Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Halibut Balığı: Beslenme, Yararları ve Kaygıları

Alt satırda

 1. Halibut bir yassı balık türüdür.

 2. Aslında, Atlantik halibut dünyadaki en büyük yassı balıktır.

 3. Balık yemeye gelince, omega-3 yağ asitleri ve temel besin içeriği gibi sağlık yararlarının, cıva kirliliği ve sürdürülebilirlik gibi potansiyel risklerden ağır basıp basmadığı konusunda çok fazla tartışma var.

 4. Halibuttaki besin çeşitliliği sizi sallayabilir.

 5. Bu makale, pisi balığı yemenin besleyici faydalarını ve potansiyel risklerini değerlendirir.

Mikro besinler bakımından zengin

 1. Halibut mükemmel bir selenyum kaynağıdır, vücudunuzun küçük miktarlarda ihtiyacı olan birçok sağlık yararına sahip eser bir mineraldir.

 2. Önerilen porsiyon büyüklüğünde pişmiş yarım fileto (160 gram) halibut, günlük diyet ihtiyacınızın% 100'ünden fazlasını sağlar (1).

 3. Selenyum, vücudunuzun hasarlı hücreleri onarmasına yardımcı olan ve iltihabı azaltabilecek güçlü bir antioksidandır. Ayrıca tiroid sağlığında da önemli bir rol oynamaktadır (2, 3, 4, 5). [! 1398 => 1140 = 2!

İyi Kaliteli Protein Kaynağı

 1. Bir porsiyon pişmiş halibut, 42 gramlık yüksek kaliteli protein içerir ve bu nedenle diyet protein ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olabilir (1). [! 1398 => 1140 = 3!

 2. Protein, vücudunuzdaki hemen hemen her metabolik süreçte yer alan amino asitlerden oluşuyor.

 3. Bu nedenle, yeterli protein almak, çeşitli sebeplerden dolayı önemlidir. Kasın kurulmasına ve onarılmasına, iştahın bastırılmasına, kilo kaybına ve daha fazlasına yardımcı olabilir (20, 21, 22, 23). [! 1398 => 1140 = 3!

Kalbin İçin İyi Olabilir

 1. Kalp hastalığı, dünyadaki kadın ve erkeklerde önde gelen ölüm nedenidir (24). [! 1398 => 1140 = 4!

 2. Omega-3 yağ asitleri için DRI olmasa da, yetişkin Yeterli Alım (AI) önerisi kadınlar ve erkekler için sırasıyla 1.1 ve 1.6 gramdır. Yarım fileli halibut, yaklaşık 1.1 gram omega-3 yağ asidi sağlar (1, 25, 26). [! 1398 => 1140 = 4!

 3. Trigliseritleri düşürmeye, "iyi" HDL kolesterolü artırmaya, kan pıhtılarını önlemeye ve yüksek seviyelerde olanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilirler (28, 30, 31, 32).

 4. B3 vitamini olarak da bilinen niasin, kolesterol ve trigliserit seviyelerinin de artmasına yardımcı olabilir. (33, 34, 35).

 5. Son olarak, çalışmalar diyetinize magnezyum eklemenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor (37, 38, 39).

Enflamasyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

 1. İnflamasyon bazen vücudunuz için faydalı olsa da, kronik düşük dereceli inflamasyon sağlığınıza zarar verebilir.

 2. Halibut'un selenyum, niasin ve omega-3 içeriği kronik inflamasyonun olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Bir porsiyon halibut günlük selenyum ihtiyacınızın% 106'sını içeriyor. Bu güçlü antioksidan, vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur (1, 2, 36).

 4. Çalışmalar, selenyum kan seviyelerinin artmasının bağışıklık tepkinizi arttırdığını, oysa yetersizliğin bağışıklık hücrelerini ve fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermiştir (40). [! 1398 => 1140 = 5!

 5. Dahası, çalışmalar omega-3 yağ asidi alımı ile düşük inflamasyon seviyeleri arasında tutarlı bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Yağ asitleri, sitokinler ve eikosanoidler (44, 45, 46, 47) gibi iltihaplanmaya katkıda bulunan molekülleri ve maddeleri azaltabilir.

Çiftlikte Yetiştirilen Yabani Yakalandı

 1. Beslenmeden sürdürülebilirliğe ve kontaminasyona kadar, vahşi yakalanan ve çiftlikte yetiştirilen balıkları karşılaştırırken göz önünde bulundurulacak çok şey var - her birinin artıları ve eksileri var (48).

 2. İnsan tüketimi için üretilen deniz ürünlerinin% 50'sinden fazlası çiftlikte yetiştiriliyor ve Dünya Bankası bu rakamın 2030 yılına kadar% 62'ye çıkacağını tahmin ediyor (49).

