Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hezekiel Ekmeği: Süper Gıda mı yoksa Gluten Trap mı?

Kahvaltıyı Atla

 1. Ezekiel ekmeği, geleneksel ıslatma, filizlenme ve fırınlama yöntemleri kullanılarak hazırlanan bir tür filizlenmiş tahıl ekmeğidir. Bu yöntemler binlerce yıldır var olmuştur - ve iyi sebeplerden dolayı. Ezekiel ekmeği filizlenmiş kepekli tahıllar, baklagiller ve bazen de tohumlar kullanılarak yapılır. Diğer ticari ekmeklerin aksine şeker, koruyucu madde ve yapay içerik içermez.

 2. Ezekiel ekmek beslenmesinde daha fazla protein, lif ve emilebilir vitamin ve mineral bulunur. Aynı zamanda fitik asit gibi daha az zararlı antinutrientler içerir ve gluten ile daha az konsantre olur.

 3. Yiyebileceğiniz en sağlıklı ekmek hangisidir? Bu durum sağlık durumunuza, sağlık hedeflerinize ve gıda alerjilerinize bağlı olabilir, ancak Ezekiel ekmeği sizin için şu anki somun ekmekten daha sağlıklı bir seçim olabilir.

Ezekiel Ekmeği Nedir?

 1. Hezekiel ekmeği, İncil'in bir bölümünü temel alan filizlenmiş bir tahıl ekmeğidir ve onu İncil'in en iyi 10 yemeğinden biri yapar. Yapımcısına göre, "Ezekiel 4: 9 ürünleri, eşsiz dürüst beslenmeyi ve saf, lezzetli tatları sağlamak için Kutsal Yazılar Ezekiel 4: 9'a benzer şekilde üretilmiştir." (1) İncil Ezekiel ekmeği hakkında ne diyor? Ezekiel 4: 9 (r) Filizlenmiş Tahıl Ekmeği, Kutsal Yazılardan ilham alır: "Buğday, arpa, fasulye, mercimek, darı ve aynı zamanda heceleyip, bir kaba koyun ve ekmek yapın. onun ... "(2)

 2. Ezekiel ekmeği, aşağıdaki malzemelerle yapılır: organik filizlenmiş buğday, süzülmüş su, organik maltlı arpa, organik filizlenmiş çavdar, organik filizlenmiş arpa, organik filizlenmiş yulaf, organik filizlenmiş darı, organik filizlenmiş mısır, organik filizlenmiş kahverengi pirinç, taze maya, organik buğday glüteni ve deniz tuzu.

 3. Merak ediyorsanız: Keto diyetinde Ezekiel ekmeğini yiyebilir miyim? Ketojenik diyeti izlerseniz, muhtemelen tüm tahıllardan uzak durursunuz. Bu da ekmek yok demek. Bununla birlikte, konjonktürel keto diyetine veya karbonhidrat bisikleti diyetine geçerseniz, filizlenmiş tahıl ekmekleri karbonhidrat yükleme günlerinde kabul edilebilir.

Ezekiel Ekmeği Glutensiz mi?

 1. Hezekiel ekmeği glütensiz değil çünkü tipik olarak tamamı protein glüteni içeren filizlenmiş antik buğday taneleri, arpa ve çavdar kullanılarak yapılır. Bu, herkesin Ezekiel ekmeğini diyetinin bir elyafı haline getirmesinin tavsiye edilmemesinin ana nedenlerinden biridir.

 2. Araştırmalar, şimdi genel popülasyonun büyük bir yüzdesinin glüten yemeye olumsuz tepki verdiğini ve glüten içeren tahılları ve ürünleri diyetten çıkarırken daha iyi hissettirdiğini gösteriyor. Bu durum, çölyak hastalığı için pozitif olarak test etmeyen veya buğday için onaylanmış bir alerjisi olan bazı insanlar için bile geçerlidir. (3) Gluten intoleransı çok yaygındır ve çölyak hastalığından tamamen farklı bir şeydir, ki bu birçok insanın kavrayabilmesi zordur.

