Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kabak çekirdeğinin sağlığa yararları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin sağlığa yararları nelerdir?

 1. Bazen "küçük kabak çekirdeği" için pepita, İspanyolca denir. [! 2479 => 1140 = 1!

 2. Kabak çekirdeğinin olası sağlığa faydaları, beslenme içeriği, kabak çekirdeğinin diyette nasıl kullanılacağı ve olası sağlık riskleri ele alınmaktadır.

Faydaları

 1. Kabak çekirdeği, sağlıklı bir yağ, magnezyum ve kalbin, kemiklerin ve diğer fonksiyonların sağlığını artıran diğer besinlerin kaynağıdır.

 2. Tohumlar, genelde mükemmel potasyum, magnezyum ve kalsiyum kaynakları olarak kabul edilir.

 3. Bitki tohumları da iyi bir çoklu doymamış yağ asidi (PUFA) ve antioksidan kaynağıdır.

Kemik sağlığı

 1. Kabak çekirdeği, kemik oluşumu için önemli olan iyi bir magnezyum kaynağıdır.

 2. Yüksek magnezyum alımının daha yüksek kemik yoğunluğu ile ilişkili olduğu ve menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskini azalttığı gösterilmiştir.

Diyabet

 1. Kabak çekirdeğindeki besinler, tip 2 diyabetin korunmasına yardımcı olabilir. Reaktif oksijen türleri (ROS) diyabet gelişiminde rol oynamaktadır ve antioksidanlar riski azaltmaya yardımcı olabilir.

 2. Bir deneyde, diyabetik sıçanlar bir keten ve kabak çekirdeği karışımı içeren bir diyetin ardından iyileşmeye başladı.

 3. Tohumlar iyi bir magnezyum kaynağıdır.

 4. Çalışmalar magnezyum alımında her 100 miligram (mg) günde bir artış için tip 2 diyabet geliştirme riskinin yaklaşık yüzde 15 azaldığını ortaya koydu.

 5. 100 gram (g) kabak çekirdeği porsiyonunda 90 mg'dan fazla magnezyum bulunabilir.

 6. Düşük magnezyum seviyeleri insülin sekresyonunu bozabilir ve insülin duyarlılığını azaltabilir.

Kalp sağlığı

 1. Günde 365 miligram magnezyum alımıyla lipit profillerinde iyileşme gözlendi.

Kalp ve karaciğer sağlığı

 1. Kabak çekirdeği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, antioksidanlar ve lif içerir. Bu kombinasyonun hem kalp hem de karaciğer için faydaları vardır.

 2. Kabak çekirdeğindeki lif, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

 3. Bugüne kadar yapılan araştırmalar omega-3'lerin yapabileceklerini göstermektedir:

 4. Kabak çekirdeğinin sterol içerdiği tespit edildi. Bir araştırmada, bilim adamları her 100 g kabak çekirdeği çekirdeğinde 265 mg toplam sterol bulunduğunu tespit ettiler.

 5. Bitki sterollerinin ve fitosterollerin "kötü" LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

 6. 2013 yılında, bitki tohumlarında bulunan besinlerin kombinasyonunun kardiyovasküler sistemin korunmasına ve koroner kalp hastalığının ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceği sonucuna varılan klinik çalışmaların bir incelemesini yapan araştırmacılar.

 7. Kemirgen bir çalışma, keten ve kabak çekirdeği karışımındaki besinlerin karaciğer ve ayrıca ateroskleroza karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini öne sürdü.

Kilo kaybı ve sindirim

 1. Lif bakımından yüksek bir diyetin diğer yararları arasında şunlar vardır:

Bağışıklık sistemi

 1. Kabak çekirdeği yağı yüksek oranda E vitamini ve diğer antioksidanlar içeriyor.

 2. E vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve sağlıklı kan damarlarının korunmasına yardımcı olur. ODS, E vitamini kaynağı olarak tohum yemeyi önerir.

Uykusuzluk önleme

 1. Kabak çekirdeği bir amino asit olan zengin bir triptofan kaynağıdır.

 2. Triptofan kronik uykusuzluğu tedavi etmek için kullanıldı, çünkü vücut onu serotonin, "iyi hissetme" veya "rahatlatıcı" hormona ve "uyku hormonu melatonine" dönüştürüyor!

