Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ispanak, somon gibi balıklarla birlikte sağlıksız mıdır?

 1. Ispanak ve balığı birleştiren ürünler ve yemekler Hollanda'da çok popüler. Örneğin süpermarketlerin buzdolabı ve dondurucu bölmesinde bu kombinasyonu içeren çok sayıda ürün bulunmaktadır. Puf böreği atıştırmalıklarını, kişleri ve pane balık filetosu gibi balık spesiyallerini düşünün. Ancak bu ürünlerin popülaritesi tartışmalıdır. Özellikle ıspanağı belirli balık türleriyle birleştirerek kanserojen maddelerin açığa çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğümüzde.

Ispanak

 1. Ispanak (Latince: Spinacia oleracea) bir bitkidir. 16. yüzyılda İran'da ortaya çıkan bir bitki. Ispanak, hızlı büyüyen, yıllık yapraklı bir sebzedir. Dünyanın hemen her yerinde yetiştirilebilen yapraklı bir sebzedir. Sadece tropik bölgelerde ıspanak bitkisi yaşayamaz.

Nitrat

 1. Ispanak tartışmalı bir sebzedir. Ispanak yemeyle ilgili tartışma esas olarak ıspanağın nitrat bakımından zengin olmasından kaynaklanıyor. Nitrat zararlı değildir, ancak belirli koşullar altında nitrat nitrite dönüştürülebilir. Nitrit daha sonra tekrar nitrosaminlere dönüştürülür. İnsanlarda sağlık risklerine ilişkin henüz bilimsel bir kanıt bulunmamakla birlikte beslenme uzmanları, bu nitrozaminlerin kanserojen etkisi olabileceğine inanmaktadır. Bilim adamları bu sonucu araştırma sonuçlarına dayanarak çıkardılar. Bu, laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan deneylerle elde edilen araştırma sonuçlarıyla ilgilidir. Bu testler nitrit oluşumunun esas olarak ıspanağı balıkla birleştirirken ve ıspanağı ısıtırken meydana geldiğini gösterdi.

Ispanak yeniden ısıtılmamalı mı?

 1. Nitrit oluşumu riski nedeniyle ıspanağın ısıtılmaması gerektiği sıklıkla düşünülmektedir. Ancak bu doğru değil. Ispanak yeniden ısıtılabilir. Ancak nitrit oluşumu şansı azaltılmalıdır. Bu, ilk hazırlıktan sonra kalan ıspanağın hızlı bir şekilde soğumasına izin verilerek yapılabilir. Soğuduktan sonra ıspanak en fazla 24 saat saklanabilir.

Sağlıklı besinler

 1. Ispanak yemeye ilişkin düşünceler düşünüldüğünde ıspanak çok sağlıklı bir sebzedir. Ispanak birçok sağlıklı besin ve vitamin içerir.

Besin değerleri tablosu ıspanak

 1. Aşağıdaki tablo, ıspanağın 100 gram taze yaprak ürünü için besin değerlerini göstermektedir.

Ispanak ve balık

 1. Beslenme Merkezi nitrat bakımından zengin sebzelerin balıklarla birleştirilmemesini tavsiye ediyor. Ispanağa ek olarak nitrat açısından zengin sebzeler ayrıca şunları içerir:

Hayvan deneyleri

 1. Hayvan çalışmaları nitrozaminlerin mide veya karaciğer kanserine neden olabileceğini göstermiştir. Nitrosaminlerin balık ve ıspanak kombinasyonundan oluşturulabileceği bilimsel olarak kanıtlanmış olmasına rağmen, epidemiyolojik (popülasyon çalışması) kanıt yoktur. Bu, yalnızca nitrat açısından zengin sebze ve balıkların bir arada tüketilmesiyle kanser riskinin arttığının bir kanıtıdır.

C Vitamini

 1. Ispanakla birlikte balık yemenin zararlı olduğuna dair henüz bir kanıt bulunamamış olması, ıspanaktaki yüksek C vitamini içeriği ile açıklanabilir. Bu C vitamininin nitrozaminlerin zararlı etkilerini yavaşlattığı söyleniyor.

Somonla ıspanak yemek sağlıksız mı?

 1. Somon ve ıspanak birçokları için popüler bir kombinasyondur. Bu nedenle, bu iki ürün aşağıdaki gibi yemeklerde kalbinizin içeriğiyle birleştirilir:

Önlemler

 1. Henüz net bir sonuç olmamasına rağmen, ıspanak yerken tıbben zayıf kişilere karşı dikkatli olunması tavsiye edilir. Bunlar bilimsel sonuçlar. Balığın ıspanak ile kombinasyon halinde sağlığa zararlı olduğunu gösteren bir sonuç için. Özellikle balıkla karıştırılmış ıspanak veya ısıtılmış ıspanak için. Bu esas olarak aşağıdakiler için yemek yerken alınacak önlemlerle ilgilidir:

 2. Henüz net bir sonuç olmamasına rağmen, ıspanak yerken tıbben zayıf olan kişilere dikkat edilmesi tavsiye edilir. Bunlar bilimsel sonuçlar. Balığın ıspanak ile kombinasyon halinde sağlığa zararlı olduğunu gösteren bir sonuç için. Ve özellikle ıspanakla birlikte balık veya diğerDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407