 3. Gluten, birçok olumsuz reaksiyon ve koşulla da bağlantılı. Bu sadece Çölyak hastalığını değil aynı zamanda irritabl barsak sendromunu (IBS) ve diğer sindirim sıkıntısı biçimlerini de içerir. (4) Yukarıdaki tüm nedenlerden dolayı, glütensiz diyetler günümüzde büyük bir eğilim izlemektedir ve glütensiz ürünler tüm süpermarket raflarında yayılmaktadır.

 4. Bununla birlikte, birçok glutensiz ürün, besinlerden yoksun değil, çok yüksek oranda işlenmiş ve rafine edilmiştir. Sonuç olarak, paketlenmiş glütensiz ürünler tüketmek, çoğu zaman sindirim sorunlarının kökenini çözmez.

 5. Glütene karşı hassas ancak buna karşı gerçekten alerjisi olmayanlar için buğday ürünlerine ıslatma, çimlenme, mayalanma ve hafifçe pişme, glüten içeriklerini büyük ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte, Ezekiel ekmeği ve diğer filizlenmiş taneler hala glüten içeriyor ve glütene (çölyak hastalığı gibi) karşı gerçek bir alerjisi olanlar için değil. ”Dedi

Hezekiel Ekmeği Besin Değerleri

 1. Food For Life'a göre, en popüler Ezekiel ekmek türlerinden birinin yapımcıları, bir dilim (yaklaşık 34 gram) Ezekiel 4: 9 Filizlenmiş Tahıl Ekmeği hakkında: (5 )

 2. Gördüğünüz gibi, Ezekiel ekmek kalorileri ve Ezekiel ekmek karbonhidratları nispeten düşük. Bu özel etikette yer almaz, ancak Ezekiel ekmeği B2, B5 ve B6 gibi önemli B vitaminleri bakımından da zengindir. Ezekiel ekmekleri ayrıca dokuz önemli amino asitin (fenilalanin, valin, treonin, triptofan, metiyonin, lösin, izolösin, lisin ve histidin) dahil 18 amino asit içerir. [! 31577 => 1140 = 4!] Aslında, ABD Tarım Bakanlığı Markalı Gıda Ürünleri Veri Tabanına göre, 34 gram Ezekiel ekmeği yaklaşık olarak: (6)

Hezekiel Ekmeğinin Potansiyel Yararları

 1. Hezekiel ekmeği sizin için daha mı iyi? Bu ekmeğin diğer ekmeklere göre daha sağlıklı bir seçenek olmasının sebebi, özellikle Ezekiel ekmeğini yapmak için kullanılan tahılların filizlenerek hazırlanmasıyla ilgili olması. Birçok bitkisel gıda, özellikle de tahıllar, toksik olabilecek ve bağırsak astarınıza bulaşabilecek faktörler içerir. Özellikle korunmamış tahıllar, antinutrientler içerir. [! 31577 => 1140 = 5!] Anti besin maddeleri, minerallere bağlanan ve vücut tarafından kullanılmaz hale getiren, tahıllar, baklagiller ve fındık gibi yiyeceklerde bulunan bileşiklerdir. (7) Bu yüzden, tam tahıllar içinde besin maddesi olsa da, antinutrientlerin varlığı, minerallerin ve vitaminlerin çoğunu, tam tahıllı tahıllardan emmediğiniz anlamına gelir. Filizlenme, antinutrient içeriği azaltırken, birçok geleneksel kültür, antinutrient içeriğini daha da azaltmak için filizlenmiş taneleri mayalamayı da seçer.

 2. Gıdaların, özellikle tahıl ve baklagillerin filizlenmesi ve fermente edilmesi, besin içeriğini büyük ölçüde arttırır ve onları daha kolay sindirilebilir hale getirir. Muhtemelen en önemlisi, filizlenen taneler, önemli besin blokerlerini (antinutrientler) devre dışı bırakır. (8) Bu, filizlenmemiş ekmeklerle karşılaştırıldığında, Ezekiel ekmeğinin besin maddelerinin vücut tarafından daha kolay kullanıldığı anlamına gelir. Ayrıca sindirim problemlerini yemekten daha az yaşamanız da mümkün.

