Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabızlık Diyet Planı Olan IBS

Somon Füme ve Avokado Ruloları

 1. İrritabl bağırsak sendromunuzdan (IBS) tecrübe ettiğiniz göbek ağrısı ve şişkinlik sizi sevdiğiniz şeyleri yapmaktan alıkoyabilir ve hatta sizi yiyeceklerden mahrum bırakabilir. Ancak ne yediğiniz - ne yemediğiniz - irritabl barsak sendromunuzun kabızlık (IBS-C) ile neden olduğu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Burada birkaç tweaks yapmak önemli bir fark yaratabilir. IBS tıbbi bir durum olduğundan, ne yediğinize dair önemli değişiklikler yapmadan önce doktorunuzla konuşun veya kayıtlı bir diyetisyenden yardım alın.

IBS Nedir?

 1. IBS fonksiyonel bir gastrointestinal hastalıktır. Bu ne anlama geliyor? Bu, IBS'nin rahatsız edici gastrointestinal semptomlara neden olduğu, ancak sindirim sisteminizin veya sindiriminizin sağlığını etkilemediği anlamına gelir.

 2. IBS, ABD’deki insanların yüzde 12’sini etkileyen ve kadınlarda erkeklerden daha sık görülen yaygın bir durumdur. Ailenizde akıyorsa ya da sindirim sisteminizde ciddi bir enfeksiyon geçirdiyseniz, IBS geliştirme riski altında olabilirsiniz. Ayrıca stresli yaşam olaylarının - çocukluk istismarı gibi - IBS'yi tetikleyebileceği görülmektedir.

 3. IBS'niz beyniniz ve bağırsaklarınız arasındaki etkileşime bağlı olabilir. IBS'li kişiler bağırsaktan beyne gönderilen ağrı sinyallerine karşı daha hassas olabilir, bu nedenle karın ağrısı ve şişkinlik duyguları daha yoğun olabilir, bu da kas kasılmasını etkileyebilir ve kabızlığa veya ishale ve ayrıca eşlik etmeye neden olabilir karın ağrısı, gaz ve şişkinlik.

 4. IBS'niz gastrointestinal sisteminizi nasıl etkilediğine göre sınıflandırılır ve şunları içerir:

 5. Genellikle, IBS'li kişilerin normal olmayan bağırsak alışkanlıkları ile karışmış normal bağırsak alışkanlıkları vardır. Bu nedenle, bazı günlerde kendinizi iyi hissedebilir ve daha sonra, diğer günlerde kabızlık, ishal ya da her ikisinin karışımı olsun, birincil semptomlarınıza yol açan bir IBS alevlenmesi yaşayabilirsiniz.

 6. IBS'nize ek olarak, depresyon, reflü, fibromiyalji, kronik ağrı veya kronik yorgunluk sendromu gibi diğer kronik sağlık durumlarından da muzdarip olabilir.

IBS-C Belirtileri

 1. IBS-C semptomlarınız alevlendiğinde, tuvalette ne kadar oturursanız olun, üç Şükran Günü yemeğini yemişsiniz gibi görünebilir ve hissedebilirsiniz. Büyük olasılıkla, şişmiş karnınız da size acı verir.

 2. Tuvalete oturduğunuzda çok zorlarsınız, yıldızları görürsünüz. Ve dışkı üretiminde başarılı olursanız, zor veya topaklı olabilir ve bağırsaklarınızı tamamen boşalmamış gibi hissedebilirsiniz. Bazı insanlar ayrıca bir tabureyi geçmeyi neredeyse imkansız kılan bir tıkanıklık olduğunu düşündüklerini de bildirmişlerdir. Eğer göbeğinize bastırırsanız veya tuvaletteki pozisyonunuzu değiştirirseniz rahatlama hissedebilirsiniz.

 3. Bağırsaklarınızı tamamen boşalttıktan sonra IBS-C semptomlarınızdan kurtulabilirsiniz, ancak IBS-C'li herkes çok şanslı değildir.

