Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kan Şekeri Düşürmeye Yardımcı Olmak İçin 10 Takviyeler

Paket servis

 1. Bilim adamları kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olup olmadıklarını belirlemek için birçok farklı takviyeleri test ediyorlar.

 2. Bu tür takviyeler prediyabet veya diyabet hastalarına - özellikle tip 2'ye yarar sağlayabilir

 3. Zaman içerisinde, diyabet ilacının yanı sıra bir takviye almak da doktorunuzun ilaç dozu azaltmasına izin verebilir - ancak takviyeler tamamen ilacın yerini alamaz.

 4. İşte kan şekeri düşürmeye yardımcı olabilecek 10 ek.

1. Tarçın

 1. Tarçın takviyeleri ya bütün tarçın tozu ya da ekstraktından yapılır. Birçok çalışma kan şekerinin düşürülmesine ve diyabet kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir (1, 2).

 2. 100-125 mg / dl açlık kan şekeri anlamına gelen prediyabetli kişiler, kahvaltı ve akşam yemeğinden önce üç ay boyunca 250 mg tarçın özü aldığında,% 8.4 düşüş gösterdiler oruç kan şekeri bir plasebo ile karşılaştırıldığında (3).

 3. Üç aylık bir başka çalışmada, kahvaltıdan önce 120 veya 360 mg tarçın özü alan tip 2 diyabet hastaları, kahvaltıdan önce açlık kan şekerinde sırasıyla% 11 veya% 14 azalma gördü. plasebodakilere (2).

 4. Ayrıca, hemoglobin A1C - üç aylık bir kan şekeri seviyesi - sırasıyla% 0.67 veya% 0.92 azaldı. Tüm katılımcılar çalışma sırasında aynı diyabet ilacını aldı (2).

 5. Nasıl çalışır: Tarçın vücudunuzun hücrelerinin insüline daha iyi yanıt vermesine yardımcı olabilir. Bu da kan şekeri (4) indirerek sırayla hücrelerin içine şeker sağlar. [! 106703 => 1140 = 2!] Almak: Önerilen tarçın özü dozu, yemeklerden önce günde iki kez 250 mg'dır. Düzenli (ekstrakte edilmemiş) bir tarçın takviyesi için, günde iki kez 500 mg en iyisi olabilir (2, 5).

 6. Önlemler: Genel Cassia tarçın çeşidi, karaciğerinize yüksek miktarlarda zarar verebilecek bir bileşik olan daha fazla kumarin içerir. Öte yandan, Seylan tarçın, kumarin bakımından düşüktür (6).

 7. Seylan tarçın takviyelerini çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

2. Amerikan Ginseng

 1. Öncelikle Kuzey Amerika'da yetişen Amerikan ginsenginin, yemek sonrası kan şekerini sağlıklı bireylerde ve tip 2 diyabet hastalarında yaklaşık% 20 azalttığı gösterilmiştir (7).

 2. Ek olarak, tip 2 diyabetli insanlar kahvaltıdan, öğlen ve akşam yemeklerinden 40 dakika önce 1 gram Amerikan ginsenginden iki ay boyunca 1 gram Amerikan ginseng aldıklarında, düzenli tedavilerini sürdürürken, oruç kan şekerleri% 10 azaldı. plasebodakiler (7).

 3. Nasıl çalışıyor: Amerikan ginsengi hücrelerin tepkilerini artırabilir ve vücudunuzun insülin salgılanmasını artırabilir (6, 8).

 4. Almak: Her ana öğünden önce iki saat kadar 1 gram alın - daha erken alınması, kan şekerinizin çok düşmesine neden olabilir. 3 gramdan daha yüksek günlük dozlar ek yararlar sağlamaz (6).

 5. Önlemler: Ginseng, kan inceltici olan warfarinin etkinliğini azaltabilir, bu yüzden bu kombinasyondan kaçının. Ayrıca, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları etkileyebilecek bağışıklık sisteminizi de uyarabilir (6).

 6. Amerikan ginsengini çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

3. Probiyotikler

 1. Bağırsak bakterilerinizin zarar görmesi - örneğin antibiyotik alınması gibi - diyabet de dahil olmak üzere birçok hastalık riski artışı ile ilişkilidir (9). [! 106703 => 1140 = 4!] Faydalı bakteri veya diğer mikropları içeren probiyotik takviyeleri, sağlık açısından birçok fayda sunar ve vücudunuzun karbonhidratlarla çalışmasını iyileştirebilir (10).

