Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Humus Sağlıklı mı? Humus'un En İyi 8 Faydası

Alt satırda

 1. Humus inanılmaz derecede popüler bir Orta Doğu dalışı ve yayılması.

 2. Nohut (nohut), tahin (susam tohumu), zeytinyağı, limon suyu ve sarımsak bir mutfak robotunda karıştırılarak yapılır.

 3. Sadece humus lezzetli değil, aynı zamanda çok yönlüdür, besinlerle doludur ve birçok etkileyici sağlık ve beslenme yararına bağlanmıştır (1).

 4. Humusun bilimsel olarak kanıtlanmış 8 faydası.

1. Süper Besleyici ve Bitki Bazlı Protein İle Paketlenmiş

 1. Çok çeşitli vitaminler ve mineraller içerdiği için humus yemek konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

 2. 100 gram (3,5 ons) humus porsiyonu sağlar (2):

 3. Humus, porsiyon başına 7,9 gram sağlayan mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

 4. Bu, onu vejeteryan veya vegan diyeti yapan kişiler için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Yeterli protein tüketmek, optimum büyüme, iyileşme ve bağışıklık fonksiyonu için önemlidir.

 5. Ek olarak humus, diyetlerinden yeterince alamayacakları için vejetaryenler ve veganlar için önemli olan demir, folat, fosfor ve B vitaminlerini içerir.

2. Enflamasyonla Mücadele Edilmesi Gereken Kanıtlanmış İçerik Maddeleri

 1. İltihap, vücudun enfeksiyon, hastalık veya yaralanmalardan korunmasının yoludur.

 2. Bununla birlikte, bazen iltihap gerekenden daha uzun süre kalabilir. Buna kronik inflamasyon denir ve birçok ciddi sağlık problemiyle ilişkilendirilmiştir (3). [! 3237 => 1140 = 3!

 3. Zeytinyağı onlardan biri. Antiinflamatuar faydaları olan güçlü antioksidanlar bakımından zengindir.

 4. Özellikle, sızma zeytinyağı, genel anti-enflamatuar ilaçlar (4, 5, 6) ile benzer anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılan antioksidan oleocanthal içerir (4, 5, 6). [! 3237 => 1140 = 3!

 5. Ayrıca, birçok çalışma nohut gibi baklagiller açısından zengin bir diyet tüketmenin kan iltihabının belirteçlerini azalttığını göstermiştir (9, 10, 11, 12). [! 3237 => 1130 = 4!

 1. Humus, sindirim sağlığını iyileştiren harika bir diyet lifi kaynağıdır.

 2. 3,5 ons (100 gram) başına 6 gram diyet lifi sağlar; bu, kadınlar için günlük elyaf tavsiyesinin% 24'üne ve erkekler için% 16'sına eşittir (13).

 3. Yüksek lif içeriği sayesinde humus sizi düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. Bunun nedeni, diyet lifinin yumuşatılmasına ve dışkıya yığın eklenmesi, böylece daha kolay geçmelerine yardımcı olmasıdır. [! 3237 => 1140 = 4!

 4. Bir çalışma, üç hafta boyunca 200 gram nohutun (veya nohuttan rafinoz lifi) üç hafta boyunca beslenmenin, bifidobakteriler gibi yararlı bakterilerin büyümesini teşvik ederken, zararlıların büyümesini baskılamasına yardımcı olduğunu buldu. bakteriler (15).

 5. Humustaki bazı lifler bağırsak bakterileri tarafından kısa zincirli yağ asidi bütiratına dönüştürülebilir. Bu yağ asidi kolon hücrelerini beslemeye yardımcı olur ve birçok etkileyici yararları vardır (15). [! 3237 => 1140 = 4!

4. Düşük Glisemik İndeksi Var, Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

 1. Humus, kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olabilecek birkaç özelliğe sahiptir.

 2. İlk olarak, humus çoğunlukla düşük glisemik indeksi (GI) olan nohutlardan yapılır.

 3. Glisemik indeks, yiyeceklerin kan şekeri yükselme kabiliyetini ölçen bir skaladır.

 4. GI değeri yüksek olan yiyecekler hızlı bir şekilde sindirilir ve daha sonra emilir, keskin bir yükselmeye ve kan şekeri seviyelerinde düşüşe neden olur. Tersine, düşük GI değerine sahip yiyecekler yavaşça sindirilir ve daha sonra emilir, daha yavaş ve daha dengeli bir yükselmeye ve kan şekeri seviyelerinde düşmeye neden olur.

 5. Humus, aynı zamanda harika bir çözünür lif ve sağlıklı yağ kaynağıdır.

 6. Nohut, karbonhidratın sindirimini yavaşlatan protein, dirençli nişasta ve antinutrient yönünden zengindir (18).

 7. Yağlar, karbonhidratların bağırsaktan emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur, bu da kan dolaşımına şekerin daha yavaş ve daha sabit salınımını sağlar.

 8. Örneğin, araştırma, beyaz ekmeğin, aynı miktarda karbonhidrat sağlamasına rağmen, bir yemekten sonra humusa göre kana dört kat daha fazla şeker saldığını göstermiştir.

5. Kalp Hastalığı Riskini Düşürebilecek Kalp-Sağlıklı Malzemeler İçerir

 1. Dünyada her 4 ölümden 1'inde kalp hastalığı sorumludur (20). [! 3237 => 1140 = 6!

 2. Beş haftalık uzun bir çalışmada 47 sağlıklı yetişkin ya nohut eklenmiş bir diyet ya da buğday eklenmiş bir diyet kullandı. Çalışmanın ardından ekstra nohut yiyenler, ekstra buğday yiyenlere göre% 4.6 daha düşük "kötü" LDL kolesterol seviyesine sahipti (21). [! 3237 => 1140 = 6!

