Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Havuç suyunun avantajlarından nasıl yararlanabilirim?

Havuç suyunun avantajlarından nasıl faydalanabilirim?

 1. Taze meyve ve sebze suları çoğu bakkalda, çiftçi pazarında ve taze meyve suyuna adanmış dükkanlardan satın alınabilir. Ayrıca meyve suyu sıkma ekipmanı ile evde de yapılabilir.

 2. Havuç pek çok meyve suyunda ortak bir bileşendir, çünkü pek çok meyve ve sebzeyle iyi bir şekilde eşleşen bir lezzet sağlarlar.

 3. Tadı dışında, havuç suyu da çok sayıda sağlık yararları sağlayabilir. Bazı tarifleri öğrenmek ve potansiyel sağlık yararları ve havuç suyu içmenin olası riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Meyve sıkacağı püf noktaları ve tarifler

 1. Stanford Health Care'e göre, 1 su bardağı havuç suyundaki vitamin ve mineral besinleri, 5 su bardağı kıyılmış havuç miktarına eşdeğerdir.

 2. Taze meyve ve sebze suları bol miktarda besin sağlarken, taze meyve ve sebzeler kadar lif içermezler. Ayrıca bardak başına meyve ve sebzelerin hepsinden daha fazla şeker içeriyorlar.

 3. Örneğin, 1 bardak havuç suyu, 2 g lif ve 9 g şeker içerirken, 1 bardak kuşbaşı, çiğ havuç 3,5 g lif ve 6 g şeker içerir.

 4. Evde taze havuç suyu yapmak için meyve suyu sıkacağı gerekiyor. Bu cihazlar çevrimiçi, büyük mağazalarda ve küçük mutfak aletleri satan diğer perakende mağazalarında satılmaktadır. [! 3638 => 1140 = 2!

Beslenme bilgisi

 1. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Ulusal Besin Verileri Veri Tabanına göre, 1 fincan konserve havuç suyu içerir:

 2. Aynı miktarda meyve suyu da dahil olmak üzere çeşitli vitaminler ve mineraller sağlar:

Havuç suyu için sağlık yararları

 1. Havuç suyu besleyicidir ve çeşitli sağlık koşullarında faydalı olabilir:

Mide kanseri

 1. Havuç, antioksidanlar içerir ve bu da kanser önlenmesindeki rolünü açıklayabilir. Çalışmaların gözden geçirilmesinde, araştırmacılar havuç yemenin mide kanseri riski üzerindeki etkisine bakmışlardır.

 2. Havuç yemenin mide kanseri için yüzde 26 daha düşük riskle ilişkili olduğu sonucuna vardılar. Ancak, mide kanseri riskini azaltmak için ne kadar yenilmesi gerektiğini belirtmediler. Bu ilişkiyi doğrulamak için daha kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

Lösemi

 1. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak havuç suyunun lösemi tedavisinde gelecekteki bir rolü olabilir.

 2. Bir çalışmada araştırmacılar havuç suyu ekstraktlarının lösemi hücreleri üzerindeki etkisine bakmışlardır. Havuç suyu özleri lösemi hücrelerinin kendi kendini tahrip etmesine ve hücre döngüsünü durdurmasına neden oldu.

Meme kanseri

 1. Meme kanseri sağ kalanları üzerine yapılan bir çalışma, havuç suyunun karotenoid seviyeleri, oksidatif stres belirteçleri ve kandaki inflamasyon belirteçleri üzerindeki etkisine baktı.

 2. Araştırmacılar, kandaki daha yüksek karotenoid seviyelerinin, meme kanseri geri dönüş riskinin düşük olması ile ilişkili olduğunu bildirmişlerdir.

 3. Çalışma süresince katılımcılar 3 hafta boyunca günde 8 ons havuç suyu tükettiler. Çalışmanın sonunda, kadınların kan seviyelerinde karotenoidler ve oksidatif stres ile ilişkili bir belirteç seviyeleri daha düşüktü.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

 1. Havuç suyu C vitamini bakımından yüksek. Araştırmacılar, 40 yaş ve üstü Koreli yetişkinlerde diyet C vitamini alımı ile kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) arasındaki ilişkiye baktı.

 2. KOAH'lı kişilerin karotin, potasyum, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere havuç suyunda bulunan çoklu besin maddelerinin KOAH'sı olmayan kişilere göre anlamlı derecede düşük olduğunu buldular.

 3. Bununla birlikte, KOAH'lı insanlar da KOAH'lı olmayan insanlardan daha az yiyecek yiyorlardı.

 4. Çok fazla sigara içen kişilerde, C vitamini tüketenlerde, çok az tüketenlere göre COPD riski daha düşüktür.