 2. Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan yedi çalışmanın gözden geçirilmesinde, en az iki ay boyunca probiyotik alanların açlık kan şekerinde 16 mg / dl, kan şekerinde ise% 0,53 oranında azalma olduğu görülmüştür. A1C, plaseboyla karşılaştırıldığında (10).

 3. Birden fazla bakteri türü içeren probiyotik alan kişiler, açlık kan şekeri 35 mg / dl (10) 'da çok daha büyük bir düşüşe sahipti.

 4. Nasıl çalışır: Hayvan çalışmaları, probiyotiklerin iltihabı azaltarak ve insülin yapan pankreas hücrelerinin tahrip olmasını önleyerek kan şekerini azaltabileceğini göstermektedir. Başka birkaç mekanizma da rol oynayabilir (9, 10).

 5. Alarak: L. acidophilus, B. bifidum ve L. rhamnosus'un bir kombinasyonu gibi birden fazla faydalı türden bir probiyotik deneyin. Diyabet için ideal bir mikrop karışımı olup olmadığı bilinmiyor (10).

 6. Önlemler: Probiyotiklerin zarar vermesi muhtemel değildir, ancak bazı nadir durumlarda bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişilerde ciddi enfeksiyonlara yol açabilir (11).

 7. Çevrimiçi probiyotik takviyeleri satın alabilirsiniz.

4. Aloe Vera

 1. Aloe vera kan şekerini düşürmeye çalışanlara da yardımcı olabilir.

 2. Bu kaktüs benzeri bitkinin yapraklarından yapılan takviyeler veya meyve suyu, prediyabetli veya tip 2 diyabetli kişilerde açlık kan şekeri ve A1C'nin düşürülmesine yardımcı olabilir (6).

 3. Tip 2 diyabeti olan insanlarda yapılan dokuz çalışmada, aloe ile 4-14 hafta takviyesi yapıldığında, kan şekeri miktarını 46,6 mg / dl ve A1C'yi% 1,05 azalttı (12).

 4. Aloe almadan önce açlık kan şekeri 200 mg / dl'nin üstünde olan insanlar daha da güçlü yararlar yaşadılar (12).

 5. Nasıl çalışıyor: Fare çalışmaları, aloe'nin pankreas hücrelerinde insülin üretimini uyarabildiğini gösteriyor, ancak bu doğrulanmadı. Başka birkaç mekanizma da rol oynayabilir (6, 13).

 6. Alınan: En iyi doz ve form bilinmemektedir. Çalışmalarda test edilen yaygın dozlar kapsüllerde günlük 1.000 mg veya bölünmüş dozlarda (13, 14) günlük 2 çorba kaşığı aloe suyu (30 ml) içerir!

 7. Önlemler: Aloe birkaç ilaçla etkileşime girebilir, bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışın. Asla kalp ilacı digoksin ile alınmamalıdır (15).

 8. Aloe vera çevrimiçi olarak kullanılabilir.

5. Berberin

 1. Berberin belirli bir bitki değil, daha ziyade goldenseal ve phellodendron (16) dahil olmak üzere bazı bitkilerin köklerinden ve köklerinden alınan acı bir tatlandırıcı bileşiktir.

 2. Tip 2 diyabetli kişilerde yapılan 27 çalışmanın gözden geçirilmesi, berberinin diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte alınmasının, açlık kan şekerini 15,5 mg / dl ve A1C'yi diyetle karşılaştırıldığında% 0,71 oranında azalttığını göstermiştir. yaşam tarzı tek başına ya da plasebo değişiyor (16).

 3. Bu gözden geçirme, diyabet ilacı ile birlikte alınan berberin takviyelerinin, sadece kan şekeri ilacının tek başına ilaçtan daha düşük olmasına yardımcı olduğunu belirtti (16). [! 106703 => 1140 = 6!] Nasıl çalışır: Berberin, insülin duyarlılığını artırabilir ve kanınızdan kaslarınıza şeker alımını artırabilir, bu da kan şekerini düşürür (17).

 4. Alınması: Tipik bir doz, ana öğünlerde (17) günde 2-3 kez alınan 300-500 mg'dır (17).

 5. Önlemler: Berberin, daha düşük (300 mg) bir dozla iyileştirilebilecek kabızlık, ishal veya gaz gibi sindirim bozukluklarına neden olabilir. Berberin birkaç ilaçla etkileşime girebilir, bu yüzden bu takviye almadan önce doktorunuza danışın (17, 18).

