Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamur Mayası Kilo Kaybı için Diğer Ekmeklerden Daha İyi mi?

Diğer Faydalar

 1. Ekmeği seviyorsun, ama aynı zamanda ortak bir ikilem olan sıska kotlara da uymayı seviyorsun. Kötü haber: Ekmek, kilo kaybı için en iyi yiyecek değil, özellikle beyaz ekmek.

 2. Peki ya hamur mayası? Besinsel olarak diğer ekmeklere benzer, ancak kilo kaybına yardımcı olabileceği iddia edilen sağlıklı bakterilerle mayalanır. Ne yazık ki, pişirme bu bakterileri yok eder ve diğer tüm ekmekler gibi ekşi yapar.

Diğer Faydalar

 1. Tam tahıllı un ile yapılan hamur mayası ekmeği, beyaz un ile yapılan ekşi hamurdan daha iyidir. Diğer tam tahıllı ekmek gibi, kilo kaybı için en sağlıklı ekmek.

Hamur mayası nedir?

 1. Yumuşak bir iç kısmı, çiğnenebilir dış yüzeyi ve sandviçinizi çok daha heyecanlı kılan hafif bir ağzı var. Ekşi hamurla ilgili bu kadar eşsiz kılan ve bir ekmek diyeti olmasını isteyen nedir? Bu maya türü ve fermantasyon sürecidir.

 2. Modernist Mutfağına göre, hamur mayası adı verilen özel bir mayadan ya da laktik asit bakterileri ve yabani maya tarafından fermente edilmiş un ve su karışımı olan levain'den yapılır. Bir başlangıçtaki bakterilerin çoğu, yoğurtta ve diğer fermente gıdalarda bulunan aynı bakteri olan Lactobacillus'tur.

Fermente Gıdaların Yararları

 1. İnsanlar binlerce yıldır gıdaları mayalıyorlardı. Başlangıçta bir gıda koruma aracı olarak, fermente edilmiş gıdalar daha yakın zamanda sağlık yararları için incelenmiştir.

 2. Geliştirilmiş bağırsak sağlığı, fermente gıdaların lanse edildiği başlıca faydadır. Sık sık "bağırsak mikrobiyomu" olarak adlandırılan bu gastrointestinal kanalda yaşayan trilyonlarca mikroskobik organizma koleksiyonu, İngiliz Tıp Dergisi'nin 2018 tarihli bir makalesine göre en iyi "bedenin sanal organı" olarak düşünülür.

Fermente Gıdalar ve Kilo Kaybı

 1. Fermantasyon işlemi, kısa zincirli yağ asitleri veya SCFA'lar adı verilen özel substratların oluşturulmasına yardımcı olur. Bu SCFA'lar, bütirat, propiyonat ve asetat, enerji metabolizmasında, lipolizde (yağ metabolizmasında) ve iştah kontrolünde rol oynarlar.

 2. Bağırsak yağ asidi reaktörleriyle etkileşime giren propiyonat, doygunluk sinyalini düzenler. Bu sinyaller, tam bir tokluk ve tokluk hissi yarattıkları merkezi sinir sistemine iletilir. Bu, iştah kontrolünde ve enerji alımının düzenlenmesinde büyük rol oynar. Asetat ve bütirat ayrıca bağırsak hormonu üretimi ve iştah kontrolünde de rol oynar.

 3. BMJ’ye göre, araştırmalar bağırsakta artan SCFA üretiminin diyet kaynaklı obezitede bir azalma ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Genlerdeki bir 2018 sistematik derleme ve meta-analiz, prebiyotiklerin, probiyotiklerin ve sinbiyotiklerin (fermente gıdalardaki sağlıklı bakteriler) etkileri üzerine yapılan çalışmaları incelemiş ve bu diyet ajanlarının kilo ve yağ kütlesi ve vücut kütle indeksinde önemli bir düşüşe yol açtığını veya BMI.

Maya Ekmeğinde Bakteriler

 1. Bu güçlü maddelerin kaynağı olarak hamur mayası nasıl biriktirir? Hamuru çiğ yersen, çok iyi olurdu. Ancak bu iştah açıcı değil.

 2. Maalesef kilo vermek isteyen tatlı aşıklar için bu mikropları yok etmek, Carrie Dennett, MPH, RDN, CD. Hamur mayası ekmeği 25 ila 30 dakika 425 derece Fahrenhayt'ta pişirilir. Bu sıcaklıkta ve bu süre boyunca sağlıklı bakterilerin süreçte yok olmasını bekleyebilirsiniz.

 3. Alternatif ısı uygulaması türleri, pastörizasyon ve filtreleme dahil diğer işleme türleri de yardımcı bakterileri yok eder.

Hamur mayası hala ekmek

 1. Onu tahrip edilen diğer ekmeklerden ayıran en önemli şey, ekşi hamur diğer ekmekler gibi. Ve tıpkı herhangi bir ekmek gibi, kilo kaybı için göreceli "faydaları", yaptığı un türüne bağlıdır. Beyaz, buğday, tam buğday ve çavdar ekşi hamur yapmak için yaygın olarak kullanılan birkaç çeşittir.

