Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Hamile: Vitaminler, mineraller ve folik asit

 1. Vitaminler ve mineraller vücudumuzu yapmaz veya yetersiz yapar. Yine de vazgeçilmezler. Bu kimyasal bileşikler, sağlığımızın korunmasında, büyümemizde, vücudumuzun düzgün çalışmasında ve vücudumuzun iyileşmesinde önemli rol oynar. Wheel of Five'e göre sağlıklı ve çeşitli beslenme, günlük olarak kendimize doğru miktarda vitamin ve mineral sağlamak için önemlidir. Hamileyken, sadece kendi kendinize sağlıklı olmak istemezsiniz, aynı zamanda çocuğunuzun hiçbir şeye sahip olmadığından emin olmak istersiniz. Bu nedenle hamileliğiniz sırasında her gün doğru miktarda doğru vitamin ve mineralleri almanız özellikle önemlidir.

Hangi vitaminler ve miktarlar?

 1. Hamilelik sırasında tavsiye edilen günlük vitamin miktarlarını almanız hem kendiniz hem de doğmamış bebeğiniz için önemlidir:

Vitaminlerin etkisi nedir ve ne var?

 1. A Vitamini Çocuğunuzun düzgün gelişimi için ihtiyacınız olan A vitamini miktarı hamile olmadığınız zamandan biraz daha yüksektir. Hamileliğiniz sırasında A vitamini eksikliğiniz varsa, bu çocuğunuz yetişkinken zayıf direnç göstermesine neden olabilir. Çok fazla A vitamini bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle, aldığınız miktarı yakından takip edin. A vitamini süt ürünlerinde, az yağlı margarinde, balıkta, karaciğerde ve fırınlama ve kızartma ürünlerinde bulunur.

Vitamin B

 1. B vitamini farklı türlerde gelir. Bu vitamin iyi bir metabolizma sağlar ve sinir sistemi ve beynin düzgün çalışması için ona ihtiyacınız vardır. B vitamini patates, fındık, sebze, et, süt ürünleri ve balık gibi gıda ürünlerinden elde edilir.

C Vitamini

 1. C vitamini, direnç oluşturmak, bağ dokusu oluşturmak ve demirin emilimi için gereklidir. Çok fazla C vitamini iyi değildir; bu ishal ve bağırsak şikayetlerine neden olur. C vitamini içeren gıda ürünleri, meyveler (özellikle portakal, çilek, limon ve kivi), patates ve sebzelerdir.

D Vitamini

 1. Bu vitamin kalsiyum emilimine katkıda bulunur. Kemiklerin ve dişlerin büyümesi ve bakımı için kalsiyum önemlidir.

E Vitamini

 1. E vitamini hücrelerimizdeki metabolizmada önemli bir rol oynar. Ayrıca hücreleri, hücre duvarını, dokumuzu ve kan dolaşımını korur. E Vitamini içeren yiyecekler arasında ekmek, tahıllar, kuruyemişler, sebzeler, meyveler ve ayçiçek yağı bulunur.

Hangi mineraller, hangi miktarlar ve ne içindeler?

 1. Minerallerin alımı ve işlevleri en az vitaminler kadar önemlidir. Vücudumuz mineral yapamaz, biz sadece besinlerimizden alabiliriz. Sizin ve çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu mineraller:

Gıda takviyeleri: D vitamini ve folik asit

 1. Hamileliğinizin yaklaşık üçüncü ayından itibaren besin takviyesi şeklinde fazladan D vitamini almanız önerilir. Yiyeceklerden alabileceğinizden daha fazla D vitaminine ihtiyacınız var. D vitamini, güçlü bir iskeletin oluşumunda önemli bir rol oynar. Folik asit almak, hamileliğin erken dönemlerinde oluşmuş olan spina bifida riskini azaltır. Ayrıca folik asit, bebeğin sinir sisteminin gelişimi için önemlidir. Bu eki kullanmanın en önemli zamanı, hamile kalmadan dört hafta öncesinden hamile kaldıktan sonraki sekiz haftaya kadardır. Hamilelik her zaman planlı ve bazen beklenmedik değildir. Bu durumda, hamile olduğunuzu anladığınız anda folik asit almaya başlamanız önemlidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407