 3. Filizlenmemiş tahıllarla yapılan ekmeklerle karşılaştırıldığında filizlenmiş tahıl ekmekleri aşağıdaki nedenlerden dolayı daha faydalıdır:

Potansiyel Dezavantajları

 1. Hezekiel ekmeği bazı insanlara fayda sağlıyor, ancak başkaları için uygun değil. Bunun temel nedeni glüten içermesidir. Buğday gluteni içinde vücutta tahribata yol açabilecek birçok bileşik vardır, bunlar arasında gliadinler, gluteomorfinler, glutenin, lektinler ve buğday tohumu aglütinin.

 2. İnsanlar üzerinde zararlı sağlık etkileri olan bu bileşiklerin yapısıdır, çünkü birçok insan için sindirim sistemi içinde negatif bir reaksiyon oluşturur.

 3. Çölyak hastalığınız varsa, mayalanma uygulamalarının kullanıldığı glütensiz tahıllar ve glütensiz ürünler arayın. Çalışmalar, ekşi mayalı ekmek fermantasyonunun ekmek ve makarnadaki glüten proteinlerini kısmen bozabileceğini göstermektedir. 2012 yılında yapılan bir araştırma, mayalı mayalanmanın çölyak hastalığı olanlarda bağırsak iltihabını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve fermantasyonun gıdaların besin değerini artırdığını göstermiştir. (9)

 4. Basitçe söylemek gerekirse, Ezekiel ekmeği diğer ekmeklerin çoğundan daha sağlıklı bir seçenek. Ancak, hastalığı tersine çevirmek veya daha sağlıklı bir ağırlığa ulaşmak isteyen çoğu insan için, en azından bir süre boyunca tahıllardan uzak durmaları önerilir.

 5. İyileştirici bir diyet yiyerek sağlık hedeflerinize ulaşabildiğinizde, ne tür bir reaksiyon aldığınızı görmek için bazı tam tahıllı tahılları ve tahıl ürünlerini tekrar diyetinize sokmayı deneyebilirsiniz. Bazı insanlar tahıl yemeklerini diğerlerinden daha iyi yaparlar. Genellikle tahılları tolere edip edemeyeceğinizi veya sızdıran gut sendromu veya glüten hassasiyeti gibi herhangi bir tahılla ilişkili semptomlarla karşılaştığınızı bilmenin tek yolu bir süre boyunca bunları tamamen ortadan kaldırmaktır.

 6. Tahılları tekrar taktığınızda, onları iyi tolere edebileceğinizi görürseniz, Ezekiel ekmeği gibi filizlenmiş ve fermente edilmiş tahılları yiyin. Bu tür tahıllar, daha fazla sağlık yararına sahiptir ve daha fazla rafine karbonhidrattan daha fazla yemeleri ile ilişkili riskleri daha düşüktür.

 7. Ara sıra filizlenmiş taneler tüketmek, onları her öğünde yemekten daha sağlıklıdır. Aynı kural Ezekiel ekmeği için de geçerli: Bazı insanlar için başka türlü sağlıklı bir diyette rol oynayabilir, ancak bunu diyetinizin bir elyafı olarak düşünmemek en iyisidir.

Ezekiel Ekmeğine Karşı Tam Buğday: Filizlenmiş Ekmek Neden Daha İyidir

 1. Ezekiel ekmeği filizlenmiş bir tahıl ekmeğidir, bu nedenle Ezekiel ekmekleri ve standart yüksek buğday ekmeği arasındaki en büyük farklardan biri, tam buğday ekmeğinin filizlenmemiş olmasıdır. Bu nedenle, glüten oranı daha yüksektir ve Ezekiel gibi sindirimi kolay değildir.

