Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kaju fıstığının 15 Güçlü Faydaları

15 Kaju fıstığının Güçlü Faydaları

 1. Kaju fıstığının güçlü sağlık yararları arasında sağlıklı bir kalp, güçlü sinir ve kas işlevi ve daha iyi kemik ve ağız sağlığı bulunur. Ayrıca diyabet, anemi ve safra kesesi taşlarından rahatlama sağlarlar. Bir antioksidan savunma sunarak, daha iyi bir bağışıklık sistemini de teşvik ediyorlar.

Kaju nedir?

 1. Kaju fıstığı, Anacardiaceae familyasına ait besleyici olarak yoğun fındıklardır. Bu aile aynı zamanda mango ve antep fıstığı içerir. Kaju fıstığı aslen kuzeydoğu Brezilya'nın kıyı bölgelerine özgüdür. Tropikal iklime sahip yerlerde yaygın olarak yetiştirilen böbrek biçimli tohumlardır. Kaju fıstığı genellikle Hindistan, Sri Lanka, Kenya ve Tanzanya gibi ülkelerde yetiştirilir. Fındık, kaju elması olarak bilinen meyvenin dibinde bulunur ve özellikle Brezilya, Asya ve Afrika'da çeşitli kullanımlara sahiptir.

Kaju Besin Değerleri

 1. Kaju fıstığı çok besleyicidir ve bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum ve çinko gibi protein ve esansiyel minerallerin güç kaynağıdır. Sodyum da çok az miktarda bulunur. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, kaju aynı zamanda C vitamini, B vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, folat ve E vitamini (alfa-tokoferol) ve K vitamini (filokinon) içerir. Bunlar bir oleik asit kaynağıdır ve iyi miktarda tekli doymamış yağ ve az miktarda tüketildiğinde toplam kolesterol içeriği olmayan düşük miktarda çoklu doymamış yağ sağlar.

Kaju fıstığının sağlığa faydaları

 1. Kaju fıstığının sağlığa faydaları inanılmaz! İşte onları diyetinize eklemeniz için nedenlerden sadece birkaçı:

Kalp Hastalıklarını Önle

 1. Kaju fıstığı, vücudumuz için yağda çözünen vitaminleri (A, D, E ve K) emen ve yağ asitlerini üreten yağlar için gerekli olan iyi bir diyet yağlarıdır. Beyin ve kanın pıhtılaşmasının gelişimi için hayati öneme sahiptir. Bu sağlıklı yağlar, tekli doymamış yağları (MUFA) ve çoklu doymamış yağları (PUFA) içerir. Kalp için iyidirler ve şeker hastalarında bile uygun miktarda tüketilirlerse kötü kolesterolü (LDL kolesterol) azaltmaya yardımcı olurlar.

Sağlıklı Kaslar Sinirleri

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Diyabet Riskini Azaltın

 1. Kaju fıstığı çok düşük miktarda şeker içerir ve zararlı kolesterol içermez, bu da diyabetik hastalar için güvenlidir! Hatta tip 2 diyabet riskini azaltmada bile yardımcı oluyorlar.

Kanser Kemopreventif Ajan

 1. Araştırmalar, anakardik asitler, kardanoller ve kaju fıstığı içeren antioksidanların zenginliğinin bu somunu tümör ve kanser eradikasyonu için tedavi gören insanlar için etkili yaptığını göstermiştir. Öğütülmüş kaju fıstığı nispeten basit emilen bir protein şeklidir ve hastalar için de güvenlidir.

RBC oluşumunu teşvik edin

 1. Kaju bakır bakımından zengindir, bu da demirin metabolizmasına, kırmızı kan hücrelerinin (RBC) oluşumuna yardımcı olur ve kemiklerin ve bağışıklık sisteminin sağlıklı tutulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudun sinir ve iskelet sistemi için hayati öneme sahiptir. Vücuttaki bakır eksikliği osteoporoz, düzensiz kalp atışları ve anemiye neden olabilir.

Kemik Ağız Sağlığını Boost

 1. Kaju fıstığı, dişlerin ve kemiklerin sağlıklı gelişimi için gerekli olan fosforu sağlar. Fosfor ayrıca protein sentezine, karbonhidrat ve yağların emilimine ve hücresel sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Anemi riskini azaltır

 1. Kaju fıstığı, vücudun etrafında oksijen taşımak için hayati önem taşıyan bir diyet demir kaynağıdır ve enzimlerin ve bağışıklık sisteminin işleyişine yardımcı olur. Diyetteki demir eksikliği, halsizlik, anemi ve enfeksiyonlara yatkınlığın artmasına neden olabilir.

