Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kalsiyum: Sağlık yararları, yiyecekler ve eksiklik

Kalsiyum: Sağlık yararları, yiyecekler ve eksiklik

 1. Beyin ve vücudun diğer bölümleri arasında güçlü kemikler ve sağlıklı iletişim kurmak ve korumak için belirli miktarda kalsiyum kullanmamız gerekiyor. Kalsiyum birçok gıdada doğal olarak bulunur; ayrıca bazı ürünlere de eklenir ve tamamlayıcılar mevcuttur.

 2. Bu makalede, vücudun neden kalsiyum gerektirdiğini, hangi besinlerin kalsiyum yönünden zengin olduğunu ve vücutta yeterli olmadığı takdirde ne olacağını açıklıyoruz.

Neden kalsiyuma ihtiyacımız var?

 1. Kalsiyum vücutta çeşitli roller oynar; bunlar şunları içerir:

Kemik sağlığı

 1. İnsan vücudundaki kalsiyumun yaklaşık yüzde 99'u kemiklerde ve dişlerde bulunur; kemiğin gelişimi, büyümesi ve bakımı için gereklidir. Kalsiyum, kemik yoğunluğu en yüksek olduğunda 20-25 yaşlarına ulaşana kadar insanın kemiklerini güçlendirmeye devam eder. Bu yaştan sonra, kemik yoğunluğu azalır, ancak kalsiyum kemiklerin korunmasına ve yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olan kemik yoğunluğu kaybını yavaşlatmaya yardımcı olmaya devam eder.

 2. 20-25 yaşından önce yeterli kalsiyum tüketmeyenlerin yaşamlarında daha sonra kırılgan kemik hastalığı veya osteoporoz gelişme riski oldukça yüksektir; bunun nedeni kalsiyumun kemiklerden bir rezerv olarak çekilmesidir.

Kas kasılması

 1. Kalsiyum, kalp kası atışı da dahil olmak üzere kas kasılmasını düzenler. Bir sinir bir kası uyardığında kalsiyum salınır; kastaki proteinlerin kasılma çalışmalarını gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Kas sadece kalsiyum kastan geri pompalandıktan sonra tekrar rahatlar.

Kanın pıhtılaşması

 1. Kalsiyum normal kan pıhtılaşmasında (pıhtılaşma) kilit bir rol oynar. Pıhtılaşma işlemi birkaç adımla karmaşıktır; çok sayıda kimyasal madde söz konusudur. Kalsiyum bu adımların bir kısmında rol oynar.

Diğer roller

 1. Kalsiyum birçok enzim için bir ortak faktördür; Bu, kalsiyum varlığı olmadan, bu önemli enzimlerin verimli çalışamayacağı anlamına gelir.

 2. Kalsiyum kan damarlarını saran düz kasları etkiler ve rahatlamasını sağlar.

 3. Kalsiyumun D vitamini olmadan kolayca emilmediğini not etmek önemlidir.

Kalsiyum bakımından zengin yiyecekler

 1. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki sağlık yetkililerine göre, diyet kalsiyumu birkaç farklı yiyecek ve içecekte bulunabilir; ayrıca kalsiyumumuzu çeşitli kaynaklardan almamızı tavsiye ediyorlar.

 2. Aşağıdaki yiyecek ve içecekler zengin kalsiyum kaynaklarıdır:

 3. Ayrıca, soya sütü ve çeşitli meyve suları dahil birçok içecek kalsiyumla güçlendirilir.

 4. Ezilmiş yumurta kabukları kalsiyum içerir ve toz halinde öğütülebilir ve yiyecek ve içeceklere eklenebilir.

 5. Bazı koyu yeşil sebzeler vücudun kalsiyumu absorbe etme yeteneğini azaltan yüksek seviyelerde oksalik asit içerebilir.

Her gün ne kadar kalsiyum tüketmeliyim?

