Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kahverengi Pirinç Sizin İçin İyi mi? Yararları, Zayıflama ve Beslenme

Alt satırda

 1. Kahverengi pirinç genellikle sağlıklı beslenme ile ilişkili bir besindir.

 2. Tam tahıllı bir tahıl olduğu düşünüldüğünde, kahverengi pirinç, beyaz pirinçten daha az işlenir, ki bu da gövdesi, kepeği ve tohumu çıkarılır.

 3. Kahverengi pirinç sadece kabuğunu (sert koruyucu bir örtü) çıkardı ve besinlerle dolu kepek ve mikrop bıraktı.

 4. Sonuç olarak, kahverengi pirinç beyaz pirincin vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi eksik besinleri korur.

 5. Ancak, çoğu insan düşük karbonhidratlı diyetlerin artan popülaritesi nedeniyle kahverengi pirinçten kaçınır.

 6. Bu makale, diyetinize eklemenin sağlıklı bir yemek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için kahverengi pirincin sağlığa faydalarını tartışacaktır.

Kahverengi Pirinç Şaşırtıcı derecede Besleyicidir

 1. Kahverengi pirinç basit bir yemek olmasına rağmen, beslenme profili başka bir şey değil.

 2. Beyaz pirinçle karşılaştırıldığında, kahverengi pirinci besin açısından sunabileceği daha fazla şey var.

 3. Kalori ve karbonhidrat içeriği bakımından benzer olmasına rağmen, kahverengi pirinç hemen hemen her kategoride beyaz pirinci gölgede bırakıyor.

 4. Bir fincan kahverengi pirinç içerir (1):

 5. Bu bütün tahıl aynı zamanda iyi bir folat, riboflavin (B2), potasyum ve kalsiyum kaynağıdır.

 6. Ek olarak, kahverengi pirinç manganezde olağanüstü yüksektir. Bu az bilinen mineral, kemik gelişimi, yara iyileşmesi, kas kasılması metabolizması, sinir fonksiyonu ve kan şekeri regülasyonu gibi vücuttaki birçok önemli süreç için hayati öneme sahiptir (2). [! 415 ​​=> 1140 = 2!

 7. Bu önemli besin için günlük ihtiyacınızın neredeyse tümünü sadece bir fincan pirinç yerine getiriyor.

 8. Mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra, kahverengi pirinç de güçlü bitki bileşikleri sağlar.

 9. Örneğin, kahverengi pirinç vücudun oksidatif strese karşı korunmasına yardımcı olan bir antioksidan sınıfı olan fenoller ve flavonoidler içerir (5). [! 415 ​​=> 1140 = 2!

 10. Çalışmalar, pirinçte bulunan antioksidanların, pilavın temel gıda olduğu dünyadaki bazı kronik hastalıkların prevalansının nedeni olabileceğini göstermektedir (8).

Kahverengi Pirinç Kilo Kaybı İçin İyi mi?

 1. Daha fazla taneli tanelerin kahverengi pirinç ile değiştirilmesi kilo vermenize yardımcı olabilir.

 2. Beyaz pirinç, beyaz makarna ve beyaz ekmek gibi rafine tahıllar, kahverengi pirinç gibi bütün tahılların içerdiği lif ve besinlerden yoksun.

 3. Örneğin, bir fincan (158 gram) kahverengi pirinç 3.5 gram fiber içerirken, beyaz pirinç 1 gramdan (9) daha az içerir.

 4. Fiber, daha uzun bir süre boyunca daha dolgun kalmanıza yardımcı olur; bu nedenle, lif açısından zengin yiyecekler seçmek, genel olarak daha az kalori tüketmenize yardımcı olabilir (10).

 5. Aslında, çalışmalar, kahverengi pirinç gibi daha fazla tam tahıl yiyen insanların daha az tam tahıl tüketenlerden daha az ağırlığa sahip olduğunu göstermektedir.

 6. 74.000'den fazla kadının yaptığı bir araştırma, daha fazla kepekli tahıl yiyenlerin, daha az kepekli tahıl yiyenlerden tutarlı olarak daha az ağırlığa sahip olduğunu buldu.

 7. Ayrıca, lif alımının en yüksek olduğu kadınların, lif alımının en düşük olanlara göre% 49 daha düşük majör ağırlık artışı riski olduğu görülmüştür (11). [! 415 ​​=> 1140 = 3!

 8. Bir çalışmada, altı hafta boyunca günde 2/3 fincan (150 gram) kahverengi pirinç yiyen aşırı kilolu kadın, altı hafta boyunca günde vücut ağırlığında ve bel çevresinde belirgin bir düşüş yaşamıştır. aynı miktarda beyaz pirinç.

Kalp Sağlığına Faydalanabilir

 1. Kahverengi pirincin kalp sağlıklı bir gıda olduğuna hiç şüphe yok. Kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lif ve faydalı bileşikler bakımından zengindir.

 2. 560.000'den fazla kişiden oluşan büyük bir çalışma, en fazla diyet lifi yiyenlerin kalp hastalığı, kanser ve solunum yolu hastalıkları gelişme riskinin% 24-59 daha düşük olduğunu gösterdi (13). [! 415 ​​=> 1140 = 4!

