Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamur Mayası Ekmek Neden En Sağlıklı Ekmeklerden Biri?

Alt satırda

 1. Hamur mayası ekmeği, son zamanlarda popülerlik kazanmış eski bir favori.

 2. Birçok insan geleneksel ekmeklerden daha lezzetli ve daha sağlıklı olduğunu düşünüyor. Hatta bazıları kan şekeri salgılamanın daha kolay ve daha kolay olduğunu söylüyor.

 3. Ama bu iddiaların doğruları var mı? Bu makale delillere yakından bakıyor.

Hamur mayası ekmeği nedir?

 1. Hamur mayası en eski tahıl fermantasyon biçimlerinden biridir.

 2. Eski Mısır'da M.Ö. 1.500 yıllarında ortaya çıktığı ve ekmek mayası birkaç yüzyıl önce değiştirene kadar geleneksel ekmek bırakma şekli olarak kaldığına inanılıyor (1).

 3. Mayalı ekmek, ekme işlemi sırasında hamurun mayası olarak ürettiği gazın bir sonucu olarak hamuru yükselen bir ekmektir.

 4. Mayalı ekmeklerin çoğu hamurun kabarmasına yardımcı olmak için ticari ekmek mayalarını kullanır. Bununla birlikte, geleneksel hamur mayası fermantasyonu, ekmeği mayalamak için unda doğal olarak bulunan "yabani maya" ve laktik asit bakterilerine dayanır.

 5. Yabani maya, asitli koşullara fırın mayasından daha dayanıklıdır. Hamurun yükselmesine yardımcı olmak için laktik asit üreten bakterilerle birlikte çalışmasına izin veren şey budur.

 6. Laktik asit bakterileri, yoğurt, kefir, turşu, lahana turşusu ve kimchi de dahil olmak üzere diğer bazı fermente edilmiş ayaklarda bulunabilir.

 7. Ekmek mayası ekmeğinde kullanılan yabani maya, laktik asit bakterileri, un ve suyun karışımına "başlangıç" denir. Ekmek yapma işlemi sırasında, başlangıçtaki hamur, şekerli hamurları fermente eder, ekmeğin kabarmasına ve kendine özgü tadı kazanmasına yardımcı olur.

 8. Hamur mayası ekmeği fermente etmek ve diğer ekmek türlerine göre daha uzun sürer, bu da kendi dokusunu yaratan şeydir.

 9. Bu güne dek mayalanmış ekmek yapmak Akdeniz ve Orta Doğu ülkelerinde olduğu kadar ABD'nin San Francisco Körfezi bölgesinde de popüler olmaya devam ediyor.

 10. Bazı mayalı hamur mayası ekmekleri, geleneksel hamur mayası yöntemi kullanılarak yapılmaz ve böylece sağlık yararlarını azaltır.

 11. Bir esnaf fırıncısından ya da bir çiftçi pazarından hamur mayası ekmek almak, onun "gerçek" hamur mayası ekmeği olma olasılığını artırıyor.

Beslenme İçeriği

 1. Hamur mayası ekmeğinin beslenme bileşimi, bunu yapmak için kullanılan un türüne bağlıdır - tam tahıl veya rafine edilmiş olsun.

 2. Bununla birlikte, hamur mayalarının beslenme profili diğer ekmeklerin çoğuna benziyor.

 3. Ortalama olarak, yaklaşık 2 ons (56 g) ağırlığındaki bir orta dilim (2):

 4. Ek olarak, hamur mayası, bir sonraki bölümde ele alınan diğer ekmek türlerinin çoğunun beslenme profilini geçmesini sağlayan bazı özel özelliklere sahiptir.

Normal Ekmekten Daha Besleyicidir

 1. Hamur mayası ekmeği diğer ekmek türleriyle aynı undan yapılıyor olsa da, fermantasyon işlemi beslenme profilini çeşitli şekillerde geliştirir.

 2. Başlangıç ​​olarak, tam tahıllı ekmeklerde potasyum, fosfat, magnezyum ve çinko dahil iyi miktarda mineral bulunur (3). [! 23 => 1140 = 4!

 3. Fitalar antinutrient olarak kabul edilir, çünkü minerallere bağlanırlar ve vücudunuzun onları emme yeteneğini azaltırlar (3).

 4. İlginç bir şekilde, ekşi hamur ekmeğinde bulunan laktik asit bakterileri ekmeğin pH'ını düşürür, bu da fitatların bozulmasına yardımcı olur. Bu, diğer ekmek türlerine göre çok daha düşük fitat içeriğine sahip bir ekmeğe neden olur (4).

 5. Bir çalışma mayalı mayalanmanın, ekmeğin fitat içeriğini geleneksel maya fermantasyonundan% 24-50 daha fazla azaltabileceğini göstermiştir (5). [! 23 => 1140 = 4!

 6. Dahası, çalışmalar hamur mayası ekmeğinde bulunan laktik asit bakterilerinin hamur mayalanma işlemi sırasında antioksidanları salma kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir (6, 7, 8).

 7. Hamur mayası ekmeği ekmeğin folat seviyesini de arttırıyor, ancak E vitamini gibi bazı besinlerin seviyeleri işlem sırasında hafifçe azaltılabiliyor (3).

 8. Son olarak, hamur mayasının daha uzun fermantasyon süresi, tam tahıllı ekmeklerin lezzetini ve yapısını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu, insanların tam tahıl ekmeğini seçmelerinin daha muhtemel olmasını sağlayarak, lif ve besin açısından zengin ekmeklerin daha yüksek tüketilmesini teşvik eder (4).