Safra Taşlarını Önleyin

 1. Eval (ez_write_tag ([![!250,250

Bağışıklık Sistemini Arttırın

 1. Kaju fıstığı, mikrobiyal enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve yaraların iyileşmesinde hayati bir rol oynayan çinko içerir. Gebelikte bebeğin büyümesi ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için çocukluk çağının gelişiminde son derece önemlidir.

Kaju fıstığı nasıl yenir?

 1. Kaju fıstığı lezzetlidir ve çok aranan fındıklardır. Kavrulmuş veya sade, tuzlu veya tuzsuz olarak tadını çıkarabilirsiniz. Çeşitli vejetaryen ve vejetaryen olmayan lezzetlere ve kurabiye, bisküvi ve dondurma gibi çeşitli şekerleme yiyecek maddelerine eklenirler. Kaju fıstığı, krema vegan sosları ve vegan sütü yapmak için de kullanılır. Her kaju fıstığı onsu yaklaşık 160 kalori içerdiğinden, kendinizi günde bir avuç (16-18 fındık) ile sınırlamak en iyisidir. [! 6083 => 1140 = 14!

 2. Kaju ağacı, meşhur ve lezzetli kaju fıstığının yanı sıra, tıbbi ve endüstriyel kullanımlarda da büyük bir hazine sunuyor. Bu uygulamalar Guyana'da ve Amazon'un her yerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 3. Kaju Fındık Kabuğu Sıvısı: Bu, kajuları işlerken elde edilen bir yan üründür ve endüstriyel kullanım açısından çok yönlü bir malzemedir. Doğal olarak bulunan fenollerin kaynaklarından biridir. Kereste için ilaçların, böcek ilaçlarının, boyaların, plastiklerin, reçinelerin ve anti-termit tedavilerinin hazırlanmasında kullanılan bir hammaddedir. Tıbbi özellikleri ve anakardik asitlerin varlığı nedeniyle, kaju fıstığı kabuğu sıvısının antibiyotik etkisi vardır ve ağrılı dişler, cüzzam, saçkıran, siğiller, ispirto ve filiyazis tedavisinde kullanılır.

 4. Kaju Meyvesi (Kaju Elması): Kaju elmaları anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve genellikle H. pylori bakterilerinin neden olduğu mide ülseri ve gastrit tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kaju elmasından elde edilen meyve suyu C vitamini bakımından zengindir ve bu nedenle kabarma önleyici bir etkiye sahiptir. Antioksidanların varlığından dolayı kozmetik endüstrisinde yaygın olarak kullanılır ve çeşitli krem ​​ve şampuanların hazırlanmasında kullanılır.

 5. Kaju özü, bir antioksidan olan ve yaşlanma ve yok edici kanser hücrelerinin pigmentasyon etkilerini sınırladığı gösterilmiş bir anakardik asit içerir. Kaju ağacının meyvesi bebeğin pamukçuk ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Amazon'da insanlar, kronik dizanteri için ve ishal önleyici ilaç olarak, kabuğundan ve kaju elma suyundan hazırlanan çayı kullanırlar. Ayrıca, sudorifik veya ter indükleyici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Kaju elmasından elde edilen meyve suyu aynı zamanda romatizma ve nevralji ağrıları için bir merhem işlevi görebilir.

 6. Güney Amerika'da, soslar, reçeller ve köriler hazırlamak için kullanılır ve ayrıca sirke ve likör içine fermente edilir. Asidik tadı nedeniyle, boğazında veya dilinde alerjik reaksiyonlara neden olan ve onu zevksiz kılan derinin bir tabakasının varlığı nedeniyle çok popüler değildir. Sadece birkaç dakika buharda pişirildikten veya kaynatıldıktan sonra tüketilebilir.

 7. Kaju Çekirdeği: Kaju tohumlarından çıkarılan yağ, çatlak topukluların iyileştirilmesinde yaygın olarak kullanılır. Toz kaju tohumlarının zehirlenme önleyici etkileri vardır ve yılan ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır.