 3. İyi bir lif kaynağı olmasının yanında, kahverengi pirinç, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilecek lignans adı verilen bileşikleri içerir.

 4. Üstelik kahverengi pirinç, kalbin sağlıklı kalmasında kritik rol oynayan bir mineral olan magnezyumda yüksektir. 40 çalışmanın bir incelemesinde, artan diyet magnezyumunun% 7-22 oranında daha düşük inme, kalp yetmezliği ve tüm nedenlere bağlı ölüm riskiyle ilişkili olduğu bulundu (16). [! 415 ​​=> 1140 = 4!

Diyabetliler İçin Daha İyi Bir Seçim

 1. Karbonhidrat alımını azaltmak ve daha sağlıklı seçenekler seçmek kan şekeri kontrolü için çok önemlidir.

 2. Karbonhidratlar kan şekeri üzerinde en büyük etkiye sahip olsalar da, diyabetli insanlar beyaz pirinç gibi daha az rafine tahıl yiyerek kan şekeri ve insülin iğnelerini azaltabilir.

 3. Beyaz pirinci kahverengi pirinci ile değiştirmek, diyabetli insanlara çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

 4. Bir çalışmada, günde iki porsiyon kahverengi pirinç yiyen tip 2 diyabet hastaları, yemek sonrası kan şekeri ve hemoglobin A1c'de (kan şekeri kontrolünün bir işareti) önemli bir düşüş yaşadı, beyaz pirinç yiyenlere kıyasla (18).

 5. Kahverengi pirinç, beyaz pirinçten daha düşük glisemik indekse sahip, bu da daha az sindirildiği ve kan şekeri üzerinde daha az etkisi olduğu anlamına geliyor.

 6. Düşük glisemik indeksi olan yiyeceklerin seçilmesi, diyabet hastalarının kan şekerini daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabilir.

 7. Birçok çalışma, glisemik indeksi daha yüksek gıdaların açlığı başlatan bir hormon olan kan şekeri, insülin ve ghrelini arttırdığını göstermektedir (19, 20).

 8. Ghrelin seviyelerinin azaltılması diyabet hastalarının açlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olabilir, bu da aşırı yemek yemeyi azaltabilir ve kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

 9. Artı, beyaz pirincin kahverengi pirinç ile değiştirilmesi, ilk başta tip 2 diyabet geliştirme olasılığını azaltabilir.

 10. 197.000'den fazla kişiyi içeren bir çalışmada, haftada sadece 50 gram beyaz pirinç değişimi, kahverengi pirinç için haftada sadece 50 gram beyaz pirinç değişimi,% 16 daha düşük tip 2 diyabet gelişme riski ile ilişkiliydi (21). [! 415 ​​=> 1130 = 6!

 1. Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Bu günlerde, gittikçe daha fazla insan çeşitli nedenlerden dolayı glütensiz diyetleri takip ediyor.

 2. Bazı insanlar glutene alerjisi veya hoşgörüsüzdür ve mide ağrısı, ishal, şişkinlik ve kusma gibi hafif - şiddetli reaksiyonlar yaşar.

 3. Ek olarak, bazı otoimmün hastalıkları olan kişiler genellikle glütensiz bir diyetten yararlanırlar (22, 23).

 4. Bu faktörler, glütensiz yiyeceklere olan talebin artmasına neden oldu.

 5. Neyse ki, kahverengi pirinç doğal olarak bu sıklıkla problemli proteinden muaftır, bu da gluteni tüketememeyi veya seçmemeyi tercih edenler için güvenli bir seçimdir.

 6. Çok işlenmiş glütensiz ürünlerden farklı olarak, kahverengi pirinç vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu yararlı besinlerle dolu bir tahıldır.

 7. Kahverengi pirinç, aynı zamanda glutensiz diyetlere sahip insanların zevk alabileceği kraker ve makarna gibi diğer sağlıklı glutensiz ürünler haline getirildi.

Diyetinize Kahverengi Pirinç Nasıl Eklenir

 1. Kahverengi pirincin en iyi özelliklerinden biri çok yönlülüğüdür.

 2. Günün herhangi bir saatinde yiyebilir ve çeşitli tariflere dahil edebilirsiniz.

 3. Diyetinize kahverengi pirinç eklemenin bazı yolları:

 4. Gördüğünüz gibi, kahverengi pirinç tüketmenin sayısız yolu var. Bu besleyici tam tahıllı birçok içerikle iyi bir şekilde eşleşir ve kahvaltı, öğle veya akşam yemeğinde tadını çıkarabilirsiniz.

Alt satırda

 1. Kahverengi pirinç, etkileyici miktarda vitamin, mineral ve faydalı bileşikler içeren, oldukça besleyici, glutensiz bir tahıldır.

 2. Kahverengi pirinç gibi tam tahıllar tüketmek, diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarının önlenmesine veya iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 3. Söylememek gerekirse, beyaz pirinç gibi rafine tahılların kahverengi pirinçle değiştirilmesi bile kilo vermenize yardımcı olabilir. Kahverengi pirinç, günün herhangi bir saatinde yenebilen çok yönlü bir karbonhidrattır.

 4. Bu sağlıklı tam tahılı yemeyi tercih ettiğiniz herhangi bir şekilde, genel sağlığınız için akıllıca bir seçim yapacaksınız.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407