Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabartma tozu ve limon suyunun sağlığa yararları

Kabartma tozu ve limon suyunun sağlığa faydaları

 1. Bazı bilimsel çalışmalar kabartma tozu ve limon suyunun sağlığa olan faydalarını ayrı ayrı inceledi, ancak bu iki bileşenin birleşik etkilerini destekleyecek çok fazla araştırma yok.

 2. Bu makale, kabartma tozu ve limon suyu karışımlarının tüketilmesinin olası sağlık yararlarından bazılarını tartışıyor.

PH ile ilgili bir not

 1. Kabartma tozu ve limon suyunu birleştirme fikri, asitlik ve pH ölçeğinin temel prensiplerine dayanıyor.

 2. Bilim adamları, bir çözeltinin asitliğini ölçmek için pH ölçeğini kullanıyor. Bir çözelti 0 ile 14 arasında bir pH seviyesine sahip olabilir. [! 1584 => 1140 = 2!

 3. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, bir bazdır. Bu, insanlar kabartma tozu suda çözündüğünde alkali bir çözelti oluşturduğu anlamına gelir. Örneğin, 0.1 molar kabartma tozu çözeltisi yaklaşık 8.3 pH değerine sahiptir.

 4. Limon suyu sitrik asit içerir ve yaklaşık 3 pH'a sahiptir. Limon suyuna kabartma tozu eklemek, daha nötr bir çözelti üretmek için pH değerini yükseltir.

Cilt bakımı

 1. Genellikle, cilt yaklaşık 5.7 gibi zayıf bir asidik pH değerine sahiptir. Kabartma tozu gibi bazlar cildin pH'ını yükseltir. Daha yüksek pH seviyeleri cildin bariyer fonksiyonunu bozabilir, bu da kuruluğa, aşırı yağ üretimine ve sivilceye yol açabilir.

 2. Limon suyunun belirgin cilt bakımı uygulamaları var gibi görünüyor, çünkü her ikisi de güçlü cilt yararları sağlayan C vitamini ve sitrik asit konsantrasyonları içeriyor. Sitrik asit, üreticilerin genellikle kimyasal kabuklarda kullandıkları bir alfa-hidroksi asittir (AHA).

 3. Bununla birlikte, cilt hücreleri doğal olarak C vitamini gibi suda çözünen molekülleri itiyorlar. [! 1584 => 1140 = 3!

 1. Ev yapımı bir kabartma tozu ve limon suyu karışımı kullanmak potansiyel olarak cilde zararlı olabilir. Bunun yerine, bir kişi nötr temizleyicileri veya glikolik asit gibi AHA içeren kimyasal peelingleri kullanmayı deneyebilir.

Mide asitinin nötralize edilmesi

 1. Aşırı mide asidi, mide ekşimesi, kusma ve hazımsızlık gibi rahatsızlık verici belirtilere neden olabilir.

 2. Aşırı mide asidi olan birçok kişi semptomlarını gidermek için reçetesiz (OTC) antasitler kullanıyor. Kabartma tozu ve limon suyunun birlikte tüketilmesi, mide asidini antasit ile benzer şekilde nötralize edebilir.

 3. Bir 2017 çalışması, çeşitli yiyeceklerin antasit etkilerini incelemiştir. Bu çalışmanın yazarları yapay mide asidi, pH'ı 1.2 ile yarattı. Limon suyunun kendi başına neredeyse hiçbir etkisi olmamasına rağmen, sodyum bikarbonat sentetik mide asidini başarıyla nötralize etti.

 4. Pek çok OTC antasit sodyum bikarbonat ve sitrik asit içerir. Limonlar ve diğer turunçgiller, doğal olarak oluşan sitrik asit bakımından zengin kaynaklardır.

 5. Bir kişi limon suyunu ve kabartma tozunu karıştırdığında, sitrik asit sodyum sitrat adı verilen bir tampon üretmek için sodyum bikarbonat ile reaksiyona girer. Bir tampon, sert pH değişimlerini önleyen zayıf bir asit veya baz anlamına gelir. Her ne kadar limon suyu mide asidini nötralize etmese de, mide içindeki pH seviyesini stabilize etmeye yardımcı olabilir.

Alternatifler

 1. Aşırı mide asidiyle mücadele etmek için kabartma tozu ve limon suyunun kullanılması, etkili OTC antasitleri benzer bileşenler içerdiğinden iyi bir ev ilacı olabilir.

