Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kalp Sağlığı: 6 Düşük Sodyum Gıda

Sessiz katil

 1. Çok fazla tuz yemenin zararlı olabileceğini muhtemelen duymuşsundur. Bazen farkında olmadan bile zarar veriyor. Örneğin, diyetinizde çok fazla tuz olması, özellikle ilk başta bir kişinin tespit etmesi zor olan yüksek tansiyona neden olabilir.

 2. Dr. Indiana Tıp Okulu'nun emekli profesörü Morton Tavel, Amerikalıların en az üçte birinin yüksek tansiyona sahip olduğunu söylüyor. Bu sayı aynı zamanda Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin kan basıncı ile ilgili raporlarıyla tutarlıdır. CDC, yüksek tansiyonun, Amerika Birleşik Devletleri'nde önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan kalp hastalığı ve felç riskini artırabileceğini belirtiyor. Bu risk yaşla birlikte artar.

 3. Yüksek tansiyon için risk faktörleri; diyabet, aile öyküsü ve genetik gibi bazı koşullara ve yaşam tarzı seçimlerine sahip olmayı içerir. Bununla birlikte, kan basıncınızı kontrol etmek ve yönetmek için yaşam tarzı seçimlerini değiştirebilirsiniz.

 4. Tavel, günde sadece bir çay kaşığı tuz içinde bulunan sodyum miktarıyla ilgili olarak günde en fazla 2.300 miligram (mg) sodyum ile sınırlandırmanız gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte, günde 1,500 mg'a kadar mütevazı bir azalmanın bile daha iyi sağlık sağlayabileceğini söylüyor. [! 4412 => 1140 = 1!

 5. Tavel, "azaltılmış sodyum" veya "tuz eklenmemiş" etiketli yiyeceklerin seçilmesini önerir. Etiketleri okuduğunuzdan ve önerilen günlük tuz ödeneğinin yüzde 5'inden daha azını içeren yiyecekleri seçtiğinizden emin olun. İşte denemek için bazı sağlıklı, düşük sodyumlu dondurulmuş yemekler.

 6. Diyetinize eklemek için kalp sağlığınızdaki altı gıda hakkında bilgi için okumaya devam edin.

1. Sebze ile yanlış gidemem

 1. Taze ve dondurulmuş sebzeler doğal olarak sodyum bakımından düşüktür (genellikle porsiyon başına 50 mg'dan az), bu nedenle "bunlara yükleyin" diyor kayıtlı bir diyetisyen ve beslenme uzmanı olan Lise Gloede. “Konserve sebzelere ve yüksek tuzlu salata soslarına dikkat edin” diye uyarıyor. [! 4412 => 1140 = 2!

2. Patates ve potasyum

 1. Fırında patates ve tatlı patatesler sodyumda doğal olarak düşük ve potasyumda yüksek, diyor Gloede. Tavel, diyetiniz potasyumun yüksek olduğu durumlarda, diyetinizden (sodyum, muhtemelen de olsa) gereken kadar sodyum kesmenize gerek olmadığını da ekliyor.

 2. Patateslerinizi canlandırmak ister misiniz? Fırında patatese düşük sodyum salsa eklemeyi ya da biraz tarçın serpmeyi deneyin.

3. Biraz cevizin tadını çıkarmaya zaman ayırın

 1. Kabuktaki tuzsuz somunlar mükemmel bir aperatif seçeneğidir çünkü hiç sodyum içermezler. Gloede'nin eklediği ilave bonus, "onları kabuğundan çıkarmanız gerektiğinde yemesi daha uzun sürüyor, bu yüzden onları fazla tüketmemeye yardımcı oluyor"

4. Meyve doğanın şekeridir

 1. Sebze gibi, meyveler doğal olarak sodyum bakımından düşüktür. Elmalar, kayısılar, papayalar ve armutlar, kalp dostu potasyumla doldurulmuş muzların yanı sıra en iyi bahislerdir.

 2. Hayatınızdaki diğer şekerler için meyve kullanmayı deneyin. Kurabiye yerine elma, ya da domuz kabuklu yerine kayısı olsun.

5. Yoğurt senin arkadaşın

 1. Yoğurt sodyumda çok düşük. Sade yoğurtta yapışmayı ve aromalı seçeneklerden kaçınmayı deneyin, bununla birlikte ilave şeker içerirler.

 2. Unutmayın, sade yoğurtun yumuşak olması gerekmez. Bazı meyveleri atın; dondurma, şerbet veya turtadan çok daha az zarar verecek sağlıklı, düşük sodyumlu bir tedaviniz olsun!

6. Fasulye ve tahıllar

 1. Fasulye ve mercimeklerin yanı sıra taneler de sodyum bakımından düşüktür. Yulaf gibi tahıllar da kötü kolesterolü düşürmeye ve tip 2 diyabet riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Sadece kuru fasulye kullandığınızdan emin olun ya da konserve yiyecek satın alırsanız düşük sodyumlu çeşitli konserve fasulye satın alın.

 2. Gününüzü meyveler, meyveler, kuruyemişler ve lezzet katmak için biraz tarçınla doldurulabileceğiniz bir kase yulaf ezmesi ile başlayın. Öğle yemeğinize ve akşam yemeğinize pirinç ve fasulye ekleyin.

 3. Hafiflik konusunda endişeleniyorsanız, yemeklerinizi biber, jalapeno özleri, acı soslar, soğan veya limon veya limon suyu ile baharatlamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, ekstra sodyum ilave etmeden lezzet sağlayacak yemeklerinize çeşitli otlar ve baharatlar ekleyebilirsiniz. Zerdeçal, kekik, biberiye, kırmızı biber, sarımsak veya kırmızı biber deneyin. [! 4412 => 1130 = 8!

 1. Sodyum alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, kesinlikle kaçınmak istediğiniz bazı yiyecekler var. Konserve çorbalar tuzla doldurulabilir. Dondurulmuş akşam yemekleri, paketlenmiş yiyecekler ve genel olarak fast food genellikle sodyumda da yüksektir.

 2. Konserve soslar ve hazır çorbalar da sodyumla doludur. Şekerin yüksek olmasına ek olarak, pişmiş ürünler, onları hazırlamak için kullanılan kabartma tozu nedeniyle yüksek seviyelerde sodyum içerir ve lezzet için ilave tuz eklenebilir.

Düşük sodyum çok uzun sürebilir

 1. Bazen bir insanın genetik faktörlerden dolayı yüksek tansiyona sahip olma olasılığı daha yüksektir. Yaşlanma, yüksek tansiyonun başka bir yaygın nedenidir.

 2. Diyetteki çok fazla sodyum, zaten yüksek tansiyonu olan veya kalp krizi geçiren insanlar için sağlıksız olabilir. Bununla birlikte, biraz yaratıcılıkla diyetinizde tuz miktarını azaltmak düşündüğünüz kadar zor değildir. [! 4412 => 1140 = 9!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407