Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Jelatin Ne İşe Yarar? Yararları, Kullanımları ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Jelatin, kollajenden türetilmiş bir protein ürünüdür.

 2. Eşsiz amino asit kombinasyonundan dolayı sağlık açısından önemli yararları var.

 3. Jelatin'in eklem sağlığı ve beyin fonksiyonlarında bir rol oynadığı ve cilt ve saçın görünümünü iyileştirdiği gösterilmiştir.

Jelatin Nedir?

 1. Jelatin, kolajen pişirilerek yapılan bir üründür. Neredeyse tamamen proteinden üretilir ve eşsiz amino asit profili birçok sağlık yararı sağlar (1, 2, 3).

 2. Kolajen insanlarda ve hayvanlarda bulunan en bol proteindir. Vücutta hemen hemen her yerde bulunur, ancak en çok ciltte, kemiklerde, tendonlarda ve bağlarda bulunur (4).

 3. Dokular için güç ve yapı sağlar. Örneğin, kollajen cildin esnekliğini ve tendonların gücünü arttırır. Bununla birlikte, kollajen yemek zordur çünkü genellikle hayvanların hoş olmayan kısımlarında bulunur (5). [! 3972 => 1140 = 2!

 4. Bu işlem sırasında çıkarılan jelatin tatsız ve renksizdir. Sıcak suda erir ve soğuduğunda jöle benzeri bir doku alır.

 5. Bu, gıda üretiminde, Jell-O ve sakızlı şeker gibi ürünlerde jelleştirici bir ajan olarak faydalı oldu. Ayrıca kemik suyu veya ek olarak da tüketilebilir (6).

 6. Bazen jelatin, jelatin ile aynı amino asitleri içeren ve aynı sağlık yararlarına sahip olan, kolajen hidrolizat adı verilen bir madde üretmek için ayrıca işlenir.

 7. Bununla birlikte, soğuk suda çözülür ve jöle oluşturmaz. Bu, bazı insanlara ek olarak daha lezzetli olabileceği anlamına gelir.

 8. Hem jelatin hem de kolajen hidrolizatı, toz veya granül formunda takviye olarak mevcuttur. Jelatin ayrıca tabaka halinde de satın alınabilir.

 9. Yine de, hayvan kısımlarından yapıldığı için veganlar için uygun değildir.

Neredeyse tamamen proteinden yapıldı

 1. Jelatin% 98-99 proteindir.

 2. Ancak, eksik bir proteindir, çünkü bütün esansiyel amino asitleri içermez. Spesifik olarak, esansiyel amino asit triptofan içermez (7).

 3. Yine de bu bir sorun değil, çünkü tek protein kaynağınız olarak jelatin tüketme ihtimaliniz yok. Triptofanın protein açısından zengin diğer besinlerden alınması da kolaydır.

 4. İşte memelilerden jelatin içinde en bol bulunan amino asitler (8):

 5. Kesin amino asit bileşimi, kullanılan hayvan dokusunun türüne ve hazırlama yöntemine göre değişir.

 6. İlginç bir şekilde, jelatin, sağlığınız için özellikle önemli olan amino asit glisininin en zengin besin kaynağıdır.

 7. Çalışmalar, vücudunuzun bunu yapabilmesine rağmen, genellikle ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar kazanamayacağınızı göstermiştir. Bu, diyetinizde yeterince yemenin önemli olduğu anlamına gelir (1).

 8. Kalan% 1-2 'nin besin içeriği değişkendir, ancak su ve az miktarda vitamin ve sodyum, kalsiyum, fosfor ve folat gibi mineral ve minerallerden oluşur (9).

 9. Yine de, genel olarak konuşursak jelatin, zengin bir vitamin ve mineral kaynağı değildir. Aksine, sağlık yararları, benzersiz amino asit profilinin bir sonucudur.

Jelatin Eklem ve Kemik Sağlığını Artırabilir

 1. Çok fazla araştırma, jelatinin osteoartrit gibi eklem ve kemik sorunlarının tedavisi için etkinliğini araştırdı.

 2. Osteoartrit en sık görülen artrit şeklidir. Eklemler arasındaki yastıklama kıkırdağı parçalanıp ağrılı ve sertleşmeye neden olur.

