Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ham bal ve normal bal nasıl farklıdır?

Çiğ bal ve normal bal nasıl farklıdır?

 1. Bal, bal arıları tarafından yapılan tatlı, şuruplu, altın renkli bir sıvıdır. Ballar, yiyecekleri ve besin maddelerini kullanmak için arı kovanında bal depolar. Ham bal doğrudan kovandan gelirken, normal bal şişelenmeden önce işlemden geçirilir.

 2. Bu makalede, işleme, sağlık yararları, kullanımlar ve olası riskler dahil olmak üzere ham ve normal bal arasındaki farkları inceliyoruz.

 1. İnsanlar yiyecek ve ilaç için bal kullanırlar. İnsanlar balı 8.000 yıldan beri şifalı olarak kullanıyor olabilirler.

 2. Aslında, insanlar çiğ bal kullanırlardı, ancak bugün, süpermarket raflarındaki çoğu bal, genellikle yoğun ısıtma gerektiren pastörizasyon yoluyla işlenir. Bu işlenmiş bal türlerinin birçoğu ilave şeker içerebilir.

Ham bal nedir?

 1. Ham bal doğrudan bal peteğinden geliyor. Arıcı genellikle poleni, balmumu ve ölü arıların parçaları dahil olmak üzere küçük kalıntıları temizlemek için balı filtreler. Balı pastörize etmiyorlar.

 2. Ham bal bulanık veya donuk görünüyor, çünkü bu fazladan elementleri içeriyor. Hala yemek güvenlidir.

Normal bal nedir?

 1. Normal veya pastörize bal, berrak ve pürüzsüz. Pastörizasyon işlemi balın görünümünü iyileştirir, raf ömrünü arttırır ve balın tadını etkileyebilecek maya hücrelerini öldürür.

 2. Ancak, bazı insanlar pastörizasyonun baldaki antioksidan ve besin sayısını azalttığına inanıyor.

Ne kadar farklılar?

 1. Ham bal, süzülmek için çok küçük olan bal peteği kalıntılarından dolayı normal baldan daha doğaldır.

 2. Ham bal, renk ve dokuda normal baldan daha fazla çeşitlilik gösterme eğilimindedir. Ham balın rengi, arıların hangi çiçeklere tozlaştığına bağlı olarak değişebilir.

 3. Büyük çalışmalar çiğ balın normal baldan daha besleyici olduğunu doğrulamamasına rağmen, bazı küçük çalışmalar çiğ balın ekstra sağlık yararları sağlayabileceğini öne sürüyor.

Faydaları

 1. Çalışmalar çiğ balın çeşitli faydalı bileşenler içerdiğini gösteriyor.

 2. Ham bal, sağlık yararları sağlayacak özel bileşenler içerir. Pastörizasyon ve diğer işlemler aşağıdakileri içeren bu elementlerin bazılarını kaldırabilir veya azaltabilir:

 3. Pastörize ve çiğ balı karşılaştıran kontrollü çalışmaların eksikliği var. Bununla birlikte, bazı kaynaklar pastörize edilmiş balın, çiğ balın sağlık yararlarından - eğer varsa - az sayıda içerdiğini bildirmektedir. Pastörizasyon balı yüksek sıcaklıklara maruz bıraktığı için balın doğal özelliklerini tahrip edebilir veya çıkarabilir.

 4. Bu, çiğ balın, yaraları iyileştirme ve enfeksiyonlarla mücadele konusunda normal baldan daha güçlü sağlık yararları sunabileceği anlamına geliyor.

 5. Birçok çalışmada çiğ balın sağlık açısından faydaları olduğu tespit edildi. Genellikle, bu faydalar normal balın içeremeyeceği doğal bileşenlerden gelir.

 6. Aşağıdaki bölümlerde bu içerikler tartışılmaktadır.

Ham bal arı poleni içerir

 1. Balın pastörizasyonu arı polenini temizler.

 2. Arı poleni raporlarının faydaları hakkında bir 2015 gözden geçirme çalışması:

 3. Bu özellikler arı polenini bala faydalı bir katkı yapar ve balın yaraları iyileştirme ve bakterileri öldürme yeteneğine katkıda bulunabilir.

 4. Arı poleni ayrıca amino asitleri, A ve C vitaminlerini ve kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi az miktarda besin içerir.

Ham bal arı propolis içeriyor

 1. Arı propolis, arıların kovanlarını inşa etmek ve yapıları bir arada tutmak için kullandıkları yapışkan maddedir. Bu tutkal benzeri madde sadece arılara yardım etmekle kalmaz, bazı bilim adamları da insanlar için sağlıklı olduğuna inanırlar.

 2. 2017 yılında yapılan bir inceleme çalışmasında, çiğ balda bulunan arı propolisinin yapabilecekleri:

 3. Arı propolisinde ayrıca B vitaminleri, C ve E vitaminleri, magnezyum, potasyum ve faydalı enzimler bulunur.

Pastörizasyon antioksidanları tahrip edebilir

 1. Bazı insanlar pastörizasyonun baldaki sağlıklı antioksidanların bazılarını çıkardığına inanıyor.

 2. Pastörizasyonun balda antioksidan seviyelerini nasıl değiştirdiğine dair resmi bir çalışma yok, ancak çalışmalar ısınma işlemlerinin diğer gıdalarda antioksidan seviyesini düşürdüğünü gösteriyor.