 3. 840.000'den fazla kişiyle yapılan 32 çalışmanın analizi, sağlıklı yağ alımı, özellikle zeytinyağı en yüksek olanların kalp hastalığı nedeniyle% 12 ve% 11 oranında daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu buldu. Genel olarak düşük ölüm riski (23).

 4. Başka bir çalışmada, günde tüketilen her 10 gram (yaklaşık 2 çay kaşığı) fazladan sızma zeytinyağı için kalp hastalığı riskinin% 10 daha fazla azaldığı bulundu (24). [! 3237 => 1140 = 6!

6. Kilo Verme Teşvik ve Sağlıklı Bir Vücut Ağırlığı Korunmanıza Yardımcı Olur

 1. Birçok çalışma humusun kilo kaybı ve bakımını nasıl etkilediğini incelemiştir.

 2. İlginç bir şekilde, ulusal bir araştırmaya göre, düzenli olarak nohut ya da humus tüketenlerin obez olma olasılığı% 53 daha azdı.

 3. Ayrıca VKİ'leri daha düşüktü ve bel büyüklüğü nohut ya da humus düzenli tüketmeyen insanlardan ortalama 2.2 inç (5.5 cm) daha küçüktü.

 4. Bununla birlikte, bu sonuçların nohut ya da humusun spesifik özelliklerinden mi kaynaklandığı ya da sadece bu yiyecekleri yiyenlerin genel olarak sağlıklı bir yaşam sürdükleri açık değildir.

 5. Diğer çalışmalar da nohut gibi bakliyat alımlarının daha düşük vücut ağırlığına ve daha fazla doymuşluğa neden olduğunu göstermiştir (26, 27). [! 3237 => 1140 = 7!

 6. Dolgunluk hormonları cholecystokinin (CCK), peptid YY ve GLP-1 seviyelerini yükselttiği gösterilmiş olan harika bir diyet lifi kaynağıdır. Dahası, diyet lifi de açlık hormonu grelin düzeyini azalttığı gösterilmiştir (28, 29, 30).

 7. İştahınızı azaltarak, lif kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir, bu da kilo kaybını arttırır.

 8. Ek olarak, humus, bitki-bazlı protein kaynağıdır. Araştırmalar, daha yüksek bir protein alımının iştah açmayı azaltmaya ve metabolizmanızı arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (31).

 1. Gıda alerjileri ve intoleransları dünya çapında milyonlarca insanı etkiliyor.

 2. Yiyecek alerjileri ve hoşgörüsüzlük çeken insanlar, rahatsız edici semptomlara neden olmayacak yiyecekleri bulmakta zorlanıyor.

 3. Neyse ki, humus neredeyse herkesin tadını çıkarabilir.

 4. Doğal olarak glüten, fındık ve süt içermez, yani çölyak hastalığı, fındık alerjileri ve laktoz intoleransı gibi genel durumlardan etkilenen insanlara uygundur.

 5. Humus doğal olarak bu içerik maddelerinden arındırılmış olsa da, bazı markalar koruyucu madde ya da başka içerik maddeleri ekleyebileceğinden, içerik listesinin tamamını okumak hala akıllıca olacaktır.

 6. Ek olarak, nohut raffinoz içinde bir tür FODMAP olan yüksek olduğuna dikkat edin. Bağırsak barsak sendromu gibi FODMAP'lara karşı duyarlı olan insanlar humustan fazla etkilenmemeye dikkat etmelidir (32).

 7. Humusun tahin olarak da bilinen susam tohumu ezmesini içerdiğini unutmayın. Susam tohumları Orta Doğu'da yaygın bir alerjendir (33).

 1. Sadece humus besleyici ve lezzetli değil, aynı zamanda diyetinize eklemek de kolaydır - humus kullanabileceğiniz gibi görünüşte sonsuz yollar vardır.

 2. Mayonez veya kremsi pansumanlar gibi diğer yüksek kalorili formalar yerine, en sevdiğin şalta, pide cebine veya sandviçine yay.

 3. Humus da lezzetli bir sos yapar ve kereviz, havuç, salatalık ve tatlı biber gibi gevrek yiyeceklerle eşleştirilir. Pek çok insan bunu patates cipsi isteklerine cevap veriyor.

 4. Humus süpermarkette yaygın olarak bulunmasına rağmen, evde yapılması inanılmaz derecede kolay.

 5. Tüm işlem 10 dakikadan az sürüyor ve sadece bir mutfak robotu gerektiriyor.

 6. Malzemeler

Alt satırda

 1. Humus, popüler bir Ortadoğu dip ve vitamin ve minerallerle dolu yayılışıdır.

 2. Araştırma, humus ve bileşenlerini iltihapla mücadeleye yardımcı olmak, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, daha iyi sindirim sağlığı, düşük kalp hastalığı riski ve kilo kaybı dahil olmak üzere çeşitli etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirdi.

 3. Ayrıca, humus doğal olarak gluten, fındık ve mandıra gibi genel gıda alerjenleri ve tahriş edici içermez, bu da çoğu insan tarafından zevk alınabileceği anlamına gelir.

 4. Yukarıdaki tarifi takip ederek diyetinize humus ekleyin - yapımı çok kolaydır ve on dakikadan daha az sürer.

 5. Sonuçta, humus, diyetinize süper basit, sağlıklı ve lezzetli bir ektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407