 6. Berberini çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

6. D vitamini

 1. D vitamini eksikliği, tip 2 diyabet için potansiyel bir risk faktörü olarak kabul edilir (19).

 2. Bir çalışmada, tip 2 diyabetli katılımcıların% 72'si çalışmanın başlangıcında D vitamini eksikti (20).

 3. Günlük 4.500-IU D vitamini takviyesinin alınmasından iki ay sonra, açlık kan şekeri ve A1C gelişti. Aslında, katılımcıların% 48'inde çalışma öncesi sadece% 32'ye kıyasla iyi kan şekeri kontrolü gösteren bir A1C vardı (20). [! 106703 => 1140 = 7!] Nasıl çalışıyor: D vitamini, insülin yapan ve vücudunuzun insüline karşı tepkisini artıran pankreas hücrelerinin işlevini iyileştirebilir (21, 22).

 4. Almak: Size en uygun dozu belirlemek için doktorunuzdan D vitamini kan testi isteyin. Aktif form D3 veya kolekalsiferol'dür, bu nedenle takviye şişelerinde (23) bu ismi arayın.

 5. Önlemler: D vitamini, çeşitli ilaç türleriyle hafif ila orta derecede reaksiyonları tetikleyebilir, bu nedenle doktorunuzdan veya eczacınızdan yardım isteyin (23).

 6. D vitamini takviyeleri çevrimiçi satın alın.

7. Gymnema

 1. Gymnema sylvestre, Hindistan'ın Ayurveda geleneğinde diyabet tedavisi için kullanılan bir bitkidir. Bitki için Hindu adı - gurmar - "şeker yok edici" (6) anlamına geliyor.

 2. Bir çalışmada, 18-20 ay boyunca günlük 400 mg gymnema yaprağı ekstresi alan tip 2 diyabet hastaları, açlık kan şekerinde% 29'luk bir düşüş yaşadı. A1C, çalışma başlangıcında% 11.9'dan% 8.48'e düşmüştür (24).

 3. İleriki araştırmalar, bu bitkinin tip 1 (insüline bağlı) diyabette açlık kan şekeri ve A1C'nin düşürülmesine yardımcı olabileceğini ve ağzınızdaki tatlı tadı hissini bastırarak tatlılar için istek duymayı azaltabileceğini göstermektedir. 25, 26).

 4. Nasıl çalışır: Gymnema sylvestre, bağırsaklarınızdaki şeker emilimini azaltabilir ve hücrelerin kanınızdan şeker alımını teşvik edebilir. Tip 1 diyabet üzerindeki etkisi nedeniyle, Gymnema sylvestre'in pankreasınızda insülin üreten hücrelere bir şekilde yardımcı olabileceğinden şüphe edilir (6, 26).

 5. Alınan: Önerilen doz öğünlerle birlikte günde iki kez 200 mg Gymnema sylvestre yaprağı ekstresidir (24).

 6. Önlemler: Gymnema sylvestre, insülinin kan şekeri etkilerini artırabilir; bu nedenle, insülin enjeksiyonu yaparsanız sadece doktor rehberliğinde kullanın. Ayrıca bazı ilaçların kan seviyelerini de etkileyebilir ve bir karaciğer hasarı vakası bildirilmiştir (27)!

 7. İnternette gymnema sylvestre takviyeleri bulabilirsiniz.

8. Magnezyum

 1. Tip 2 diyabetli kişilerin% 25-38'inde düşük kan magnezyum seviyeleri gözlenmiştir ve kan şekeri iyi kontrol altında olmayanlarda daha yaygındır (28).

 2. Sistematik bir derlemede, 12 çalışmanın 8'i sağlıklı insanlara ya da tip 2 diyabet ya da prediyabetli hastalara 6-24 hafta boyunca magnezyum takviyesi yapılmasının, kan şekeri seviyelerinin, oruç kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. plasebo.

 3. Ayrıca, magnezyum alımındaki her 50 mg'lık artış, düşük kan magnezyum seviyesine sahip çalışmalara katılanlarda açlık kan şekerinde% 3 azalma sağlamıştır (29). [! 106703 => 1140 = 9!] Nasıl çalışır: Magnezyum, vücudunuzun dokularında normal insülin sekresyonu ve insülin etkisine katılır (29)

 4. Alınan: Diyabetli kişilere verilen dozlar genellikle günlük 250-350 mg'dır. Emilimini artırmak için bir yemek ile magnezyum aldığınızdan emin olun (29, 30).