IBS-C Diyet

 1. Yediğiniz şey IBS-C için temel tedavi odağı. Ne yazık ki, belirlenmiş bir IBS kabızlık diyeti yoktur, bu yüzden sizin için en iyi olanı bulmak biraz denenebilir ve hata alabilir. Yiyecek ve belirti günlüğü tutmak, belirtilerinizi neyin tetiklediğini, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemenize yardımcı olabilir

 2. Bir IBS-C diyetinin genel önerileri, lif içeriği yüksek olan yiyeceklere odaklanarak sağlıklı beslenmektir. İlk hedefiniz, yetişkinler için günde 22 ila 34 gram elyaf arasında değişen genel önerileri karşılamak için elyaf alımınızı arttırmak olabilir.

 3. İyi gıda lifleri şunlardır:

 4. Fiber alımınızı arttırırken, özellikle IBS'niz olduğunda, dikkatli olmalısınız. Çok hızlı gitmek belirtilerinizi kötüleştirebilir - daha fazla karın ağrısı, gaz, şişkinlik ve kabızlık. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü günlük hedeflerinize ulaşana kadar günlük lif alımınızı günde 2 ila 3 gram artırmanızı önerir.

 5. Ayrıca, taburenizi yumuşak tutmaya yardımcı olacak kadar su içtiğinizden emin olmak istersiniz. Sağlıklı yetişkinlerin günde 12 ila 16 bardak sıvıya ve belki de hava durumuna ve egzersiz rutine bağlı olarak daha fazlasına ihtiyacı vardır. Su en iyi seçimdir, çünkü kalori içermez, hazırdır ve vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeydir.

Çözünür Elyaf Üzerine Odaklanma

 1. Kabızlık semptomları ile IBS'nizden kurtulmak için, çözünür lif açısından zengin yiyecekler eklemeye odaklanmak isteyebilirsiniz. Avrupa Gastroenteroloji Dergisi'nde yayınlanan 2015 gözden geçirme çalışması Hepatoloji, çözünür lifin IBS semptomlarını ve karın ağrısını iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu.

 2. Çözünebilir lif, kolesterol düşürücü güçleri ve kalp hastalığı riskini azaltmasıyla bilinir. Bağırsaklarınız içindeyken, bu lif suya tutunur ve aynı zamanda yumuşatırken dışkıya hacim ilave etmenize yardımcı olacak bir jel haline gelir, aynı zamanda banyoya daha az antrenman yapmanıza yardımcı olur.

 3. Çözünür lifin gıda kaynakları şunları içerir:

 4. Elyaf takviyeleri ayrıca servis başına yaklaşık 4 gram lif içeren bir çözünebilir lif kaynağı da olabilir. Ancak, günlük rejiminize herhangi bir ek eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Sisteminizin Taşınması

 1. Bağırsak fonksiyonunun iyileştirilmesi söz konusu olduğunda, daha fazla elyaf eklemek kesinlikle yardımcı olur. Ancak müshil etkisi olan yiyecekler eklemek, bazı IBS-C belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. Kuru erik ve kuru erik suyunun dışkıyı yumuşatmasına ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmesine yardımcı olduğu sır değildir ve IBS-C diyetinize yemeğinizin bir parçası olarak veya atıştırmalık olarak kolayca eklenebilir.

 2. Kuru eriklere ek olarak, karışıma yoğurtla veya favori kek karışımınızla birleştirilebilecek öğütülmüş keten tohumu da ekleyebilirsiniz. Kepek gevreği ve buğday kepeği ayrıca kabızlığın doğal olarak hafifletilmesine yardımcı olur.

IBS Kabızlığı ile Kaçınılması Gereken Gıdalar

 1. Bazı yiyecekleri diyetinizden çıkarmanın bazı IBS-C semptomlarınızı gidermeye yardımcı olabileceğini bulabilirsiniz. Besinleri ortadan kaldırırken beslenme yetersizliği riskleri nedeniyle, vücudunuza sağlık için gereken tüm beslenmeyi sağlayan sağlıklı, dengeli yemekler oluşturmanıza yardımcı olmak için kayıtlı bir diyetisyene danışmalısınız.

 2. Kafeinin, gazlı içeceklerin ve diğer gaz oluşturan yiyeceklerin kesilmesinin kabızlık semptomları ile IBS'nin iyileşmesine yardımcı olabileceğini bulabilirsiniz.