 2. Bugün marketteki çoğu buğday ekmekleri yüksek oranda rafine edilmiş ve onları metabolizma ölüm yiyecekleri haline getiriyor. "Tam tahıllı" etiketlemesine aldanmayın, çünkü bu tür etiketlere sahip birçok ürün hala boş kalorilerle ve neredeyse hiçbir besinle yüklenmiyor. Onları fazla yediğinizde, rafine tahıllar size glüten, nişasta ve bitkisel asit de dahil olmak üzere metabolizmanıza zarar verebilecek yüksek seviyelerde belirli bileşikler sağlayabilir.

 3. Çalışmalar, rafine tahıllarda daha yüksek diyetlerin, enflamatuar protein konsantrasyonlarının yanı sıra artmış kardiyovasküler hastalık riski ile de ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. (10)

Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Hezekiel ekmeğini nereden alacağınızı merak ediyorsanız, sağlık marketlerinde ve hatta en büyük marketlerde bulunabilir. Normalde donmuş kısımda saklanır çünkü koruyucu madde içermez ve diğer ekmeklerden daha çabuk bozulur.

 2. Filizlenmiş ekmeklerin en popüler markalarından bazıları:

 3. Çiftçi pazarlarında ve geleneksel fırınlarda ev yapımı filizlenmiş tahıl ekmekleri, özellikle hamur mayası ekmekleri de bulunabilir. Tahılların önce filizlendiğinden ve satın aldığınız şeyin gerçekten "tam tahıl" olduğundan emin olmak için hazırlık yöntemlerini sorun.

 4. Ezekiel ekmeğini sandviçte diğer ekmeklerde olduğu gibi kullanabilirsiniz: Yumurtalı, Fransız usulü tost için ... liste uzayıp gidiyor.

Ev Yapımı Ezekiel Ekmeği Nasıl Yapılır

 1. Bazı insanlar en taze ürünleri en iyi malzemelerle elde etmelerini sağlamak için kendi filizli ekmeklerini yapmayı tercih ediyorlar. Kendi filizli ekmeğinizi yapmayı denemek istiyorsanız, sağlık gıda mağazalarında (genellikle toplu halde) işlenmemiş, işlenmemiş tam tahıllar arayın veya çevrimiçi olarak satın almayı deneyin.

 2. Neredeyse tüm tahılları filizleyebilirsiniz, ancak öğütülmüş, haddelenmiş, dökülmüş veya başka şekillerde hazırlanmış türden değil, tam tahıllı meyvelerden başlamalısınız. Bu yöntemler, filizlenmelerini önler. Filizlenmiş ekmeğe dahil edilebilecek en iyi seçeneklerden bazıları buğday, yazıldığından, yulaf kabuğu çıkarılmış tane, arpa, karabuğday, kahverengi pirinç, einkorn buğdayının yanı sıra susam, haşhaş, chia ve keten tohumu gibi tohumlardır.

 3. Ev yapımı filizlenmiş ekmek yapma süreci şunları içerir:

Ev Yapımı Filizlenmiş Tahıl Ezekiel Ekmeği Tarifi

 1. Hezekiel Ekmeği Malzemeler:

 2. Filizlenmiş unları yapmak için:

 3. Ev yapımı ekmek yapmak için:

 4. Ekmeğin saklanması:

 5. Bu Ezekiel ekmek tarifinde koruyucu madde bulunmadığından ve filizlenmiş un zamanla küflenmeye meyilli olduğundan, ekmeğinizi 2-3 gün içinde dondurmanız önerilir. Ayrıca filizlenmiş ekmekleri (veya kekler, kurabiyeler vb.) Toplu halde yapmayı ve daha sonra dondurmayı deneyebilirsiniz.

Tarih

 1. Filizlenmiş Ezekiel ekmeği, İncil'e dayanan çok uzun bir geleneğe sahiptir. Ezekiel 4: 9 ekmeğinin "Kutsal Yazılara benzeyen hazırlanmış, Ezekiel 4: 9 ayeti" olduğu söylenir. Ezekiel 4: 9, buğday, arpa, fasulye, mercimek, darı ve fitch taneleri kullanılarak (hecelenen) filizlenmiş ekmeğin nasıl hazırlandığını tarif eden İncil'deki bir pasajı ifade eder. Geçiş, 390 gün sürgün olacak olan İsrailliler içindi.