Olası riskler ve düşünceler

 1. Zayıflamış bağışıklık sistemi olan insanlar - örneğin kanser tedavisi görenler, hamile kadınlar, küçük çocuklar ve yaşlı insanlar - Bu yiyecekleri taşıma riski varsa, bazı yiyeceklerden kaçınmaları gerekebilir. kaynaklı hastalıklar [! 3638 => 1140 = 9!

 2. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi, düşük mikrobiyal diyete uyması söylenenlerin evde yapılmadıkça pastörize edilmemiş meyve ve sebze sularından kaçınmaları gerektiğini belirtir.

 3. ABD Gıda İlaç İdaresi'ne (FDA) göre, hamile kadınların pastörize edilmiş veya uzun raf ömrüne sahip tedavi edilmiş meyve sularını seçmeleri gerekir. Çiftçi pazarlarında veya meyve suyu barlarında satılabilecek taze sıkılmış meyve sularından da kaçınılmalıdır.

 4. Havuç, vücudun A vitaminine dönüştürebilmesi için beta-karoten adı verilen bir karotenoid içerir.

 5. Gıdalardan çok miktarda karotenoid yemek, zararlı etkilerle ilişkilendirilmedi. Bununla birlikte, eğer bir kişi uzun süre yüksek miktarda beta-karoten tüketirse, cilt sarı-turuncuya dönebilir. Bu etkiye karotenoderma denir.

Paket servis

 1. Havuç suyu, içerdiği yoğun besin seviyesinden dolayı birçok sağlık yararı sağlayabilir.

 2. Bununla birlikte, havuç suyunda bütün havuçlardan daha az lif ve daha fazla şeker bulunur. Lif kilo yönetimi ve kolesterol seviyesini düşürme ile ilişkilidir.

 3. Havuç suyu, özellikle hamile kadınlar, küçük çocuklar, yaşlılar ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak bazı hastalıkları olan kişiler için uygun olmayabilir.

 4. Aşırı ölçekteki havuç suyu, sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak dahil edilebilir. Ancak, meyve suyu içmek, bütün meyve ve sebzelerin yenilmesinin yerine geçmez.

 5. Besin etiketleme rehberi: Endüstri rehberi. (2013, Ocak). Https://www.fda.gov/downloads/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/UCM265446.pdf

 6. Temel rapor: 11655, havuç suyu, konserve. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3298?

 7. Butalla, A.C., Vinç, T.E., Patil, B., Wertheim, B.C., Thompson, P., Thomson, C.A. (2012, 31 Ocak). Aşırı kilolu meme kanseri hastalarında bir havuç suyu müdahalesinin plazma karotenoidleri, oksidatif stres ve inflamasyon üzerine etkileri [!Özet

 8. Fallahzadeh, H., Jalali, A., Momayyezi, M., Bazm, S. (2015, 31 Aralık). Mide kanserinin önlenmesinde havuç alımının etkisi: Bir meta-analiz. Mide Kanseri Dergisi, 15 (4), 256-261. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4722993/

 9. Anneler için gıda güvenliği: Güvenli yiyecekler - meyveler, sebzeler, meyve suları. (2017, 8 Kasım). Https://www.fda.gov/Food/ResourcesForYou/HealthEducators/ucm082417.htm

 10. Gordinier, J. (2013, 16 Nisan). Meyve suyu barı. New York Times. Http://www.nytimes.com/2013/04/17/dining/the-rush-toward-cold-pressed-juices.html

 11. Meyve suyu hazırlama tarifleri. (N.d.). Https://stanfordhealthcare.org/medical-clinics/cancer-nutrition-services/recipes/juicing-recipes.html

 12. Düşük mikrobiyal diyet. (2017, 23 Haziran). Https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/low-microbial-diet

 13. Park, HJ, Byun, MK, Kim, HJ, Kim, JY, Kim, Y., I., Yoo, K., H., ... Ahn, CM (2016) , 31 Ekim). Diyetteki C vitamini alımı, 2012'de Kore Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketi'ne karşı korur. Uluslararası Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıkları Dergisi, 11, 2721-2728. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5098518/

 14. Vitamin A [!Bilgi sayfası

 15. Zaini, R., Clench, M.R., Le Maitre, C.L. (2011, 4 Kasım). Lösemi tedavisinde havuç (Daucus carota) suyu özlerinden elde edilen biyoaktif kimyasallar [!Özet

 16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407