Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Havuçların sağlığa yararları nelerdir?

Havuçların sağlığa yararları nelerdir?

 1. İnsanlar muhtemelen önce Afganistan olarak bilinen bölgede binlerce yıl önce havuç yetiştirdiler. Bugün tanıdığımız havuçtan oldukça farklı, acı, odunsu bir tada sahip küçük, çatallı, mor veya sarı bir kökündeydi.

 2. Mor, kırmızı, sarı ve beyaz havuçlar, günümüzde popüler olan tatlı, gevrek ve aromatik portakal havuç görünümünden çok önce yetiştirildi. Bu tür, 16. ve 17. yüzyıllarda Hollandalı üreticiler tarafından geliştirilmiş ve dengelenmiştir.

 3. Bu özellik, popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları ile ilgili makaleler koleksiyonunun bir parçası.

 4. Havuçtaki besin maddeleri, sağlık yararları, daha fazla havuç yemenin ipuçlarını ve her türlü önlem hakkında daha fazla bilgi edinin!

 5. İşte havuçla ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Kanıtlar, havuç gibi daha fazla antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesinin, kanser ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 2. Havuç ayrıca vitamin, mineral ve lif bakımından da zengindir.

 3. İşte havuçların sağlıklı olabileceği bazı yollar.

Kanser

 1. Çeşitli diyet karotenoidlerinin, vücuttaki serbest radikalleri azaltmadaki antioksidan güçlerinden dolayı, kanser önleyici etkilere sahip oldukları gösterilmiştir.

 2. Çalışmalar karotenoidler açısından zengin diyetler ile düşük prostat kanseri riski arasında olası bir bağlantı buldu, ancak bağlantının nedensel olup olmadığını doğrulamak için daha fazla kanıt gerekiyor.

Akciğer Kanseri

 1. Havuç beta-karoten içerir. Geçmiş çalışmalar beta-karoten takviyesinin akciğer kanseri riskini azaltabileceği sonucuna varmıştır.

 2. 2008 yılında yayınlanan bir meta-analiz, çeşitli karotenoid alımı yüksek olan kişilerin, sigara içmeye ayar yaptıktan sonra, sigara içmeyenlere göre% 21 oranında daha düşük akciğer kanseri riskine sahip olduğunu ortaya koymuştur. .

 3. Aynı düzen beta-karotenoid gibi herhangi bir bireysel karotenoid için geçerli değildi. Sigara içenler arasında beta karoten takviyesi akciğer kanseri riskini artırabilir.

Kolorektal Kanser

 1. Japonya’da 893 kişi okuyan araştırmacılara göre, daha fazla beta-karoten tüketmek, kolon kanseri riskini azaltabilir.

Lösemi

 1. Bir 2011 çalışması, havuç suyu ekstresinin lösemi hücrelerini öldürebileceğini ve ilerlemesini engelleyebileceğini buldu.

Vision

 1. Havuç karanlıkta görmenize yardımcı olabilir mi? Bir şekilde, evet.

 2. Havuç A vitamini içeriyor. A vitamini eksikliği, normal görmeye zarar verebilecek ve gece körlüğüne veya düşük ışıkta veya karanlıkta görememeye neden olan ilerleyici bir göz hastalığı olan kseroftalmiye neden olabilir.

 3. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre, A vitamini eksikliği, çocuklarda körlüğün önlenebilir temel nedenlerinden biridir.

 4. Amerika Birleşik Devletleri'nde (A) Vitamin A eksikliği nadirdir, ancak havuç yemek A vitamini alımına katkıda bulunur ve eksikliği önlemeye yardımcı olur. Yani bir şekilde havuç karanlıkta görmenize yardımcı olur.

 5. Bununla birlikte, çoğu insan zaten A vitamini eksikliği dışında, havuç yemekten kaynaklanan vizyonlarında önemli herhangi bir olumlu değişiklik yaşama olasılığı düşük.

Diyabet kontrolü

 1. Havuçlardaki antioksidanlar ve fitokimyasallar kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

 2. Havuçlardaki karbonhidratın yaklaşık dörtte biri şekerdir, ancak havuçtaki karbonhidrat miktarı nispeten küçüktür.

 3. Harvard Health'e göre, havuç glisemik indeksi 39'dur, yani kan şekeri üzerindeki etki oldukça düşüktür.

Kan basıncı

 1. Kıyılmış havuç yarım fincan porsiyon 1.8 gram (g) fiber ve 205 miligram (mg) potasyum içerir.

 2. 50 yaşından önce, erkekler günde 38 gr lifi, kadınlar ise 25 gr. Bu yaştan sonra kadınların günde 21 gramına, erkeklerin de 30 gramına ihtiyacı var.

 3. Sağlık yetkilileri, insanlara günde 2.300 mg'dan fazla sodyum tüketmemelerini tavsiye ediyor. Önerilen potasyum alımı 4.700 mg'dır.

 4. Amerikan Kalp Derneği (AHA), yüksek tansiyon ve kalp hastalığına karşı korunmak için sodyum alımını azaltırken, lif açısından zengin bir diyet tüketmenizi ve potasyum miktarını artırmanızı önerir. Havuç bu besin maddelerinin iyi bir dengesini sağlar.

