Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Jelatinin sekiz sağlık yararı

Jelatinin sekiz sağlık yararı

 1. Bu makalede, jelatin'in beklenmeyen sağlık yararları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Jelatin nedir?

 1. Çoğu insan aromalı, renkli jelatini bilir. Ancak jelatinin çoğunlukla proteinden oluştuğunu öğrenmek şaşırtıcı olabilir.

 2. Jelatin, kollajeni çıkarmak için hayvan kemikleri, kıkırdak ve deri kaynatılarak yapılır. Kolajen hayvanlardaki kasları, kemikleri ve cildi birbirine bağlayan fibröz bir proteindir.

 3. Kolajen işlendiğinde, jelatin adı verilen tatsız, renksiz bir madde haline gelir. Jelatin soğuduktan sonra, jöle benzeri bir yapıya sahiptir.

 4. Kolajen aksine, jelatin sıcak suda çözülür ve doku soslarda, çorbalarda ve tatlılarda kullanılmasını pratik hale getirir.

 5. Jelatinin sağlık yararları, jelatin aynı amino asitleri içerdiğinden kollajenin yararlarına benzer. [! 2983 => 1130 = 3!

 1. Jelatin birkaç amino asit içerir. Amino asitler protein yapmak için birleşen bileşiklerdir ve çeşitli organların düzgün çalışması için ve ayrıca enerji sağlamak için gereklidirler.

 2. İnsan vücudu bazı amino asitleri oluştururken, çoğu insan diyetlerinde ek amino asitler almalıdır.

 3. Jelatinde bulunan amino asitler de genellikle bazı hayvanların kemiklerinde ve organlarında bulunur. Çoğu insan, hayvanın bu kısımlarını yemediğinden, çeşitli ve besleyici bir diyete jelatin eklemek faydalı olabilir.

 4. Jelatin içerisinde bulunan spesifik amino asitler, hazırlama yöntemine ve kullanılan hayvan dokularına bağlı olarak değişebilir.

 5. Tipik olarak, jelatindeki en bol amino asitler glisin, prolin ve valindir. Jelatin ayrıca lizin, alanin ve arginin amino asitlerini de içerir.

 6. Valin, insan vücudu tarafından üretilemeyen temel bir amino asittir, yani diyetten gelmesi gerekir.

]

 1. Jelatin, gıda ürünlerinde, ilaçlarda ve kozmetiklerde jelleştirici ajan olarak kullanılabilir.

 2. Jelatin genellikle sakızlı şekerlerde, marshmallowlarda ve ilaç kapsüllerinin kaplanmasında bulunur. Ayrıca kemik suyu olarak da yenir veya ek olarak alınır.

Faydaları

 1. Jelatin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir:

1. Cilt sağlığının iyileştirilmesi

 1. Kolajen, cilde sağlıklı ve genç bir görünüm kazandıran şeydir. İnsanlar yaşlandıkça doğal olarak kolajeni kaybeder ve bu da cildin daha az sertleşmesine neden olur. Sonuç, kırışıklıkları ve çizgileri olan cilttir. Jelatin harika bir kollajen kaynağı olduğundan, cildin görünümünü iyileştirmenin doğal bir yolu olabilir.

2. Protein sağlanması

 1. Jelatinin bir faydası, 1/2 fincan için yaklaşık 2 gram (g) protein sağlamasıdır. Protein bir makro besin olarak kabul edilir, bu vücudun büyük miktarda ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

 2. Bazı hayvansal protein kaynakları da önemli miktarda sağlıksız yağ içerir. Jelatin, yağ içermeyen bir protein kaynağıdır.

3. Sindirim fonksiyonuna yardım

 1. Jelatin sindirime çeşitli yollarla yardımcı olabilir. Örneğin, jelatindeki glisin, midede sağlıklı bir mukozal kaplamayı destekleyebilir.

 2. Ayrıca, uygun sindirimi kolaylaştıran mide sularının üretimini de uyarır. Yeterli sindirim enzimleri olmadan, asit reflü gibi gastrointestinal problemler gelişebilir.