Kazmak Daha Kolay

 1. Hamur mayası ekmeği bira mayası ile fermente edilmiş ekmeğe göre genellikle daha kolaydır.

 2. Araştırmacılar bunun kısmen maya ekmeğinin prebiyotik içeriği ve probiyotik benzeri özellikleri nedeniyle olabileceğine inanıyorlar (1).

 3. Prebiyotikler bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri besleyen sindirilmeyen liflerdir, probiyotikler ise bazı gıdalarda ve takviyelerde bulunan faydalı bakterilerdir.

 4. İkisini de düzenli tüketmek, bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir, hazmı kolaylaştırır (9).

 5. Hamur mayası mayalanma glüteni de fırın mayasından daha büyük ölçüde bozabilir (10).

 6. Gluten, bazı tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Hassas veya alerjisi olan kişilerde sindirim sorunlarına neden olabilir (3).

 7. Glüten toleransı kişiden kişiye değişir. Bazılarının gluteni sindiren görünür sorunları yoktur, bazılarında ise mide ağrısı, şişkinlik, ishal veya kabızlığa neden olabilir (11). [! 23 => 1140 = 5!

 8. Araştırma, hamur mayası fermantasyon işleminin aynı zamanda glutensiz ekmeğin tadını, dokusunu ve besin varlığını arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (1, 4).

 9. Bu, glütensiz maya ekmeğini glütene duyarlı insanlar için olası bir seçenek haline getiriyor.

 10. Ancak, hamur mayalanmasının glüteni tamamen bozmadığını unutmayın. Buğday, arpa veya çavdar içeren hamur mayası ekmek glutensiz tahammülsüzlük veya çölyak hastalığı olan kişilerce kullanılmamalıdır.

Kan Şekeri Kontrolü İçin Daha İyi Olabilir

 1. Hamur mayası ekmeği, kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde diğer ekmek türlerine göre daha iyi bir etkiye sahip olabilir, bunun nedeni henüz tam olarak anlaşılmamıştır.

 2. Araştırmacılar, mayalı mayalanmanın karbonhidrat moleküllerinin yapısını değiştirebileceğine inanıyor. Bu, ekmeğin glisemik indeksini (GI) azaltır ve şekerlerin kan dolaşımına girme hızını yavaşlatır (12, 13, 14, 15, 16).

 3. GI, bir gıdanın kan şekerini nasıl etkilediğinin bir ölçüsüdür. Düşük GI değerine sahip yiyeceklerin kan şekeri seviyelerinde yükselme olasılığı daha düşüktür.

 4. Ayrıca, hamurda bulunan laktik asit bakterileri fermantasyon sırasında organik asitler üretir. Bazı araştırmacılar bu asitlerin midenin boşalmasını geciktirmeye yardımcı olabileceğine ve kan şekeri yükselmesini sirke benzeri bir şekilde önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor (4, 17)!

 5. Hammadde mayalanma işlemi, çavdar ekmeklerinin yapımında sıklıkla kullanılır, çünkü çavdar ekmek mayası için etkili bir şekilde çalışması için yeterli glüten içermez (1).

 6. Bir çalışma çavdar ekmeği tüketen katılımcıların, aynı miktarda geleneksel buğday ekmeği verilenlere göre insülin seviyelerinde daha düşük bir artışa sahip olduğunu gösterdi (18). [! 23 => 1140 = 6!

 7. Genel olarak, ekşi ekmeği yiyen katılımcıların, ekmek mayasıyla fermente edilmiş ekmekleri yiyenlere göre kan şekeri ve insülin seviyeleri daha düşüktü (19, 20, 21, 22).

Hamur mayası ekmeği nasıl yapılır

 1. Evde üç basit malzemeden taze hamur mayası ekmeği hazırlanabilir - su, un ve tuz.

 2. İşte gerekli adımlara hızlı bir bakış:

 3. Başlangıç ​​somun ekmek yapmak için marş makinenizi nasıl kullanacağınızla ilgili talimatlar için bu videoyu izleyin.

 4. Hamur mayaları çıkarmanın yaklaşık 3-5 gün alacağını unutmayın. Acele etmeyin, çünkü başlangıç ​​kaliteniz hamurun iyi bir lezzet vermesine ve yükselmesine yardımcı olur.

 5. Ayrıca, ekmeği yapmak için başlangıç ​​kısmının sadece bir kısmını kullanacağınızı unutmayın. Kalanı serinlettiğinizde ve haftada en az bir kez "beslediğiniz" sürece, ileride kullanmak üzere saklayabilirsiniz.

 6. Başka bir somun yapmaya hazır olduğunuzda, marş makinenizi vaktinden 1-3 gün önce buzdolabından çıkarın ve tekrar güçleninceye kadar günde bir kez besleyin.

 7. İşte biraz daha hamur ekmeği tarifleri:

Alt satırda

 1. Hamur mayası ekmeği, geleneksel ekmeğe harika bir alternatif. Düşük fitat seviyeleri onu daha besleyici ve sindirimi kolaylaştırır.

 2. Hamur mayası ekmeği, kan şekeri seviyenizi düşürme olasılığınızın daha düşük göründüğünü gösteriyor, bu da kan şekerini izleyenler için bir seçenek haline getiriyor.

 3. Her şey düşünülmüş, denemeye değer.

 4. Sadece hamur mayası ekmeğinin neredeyse her tür undan yapılabildiğini unutmayın, o yüzden tam tahıllı çeşitler için tercih edin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407