Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kalsiyum seviyesi yüksek olduğunda ne olur?

Kalsiyum seviyesi yüksek olduğunda ne olur?

 1. Kalsiyum vücutta önemli bir rol oynar. Kasları, sinirleri ve kalbi desteklerken, aynı zamanda güçlü kemikler ve dişler oluşturmaya yardımcı olur. Ancak, çok fazla kalsiyum sorunlara yol açabilir.

 2. Bu yazıda hiperkalseminin semptomlarını, nedenlerini ve komplikasyonlarını araştırıyoruz. Ayrıca nasıl teşhis ve tedavi edilebileceğini de açıklıyoruz.

Hiperkalsemi nedir?

 1. Kandaki kalsiyum seviyeleri çoğunlukla paratiroid bezleri tarafından kontrol edilir. Bu dört minik bez tiroidin arkasına oturur.

 2. Vücut kalsiyuma ihtiyaç duyduğunda paratiroid bezleri bir hormon salgılar. Bu hormon sinyalleri:

 3. Aşırı aktif paratiroid bezleri veya altta yatan bir sağlık durumu kalsiyum dengesini bozabilir.

 4. Kalsiyum seviyeleri çok yükselirse, hiperkalsemi teşhisi konan bir kişi olabilir. Bu durum bedensel işlevleri engelleyebilir ve özel olarak şunlar ile ilişkilendirilebilir:

 5. Kandaki aşırı yüksek kalsiyum seviyeleri hayati tehlike oluşturabilir.

Belirtileri

 1. Hafif hiperkalsemi semptomlara neden olmazken, daha ciddi hiperkalsemi neden olabilir:

]

 1. Bir dizi faktör ve altında yatan koşullar hiperkalsemiye neden olabilir. Bunlar:

Aşırı aktif paratiroid bezleri

 1. Paratiroid bezleri kalsiyum seviyelerini kontrol eder. Çok çalışırlarsa, bu hiperkalsemiye neden olabilir.

 2. Paratiroid bezleri, biri büyüdüğünde veya biri üzerinde kanserli olmayan bir büyüme oluştuğunda aşırı aktif hale gelebilir.

 3. Aşırı aktif paratiroid bezlerine sahip olmak hiperparatiroidizmdir. Bu, hiperkalseminin en yaygın nedeni olabilir.

 4. Hiperparatiroidizm genellikle 50 ile 60 yaşları arasındaki kişilerde teşhis edilir. Ayrıca kadınlarda erkeklere göre üç kat daha fazla görülür.

Çok fazla D vitamini

 1. D vitamini bağırsakta kalsiyum emilimini tetikler. Bir kez emildikten sonra, kalsiyum kan dolaşımına geçer. [! 13029 => 1140 = 6!

 2. 2012 yılında bazı araştırmacılar, yüksek doz D vitamini desteğinin, hiperkalsemiye neden olma potansiyeline sahip olduğunu öne sürdü. Bu takviyeler multipl skleroz ve diğer koşulların tedavisinde kullanılabilir.

 3. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Gıda ve Beslenme Kurulu, yüksek dozda D vitamini günde 4,000'den fazla uluslararası birim (IU) olarak tanımlar. Yetişkinler için önerilen günlük doz günde 600-800 IU'dur.

Kanser

 1. Eğer bir insan kanser varsa, bu hiperkalsemiye neden olabilir. Bu duruma genellikle yol açan kanserler şunları içerir:

 2. 2013 yılında, her yıl hiperkalseminin ABD'deki tüm kanser hastalarının yüzde 2'sinden fazlasını etkilediği tahmin ediliyor. Ayrıca, kanserli kişilerin yüzde 30'una oranla ABD’de yüksek oranda kalsiyum bulunacağı tahmin ediliyor. hastalığın seyri.

 3. Kanser kemiğe yayılırsa, bu hiperkalsemi riskini arttırır.

Diğer sağlık koşulları

 1. Kanserin ötesinde, aşağıdaki koşulların yüksek kalsiyum seviyelerine neden olduğu bilinmektedir:

Azaltılmış hareketlilik

 1. Uzun süre dolaşmayan insanlar da hiperkalsemi riski altında olabilirler. Kemikler yapacak daha az işi olduğunda, kan dolaşımına daha fazla kalsiyum salgılayabilir ve zayıflatabilir.

Şiddetli dehidrasyon

 1. Ciddi derecede dehidre olan kişiler kanlarında daha az suya sahiptir ve bu da kan dolaşımındaki kalsiyum konsantrasyonunu artırabilir. Ancak, bu dengesizlik genellikle bir insan yeterince sulandırıldığında düzeltilir.

 2. Bazı durumlarda, yüksek kalsiyum seviyeleri şiddetli hidrasyona neden olabilir. Doktorların hangisinin önce geldiğini tanımlamaları önemlidir: yüksek kalsiyum seviyeleri veya dehidrasyon.

İlaçlar

 1. Bazı ilaçlar paratiroid bezini aşırı stimüle edebilir ve bu hiperkalsemiye neden olabilir. Bir örnek, bazen bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılan lityumdur.

Komplikasyonlar

 1. Uygun tedavi olmadan hiperkalsemi şunlarla ilişkilendirilebilir:

Osteoporoz

 1. Zamanla kemikler kan dolaşımına aşırı miktarda kalsiyum salgılayabilir. Bu, kemikleri daha ince veya daha az yoğun yapar. Kalsiyum salınımını sürdürdüğü için osteoporoz gelişebilir.