Bağışıklık fonksiyonu

 1. Havuç, bir antioksidan olan C vitamini içerir. Bu bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve hastalığın önlenmesine yardımcı olur. C vitamini, soğuk algınlığının şiddetini ve süresinin uzunluğunu azaltmaya yardımcı olabilir.

 1. ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, 128 gram (g) havuç içeren bir fincan doğranmış havuç:

 2. Bir fincan doğranmış havuç, ortalama bir yetişkin erkeğin veya dişinin önerdiği günlük A vitamini miktarının yüzde 100'ünden fazlasını sağlar. [! 3631 => 1140 = 11!

Antioksidanlar ve havuç rengi

 1. Antioksidan beta-karoten, havuçlara parlak turuncu rengini verir. Beta karoten bağırsakta emilir ve sindirim sırasında A vitaminine dönüştürülür.

 2. Çiftçi pazarları ve bazı özel mağazalar, mor, sarı ve kırmızı gibi çeşitli renklerde havuç sunar.

 3. Bunlar, renklerini veren çeşitli antioksidanlar içeriyor. Örneğin, mor havuç antosiyanin içerir ve kırmızı havuç likopen bakımından zengindir.

Diyetteki Havuçlar

 1. Havuç için yılda iki mevsim var ve yerel havuçlar ilkbahar ve sonbaharda mevcut. Ancak, tüm yıl boyunca süpermarkette bulunabilirler. Bunlar taze, dondurulmuş, konserve veya turşu olarak satın alınabilir.

 2. Havuç en iyi şekilde buzdolabında kapalı plastik bir torbada saklanır. Yeşiller hala havuçun üstüne takılıysa, yeşillerin nemden ve besinlerden köklerden çıkmalarını önlemek için saklamadan önce bunları kaldırın.

 3. Havuç tüketilmeden önce soyulmalı ve yıkanmalıdır.

 4. Çok yönlü bir sebzeler. Çiğ olarak yenebilir, buğulama, haşlama, kavurma ve birçok çorba ve güveçte bir bileşen olarak yenilebilir.

 5. Çiğ veya buğulanmış havuç en besleyici değeri sağlar.

Riskler

 1. Aşırı A vitamini tüketimi insanlar için toksik olabilir. Cilt renginde hafif bir turuncu belirti gösterebilir, ancak bu sağlığa zararlı değildir.

 2. A vitamini doz aşımı tek başına diyet nedeniyle gerçekleşmesi muhtemel değildir, ancak takviye kullanımından kaynaklanabilir.

 3. Sivilce için izotretinoin (Roaccutane) gibi akne veya asitretin gibi A vitamini kaynaklı ilaçlar alan insanlar, hipervitaminoza neden olabileceklerinden çok miktarda havuç yemekten kaçınmalıdır. A vitamini doz aşımı

 4. Yeni bir ilaç tedavisine başlayan herkes tavsiye edilen diyet değişikliklerini doktoruyla kontrol etmelidir.

 5. Yvette Brazier tarafından en son 5 Aralık 2017 Salı tarihinde güncellenen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Amerikan Kalp Birliği'nin diyet ve yaşam tarzı önerileri. (2017, 27 Mart). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/The-American-Heart-Appociations-Diet- ve-Lifestyle-Recommendations_UCM_305855_Article.jsp#.WdJQBhNSyu4

 7. Kısa havuç tarihçesi ve zaman çizelgesi. (N.d.). Http://www.carrotmuseum.co.uk/history.html

 8. Diyet kuralları 2015-2020. (2015). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-7/

 9. Galicchio, L., Boyd, K., Matanoski, G., Tao, X, Chen, L., Lam, T.K., ... Alberg, A.J. (2008). Karotenoidler ve akciğer kanseri gelişme riski: Sistematik bir derleme. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi 88 (2), 372-383. Http://ajcn.nutrition.org/content/88/2/372.full

 10. Key, T.J., Appleby, P.N., Travis, R.C., Albanes, D., Ahlberg, A.J. Barricarte, A., ... Allen, N.E. (2015, 7 Ekim). Karotenoidler, retinol, tokoferoller ve prostat kanseri riski: 15 çalışmanın birleştirilmiş analizi [!Özet

 11. Larson, H. (5 Eylül 2017). Günlük diyetinizde lifi artırmanın kolay yolları. Http://www.eatright.org/resource/food/vitamins-and-supplements/types-of-vitamins-and-nutrients/ways-to-boost-fiber

 12. Okuyama, Y., Ozasa, K., Oki, K., Nishino, H., Fujimoto, S., Watanabe, Y. (2014, 5 Şubat). Japonlarda zeaksantin ve diğer karotenoidlerin serum konsantrasyonları ile kolorektal neoplazm arasındaki ters ilişki [!Özet

 13. Strohle, A., Hahn, A. (2009, Şubat). C vitamini ve bağışıklık fonksiyonu [!Özet

 14. Vitamin A: Profesyoneller için bilgi notu. (2016, 31 Ağustos). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/

 15. Willett, W., Manson, J. Liu, S. (2002, Temmuz). Glisemik indeks, glisemik yük ve tip 2 diyabet riski. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi 76 (1), 2745-2805. Http://ajcn.nutrition.org/content/76/1/274S.long

 16. Zaini, R., Clench, M.R., Le Maitre, C.L. (2011, Kasım). Löseminin tedavisinde havuç (Daucus carota) suyu özlerinden elde edilen biyoaktif kimyasallar [!Özet

 17. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 18. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407