Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Havuç: Besin Değerlerinin Faydaları

Havuç: Besin Değerlerinin Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 26 Nisan 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Havuç nedir?

 1. Havuç (Daucus carota), kısmen nispeten kolay büyüdükleri için dünyada en yaygın kullanılan ve en çok kullanılan kök sebzelerden biridir. Çok çeşitli yemekler ve kültürel mutfaklarda çok yönlüdürler ve turuncu, mor, beyaz, sarı ve kırmızı gibi farklı renklerde gelirler. Yeşiller salatalarda ve diğer şekillerde hala faydalı olmasına rağmen, havuçun tarotu en çok tüketilen sebzenin bir parçasıdır.

 2. Vahşi doğada bulunan havuçlar, çok lezzetli olmayan odunsu bir çekirdek elemente sahiptir, bu nedenle yetiştirme sonunda bu özelliği seçti ve bugün aşina olduğumuz havuç formuyla kaldık. Hem yetişkinler hem de çocuklar gevrek dokuları ve tatlı tadı nedeniyle onları severler.

 3. Havuçların sağlığa yararları ve lezzetli tadı onları dünyadaki kültürel mutfaklarda önemli bir sebze yapıyor. Öyleyse ilk önce onları bu kadar yararlı kılan havuçlarla ilgili tam olarak ne olduğunu anlayalım!

Beslenme Değerleri

 1. Havuçların faydalarının çoğu beta karoten ve lif içeriğine bağlanabilir. USDA Besin Verilerine göre, bu kök sebzeler aynı zamanda iyi bir antioksidan, potasyum, K vitamini, C vitamini, niasin ve B6 vitamini kaynağıdır.

Sağlık Faydaları

 1. Havuçların sağlığa faydaları aşağıdakileri içerir:

Kan Kolesterolünü Düzenleyin

 1. Yüksek kolesterol, kalp hastalıklarına neden olan ana etkendir ve düzenli olarak havuç tüketimi, kolesterol seviyesini düşürür. Bu nedenle, kalp kaynaklı sorunları önlemek için haftada birkaç kez sağlıklı bir miktar havuç tüketmek iyi bir fikirdir. Havuçlarının terapötik değeri üzerine yapılan bir araştırma sırasında araştırmacılar, günde yedi ons çiğ havuç tüketilirse, kolesterol seviyelerinin ortalama yüzde 11 azaldığını tespit etti. [! 3635 => 1130 = 6!

 1. Dr. Lindeboom, araştırmasında A vitamini eksikliğinin loş ışıkta görme zorluğuna neden olabileceğini ve gece körlüğüne yol açtığını tespit etti. A vitamini bakımından zengin oldukları için, yedi renkli havuçun antioksidan kapasitesini belirlemeye yönelik bir çalışma, göz sağlığını iyileştirmek ve yaşlandıkça gece körlüğünün gelişmesini önlemek için iyi olduklarını gösteriyor.

Kontrol Diyabeti

 1. Antiseptik özelliklere sahipler ve bu nedenle laksatifler, vermikitler ve karaciğer rahatsızlıkları için bir ilaç olarak kullanılabilirler. Havuç yağı kuru ciltler için iyidir, çünkü cildi daha yumuşak, pürüzsüz ve daha sıkı yapar.

Düşük Tansiyon

 1. Bilimsel araştırmalar, havuçlarda bulunan kumarinin hipertansiyonu azaltmak ve kalbinizi korumakla ilişkili olabileceğini gösteriyor! Bunlar bir vazodilatör olan ve kan damarlarınızdaki ve atardamarlarınızdaki gerilimi gevşetebilen ve böylece kan akışını ve dolaşımını artıran zengin potasyum kaynaklarıdır. Bu mineral aynı zamanda vücuttaki organ fonksiyonunun arttırılmasına ve kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltmada yardımcı olur. Yüksek tansiyon doğrudan ateroskleroz, felç ve kalp krizi ile bağlantılıdır, bu yüzden havuçta kalp sağlığına bir başka yön bu!

Bağışıklığı Arttır

 1. Havuç, bağışıklık sistemini güçlendirmek için onları ideal kılan bir takım antiseptik ve antibakteriyel özellikler içerir. Sadece bu değil, onlar beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyaran ve insan bağışıklık sistemindeki en önemli unsurlardan biri olan zengin bir C vitamini kaynağıdır.

Sindirimde Yardım

 1. Havuçlar, çoğu sebze gibi, köklerinde de önemli miktarda diyet lifi bulunur. Lif, iyi bir sindirim sağlığının korunmasında en önemli unsurlardan biridir. Fiber, sindirim kanalından sorunsuz bir şekilde geçmesine yardımcı olan dışkıya toplu ekler ve peristaltik hareketi ve mide sularının salgılanmasını uyarır. Toplamda, bu kabızlık gibi koşulların şiddetini azaltır ve kolon ve midenizi kolorektal kanser de dahil olmak üzere çeşitli ciddi hastalıklardan korur. Fiber ayrıca aşırı LDL kolesterolü arterlerin ve kan damarlarının duvarlarından elimine etmeye yardımcı olarak kalp sağlığını da artırır.

Maküler Dejenerasyonu Azaltma

 1. Bu yaşlıların makula işlevini bozan yaygın bir göz hastalığıdır. Araştırmalar, en fazla miktarda beta-karoten yiyenlerin, en az tüketenlere kıyasla yüzde kırk daha düşük maküler dejenerasyon riski bulunduğunu ortaya çıkardı. Beta-karoten ayrıca, görme ile ilgili olarak genellikle antioksidan kapasiteyle ilişkili olan A-pro-A vitamini oluşturmak için kendisini enzimatik bir reaksiyonla bölebilir. Bu nedenle, havuçlar her yönden vizyon güçlendiricidir.

Ağız Sağlığını Geliştirin

 1. Havuç içindeki organik bileşikler iyi mineral antioksidanlardır ve ayrıca diş etlerini uyarırlar ve aşırı tükürük tetiklerler. Tükürük alkali bir maddedir ve genellikle boşluklara, ağız kokusuna ve diğer ağız sağlığı risklerine neden olan bakteri ve yabancı cisimlerle savaşır.

İnme riskini azaltın

 1. Her gün havuç yemek, felç riskini yüzde 68 azaltır. Birçok çalışma, beyindeki "havuç etkisine" olan inancı güçlendirmiştir. University of Illinois'teki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, havuçlarda bulunan bir karotenoid olan Lutein, beyin sağlığı ile pozitif olarak ilişkilendirilmiştir. İnme hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, en yüksek beta-karoten seviyesine sahip olanlarda sağkalım oranının da yüksek olduğunu ortaya koydu.

Özet

 1. Bu nedenle çiğ meyve, meyve suyu veya pişmiş halde tüketilen havuçlar her zaman sağlığınız için iyi bir seçimdir!

 2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407