Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ham Bal ve Düzenli: Fark Var mı?

Alt satırda

 1. Bal, bal arıları tarafından yapılan kalın, tatlı bir şuruptur.

 2. Sağlıklı bitki bileşikleriyle dolu ve sağlık açısından birçok faydası var.

 3. Ancak, hangi bal türünün - çiğ veya normal - en sağlıklı olduğu konusunda tartışmalar var.

 4. Bazı insanlar balın ham çeşitliliğinin optimal sağlık için daha iyi olduğuna inanırken, diğerleri arasında hiçbir fark olmadığını iddia ediyorlar.

Ham Bal Nedir?

 1. Ham bal, en iyi "bal kovanında olduğu gibi bal olarak tanımlanır" (1).

 2. Balın kovanın peteklerinden çıkarılması ve balın balmumu ve ölü arılar gibi yabancı maddelerden (2) ayrılması için bir ağ veya naylon kumaşın üzerine dökülmesiyle yapılır.

 3. Süzünce çiğ bal şişelenir ve tadını çıkarmaya hazırdır.

 4. Öte yandan, normal bal üretimi, şişelenmeden önce pastörizasyon ve süzme (1) gibi birkaç adım daha atıyor. [! 2240 => 1140 = 2!

 5. Ayrıca, filtrasyon artıkları ve hava kabarcıkları gibi yabancı maddeleri de temizler, böylece bal daha uzun süre berrak bir sıvı olarak kalır. Bu estetik olarak birçok tüketiciye hitap ediyor (2).

 6. Bazı ticari ballar ayrıca ultrafiltrasyona tabi tutularak işlenir. Bu işlem daha şeffaf ve pürüzsüz hale getirmek için daha da arıtır, ancak polen, enzimler ve antioksidanlar gibi faydalı besinleri de çıkarabilir (2, 3, 4).

 7. Ayrıca, bazı üreticiler maliyetleri azaltmak için bala şeker veya tatlandırıcılar ekleyebilirler.

Ham ve Düzenli Ballar Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

 1. Ham ve düzenli ballar oldukça farklı şekilde işlenir.

 2. Bu, ikisi arasında, özellikle de kalitedeki çeşitli ayrımlara yol açabilir.

 3. İşte çiğ ve normal ballar arasındaki temel farklar.

 4. Ham bal çok çeşitli besinler içerir.

 5. Yaklaşık 22 amino aside, 31 farklı minerale ve çok çeşitli vitamin ve enzimlere sahiptir. Ancak, besinler sadece eser miktarda bulunur (5, 6, 7).

 6. Ham bal konusunda en etkileyici olanı, yaklaşık 30 çeşit biyoaktif bitki bileşiği içermesidir. Bunlara polifenoller denir ve bunlar antioksidanlar gibi davranır (3, 8, 9). [! 2240 => 1140 = 3!

 7. Tersine, ticari ballar, işleme yöntemleri nedeniyle daha az antioksidan içerebilir.

 8. Örneğin, bir çalışma çiğ ve işlenmiş baldaki antioksidanları yerel pazardan karşılaştırmıştır. Ham balın işlenmiş çeşitten 4.3 kat daha fazla antioksidan içerdiğini bulmuşlardır (3). [! 2240 => 1140 = 3!

 9. Bununla birlikte, iki türü karşılaştıran çok az çalışma var. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması, balın antioksidanları üzerindeki işlemlerin etkisine ışık tutmaya yardımcı olabilir.

 10. Arılar çiçeklerden çiçeğe nektar ve polen toplarlar.

 11. Nektar ve polenler arı kovanına geri götürülür, burada bal peteği içine paketlenirler ve sonunda arılar için bir besin kaynağı haline gelirler. [! 2240 => 1140 = 3!

 12. Aslında, Federal Alman Sağlık Bakanlığı arı polenini bir ilaç olarak tanıyor (14).

 13. Arı poleni, birçok etkileyici sağlık yararıyla ilişkilendirildi. Çalışmalar iltihapla mücadelede ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmede yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Aynı zamanda kalp hastalığı ve felçle mücadeleye yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir (15). [! 2240 => 1140 = 3!

 14. Örneğin, resmi olmayan bir çalışma ABD'deki 60 ticari bal markasını inceledi ve tüm örneklerin% 75'inden fazlasının polen içermediğini keşfetti.

 15. ABD'de her yıl yaklaşık 400 milyon kilo bal tüketiliyor (16).

 16. Bununla birlikte, dünya çapında düzenli balın şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer tatlandırıcılar ile kirletildiği konusunda ciddi endişeler var (18, 19, 20).