 5. Önlemler: İshal riskinizi artırabilecek magnezyum oksitten kaçının. Magnezyum takviyeleri, bazı diüretikler ve antibiyotikler gibi çeşitli ilaçlar ile etkileşime girebilir, bu yüzden almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın (31).

 6. Magnezyum takviyeleri çevrimiçi olarak mevcuttur.

9. Alfa-Lipoik Asit

 1. Alfa-lipoik asit veya ALA, karaciğerinizde üretilen ve ıspanak, brokoli ve kırmızı et gibi bazı gıdalarda bulunan vitamin benzeri bir bileşik ve güçlü bir antioksidandır (32).]

 2. Tip 2 diyabetli kişiler normal diyabet tedavisi ile birlikte altı ay boyunca 300, 600, 900 veya 1.200 mg ALA aldıklarında, doz arttıkça açlık kan şekeri ve A1C azaldı (32) .

 3. Nasıl çalışır: ALA, insülin duyarlılığını ve hücrelerinizin kanınızdan şeker alımını artırabilir, ancak bu etkilerin yaşaması birkaç ay sürebilir. Ayrıca yüksek kan şekeri nedeniyle oksidatif hasara karşı koruma sağlayabilir (32).

 4. Almak: Dozlar genellikle günlük 600-1.200 mg olup, yemeklerden önce bölünmüş dozlar halinde alınır (32).

 5. Önlemler: ALA, hipertiroidi veya hipotiroidi hastalığı tedavilerini engelleyebilir. B1 vitamini (tiamin) eksikliğiniz varsa veya alkolizmle mücadele ediyorsanız, çok büyük ALA dozlarından kaçının (33, 34).

 6. Çevrimiçi olarak ALA satın alabilirsiniz.

10. Krom

 1. Krom eksikliği vücudunuzun karbonhidrat - şekere dönüştürülmüş - enerji için kullanma kabiliyetini azaltır ve insülin ihtiyacınızı arttırır (35).

 2. 25 çalışmanın gözden geçirilmesinde, krom destekleri tip 2 diyabetli kişilerde A1C'yi yaklaşık% 0,6 azalttı ve açlık kan şekeri ortalamadaki düşüş yaklaşık 21 mg / dl idi. plasebo (6, 36).

 3. Çok az sayıda kanıt, kromun ayrıca tip 1 diyabetli kişilerde kan şekerinin düşürülmesine de yardımcı olabileceğini gösteriyor (37).

 4. Nasıl çalışır: Krom, insülinin etkilerini artırabilir veya insülin üreten pankreas hücrelerinin aktivitesini destekleyebilir (6).

 5. Alınması: Tipik bir doz günde 200 mcg'dir, ancak diyabetli kişilerde günde 1.000 mcg'ye kadar olan dozlar test edilmiştir ve daha etkili olabilir. Krom pikolinat formu en iyi şekilde emilir (6, 36, 38).

 6. Önlemler: Antasitler ve mide ekşimesi için reçete edilen diğer ilaçlar gibi bazı ilaçlar krom emilimini azaltabilir (35).

 7. İnternette krom takviyesi bulun.

Alt satırda

 1. Tarçın, ginseng, diğer şifalı otlar, D vitamini, magnezyum, probiyotikler ve berberin gibi bitki bileşikleri dahil birçok takviye kan şekeri düşürmeye yardımcı olabilir.

 2. Süre, ek kalite ve kişisel diyabet durumunuz gibi faktörlere bağlı olarak, çalışmaların bulduklarından farklı sonuçlar alabileceğinizi unutmayın.

 3. Özellikle, diyabet için ilaç veya insülin kullanıyorsanız, takviyelerin doktorlarla konuşmasını sağlayın;

 4. Bazı durumlarda, doktorunuzun diyabet ilacı dozunuzu bir noktada azaltması gerekebilir.

 5. Bir seferde yalnızca bir yeni takviye deneyin ve birkaç ay içinde meydana gelen değişiklikleri takip etmek için kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin. Bunu yapmak size ve doktorunuza etkiyi belirlemede yardımcı olacaktır.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c