 3. Bir çalışmada, osteoartriti olan 80 kişiye 70 gün boyunca jelatin takviyesi veya plasebo verildi. Jelatini kullananlar ağrı ve eklem sertliğinde önemli bir azalma olduğunu bildirmişlerdir (10). [! 3972 => 1140 = 4!

 4. Bu nedenlerden dolayı, eğer bu sorunları yaşıyorsanız, jelatin takviyelerini denemek faydalı olabilir.

Jelatin Deri ve Saç Görünümünü Artırabilir

 1. Jelatin takviyeleri üzerinde yapılan çalışmalar, cildin ve saçın görünümünü iyileştirmek için olumlu sonuçlar veriyor.

 2. Bir çalışmada kadınlar yaklaşık 10 gram domuz veya balık kollajenini yemişlerdi (kollajenin jelatinin ana bileşeni olduğunu unutmayın).

 3. Kadınlar, domuz kollajenini alındıktan sekiz hafta sonra cilt neminde% 28, balık kollajenini aldıktan sonra nemde% 12 artış yaşadılar (15). [! 3972 => 1140 = 5!

 4. Çalışma, katılımcıların derisinin kollajen yoğunluğunun, balık kollajen verilen grupta, plasebo grubuna kıyasla anlamlı derecede arttığını buldu (15). [! 3972 => 1140 = 5!

 5. Bir çalışma, saç dökülmesi tipi olan alopesi ile 24 kişiye 50 hafta boyunca bir jelatin takviyesi veya plasebo verdi.

 6. Jelatin verilen grupta saç sayıları plasebo grubundaki% 10'dan fazla iken% 29 arttı. Saç kütlesi de jelatin desteği ile% 40 artarken, plasebo grubunda% 10'luk bir düşüşe karşılık geldi (16). [! 3972 => 1140 = 5!

Beyin Fonksiyonunu ve Zihinsel Sağlığı Geliştirebilir

 1. Jelatin, beyin fonksiyonu ile bağlantılı olan glisin bakımından çok zengin.

 2. Bir çalışma glisin almanın hafızayı ve dikkatin belirli yönlerini önemli ölçüde geliştirdiğini buldu (2).

 3. Glisin kullanmak da şizofreni gibi bazı akıl sağlığı bozukluklarında bir iyileşme ile bağlantılı olmuştur.

 4. Şizofreniye neyin yol açtığı tamamen net olmasa da, araştırmacılar amino asit dengesizliklerinin bir rol oynayabileceğine inanıyorlar.

 5. Glisin, şizofreni hastalarında çalışılan amino asitlerden biridir ve glisin takviyelerinin bazı semptomları azalttığı gösterilmiştir (18).

 6. Ayrıca obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve vücut dismorfik bozukluğu (BDD) (19) semptomlarını azalttığı bulunmuştur. [! 3972 => 1130 = 7!

 1. Jelatin, nasıl yapıldığına bağlı olarak pratikte yağsız ve karbonhidrat içermez, bu yüzden kaloriler oldukça düşüktür.

 2. Çalışmalar kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 3. Bir çalışmada, 22 kişiye 20 gram jelatin verildi. Sonuç olarak, iştahı azalttığı bilinen hormonlarda bir artış yaşadılar ve jelatinin kendilerini tam hissetmelerine yardımcı olduklarını bildirdiler (20). [! 3972 => 1140 = 7!

Jelatinin Diğer Faydaları

 1. Araştırmalar, jelatin yemeyle ilişkili başka sağlık yararları olabileceğini gösteriyor.

 2. Jelatinde bol miktarda bulunan amino asit glisinin, uyku geliştirmeye yardımcı olmak için çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.

 3. Yüksek kaliteli iki çalışmada, katılımcılar yatmadan önce 3 gram glisin kullandılar. Uyku kalitesini anlamlı derecede iyileştirdiler, uykuya dalmaları daha kolay ve ertesi gün daha az yoruldular (24, 25).