 3. Yabani balık popülasyonlarının aşırı avlanmasını önlemek amacıyla Atlantik halibut, Kanada, İzlanda, Norveç ve İngiltere'de çiftçilik yapıyor. Bu, balıkların ticari olarak göller, nehirler, okyanuslar veya tanklardaki kontrollü kalemler ile yetiştirildiği anlamına gelir.

 4. Çiftlik yetiştirilen balığın bir faydası, tüketicilere yabani avlanan balıklardan daha az pahalı ve daha hazır olmalarıdır (50, 51, 52, 53). [! 1398 => 1140 = 6!

 5. Öte yandan, Pasifik halibutu, Pasifik Okyanusu'ndaki iyi yönetilen bir balıkçılıktan geliyor ve vahşi. Bu, balıkların ağlarında ve tuzaklarında ya da oltalarda doğal ortamlarında yakalandığı anlamına gelir.

 6. Yabani avlanan balıkların, daha küçük balık ve alglerin doğal diyetleri nedeniyle ve parazitler ve bakterilerle daha az temas ettiklerinden dolayı daha az kirlenerek daha sağlıklı oldukları düşünülmektedir. Ancak, bazıları yedikleri doğal gıdalarla kirlenebilir.

 7. Vahşi avlanan ve çiftlikte yetiştirilen halibut arasındaki küçük besinsel farklılıklar, birini diğerinden daha sağlıklı ilan etmek için yeterli değil.

Muhtemel Endişeler

 1. Herhangi bir yiyeceğin olduğu gibi, halibut yemeden önce göz önünde bulundurulması gereken endişeler var.

 2. Civa doğal olarak su, hava ve toprakta bulunan toksik bir ağır metaldir.

 3. Balık, su kirliliği nedeniyle düşük konsantrasyonlarda cıvaya maruz kalabilir. Zamanla, metal balığın vücudunda birikebilir.

 4. Büyük balıklar ve daha uzun ömürlü olanlar genellikle daha fazla cıva içerir (54).

 5. Kral uskumru, portakal rengi pürüzlü, köpek balığı, kılıç balığı, fayans balığı ve ahi tuna en yüksek civa kirlenme riskini taşıyor gibi görünüyor.

 6. Çoğu insan için, önerilen miktarlarda balık ve kabuklu deniz hayvanlarını yiyerek tüketilen cıva seviyeleri önemli bir sorun değil.

 7. Üstelik, halibut gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin ılımlı miktarda balık yemenin faydaları riskten ağır basabilir.

 8. Halibut balığı cıva içeriğinde orta-düşük olma eğilimindedir ve ılımlı miktarlarda yemek için güvenli kabul edilir (58).

 9. Purinler vücudunuzda doğal olarak üretilir ve bazı gıdalarda bulunur.

 10. Bazı insanlar için gut ve böbrek taşlarının gelişimine katkıda bulunabilecek ürik asit oluşturmak için parçalanırlar. Bu koşullar altında risk altında bulunanlar, bazı yiyeceklerden pürin alımını sınırlamalıdır (59, 60).

 11. Halibut püreleri içeriyor olsa da, seviyeleri orta ila düşük. Bu nedenle, sağlıklı ve bazı böbrek hastalıkları riski altında olmayanlar için güvenli olduğu düşünülmektedir (61). [! 1398 => 1140 = 7!

 12. Yabani balık popülasyonlarını sürdürmenin bir yolu, çiftlik balıklarının kullanılabilirliğini artırmak. Bu su ürünleri yetiştiriciliği veya balık yetiştiriciliğini daha popüler hale getirmiştir. Dünyadaki en hızlı büyüyen gıda üretimidir (63, 64, 65). [! 1398 => 1140 = 7!

 13. Pasifik Okyanusu'ndaki Pasifik Okyanusu'nda uygulanmakta olan balıkçılık uygulamaları nedeniyle tüketmenin güvenli olduğu düşünülüyor.

Alt Çizgi

 1. Cıva ve purinlerde orta ila düşük olmasına rağmen halibut beslenmesi, potansiyel güvenlik kaygılarından daha ağır basar.

 2. Protein, omega-3 yağ asitleri, selenyum ve çeşitli sağlık yararları sunan diğer besinler açısından zengin.

 3. Aşırı avlanmış Atlantik halibut yerine çiftlikte veya Pasifik halibut'u seçmek çevreye bile yardımcı olabilir.

 4. Halibut yemek ya da yemek kesinlikle kişisel bir seçim, ancak kanıtlar bunun güvenli bir balık olduğunu gösteriyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407