 3. Ham bal, antioksidan özelliklere sahip flavonoidler ve fenolik asitler içerir. Antioksidanlar vücuttaki oksidatif stresi azaltır. Araştırmalar oksidatif stresi kanserler de dahil olmak üzere birçok kronik sağlık koşullarına bağladı.

 4. Çalışmalar, baldaki antioksidanların farklı tümör türlerine karşı anti-kanser etkileri olabileceğini göstermektedir.

 5. Ham balda bulunan antioksidan türleri, arıların döllendiği çiçek türüne bağlı olarak değişir.

Normal bal, şekerler veya katkı maddeleri içerebilir

 1. Bazı normal bal ürünlerinde yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılar bulunur.

 2. Çalışmalar, "bal" olarak etiketlenen bazı ürünlerin yüzde 100 gerçek bal olamayabileceğini, ancak kahverengi pirinç şurubu gibi tatlandırıcılar içerdiğini göstermektedir. [! 2236 => 1140 = 10!

Ham bal organik midir?

 1. İşlenmemiş balların tümü organik değil. Organik bal hala işleme ve pastörizasyon işlemlerine maruz kalabilir.

 2. Bazı organik bal türlerinin, Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) organik mührü ile etiketleri vardır. Bu, balı üreten çiftliğin USDA'nın organik yönergelerine uyduğu anlamına gelir.

 3. Bu nedenle, bir kişi arı poleni ve diğer faydalı içerikler içeren bir bal arıyorsa, etiketin "çiğ" olduğunu belirtmesi gerekir.

Riskler

 1. İnsanların hem çiğ hem de normal bal tüketmeleri güvenlidir, ancak ilave şeker içeren bal türlerinden kaçınmak iyi bir fikirdir.

 2. Hem çiğ hem de normal bal, Clostridium botulinum adı verilen az miktarda bakteri içerebilir. Bu bakteri nadir görülen bir gıda zehirlenmesi türü olan botulizme neden olabilir.

 3. Bal, 12 aylıktan büyük çoğu insan için güvenlidir. Ancak, 12 aylık ve daha küçük olan bebekler çiğ ve normal bal dahil hiçbir bal yememelidir. Bebeğin sindirim sistemi bakterilerle savaşacak kadar gelişmedi.

 4. Nadir durumlarda, polen alerjisi şiddetli olan kişiler Amerikan Alerji, Astım ve İmmunoloji Koleji'ne göre çiğ bala tepki gösterebilirler. Şiddetli polen alerjisi olan kişiler, çiğ bal yemeden veya kullanmadan önce bir doktor veya alerji uzmanıyla konuşmalıdırlar.

 5. Arı polenine alerjisi olan insanlar çiğ bal ve diğer arı ürünlerinden de uzak durmalıdır.

Ham bal nasıl bulunur

 1. Ham bal bulmak için etikette "raw" yazan ürünleri arayın. "Organik" veya "saf" olarak etiketlenen ürünler mutlaka ham olmayabilir.

 2. Bal ürününün görüntüsü, bir insanın çiğ olup olmadığını öğrenmesine yardımcı olabilir. Düzenli bal çok net ve pürüzsüz görünürken, ham bal renk karışımı ve bulutlu veya kremsi bir görünüme sahip olma eğilimindedir.

 3. Ham bal, mağazalarda ve çiftçi pazarlarında yaygın olarak bulunur. İnsanlar ayrıca çevrimiçi çiğ bal markaları arasında seçim yapabilirler.

 4. Ham bal, normal baldan daha hızlı kristalleşebilir. Bal kavanozunu sıcak suya sokmak kristalleri eritir ve tekrar sıvı haline getirir. Bazı besin maddelerini tahrip edebildiğinden, balı fazla ısıtmamaya dikkat edin.

Diğer bal türleri

 1. Her biri kendine has özelliklere sahip birçok farklı bal türü var ve bazı insanlar farklılıklarını çözmek için kafa karıştırıcı bulabilirler.

 2. Genel bal türleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir:

Özet

 1. Çiğ balın bir insanın sağlığı için normal veya pastörize baldan daha iyi olup olmadığını doğrulayan kesin bir çalışma yoktur. Bununla birlikte, uzmanlar, polen ve arı propolis dahil, ham baldaki bazı bileşenlerle bağlantılı bazı olası sağlık yararlarını bulmuşlardır

 2. Pastörizasyon baldaki antioksidanlara ve diğer faydalı elementlere zarar verebilir veya tahrip edebilir. Balın pastörize edilmesi süreci balı daha pürüzsüz ve estetik olarak daha çekici hale getirebilir, ancak sağlık yararlarını da azaltabilir.

 3. İşlenmemiş bal, işlenmemiş orijinal doğal bileşenleri içerdiğinden, sağlık nedenleriyle bal kullanan insanlar için daha iyi bir seçim olabilir.

 4. En son Pzt 15 Nisan 2019 tarihinde en son gözden geçirilen makale. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Murador, D., vd. (2018). Fenolik bileşik seviyelerinde değişiklikler ve pişirme tekniğinin etkisine cevaben antioksidan aktivite: Bir meta-analitik inceleme [!Özet

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407