Gluten'de Kolaylaşın

 1. Gluten buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir proteindir. Önceden, yalnızca çölyak hastalığı olan kişilere, glüten içeren tüm yiyecekleri diyetlerinden çıkarmaları önerilmişti. Çölyak hastalığı, bağışıklık sisteminizin glüten mevcut olduğunda gastrointestinal sisteme saldırmasına neden olarak iltihaplanma ve sindirimin bozulmasına yol açan otoimmün bir hastalıktır.

 2. Daha yakın zamanlarda, insanların glüten intoleransı olabileceği keşfedildi. Bu ne anlama geliyor? Eğer glütene karşı toleranssızsanız, vücudunuz gluteni sindirmekte zorlanır, bu da karın ağrısından beyin sisine kadar değişen birçok semptomlara yol açabilir.

 3. IBS'li herkes glüten intoleransı olmasa da, eğer glüten içeren yiyecekleri ortadan kaldırmak size IBS-C semptomlarınızdan bir miktar rahatlama sağlayabilir. Markette çok sayıda glutensiz ürün olmasına rağmen, basit tutmak her zaman daha iyidir.

 4. Doğal olarak glutensiz yiyecekler şunları içerir:

 5. Yediğiniz şeyin glütensiz olduğunu doğrulamak için yiyecek etiketlerini okuduğunuzdan emin olun. Yiyecek ve İlaç İdaresi tarafından belirlenen düzenlemeler nedeniyle glutensiz olarak etiketlenmiş yiyecekleri güvenle yiyebilirsiniz.

Düşük FODMAP mi Gitmeliyim?

 1. Bir elma yedikten sonra gaz veya karın ağrısı yaşarsanız, mayalanabilir oligosakaritler, disakaritler, monosakaritler ve polioller veya düşük-FODMAP olarak adlandırılanlar için düşük bir diyet düşünebilirsiniz. diyet. FODMAP'lar, tamamen sindiremeyeceğiniz veya ememeyeceğiniz, bağırsaklarınızda gazlaşmaya, şişmeye ve kabızlığa yol açan fermantasyona neden olabilecek türden karbonhidrat türleridir!

 2. Kaçınılması gereken FODMAP yiyecekleri şunları içerir:

 3. IBS-C diyetiniz için düşük FODMAP diyetini uygularken, başlangıçta tüm FODMAP yiyeceklerini belirli bir süre için yok edersiniz ve ardından yavaşça bir defada bir kez gıdalar ekleyerek vücudunuzun bedenini yakından izlersiniz. reaksiyon. Bu, belirtilerinizden en fazla sorumlu olan yiyeceği belirlemenize yardımcı olur ve çok kısıtlayıcı olmayan daha sağlıklı ve dengeli bir plan oluşturmanıza yardımcı olur.

Hepsini bir araya getirmek

 1. Belirtilerinizi uzak tutmak için IBS-C diyetiniz rahat bir ortamda yenen küçük, sık yemeklerden oluşmalıdır. Hiç şüphe yok ki, günün bir zevki daha fazla angarya yeme yapabilecek aktivitelerle doludur. Ancak, stres altında veya dikkatiniz dağılırken yemek yerseniz, gaz ve şişkinliği artırabilecek havayı yutabilirsiniz.

 2. Glutensiz ve düşük FODMAP seçenekleri içeren örnek bir IBS-C diyeti şunları içerebilir:

 3. Sağlıklı bir beslenme planında olduğu gibi, IBS-C diyetinize kahvaltı atlamayın. Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yapmak güne iyi bir başlangıç ​​yapmakla kalmaz, aynı zamanda kolonunuzu işe gitmesi için uyarır, bu da karın rahatsızlığınızı önlemenize yardımcı olur.

Probiyotik Eklemeli miyim?

 1. IBS-C belirtilerinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için IBS-C diyetinizin bir parçası olarak probiyotikler dahil edip etmemeniz gerektiğine bağlıdır. Kanada Bağırsak Araştırmaları Derneği'ne göre, IBS tedavisinin bir parçası olarak probiyotiklerin kullanımını araştıran birçok çalışma yapılırken, sonuçlar karışık. Ek olarak, tüm probiyotik takviyeleri aynı dost bakterileri içermez ve bazı suşlar IBS'niz için kabızlık semptomları ile diğerlerinden daha faydalı olabilir.

 2. Doktorunuza, rejiminize probiyotik eklemenin yararları ve hangi suşların sizin için en iyi seçimi yaptıracağı hakkında konuşun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407