 1. Tıp Enstitüsüne (IoM) göre, günlük olarak şu miktarda kalsiyum almalıyız:

Kalsiyum eksikliği ve kalsiyum takviyeleri

 1. Kalsiyum eksikliği olan kişilere (hipokalsemi) genellikle kalsiyum takviyesi almaları önerilir. Takviyeler, en iyi emilim için ve istenmeyen istenmeyen yan etkileri en aza indirmek için gıdalarla birlikte alınmalıdır. Her bir takviye alımı 600 miligramı geçmemelidir; tek seferde tüketilenden fazla tüketilirse, fazlalık da emilmez.

 2. NIH'ye (Ulusal Sağlık Enstitüleri) göre, tüm Amerikan yetişkinlerin yaklaşık yüzde 43'ü yetişkin kadınların yüzde 70'i dahil diyet takviyesi almaktadır. Kullanıcılar günlük kalsiyum alımlarını takviyelerle günde ortalama 300 miligram artırıyorlar.

 3. Kalsiyum takviyeleri gün boyunca yayılan aralıklarla, genellikle günde iki veya üç defa tüketilmelidir. D vitamini birçok kalsiyum takviyesine eklenir, çünkü vücuttaki proteinlerin sentezini teşvik eder, bu da kalsiyum emilimini mümkün kılar.

 4. Bu günlerde doğru eki seçmek kafa karıştırıcı olabilir; Çok çeşitli kombinasyon ve preparatlarda çeşitli tipler vardır. Hangisini seçeceğimiz hastanın ihtiyaçlarına ve tercihlerine, tıbbi durumlarına ve herhangi bir ilaç üzerinde olup olmadıklarına bağlıdır.

 5. Elementel kalsiyum - saf mineral - diğer formlarla birlikte doğal haliyle var. Kalsiyum takviyeleri farklı türde kalsiyum bileşikleri ve çeşitli miktarlarda temel kalsiyum içerebilir, örneğin:

 6. Kalsiyum karbonat yüzde 40 elementsel kalsiyum içerir. Bu tür daha yaygın olarak bulunur; nispeten ucuz ve kullanışlı. Yiyeceklerle birlikte alındığında en iyi emilir, çünkü emilmesi için mide asidine ihtiyaç duyar.

 7. Kalsiyum laktat yüzde 13 element kalsiyum içerir.

 8. Kalsiyum glukonat yüzde 9 element kalsiyum içerir

 9. Kalsiyum sitrat yüzde 21 element kalsiyum içerir. Kalsiyum sitrat yiyecekle veya yiyeceksiz olarak alınabilir. İnflamatuar barsak hastalığı, aklorhidri ve bazı emilim bozuklukları olan hastalar için yararlıdır.

Kalsiyum takviyelerinin yan etkileri

 1. Bazı hastalar şişkinlik, kabızlık, gaz veya üçünün bir kombinasyonu gibi mide-bağırsak semptomlarını rapor eder. Kalsiyum sitrat genellikle kalsiyum karbonattan daha az ve daha az belirgin yan etkilere sahiptir. Takviyeleri yiyecekle almak veya alımlarını gün boyunca yaymak bazen yan etkilerin ortaya çıkmasını veya yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur.

 2. D vitamini eklenmesinin yanı sıra, kalsiyum bazen de magnezyum ekliyor.

 3. Aşağıdaki koşullar, durumlar veya hastalıklar, hipokalseminin olası nedenleri (kalsiyum eksikliği) olarak bilinir:

 4. Vegan diyeti izleyen bazı kişiler, bitki bazlı kalsiyum bakımından zengin veya kalsiyum takviyeli yiyecekler aramazlarsa kalsiyum eksikliği yaşayabilirler.

 5. Ayrıca, laktoz intoleransı olan bireyler, kalsiyum açısından zengin veya bu yiyeceklere mineral eklenmiş olan süt ürünleri dışındaki yiyecekleri dikkatle aramazlarsa, yeterli miktarda kalsiyum alamazlar.

 6. En son Pzt 21 Ağustos 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Kalsiyum. (2016, 17 Aralık). NIH. Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional/

 8. Kalsiyum ve D vitamini için DRI'ler (2010, 30 Kasım). İlaç Enstitüsü. Http://www.nationalacademies.org/hmd/Reports/2010/Dietary-Reference- Intakes-for-Calcium-and-Vitamin-D/DRI-Values.aspx

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407