Çoğu Sağlık Faydaları Ham Bala Aittir

 1. Bal bazı etkileyici sağlık faydalarıyla ilişkilendirildi.

 2. Araştırmalar, kan basıncı ve kolesterol gibi kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltmaya, yara iyileşmesini iyileştirmeye ve hatta öksürükleri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini buldu (21, 22, 23).

 3. Bununla birlikte, bu sağlık yararları çoğunlukla çiğ bal ile ilgilidir, çünkü antioksidanlar ve diğer faydalı bileşenlerde daha yüksektir.

 4. Maalesef, bu enzim ısıtma ve filtreleme gibi işlemlerle tahrip olabilir (2).

 5. Ayrıca, minimal olarak işlenmiş balların çiğ bal ile aynı düzeyde antioksidanlar olup olmadığı tamamen net değil. Örneğin, resmi olmayan bir çalışma, minimal olarak işlenmiş balların çiğ balla aynı antioksidan seviyelerine sahip olduğunu, ancak önemli ölçüde daha az enzime sahip olduğunu ortaya çıkardı.

 6. Tüm sağlık yararlarından emin olmak istiyorsanız, çiğ bal seçmelisiniz.

Çiğ Bal Organik ile Aynı Değil

 1. Ham ve organik ballar farklı ülkelerde farklı düzenlemelere tabidir.

 2. Ham olarak sınıflandırılan balın pastörize edilmesi veya işlenmesi yasaktır.

 3. Tersine, organik balın basitçe Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'nın (USDA) organik hayvancılık standartlarını karşılayan bir arı çiftliğinden gelmesi gerekiyor.

 4. Bu, arıların, çiçeklerin ve balın böcek ilacı, kimyasal maddeler ve USDA'nın kriterlerine aykırı diğer faktörlerle temas etmesine izin verilmemesi anlamına geliyor.

 5. Ancak, pastörize edilemeyeceğini veya işlenemeyeceğini söyleyen belirli bir kural yoktur. ABD'de bu, organik balın pastörize edilip işlenebileceği anlamına geliyor.

Çiğ Bal Yeme Riskleri

 1. Ham bal, Clostridium botulinum bakterilerinin sporlarını içerebilir.

 2. Bu bakteri özellikle bebeklere, bir yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara zararlıdır. Hayatı tehdit edici felce neden olan botulizm zehirlenmesine neden olabilir (26, 27).

 3. Ancak, botulizm sağlıklı yetişkinler ve büyük çocuklar arasında çok nadir görülür. Vücut yaşlandıkça, bağırsak botulinum sporlarının büyümesini durduracak kadar gelişir.

 4. Eğer çiğ bal yedikten hemen sonra mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkiler yaşıyorsanız derhal doktorunuzu görmelisiniz.

 5. Normal balın Clostridium botulinum sporlarını da içerebileceğini unutmayın. Bu, bebekler, bir yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınların da bundan kaçınması gerektiği anlamına gelir.

En Sağlıklı Bal Nasıl Seçilir

 1. En sağlıklı bal seçimine gelince, çiğ olan birini aramalısın.

 2. Ham ballar pastörize edilmez ve besinlerini azaltabilecek bir işlem olan filtrelemeyi atlarlar.

 3. Amazon'da çok çeşitli çiğ ve süzülmemiş bal var.

 4. Minimal şekilde işlenmiş ballar kötü olmasa da, hangilerinin önceden test edilmeden minimum düzeyde işlendiğini bilmek zor.

 5. Dokusundan dolayı minimal olarak işlenmiş bir balı tercih ederseniz, yerel olarak bir arıcıdan satın almak en iyisidir, çünkü bunlar daha fazla süzülme olasılığı çok düşüktür. [! 2240 => 1130 = 8!

 1. Ham ve düzenli ballar farklı şekilde işlenir.

 2. Ham bal sadece şişelenmeden önce süzülür, bu da doğal olarak içerdiği faydalı besinlerin ve antioksidanların çoğunu koruduğu anlamına gelir.

 3. Buna karşılık, normal bal polen gibi faydalı besinleri gideren ve antioksidanların seviyesini azaltan çeşitli işlemlerden geçirilebilir.

 4. Sağlıklı bir bal seçmek söz konusu olduğunda, en iyisi ham almaktır, böylece ne elde ettiğinizi tam olarak bilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407