 2. Sizi de buğday, arpa, fasulye, mercimek, darı ve kanatçıklardan alıp tek bir kaba koyun ve ekmek sayısını ekmek sayısına göre yapın. senin yüzüne oturacağın günler, üç yüz doksan gün onları yersin ... - Ezekiel 4: 9 (2)

 3. İncil'deki ekmek tarifinin, insanların yaklaşmakta olan bir kuşatma sırasında kıtlıktan kurtulmalarına yardım etmesi amaçlandığına inanılıyor. Örneğin tarih boyunca arpa ve darı gibi bazı tahıllar, aslında fakir bir adamın yemeğinin bir parçası olarak kabul edildi. Bunun nedeni, bu sert taneciklerin kuraklık ve don dönemlerinde dayanabilmesi ve tahılların filizlenip bir araya gelmesi durumunda, popülasyonu besleyebilecek iyi bir protein kaynağı oluşturmalarıdır.

 4. Eski zamanlardan beri tarifleri değiştiren farklı kültürler ile benzer ekmekler çeşitli şekillerde çimdikledi. Örneğin, Essence ekmeği, bugün hala Ezekiel ekmeğine benzer şekilde yapılmış bir tür antik filizlenmiş İbranice ekmeğidir. Esans ekmeğinin, binlerce yıl öncesine kadar B.C. [! 31577 => 1140 = 11!] Diğer birçok kültür yüzyıllar boyunca mayalı hamur mayası ekmeği yaptı. Hamur mayası ekmekler, tahıllarla bir araya geldiklerinde fermente olan ve doğal bir maya oluşturan asitli bir madde kullanılarak yapılır. Bu tür ekmekler, ekili mayalar var olmadan önce yapıldı ve ekmeğin biraz ekşi bir tadı ile sonuçlandı. Eski hamur mayası ekmekleri, tarih yazıldığından beri Avrupa'nın bazı bölgelerinde popüler olmuştur! Bazı kaynaklar ilk olarak bir tür eski hamur mayası ekmeğinin 3700 B.C. döneminde yapıldığını iddia ediyor.

 5. Peki atalarımız bugün gördüğümüz bütün sağlık sorunları olmadan nasıl ekmek yiyorlardı? Atalarımızın yediği buğday, daha kolay sindirilmiş bir buğday şekliydi. Ayrıca, diyetleri buğday ve buğday yan ürünleri ile yüklenmedi. Bunun yerine, çok çeşitli bitki besinleri yediler. Son olarak, atalarımız, buğday filizlenerek tahıllarını çimlenmeden ve mayalamadan önce, buğday dahil tahıllarını uygun şekilde işledi.

 6. O zamandan beri, hem işlenmiş gıdalardaki birçok formda buğday, hem de aşırı maruz kalma ve yüksek verimli buğday mahsullerinin geliştirilmesi, çölyak hastalığı ve glüten intoleransı vakalarının artmasına katkıda bulunmuştur.

Önlemler

 1. Çölyak hastalığı olan insanlar, minik miktarda glutene bile sert tepki gösteren genler geliştirir ve iletir. Ezekiel ekmeği glüten içerir ve bu nedenle glütene (çölyak hastalığı gibi) gerçek alerjisi olanlar için değildir.

 2. Eğer bir glüten intoleransınız varsa, Ezekiel ekmeğinin sizin için sağlıklı bir ekmek seçeneği olduğunu bulabilir veya bulamayabilirsiniz. Tamamen glutenden kaçınmanız istendiyse, diyetinize herhangi bir filizlenmiş ekmek eklemeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Son Düşünceler

 1. Sonraki Oku: Karabuğday Beslenme Sağlık FaydalarıDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407