 2. Bunların hepsi, türüne bağlı olarak diyetinizi yaratabilecek veya kırabilecek karbonhidratlar bakımından yüksektir.

Karbonhidratlar ve Kan Şekeri

 1. Kilo kaybı söz konusu olduğunda karbonhidratların kötü huylu olmasının ana sebeplerinden biri de kan şekeri üzerindeki etkileri. Bazı karbonhidratlar glikozu keskin bir şekilde artırabilir ve Joy Bauer, MS, RDN'ye göre kan şekerinde iştah, enerji ve ruh halini etkileyen dalgalanmalara neden olabilir. [! 612 => 1140 = 8!

 2. Öte yandan, kompleks karbonhidratlar daha karmaşık yapılara sahiptir. Bu onların daha yavaş parçalanmalarına neden olur ve kan dolaşımına daha düzenli glikoz arzı sağlarlar.

Farklı Unların Kan Şekeri Üzerine Etkileri

 1. Genel olarak, tam tahıllı unlar karmaşık karbonhidratlar olarak kabul edilir ve rafine unlar basit karbonhidratlardır. Örnek olarak, tam buğday unu karmaşık bir karbonhidrattır ve beyaz un basit bir karbonhidrattır.

 2. Bu ayrım, un işlenmesi için farklı yöntemlerden kaynaklanıyor. Beyaz unlar kepekli tahıllardan yapılır; ancak, onlara daha ince bir doku vermek için öğütülmüşlerdir. Bu öğütme işlemi, faydalı besinlerin çoğunu içeren tahılın bileşenleri olan kepek ve tohumlarının tahılı haline gelir.

 3. Tam buğday unu, adından da anlaşılacağı gibi, kepek ve tohumu çıkarılmaz ve un besinlerini korur.

Elyaf ve Kilo Kaybı

 1. Bitkisel gıdaların vücudunuzdan çoğunlukla sindirilmeyen kısmı olan diyet lifi sağlık ve kilo yönetiminde önemli bir rol oynar. Lif kalorisiz diyetinize bol miktarda eklenir; lif bakımından zengin bir öğün yemek, lif bakımından düşük bir süreden daha çabuk doludur.

 2. Çıtır çıtır sebzeler gibi çok fazla lif içeren yiyecekler de düşük kalorili yoğunluğa sahiptir. Daha fazla lif yemek, tatminsiz hissetmeden kalorisi azaltılmış bir diyete devam etmenize yardımcı olur.

 3. Ancak kalori kısıtlaması olmasa bile, daha fazla lif yemek kilo vermenize yardımcı olabilir. Beslenme'deki bir 2018 çalışmasında, günlük 15 gram yetişkine lif alımını 35 gram arttırmaları tavsiye edildi. Ayrıca protein alımlarını arttırdılar. Bu iki değişiklik, 12 haftalık deneme süresince kalori alımında ve ağırlığında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşle sonuçlandı.

Beyaz ve Tam Buğday Ekşi Hamur

 1. Birkaç nedenden dolayı, kilo vermeye çalışırken ekmek yiyecekseniz, tam tahıl unu ile yapıldığından emin olun. Elyaf içeriğindeki fark, 12.8 gram lif içeren tam buğday unu ve fincan başına 3.4 gram içeren beyaz un ile belirgindir.

 2. Tam buğday unu da kalorilerde daha düşük, proteinlerde ise daha yüksek, bu da tokluğu arttıran ve iştah ve kalori alımını kontrol etmeye yardımcı olan başka bir besindir.

Zayıflamak için En Sağlıklı Ekmekler

 1. Ekmekle ilgili olan şey, onu nasıl dilimlendiğiniz önemli değildir, diğer gıdalar kadar kilo vermek için iyi değildir. Tam tahıl ekmeği bile un haline geldiğinde işlenir. Glisemik İndeks Vakfına göre fiziksel değişiklikler bir yemeğin sindirilebilirliğini değiştirir; beyaz veya tam tahıl olsun olmasın, un hala yenen bir taneden daha hızlı bir şekilde sindirilir.

 2. Örneğin, bütün uzun taneli kahverengi pirinç, vücudunuzun bir parça buğday ekmeğinden daha fazla sindirilmesine neden olur çünkü vücudunuz, parçalamak ve sindirmek için daha fazla iş yapmak zorunda kalır. .

 3. Bu, işlerin büyük düzeninde olsa, minutia. Gerçek şu ki, kilo kaybı öncelikle kalori kontrolü ile ilgilidir. Hamur mayası yiyip hala vücudunuzun günlük enerji ihtiyacının altında kalarak bir kalori açığı yaratabiliyorsanız, kilo verebilirsiniz. Ancak ekmeğin iştah kontrolü ve kan şekeri üzerindeki etkileri sizi birçok insan gibi etkiliyorsa, kalori hedeflerinizi aşmanın ve kilo almanın daha kolay olacağını görürsünüz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407