Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Istakoz hakkında bilmeniz gereken her şey

Istakoz hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Bugün arzulanan itibarına rağmen, ıstakoz her zaman pahalı bir hoşgörü olarak bilinmemişti. 17. yüzyılda, Massachusetts’teki sömürgeciler bir evde ıstakoz kabuğunu bir yoksulluk belirtisi olarak görüyorlardı ve sadece hizmetçilerine ıstakoz besliyorlardı. 1940'larda, pound başına 53 cent, konserve ıstakoz için pound başına 11 cent karşılığında pişmiş fasulye konservesi almak mümkündü.

 2. Istakoz, bir kısmı ıstakozun canlı olarak pişirilmesinin, ilk önce onu öldürmek ve daha sonra pişirmek yerine, daha iştah açıcı hale getirdiği keşfinden dolayı bir incelik olarak görülüyor.

 3. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası. Istakozun besinsel olarak parçalanmasını ve olası sağlık yararlarına derinlemesine bir bakış sunmanın yanı sıra diyetinize daha fazla ıstakoz eklemenin yollarını ve ıstakoz tüketmenin olası sağlık risklerini de içerir.

Beslenme

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, yaklaşık 145 gram (g) ağırlığında bir fincan pişmiş ıstakoz var:

 2. Aynı kısım şunları da sağlar:

 3. Istakoz zengin bir bakır ve selenyum kaynağıdır ve ayrıca çinko, fosfor, B12 vitamini, magnezyum, E vitamini ve az miktarda omega-3 yağ asidi içerir.

 4. Kolesterol içeriyor. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan çalışmalar, gıdalardaki tüm kolesterol içeriğinin vücuda zararlı olmadığını ve doymuş yağ alımının, zararlı kolesterol seviyelerindeki bir artışla daha doğrudan ilişkili olmadığını göstermiştir. Çoklu doymamış yağlar, kolesterol seviyelerini ve felç ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 5. Genel yağ içeriği yüksek olsa da, ıstakoz önemli bir doymuş yağ kaynağı değildir.

Faydaları

 1. Birçok çalışma, daha fazla balık ve kabuklu deniz hayvanının tüketilmesinin, sağlıklı kolesterol seviyelerini yükseltirken obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını öne sürdü.

 2. Istakoz gibi balık ve kabuklu deniz ürünleri, çok az gıdada bulunan omega-3 yağ asitlerini sağlamak için özellikle önemlidir.

 3. Yabani dikenli ıstakozun üç ons (oz) kısmının 200 ila 500 miligram (mg) omega-3 sağladığı tahmin edilmektedir. Daha yaygın olan kuzey ıstakoz, aynı porsiyon büyüklüğü için 200 mg sağlar.

 4. Istakozdaki yağ asidi içeriği balık ve kabuklu deniz hayvanları arasında en yüksek olmasa da, yine de bu önemli besinlerin önemli bir kaynağıdır.

Tiroid hastalığı

 1. Selenyum, onu sağlıklı tiroid fonksiyonunun gerekli bir bileşeni yapan nitelikleri göstermiştir. Antioksidan görevi görür ve tiroidin hormonları emmesine ve metabolize etmesine yardımcı olur.

 2. Bir meta-analiz, selenyum eksikliği olan tiroid hastalığına sahip kişilerin selenyum alımını arttırırken, iyileştirilmiş genel refah, iyileştirilmiş ruh hali ve iyileştirilmiş tiroid işlevi de dahil olmak üzere yararları olduğunu göstermiştir. Istakoz selenyum için iyi bir kaynaktır.

Akıl sağlığı yararları

 1. Ulusal Bethesda Sağlık Enstitüleri Ulusal Alkol ve Suistimal ve Alkolizm Enstitüsü'ne (NIAAA) göre, MD, omega-3 yağ asitlerinin saldırganlık, dürtüsellik, ve yetişkinlerde depresyon.

 2. Çocuklarda selenyum eksikliği de dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) olası bir çevresel faktördür. Çocuğun yeterince selenyum tükettiğinden emin olmak, DEHB riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Anemi

 1. Bakır, kırmızı kan hücreleri oluşturmak için demir ile çalışır. Anemi, yeterli miktarda kırmızı kan hücreniz olmadığında veya kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışmadığı durumlarda ortaya çıkar. Ayrıca bakır eksikliği belirtisi olabilir.

 2. Yeterli miktarda bakır tüketmek her türlü kansızlığa sahip insanlara fayda sağlayacaktır. Istakoz, herhangi bir yiyeceğin en yüksek bakır içeriğine sahiptir.