 2. Ancak, doğru miktarda kabartma tozu ve limon suyunun karıştırılması zor olabilir.

 3. Çok fazla kabartma tozu içeren bir karışımın kullanılması ishal ve gaza neden olabilir, oysa çok fazla limon suyu asit geri akışını tetikleyebilir ve semptomları daha kötü hale getirebilir. Eczaneden antasit satın almak genellikle daha güvenlidir.

 4. Aşırı mide asidini azaltmak için diğer ev ilaçları şunlardır:

 5. Şiddetli veya inatçı asit reflü veya mide ekşimesi olan insanlar doktora veya gastroenterologla konuşmalıdır.

Diş beyazlatma

 1. Pek çok ağız bakım ürünü antibakteriyel özellikleri ve diş minesini aşındırmadan plak çıkarma kabiliyeti nedeniyle kabartma tozu içerir.

 2. Kabartma tozu ayrıca yüzey seviyesinde diş lekelerini çıkarmaya yardımcı olabilir, bu da geleneksel diş beyazlatmaya etkili ve uygun fiyatlı bir alternatif haline getirir. Bununla birlikte, kabartma tozu içine limon suyu eklenmesinin kabartma tozu dişhekiminin yararlarını artıracağını gösteren çok az kanıt vardır.

 3. 21 çalışmayı inceleyen bir 2017 raporu, kabartma tozu içeren diş macununun diş lekelerini güvenli ve etkili bir şekilde çıkardığı sonucuna vardı. Ancak, raporda limon suyu içeren hiçbir çalışma bulunmuyordu.

 4. Limon suyunun yüksek konsantrasyonlarda sitrik asit ve askorbik asit veya C vitamini içerdiğini not etmek de önemlidir. Asidik bileşikler emayeyi aşındırabilir ve diş çürümesine yol açabilir. Bununla birlikte, kabartma tozu ve limon suyunun birleştirilmesi daha pH nötr bir çözelti üretmelidir.

Alternatifler

 1. Dişlerini beyazlatmakla ilgilenen kişiler diş hekimine başvurmalıdır. Amerikan Diş Hekimliği Birliği (ADA) ayrıca birkaç çeşit kabartma tozu diş macunu türünü onayladı. Bir ADA Mührü edinmek için, üreticiler ürünlerinin güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için bilimsel kanıt sağlamalıdır.

Genel riskler ve düşünceler

 1. Kabartma tozu, bazı ilaçlarda, antasitler gibi aktif bir bileşen olan sodyum bikarbonat içerir ve potansiyel olarak diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Sağlık amacıyla düzenli olarak kabartma tozu tüketmeyi düşünenlerin önce doktoruyla konuşmaları gerekir.

 2. Böbrek hastalığı veya yüksek tansiyonu olan kişiler, sodyum bikarbonattan kaçınmalıdır, çünkü kandaki sodyum seviyelerini artırabilir.

 3. Sodyum bikarbonatın yan etkileri şunları içerebilir:

 4. Limonlar birçok temel vitamin ve mineral içerir. Limon suyu ayrıca yararlı antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir.

 5. Bununla birlikte, limon suyu asitlidir ve çok fazla kullanılması yan etkilere neden olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

Özet

 1. Kabartma tozu ve limon suyu karışımları, halkı cilt bakımı, diş beyazlatma ve mide ekşimesi ve hazımsızlık tedavisi gibi şeyler için kullanan insanlarla popüler sağlık kesimleridir. Ancak, şu anda bu karışımların sağlık yararlarını destekleyen ve kesin sonuçlar çıkarmayı zorlaştıran sınırlı bilimsel kanıt bulunmaktadır.

 2. Hem kabartma tozu hem de limon suyu kendi başına çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Bununla birlikte, bu iki içeriği spesifik dozaj veya kullanım kılavuzları olmadan birleştirmek, olumsuz yan etkilere neden olabilir.

 3. 7 Mart 2019 Perşembe tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategori sayfamızı ziyaret edin ya da Tamamlayıcı Tıp hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Alternatif Tıp. Tüm referanslar Referanslar sekmesindedir.

 4. Alves, M.D.SC, vd. (2016). Antasit süspansiyonu ile durulama hidroklorik aside bağlı erozyonu azaltır [!Özet

 5. Panda, V., vd. (2017). Yapay mide modelinde yaygın olarak tüketilen bazı gıdaların hiperasidite yönelik antasit etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi [!Özet

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407