 3. 2005 yılında Nutriyonel Sinirbilim alanında yayınlanan bir araştırma, bir karbonhidrat kaynağı ile birlikte bir kabak çekirdeğinden triptofan tüketmenin, uykusuzluk tedavisi için farmasötik dereceli triptofan ile karşılaştırılabilir olduğunu ortaya koydu.

 4. Yatmadan önce birkaç kabak çekirdeğine sahip olmak, meyve parçası gibi az miktarda karbonhidratla vücudunuza melatonin üretimi için ihtiyaç duyulan triptofanı sağlamada yararlı olabilir.

Hamilelik

 1. Kabak çekirdeği iyi bir çinko kaynağıdır.

 2. Araştırmacılar her 100 g kabak çekirdeğinin 7.99 mg çinko içerdiğini belirlediler.

 3. 19 yaş ve üstü erkek yetişkinler için, ODS, kadınlar için günlük 11 mg çinko ve 8 mg alımını önerir.

 4. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde kadınların yüzde 80’inden fazlasının çinko alımının yetersiz olduğunu tahmin ediyor. Düşük çinko seviyeleri, doğum başlangıcıyla ilişkili dolaşımdaki çoklu hormon seviyelerini değiştirir.

 5. Beslenme uzmanları, hamilelik sırasında sağlık sonuçlarını iyileştirmesi muhtemel olduğundan ilave çinko önermektedir.

 6. Çinko, normal bağışıklık fonksiyonu ve uterus enfeksiyonlarının önlenmesi için de gereklidir. Bunların tümü potansiyel olarak erken doğuma katkıda bulunabilir.

Antioksidan aktivite

 1. Rafine edilmemiş kabak çekirdeği yağının antioksidan koruma sağladığı düşünülmektedir.

 2. Bunun nedeni PUFA ve lipofilik antioksidan içeriğidir. Bir yağın rafine edilmesi bu maddeleri giderir veya azaltır.

 3. Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen istenmeyen atık maddeleri gidermekle görevlendirilen "temizleyiciler" olarak kabul edilir. Bu maddeler vücutta kalırsa, bir dizi sağlık problemi riski daha yüksektir.

 4. Antioksidanlar, iltihabı azaltmak da dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahiptir. 1995'te yayınlanan bir çalışmada, artritli sıçanlarda kabak çekirdeği yağı alındıktan sonra semptomların düzeldiği tespit edildi.

 5. 2012 yılında yayınlanan bir Alman araştırması, yüksek miktarda kabak çekirdeği tüketiminin menopozdan sonra daha düşük meme kanseri riski ile bağlantılı olabileceğini öne sürdü.

Cilt ve göz sağlığı

 1. Kabak çekirdeği, beta-karoten'e benzer bir antioksidan bileşik olan iyi bir skualen kaynağıdır.

 2. Skualen tüm vücut dokularında cereyan ediyor ve cildin UV ve diğer radyasyona maruz kalma türlerinde korunmasında rol oynuyor gibi görünüyor.

 3. Hayvan çalışmaları da skualenin retina sağlığında önemli bir rol oynayabileceğini öne sürdü.

 4. Skualen kanserden de koruma sağlayabilir, ancak bunu kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Cinsel, prostat ve idrar sağlığı

 1. Kabak çekirdeği geleneksel olarak bazı yerlerde afrodizyak olarak kullanılmıştır. Mısır'daki Mansoura Üniversitesi'ndeki bir kurum içi çalışmada, fareler çinko ile birlikte bir kabak çekirdeği ekstresi tüketmişlerdir.

 2. Araştırmacılar, kabak çekirdeğinin cinsel sağlık durumu üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceği sonucuna vardılar.

 3. 2009 yılında yayınlanan bir araştırma, kabak çekirdeği yağının, iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) tedavisi için güvenli ve etkili olabileceğini göstermiştir.

 4. 6 ay boyunca günde 320 mg yağ tüketenler semptomlarında bir azalma gördü ve yaşam kalitesini arttırdı.

 5. Bilim adamları 2014 yılında kabak çekirdeği yağının kadın ve erkeklerde idrar bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabileceğine dair kanıt buldular. Yağla tedavi, aşırı aktif mesanenin semptomlarındaki azalmaya bağlıydı.