 3. Ayrıca, jelatin suya bağlanır ve gıdanın sindirim sisteminden etkili bir şekilde geçmesine yardımcı olabilir.

4. Eklem ağrıları hafifletmek

 1. Jelatindeki kollajen, iltihaplanma ile ilişkili eklem ağrısını azaltabilir.

 2. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, bazı klinik çalışmalar jelatinin osteoartrit hastalarında ağrıyı azaltabileceğini ve eklem fonksiyonlarını iyileştirebileceğini gösteriyor.

5. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olmak

 1. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, bir çalışma jelatin içerisinde bol miktarda bulunan amino asitlerden biri olan glisinin tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü iyileştirebileceğini göstermektedir.

6. Sağlıklı kemiklerin bakımı

 1. Jelatinde bulunan lisin, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur. Vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur, bu aynı zamanda kemikleri güçlü tutmak ve kemik kaybını önlemek için de gereklidir.

 2. Vücut lizini yapamadığı için diyet boyunca yeterli miktarları almak esastır. Sağlıklı bir diyete jelatin eklemek, bir kişinin lizin alımını iyileştirmenin bir yoludur.

7. Uyku kalitesini artırmak

 1. Jelatin bazı insanlarda glisin bolluğundan dolayı uyku kalitesini artırabilir. Birkaç yemek kaşığı jelatin yaklaşık 3 g glisin sağlayabilir.

8. Kilo kaybına yardımcı olmak

 1. Jelatin, proteini ve düşük kalorili içeriği nedeniyle kilo kaybına yardımcı olabilir. Protein birinin kendini tam hissetmesine yardımcı olur, bu da aşırı yeme olasılığını azaltır.

 2. Jelatin ayrıca açlıkla ilişkili hormonları kontrol etmede rol oynayabilir.

 3. Bununla birlikte, jelatin, genellikle yüksek şeker içerikli, çiğneme şekerlerinde ve marshmallowlarda bulunur. Sağlıklı, düşük şekerli jelatin kaynaklarını tüketmek daha iyidir.

Paket mesaj

 1. Jelatin yapmak için kullanılan hayvanın sağlığı, vücudunda depoladığı kollajeni etkiler. Bununla birlikte, jelatin yapımında kullanılan hayvanların nasıl yetiştirildiğini bilmek her zaman mümkün değildir.

 2. Konforlu koşullarda yetişen ve bol miktarda egzersiz yapma imkânı olan hayvanlar daha yüksek kalitede kollajene sahip olacak, bu da daha iyi jelatini yapacaktır.

 3. Jelatinin yan etkileri yoğun bir şekilde çalışılmamıştı, ancak ciddi olanlar olası görünmüyor.

 4. Kalan karkas veya kümes hayvanı veya sığır eti kemiklerini birkaç saat boyunca pişirerek birisinin kendi jelatin bakımından zengin etini yapması kolaydır. Eğer et suyu soğursa, yüzeyde kolajen olan bir jel madde göreceklerdir.

 5. Jelatin ayrıca çorbalar, güveçler ve et suları gibi çeşitli yemeklere eklemek için de kolay. Ayrıca soslar, köpük ve smoothie'ler yapmak için de kullanılabilir.

 6. Jelatin hazırlamak istemeyen insanlar için, kapsüller halinde ve ek olarak kullanılabilirler.

 7. Takviyeler, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenmemektedir, bu nedenle, önce doktorla görüşmek ve sadece önerilen dozu almak önemlidir.

 8. 27 Ağustos 2017 Pazar günü en son yayınlanan makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Diagny, V., Wang, Z. (2001, Eylül). Jelatin: Gıda ve ilaç endüstrisi için değerli bir protein. Gıda Bilimi ve Beslenmesinde Eleştirel İnceleme, 41 (6), 481-492. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11592686

 10. Jelatin. (2015, 14 Şubat). Https://medlineplus.gov/druginfo/natural/1051.html

 11. Jelatin. (2015, 29 Eylül). Https://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/GRAS/SCOGS/ucm261307.htm

 12. Lizin. (2015, 22 Haziran). Http://pennstatehershey.adam.com/content.aspx?productId=107 pid = 33 gid = 000312

 13. Rubio, G., Castro, G., Zanini, A., Medeiros, G. (2008, Mart). Normal kilolu ve obez hastalarda dengesiz hidrolize jelatin öğün alımı: Dolaşımdaki bağırsak peptidleri, glukoz ve insülin üzerine postprandiyal etki [!Özet

 14. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 15. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407