 2. Osteoporozlu kişilerin artmış riski vardır:

Böbrek taşları

 1. Hiperkalsemili insanlar böbreklerinde kalsiyum kristalleri geliştirme riski altındalar. Bu kristaller genellikle çok acı veren böbrek taşları olabilir. Ayrıca böbrek hasarına yol açabilir.

Böbrek yetmezliği

 1. Zaman içinde, şiddetli hiperkalsemi, bir kişinin böbreklerinin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Böbrekler kanın temizlenmesinde, idrar üretilmesinde ve sıvının vücuttan etkin şekilde alınmasında daha az etkili olabilirler. Buna böbrek yetmezliği denir.

Sinir sistemi ile ilgili sorunlar

 1. Tedavi edilmezse, ciddi hiperkalsemi sinir sistemini engelleyebilir. Olası etkiler şunlardır:

 2. Komaya girmek ciddi ve hayatı tehdit edici olabilir.

Düzensiz bir kalp atışı

 1. Elektrik darbeleri içinden geçtiğinde ve büzüşmesine neden olduğunda kalp atıyor. Kalsiyum bu sürecin düzenlenmesinde rol oynar ve çok fazla kalsiyum düzensiz kalp atışlarına yol açabilir.

 1. Hiperkalsemi semptomları yaşayan herkes kan testi yapacak ve sonuçlarına dayanarak tanı koyacak bir doktorla konuşmalı. [! 13029 => 1140 = 18!

 2. Test kan kalsiyum ve paratiroid hormon seviyelerini kontrol edecek. Bunlar, kan ve böbrekleri içerenler gibi vücudun sistemlerinin ne kadar iyi çalıştığını gösterebilir.

 3. Hiperkalsemi tanısı konduktan sonra, doktor aşağıdakiler gibi başka testler yapabilir:

 1. Hafif hiperkalsemili insanlar tedavi gerektirmeyebilir ve seviyeler zamanla normale dönebilir. Doktor kalsiyum seviyesini ve böbreklerin sağlığını izler.

 2. Kalsiyum seviyeleri yükselmeye devam ederse veya kendi başlarına düzelmezse, daha fazla test yapılması önerilir.

 3. Daha şiddetli hiperkalsemili insanlar için sebebi bulmak önemlidir. Doktor, kalsiyum seviyesini düşürmek ve komplikasyonları önlemek için tedaviler sunabilir. Olası tedaviler intravenöz sıvıları ve kalsitonin veya bifosfonatlar gibi ilaçları içerir.

 4. Aşırı aktif paratiroid bezleri, çok fazla D vitamini veya başka bir sağlık durumu hiperkalsemiye neden oluyorsa, doktor bu altta yatan koşulları da tedavi edecektir.

 5. Paratiroid bezinde kanserli olmayan büyümesi olan bir kişinin çıkarması için ameliyat gerekebilir.

 1. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri kalsiyum seviyelerini dengede tutmaya ve kemiklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bunlar:

 1. Bir kişinin bakış açısı, hiperkalseminin nedenine ve ciddiyetine bağlıdır.

 2. Hafif hiperkalsemi tedavi gerektirmeyebilir. Eğer durum daha ciddi ise, doktor kalsiyum seviyesini düşüren ve altta yatan nedeni tedavi eden ilaçlar yazabilir.

 3. Hiperkalsemi semptomları yaşayan herkes bir doktorla konuşmalı.

 4. 1 Haziran 2018, Cuma tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konudaki en son haberler için Kan / Hematoloji kategori sayfamızı ziyaret edin veya Kan / Hematoloji hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Gastanaga, V.M., Schwartzberg, L.S., Jain, R.K., Pirolli, M., Quach, D., Quigley, J.M., ... Liede, A. (2016, Ağustos). Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kanser hastalarında hiperkalsemi sıklığı. Kanser Tıbbı, 5 (8), 2091-2100. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4899051/

 6. Goldner, W. (2016, 1 Mayıs). Kansere bağlı hiperkalsemi. Onkoloji Uygulama Dergisi, 12 (5), 426-432. Http://ascopubs.org/doi/full/10.1200/jop.2016.011155

 7. Karthikeyan, V.J., Khan, J.M. ve Lip, G. Y.H. (2006). Hiperkalsemi ve kardiyovasküler sistem. Kalp Metabolizması, 30, 25-29. Https://www.heartandmetabolism.com/download/30/7.pdf

 8. Lewis, J.L. (2018, March). Hiperkalsemi. Https://www.msdmanuals.com/en-gb/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/electrolyte-disorders/hypercalcemia

 9. Marcus, J.F., Shalev, S.M., Harris, C.A., Goodin, D.S., Josephson, A. (2012, Ocak). Multipl sklerozlu bir hastada D vitamini desteğini takiben şiddetli hiperkalsemi: Dikkat notu. Nöroloji Arşivi, 69 (1), 129-132. Https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/1107961

 10. Mirrakhimov, A. E. (2015, Kasım). Malignitenin hiperkalsemi: Patogenez ve tedavisi üzerine bir güncelleme. Kuzey Amerika Tıp Bilimleri Dergisi, 7 (11), 483-493. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4683803/

 11. Birincil hiperparatiroidizm. (2012, Ağustos). Https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/primary-hyperparathyroidism

 12. D Vitamini. Sağlık çalışanları için gerçek bilgi formu. (2018, 2 Mart). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407