollü bir çalışmada kronik sindirim sorunu olan 21 kişi incelendi. 15 gün sonra, karbonatlı su içenlerin sindirim semptomları, kabızlık ve safra kesesi boşalmasında önemli gelişmeler oldu (15). [! 1669 => 1130 = 6!

 1. Birçok insan, karbonatlı içeceklerin yüksek asit içeriğinden dolayı kemikler için kötü olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, araştırmalar karbonatlaşmanın suçlu olmadığını göstermektedir.

 2. Karbonatlı su ve temiz sodadan farklı olarak, kolalı içecekler çok fazla fosfor içerir.

 3. Araştırmacılar, kola içenlerin kemik kaybı için potansiyel bir risk faktörü sağlayarak çok fazla fosfor ve yetersiz kalsiyum tüketmiş olabileceğini öne sürdüler.

 4. Başka bir çalışmada, gazlı içecekler tüketen genç kızların kemik mineral yoğunluğunun daha düşük olduğu bulundu. Bu, diyetlerinde süt yerine kullanılan ve yetersiz kalsiyum alımıyla sonuçlanan içeceklere atfedilmiştir (17). [! 1669 => 1140 = 6!

 5. Ayrıca, köpüklü su grubunda kemik sağlığı üzerinde olumsuz bir etki gözlenmedi.

 6. Hayvan araştırmaları karbonatlı suyun kemik sağlığını bile iyileştirebileceğini öne sürüyor.

 7. Tavukların diyetlerine altı hafta boyunca karbonatlı su ilave etmek, musluk suyuna kıyasla bacak kemik gücünün artmasına neden oldu (19).

Kalp Sağlığını Etkiliyor mu?

 1. Araştırmalar, kanıtların çok sınırlı olmasına rağmen, karbonatlı suyun kalp sağlığını iyileştirebileceğini öne sürüyor. [! 1669 => 1140 = 7!

 2. Dahası, “iyi” HDL kolesterolünde de bir artış gördüler (20).

 3. Ek olarak, 10 yıl içinde kalp hastalığı gelişme tahmini riski, karbonatlı su içenlerin kontrol sudakilere göre% 35 daha düşüktü.

 4. Ancak, bu sadece küçük bir çalışma olduğundan, herhangi bir sonuca varılmadan önce önemli ölçüde daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Karbonatlı Su Sizin İçin Kötü mü?

 1. Şu anda karbonatlı veya köpüklü suyun sizin için kötü olduğuna dair bir kanıt yok.

 2. Diş sağlığı için pek zararlı değil ve kemik sağlığı üzerinde bir etkisi yok.

 3. İlginç bir şekilde, bir gazlı içecek yutma yeteneğini artırarak ve kabızlığı azaltarak sindirimi artırabilir.

 4. Aynı zamanda zevkli bir kabarcıklı sansasyon yaratan kalorisiz bir içecek. Birçok insan onu durgun suya tercih eder.

 5. Eğer hoşuna giderse bu içeceği bırakmak için hiçbir sebep yok. Aslında, genel sağlığınızı iyileştirebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407