 8. Kaju Kökü: Kaju sapından çıkarılan sakız ahşap işleri ve kitaplar için vernik olarak kullanılır.

Kaju fıstığının Yan Etkileri

 1. Aşırı kaju tüketiminin yan etkilerine bakalım.

 2. Böbrek Taşları: Kaju fıstığı vücutta kalsiyum emilimini engelleyen oksalat tuzları içerir. Biriken kalsiyum böbrek taşlarının oluşmasına neden olabilir. Bu konuda yapılan araştırmalar, böbrek taşı geliştirmeye yatkın insanların yalnızca küçük ila orta dereceli kaju fıstığı yemeyi düşünmesi gerektiği sonucuna vardı.

 3. Kaju Alerjisi: Bazı sağlık yararlarına rağmen, ağaç fındıklarına alerjisi olan kişiler için tehlikeli olabilir. Gıda üretimi, işleme ve işleme uygulamalarındaki değişen ulusal standartlarla birlikte, bu tür alerjilerin farklı bölgeler veya ülkeler için de değişiklik gösterdiğini bilmek bilgilendiricidir.

 4. Kaju fıstığı, ceviz ve antep fıstığı gibi ağaç fındıklarının neden olduğu alerjik reaksiyonlar hafif veya şiddetli olabilir. Kaju tükettikten sonra herhangi bir alerji olursa doktora danışmanız önerilir.

 5. Anafilaksi: Anafilaksi, vücudun hassasiyetini geliştirdiği bir madde veya kimyasal nedeniyle tüm vücuda meydana gelebilecek hızlı, ilerleyici bir alerjik reaksiyondur. En sık gıda alerjileri tarafından tetiklenir. Çeşitli araştırma çalışmaları ile gösterildiği gibi, kaju fıstığı yüksek bir anafilaksi riski oluşturabilir. Gürültülü nefes alma, bilinç kaybı, soluk görünüm, dil veya boğaz şişmesi ve ses kısıklığı gibi semptomlara yol açabilir. Anafilaksi tıbbi bir acil durumdur ve azami dikkat gösterilmelidir.

 6. Alerjiniz varsa, aşağıdakilerden haberdar olun:

 7. Kontakt Dermatit: Kontakt dermatit, alerjenle temas eden cildin neden olduğu kaşıntılı bir cilt hastalığıdır. Kurdeşen ve şişlik ağız çevresinde veya kuruyemişlerle veya kabuklarıyla temas eden diğer kısımlarda gelişebilir. Kaju fıstığı içindeki anakardik asit aynı zamanda kaju fıstığı kabuğu sıvısının ve ayrıca akut cilt döküntülerine ve alerjilerine neden olabilir.

 8. Gastrointestinal Rahatsızlık: Bazı kişiler kajuza alerjileri varsa mide bulantısı, ishal, karın krampları, öksürme ve kusma yaşayabilir.

 9. Birkaç istisna dışında, kaju fıstığı diyete dahil olmak için sağlıklı bir seçenektir. Uygun miktarlarda tüketilirse, sağlam ve istikrarlı bir sağlık durumunun korunmasına yardımcı olabilirler. Fındık, özellikle vejeteryan, vegan olan veya et ürünlerinden kaçınan insanlarda, gerekli besin maddelerini telafi etmek için iyi bir alternatif olabilir.

 10. Öyleyse Hazır Ol ve Kuruyemiş!

 11. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Bunu Oku Sonraki:

 1. Hindistan cevizi yağının sağlığa faydaları arasında HDL kolesterol seviyelerini artırarak kalp sağlığını iyileştirme, kilo kaybını destekleme, maya enfeksiyonlarını tedavi etme, cilt bakımı, saç bakımı sayılabilir.

 2. Salatalık faydaları arasında sağlıklı cilt, kabızlıktan kurtulma, diyabet, böbrek sorunları, asitlik ve güneş yanığı sayılabilir. % 96 su içeriğine sahip salatalık, bizi sulu tutar.

 3. Nane, hazımsızlık veya iltihaplanma durumunda mideyi rahatlatır. Diğer sağlık yararları arasında kilo kaybı, bulantıdan kurtulma, baş ağrısı sayılabilir. Cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir.

 4. Kayısının 10 etkileyici faydasını burada bulabilirsiniz. Kayısı hazımsızlık, kabızlık, kulak ağrıları, cilt hastalıkları, anemi tedavisi yeteneğine sahiptir. Taze yenebilir veya kurutulabilir.

 5. Soursop çayı kilo kaybına yardımcı olmak, sindirimi arttırmak, kan basıncını düşürmek, bağışıklık sağlığını artırmak gibi yararlara sahiptir. Ayrıca anti kanserojen potansiyele sahiptir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407