Diyet

 1. Istakoz pahalı, çökmüş bir muamele gibi görünse de, canlı pişmiş ıstakoz yemek, bu yağsız ve lezzetli deniz ürünlerini diyetinize dahil etmenin tek yolu değildir.

 2. Istakoz yemek için birkaç ipucu.

 3. Istakozunuzu birçok deniz ürünü restoranında servis edilen ucuz tereyağı ile kazmaktan kaçının. Bunun yerine, yüksek kaliteli, çim beslenen bir tereyağı seçin ve az miktarda kullanın. Bir lezzet patlaması için ıstakozunuza bir limon dilimi sıkın.

 4. Kayıtlı diyetisyenlerin geliştirdiği bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri de deneyebilirsiniz:

Riskler

 1. Kabuklu deniz ürünleri ortak bir gıda alerjenidir. Eğer kabuklu deniz ürünleri alerjisi geçmişiniz varsa ıstakoz kullanmaktan kaçının.

 2. Istakoz ılımlı bir cıva seviyesi içerebilir ve ayda altı kez veya daha az tüketilmesi gerekir. Özellikle kadınlar gebe kaldıklarında potansiyel olarak yüksek cıva içeren gıda alımlarını kısıtlamalıdırlar.

 3. Gıda kaynaklı hastalık riskini en aza indirmek için, Fahrenheit (F) veya altında 40 ° C'da taze, taze ıstakoz satın alın. Sıcak havaya maruz kalma süresini en aza indirmek için alışveriş gezinizin sonunda ıstakoz alın. Istakoz aşırı "balık" kokuyorsa atılmalıdır.

 4. Dondurulmuş ıstakoz alırken, tezgahta veya lavaboda değil, buzdolabında buz çözdüğünüzden emin olun, bu nedenle bakteri üremesi için bir fırsat yoktur. Istakoz 145oF iç sıcaklığa kadar pişirilmelidir.

 5. Toplam diyetin veya genel beslenme düzeninin hastalık önleme ve sağlıklı fonksiyon için en önemli faktör olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok, sağlıklı bir çıkış yolu olarak bir diyet yemek daha iyidir.

 6. En son Adam Felman tarafından Pzt 26 Şubat 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Temel rapor: 15148, kabuklular, ıstakoz, kuzey, pişmiş, nemli, ısı. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/4627?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 35 dengelenmiş = sort = qlookup = istakoz

 8. Bakır eksikliği. (N.d.). Https://www.sciencedirect.com/topics/veterinary-science-and-veterinary-medicine/copper-deficiency

 9. Kabuklular, ıstakoz, kuzey, pişmiş, nemli ısı. (N.d.). Http://nutritiondata.self.com/facts/finfish-and-shellfish-products/4171/2

 10. EWG'nin deniz ürünleri ile ilgili tüketici rehberi. (2014, 18 Eylül). Https://www.ewg.org/research/ewgs-good-seafood-guide/executive-summary#.Wo2JaxPFLMI

 11. Izgara California avokado ve sarhoş ıstakoz salatası. (N.d.). Https://www.californiaavocado.com/recipe-details/view/24530/grilled-california-avocado-and-drunken-lobster-salad

 12. Larson, L. (2015, 12 Şubat). Istakoz ve tarhun risotto: Evde özel bir sevgililer günü yemeği. Http://foodandnutrition.org/blogs/stone-soup/lobster-tarragon-risotto-special-valentines-day-dinner-home/

 13. Schellack, N., Meyer, J.C., Chigome, A.K. (2017). Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun yönetimi: Güncelleme 2017. Güney Afrika İlaç Dergisi, 84 (4), 28-38. Https://www.sapj.co.za/index.php/SAPJ/article/viewFile/2462/4735

 14. Istakozun muhteşem hikayesi: Çimlerden zarafete. (2014, 28 Ekim). Http://www.nairaland.com/1970006/amazing-story-lobster-grass-grace

 15. Toulis, K.A, Anastasilakis, A.D., Tzellos, T.G., Goulis, D.G., Kouvelas, D. (2010, Ekim). Hashimoto tiroiditinin tedavisinde selenyum takviyesi: Sistematik bir derleme ve bir meta-analiz. Tiroid, 20 (10), 1163-1173. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20883174

 16. Wani, A.L., Bhat, S.A., Ara, A. (2015, Eylül). Omega-3 yağ asitleri ve depresyon tedavisi: Bilimsel kanıtların gözden geçirilmesi. Bütünleştirici Tıp Araştırması, 4 (3), 132-141. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5481805/

 17. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 18. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407