Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kahvaltılık Tahıllar: Sağlıklı mı yoksa Sağlıksız mı?

Yulaf Sizin için İnanılmaz derecede İyi

 1. Soğuk tahıllar kolay ve rahat bir besindir.

 2. Çoğu etkileyici sağlık iddiasına sahip ya da en yeni beslenme eğilimini desteklemeye çalışıyor. Ancak bu tahılların iddia ettikleri kadar sağlıklı olup olmadığını merak edebilirsiniz.

 3. Bu makale, kahvaltı gevrekleri ve sağlık etkilerine ayrıntılı olarak bakıyor.

Kahvaltılık gevrek nedir?

 1. Kahvaltı gevrekleri genelde şöyle yapılır:

 2. Kahvaltılık tahıllar da şişirilebilir, püskürtülebilir veya parçalanabilir - veya kurutulmadan önce çikolata veya buzlanma ile kaplanabilir.

Şeker ve rafine edilmiş karbonhidrat yüklü

 1. Eklenen şeker, modern diyette en kötü içerik olabilir.

 2. Birkaç kronik hastalığa katkıda bulunuyor ve çoğu insan çok fazla yiyor (2, 3, 4).

 3. Özellikle, bu şekerin çoğu işlenmiş yiyeceklerden geliyor - ve kahvaltı gevrekleri, ilave şeker oranı yüksek olan en popüler işlenmiş yiyecekler arasında.

 4. Aslında, tahılların çoğu şekerleri ikinci veya üçüncü bileşen olarak listeler.

 5. Güne yüksek şekerli bir kahvaltı gevrekiyle başlamak kan şekeri ve insülin seviyenizi yükseltir.

 6. Birkaç saat sonra, kan şekeriniz çökebilir ve vücudunuz başka bir yüksek karbonhidrat yemeği veya aperatif isteyecektir - potansiyel olarak aşırı yemekten bir kısır döngü yaratır (5).

 7. Aşırı şeker tüketimi de tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskinizi artırabilir (6, 7, 8).

Yanıltıcı sağlık iddiaları

 1. Kahvaltılık tahıllar sağlıklı olarak pazarlanıyor.

 2. Kahvaltılık tahıllar, "az yağlı" ve "tam tahıllı" gibi sağlık iddialarını içeren kutularla sağlıklı olarak pazarlanmaktadır. Ancak, ilk listelenen içerikleri genellikle rafine tahıl ve şekerdir.

 3. Az miktarda kepekli tahıllar bu ürünleri sağlıklı yapmaz.

 4. Ancak çalışmalar, bu sağlık iddialarının insanları bu ürünlerin daha sağlıklı olduğuna inanmaları konusunda yanıltmanın etkili bir yolu olduğunu gösteriyor (9, 10). [! 343 => 1130 = 5!

 1. Gıda üreticileri özellikle çocukları hedef alıyor.

 2. Şirketler, çocukların dikkatini çekmek için parlak renkler, çizgi film karakterleri ve aksiyon figürleri kullanıyor.

 3. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu durum çocukların kahvaltı gevreklerini eğlence ve eğlence ile ilişkilendirmelerine neden oluyor.

 4. Bu, tat tercihlerini de etkiler. Çalışmalar, bazı çocukların ambalaj üzerinde popüler çizgi film karakterleri olan yiyeceklerin tadını tercih ettiğini göstermektedir (11, 12).

 5. Gıda pazarlamasına maruz kalmak, çocuklukta obezite ve diğer diyetle ilgili hastalıklar için bile bir risk faktörü olarak kabul edilir (13).

 6. Bu ürünler aynı zamanda yanıltıcı sağlık iddialarına da sahiptir.

 7. Renkler ve karikatürler ürünleri çocuklara daha çekici hale getirirken, sağlık iddiaları ebeveynlerin çocukları için bu tür ürünleri satın alma konusunda kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

Daha sağlıklı tipler seçmek

 1. Kahvaltıda mısır gevreği yemeyi seçerseniz, daha sağlıklı bir seçenek seçmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

 2. Servis başına 5 gramdan az şeker içeren bir kahvaltı gevreği seçmeyi deneyin. Ürünün ne kadar şeker içerdiğini öğrenmek için gıda etiketini okuyun.

 3. Servis başına en az 3 gram lif içeren kahvaltı gevrekleri en uygunudur. Yeterince lif tüketmenin sağlık açısından birçok yararı olabilir (14).

 4. Kahvaltılık tahıl gevrek ve lezzetli olma eğilimindedir ve çok fazla kalori tüketmek çok kolay olabilir. Ne kadar yediğinizi ölçmeye çalışın, rehberlik için ambalaj üzerindeki porsiyon boyutunu kullanın.

 5. İçerik listesini kontrol ettiğinizden emin olarak kutunun önündeki sağlık taleplerini dikkate almayın. İlk iki ya da üç bileşen, gevreklerin çoğunluğunu oluşturdukları için çok önemlidir.

 6. Ancak, gıda üreticileri ürünlerindeki şeker miktarını gizlemek için püf noktaları kullanabilirler.

 7. Şeker farklı isimler altında birkaç kez listeleniyorsa - ilk birkaç noktada olmasa bile - ürün muhtemelen şeker açısından çok yüksektir.

 8. Protein en fazla dolum yapan makro besindir. Dolgunluğu arttırır ve iştahı azaltır.

 9. Bunun nedeni, proteinin açlık hormonu ghrelin ve peptit YY (15, 16, 17, 18) olarak adlandırılan dolgunluk hormonu gibi çeşitli hormonların seviyelerini değiştirmesidir. [! 343 => 1140 = 6!

İşlenmemiş kahvaltıları seçin

 1. Sabahları açsanız kahvaltı yapmalısınız. Ancak, bütün, tek bileşenli yiyecekleri seçmek en iyisidir.

 2. İşte birkaç harika seçenek:

 3. Bütün yumurtalar mükemmel bir kahvaltı tercihidir çünkü protein, sağlıklı yağlar ve besinleri yüksektir. Dahası, sizi uzun süre tam tutarlar ve hatta kilo kaybınızı artırabilirler.

 4. Genç kızlarda yapılan bir araştırma, yüksek proteinli yumurta ve yağsız sığır eti kahvaltısının dolgunluğu arttırdığını buldu. Aynı zamanda istek ve gece atıştırmalarını da azalttı (19).

 5. Diğer çalışmalar, tahıl bazlı bir kahvaltının yumurtalarla değiştirilmesinin sonraki 36 saat boyunca daha dolgun hissetmenize yardımcı olabileceğini ve% 65 daha fazla kilo vermenizi sağlayabilir (20, 21).

Alt satırda

 1. Kahvaltılık tahıllar yüksek oranda işleniyor, çoğunlukla eklenmiş şeker ve rafine karbonhidratlar ile paketleniyor. Paketleri düzenli olarak yanıltıcı sağlık iddialarına sahipler.

 2. Mısır gevreği yerseniz, içerik listesini okuyun ve sağlıkla ilgili iddialara şüpheyle yaklaşın. En iyi tahıllar lif bakımından yüksek ve şekersizdir.

 3. Dedi ki, daha sağlıklı kahvaltı seçenekleri var. Bütün, tek bileşenli yiyecekler - yulaf lapası veya yumurta gibi - mükemmel bir seçimdir.

 4. Bütün yiyeceklerden sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak sadece basit değil, aynı zamanda bol miktarda beslenmeyle başlar.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407