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, 100 gr organik kabak çekirdeği porsiyonu şunları içerir:

 2. Bir markanın kabuklu, tuzlanmış, kavrulmuş kabak çekirdeğinin 100 gramlık bir porsiyonu şunları sağlar:

 3. Kabak çekirdeği ayrıca bir magnezyum, çinko, bakır ve selenyum kaynağıdır.

 4. Bir bilimsel çalışma 100 g kabak çekirdeğinin içerdiğini buldu:

Magnezyum

 1. Diyet İlaveler Ofisine (ODS) göre, tohumlar yedi temel makromineralden biri olan iyi magnezyum kaynaklarıdır.

 2. Bir çalışmada, bilim adamları 100 gram (g) kabak çekirdeğinin 90.69 miligram (mg) magnezyum içerdiğini bulmuşlardır.

 3. ODS, 19 ila 30 yaşları arasındaki erkeklerin günde 400 mg magnezyum tüketmelerini ve hamilelik sırasında 310 mg veya 350 mg kadınları kullanmalarını önerir. Yaşlı insanların biraz daha fazla alım yapmaları gerekir.

 4. Magnezyum, gıda metabolizması ve yağ asitleri ve proteinlerin sentezi de dahil olmak üzere vücutta 300'den fazla enzimatik reaksiyonda önemli bir rol oynar. Magnezyum, kasların düzgün çalışması için çok önemlidir.

 5. Yaşlı popülasyonlarda magnezyum eksikliği yaygındır. İnsülin direnci, metabolik sendrom, koroner kalp hastalığı ve osteoporoz ile bağlantılıdır.

Diyet ipuçları

 1. Kabak çekirdeği atıştırmalık olarak tek başına yenebilir veya ekstra lezzet ve gevrek bir doku için yemeklere eklenebilir.

 2. Hızlı ipuçları:

 3. Veya kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilen bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri deneyin:

Riskler

 1. Nishimura, M., Ohkawara, T., Sato, H., Nishihira, J. (2014, Ocak-Mart). Cucurbita Maxima'dan elde edilen kabak çekirdeği yağı, insan aşırı aktif mesanesinde idrar bozukluklarını iyileştirir. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi (JTCM), 4 (1), 72-74. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032845/

 2. Philips, K.M., Ruggio, D.M., Ashraf-Khorassani, M. (2005, Kasım). Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olarak tüketilen fındık ve tohumların fitosterol bileşimi [!Özet

 3. Ryan, E., Galvin, K., O'Connor, T.P., Maguire, A.R., O'Brien, N.M. (2007, Eylül). Fitosterol, skualen, tokofe, seçilen tohumların, tahılların ve baklagillerin içerik ve yağ asidi profili [!Özet

 4. El-Ghany, A., Hafez, D.A, El-Safty, S. (2010, Nisan). Kabak çekirdeği ve çinkonun erkek sıçanların üreme potansiyeli üzerindeki etkisi üzerine biyolojik çalışma. Mansoura Üniversitesi, Mısır. Https://pdfs.semanticscholar.org/0780/e35e76917d3a8d7cb42d902207b5d2c9d48b.pdf

 5. Ristic-Medic, D., Perunicic-Pekovic, G., Rasic-Milutinovic, Z., Takic, M., Popovic, T., Arsic, A., Glibetic, M. (2014, 22 Ocak). Diyetli öğütülmüş tohum karışımının hemodiyaliz hastalarında yağ asidi durumu ve inflamatuar belirteçler üzerine etkisi. Bilimsel Dünya Dergisi. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3919090/

 6. Ros, E., Hu, F.B. (2013, 30 Temmuz). Bitki tohumları tüketimi ve kardiyovasküler sağlık: Epidemiyolojik ve klinik deney kanıtları. Dolaşım, 128 (5), 533-565. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3745769/

 7. E Vitamini: Profesyoneller için bilgi notu. (2018, 2 Mart). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/

 8. Xanthopoulou, M.N., Nomikos, T., Fragopoulou, E., Antonopoulou, S. (2009 Haziran-Temmuz). Kabak çekirdeği ekstraktlarının antioksidan ve lypoxygenase inhibe edici aktiviteleri [!Özet

 9. Zaineddin, AK, Buck, K., Vrieling, A., Heinz, J., Flesch-Janys, D., Linseisen, J., Chang-Claude, J. (2012) . Diyet liganlar, fitoöstrojen yönünden zengin besinler ile lif alımı ve menopoz sonrası meme kanseri riski arasındaki ilişki: Bir Alman vaka kontrol çalışması [!Özet

 10. Çinko: Sağlık çalışanları için gerçek bilgi formu. (2018, 2 Mart). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

 11. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 12. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 13. Tohumların yağ içeriği çok yüksektir, bu yüzden kıtlığa meyillidirler. Kabak çekirdeğini raf ömrünü uzatmak için serin, karanlık ve kuru bir yerde saklayın.