 4. Yaklaşık 1-2 yemek kaşığı (7-14 gram) jelatin 3 gram glisin sağlar (9).

 5. Jelatinin kilo vermeye yardımcı olması, obezitenin en önemli risk faktörlerinden biri olduğu tip 2 diyabet hastaları için faydalı olabilir.

 6. Bunun üzerine, araştırmalar jelatinin almanın tip 2 diyabet hastalarına kan şekerini kontrol etmelerine yardımcı olabileceğini buldu.

 7. Bir çalışmada, tip 2 diyabetli 74 kişiye üç ay boyunca her gün 5 gram glisin veya plasebo verildi.

 8. Glisin verilen grup, üç ay sonra HbA1C değerlerinde anlamlı bir düşüş yaşadı ve iltihap azaldı. HbA1C, bir insanın zaman içindeki ortalama kan şekeri seviyesinin bir ölçüsüdür, bu nedenle düşük okumalar daha iyi kan şekeri kontrolü anlamına gelir (26).

 9. Jelatin ayrıca bağırsak sağlığında da rol oynayabilir.

 10. Jelatin içindeki, glutamik asit adı verilen amino asitlerden biri, vücuttaki glutamine dönüştürülür. Glutaminin bağırsak duvarının bütünlüğünü arttırdığı ve “sızdıran bağırsak” ın (3) önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. [! 3972 => 1140 = 8!

 11. Bunun irritabl barsak sendromu (IBS) gibi yaygın bağırsak koşullarına katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 12. Birçok çalışmada glisinin karaciğer üzerindeki koruyucu etkisi araştırılmıştır.

 13. Jelatinin en bol bulunan amino asidi olan glisinin, alkolle ilişkili karaciğer hasarına sahip farelere yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bir çalışmada, glisin verilen hayvanlarda karaciğer hasarında bir azalma vardı (29). [! 3972 => 1140 = 8!

 14. Hayvanlar ve insan hücreleri üzerindeki erken çalışmalar jelatinin bazı kanserlerin büyümesini yavaşlatacağını gösteriyor.

 15. Test tüplerinde insan kanseri hücreleri üzerinde yapılan bir çalışmada, domuz derisinden jelatin, mide kanseri, kolon kanseri ve lösemi hücrelerinde büyümeyi azalttı (31). [! 3972 => 1140 = 8!

Kendi Jelatininizi Nasıl Yapabilirsiniz

 1. Çoğu mağazadan jelatin satın alabilir veya evde hayvanlardan hazırlayabilirsiniz.

 2. Herhangi bir hayvanın parçalarını kullanabilirsiniz, ancak popüler kaynaklar sığır, domuz, kuzu, tavuk ve balıktır.

 3. Kendin yapmayı denemek istersen, işte nasıl:

 4. Bu, aynı zamanda fantastik bir jelatin kaynağı olan kemik suyunun nasıl yapıldığına çok benzer.

 5. Jelatin buzdolabında bir hafta, buzdolabında bir yıl tutacak. Yerçekimine ve soslara karıştırılmış olarak kullanın veya tatlılara ekleyin.

 6. Kendinizinkini yapmak için zamanınız yoksa, levha, granül veya toz halinde de satın alınabilir. Önceden hazırlanmış jelatin, güveçler, et suları veya gravitler gibi sıcak yiyeceklere veya sıvılara karıştırılabilir.

 7. Soğuk yiyecekleri veya içecekleri, smoothies ve yoğurtlar dahil olmak üzere onunla takviye etmek de mümkündür. Jöle benzeri bir yapıya sahip olmayan jelatin ile aynı sağlık yararlarına sahip olduğundan, bunun için kollajen hidrolizatını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Alt satırda

 1. Jelatin protein açısından zengin ve birçok sağlık sağlığına yarar sağlayan eşsiz bir amino asit profiline sahip.

 2. Jelatinin eklem ve kemik ağrısını azalttığına, beyin işlevini artırdığına ve cildin yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğuna dair kanıtlar var.

 3. Jelatin renksiz ve tatsız olduğundan, diyetinize dahil etmek çok kolaydır.

 4. Basit bir tarifi takip ederek evde jelatin yapabilirsiniz veya günlük yiyecek ve içeceklerinize eklemek için önceden hazırlanmış olarak satın alabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407