 14. Doğru şekilde saklanırsa, kabak çekirdeği 3-4 ay saklanır.

 15. Küçük çocukların, yemek yerken boğulma tehlikesi oluşturabilecekleri fındık veya tohum yerken gözetim altında tutulmaları gerekir.

 16. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak diyet yapmak daha iyidir.

 17. Kabak çekirdeği ve ilgili ürünler çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 18. En son Yvette Brazier tarafından 24 Temmuz 2018 Salı tarihinde en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin ya da En son En son haberleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 19. Chaffee, B. W. King, J. C. (2012, Temmuz). Çinko desteğinin gebelik ve bebek sonuçları üzerine etkisi: Sistematik bir derleme. Pediatrik ve Perinatal Epidemiyoloji, 26 (01), 118-137. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3787719/

 20. Darnton-Hill, I. (2013, Temmuz). Hamilelik sırasında çinko takviyesi. Http://www.who.int/elena/bbc/zinc_pregnancy/en/

 21. Fahim, A.T., Abd-el Fattah, A.A., Gad, M. Z. (1995, Ocak). Kabak çekirdeği yağının, sıçanlarda adjuvan-athrit sırasında indüklenen serbest radikal temizleyiciler seviyesine etkisi [!Özet

 22. Yiyecek hazırlama: Tohumlar. (2016, 12 Aralık). Https://www.consultant360.com/n411/content/seeds

 23. Tam rapor (Tüm besinler): 45157888, Kabak kabak çekirdeğinde tuzlanmış Kavrulmuş, UPC: 095248412289. (2018, March). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/45157888?fgcd= manu = format = count = max = 25 ofset = sort = default order = asc qlookup = pumpkin + seeds ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 24. Tam rapor (Tüm besinler): 45103042, CB'nin tohumları, organik kabak çekirdeği, UPC: 856336001590. (Mart 2018). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/45103042?fgcd= manu = format = count = max = 25 ofset = sort = default order = asc qlookup = pumpkin + seeds ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 25. Meyveli Saz, G. O., Wenzl, T., El-Toukhy, R., Wagner, F.S., Hermetter, A. (2003, 5 Haziran). Kabak çekirdeği yağı ve diğer doğal yağlarda antioksidan kapasitenin floresans taraması [!Özet

 26. Hong, H., Kim, C.S., Maeng, S. (2009, Kış). Semptomatik benign prostat hiperplazisi olan Koreli erkeklerde kabak çekirdeği yağı ve testere palmetto yağının etkileri [!Özet

 27. Hudson C., Hudson, S.P., Hecht, T., MacKenzie, J. (2005, April). Protein kaynaklı triptofan ve kronik uykusuzluk için etkili bir tedavi olarak farmasötik dereceli triptofan. [!Özet

 28. Jeffers, L. (2014, 30 Ekim). Kabak çekirdeği: 7 yol. Https://health.clevelandclinic.org/pumpkin-seeds-7-ways-infographic/

 29. Kelly, G.S. (1999). Skualen ve potansiyel klinik kullanımları. Alternatif Tıp Dergisi, 4 (1), 29-36. Http://archive.foundationalmedicinereview.com/publications/4/1/29.pdf

 30. Magnezyum. (N.d.). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/

 31. Makni M, Fetoui H, Gargouri NK, Garoui el M, Jaber H, Makni J ... Zeghal N. (2008, 1 Ekim). Hiperkolesterolemik sıçanlarda omega-3 ve omega-6 yağ asitleri yönünden zengin keten ve kabak çekirdeği karışımının hipolipidemik ve hepatoprotektif etkileri [!Özet

 32. Bitki sterolleri ve stanolleri (fitosteroller). (N.d.). Https://heartuk.org.uk/cholesterol-and-diet/healthy-eating/plant-sterols-and-stanolsDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407