Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Haşhaş Tohumları: Sağlıklı, Yararlı Yiyecekler veya Tehlikeli afyon?

Son Düşünceler

 1. Haşhaş bitkisi (tür adı Papaver somniferum), dünyadaki medeniyetler tarafından binlerce yıldır tıbbi yağ ve tohum üretme kabiliyeti ile değerlendirildi. Eski Yunanlılar ve Romalılar bile 3.000 yıl öncesine kadar haşhaş tohumu kullandıklarını belgeliyorlardı.

 2. Bugün haşhaş tohumlarına en çok nereden rastlıyorsunuz? Haşhaş tohumlarını içeren tarifler arasında limon haşhaşlı kekler, haşhaşlı sos ile yapılan salatalar, kahverengi pirinç tava kızartması, tam tahıllı ekmekler ve hamur işleri ve elbette her şey simit.

 3. Haşhaş tohumlarının sunduğu faydalardan bazıları, manganez, kalsiyum, bakır, çinko, demir, linoleik asit (ve omega-6 yağ asidi) ve lif sağlamayı içerir. Küçük bir günlük haşhaş tohumu dozu bile kabızlık, kuru cilt, ağrılı eklem ve zayıf kemikler gibi semptomların tedavisinde yardımcı olabilir.

Haşhaş Tohumları Nedir?

 1. Bazıları haşhaş tohumlarını safir olarak adlandırıyor. Olizler, çeşitli kullanımlar için izole edilmiş ve ekstrakte edilmiş bir yağ elde etmek için yetiştirilen birkaç tohum türüdür. Haşhaş tohumu yağı pek çok insanın mutfağında bir lif olmasa da, haşhaş tohumu bitkisinden elde edilen yağın gıda üretiminde, sabun, boya ve vernik endüstrilerinde bir çok kullanımı vardır.

 2. Haşhaş tohumu bitkilerinin yüzeyinde bulunan sap, ilaç ve ilaç endüstrisinde kullanılan afyonları da üretmesine rağmen (aşağıda dahası), haşhaş tohumu yemenin psikolojik bir etkisi yoktur. Haşhaş tohumları (gelincik somniferum) lezzetini çoğunlukla 2-Pentylfuran adlı bileşikten alır. Genellikle gıda imalatında kullanılıyorsa, olgunlaştığında ve kurutulduğunda hasat edilir. Tohumlar ayrıca baklaları olgunlaşmamışsa ve afyon için kullanılıyorsa yeşil olduğunda hasat edilir.

Haşhaş Tohumu Sağlığına Faydaları

 1. Haşhaş tohumu, aşağıdakiler dahil çeşitli sağlık koşullarının yönetilmesine yardımcı olmak için uzun zamandan beri kullanılıyor: (1)

 2. Haşhaş tohumları manganez, kalsiyum, fosfor, çinko ve demir gibi iyi bir besin kaynağıdır. Eğer çoğumuzdan daha fazla miktarda haşhaş tohumu yersek (bir seferde bir veya iki çay kaşığı olması nadirdir), o zaman gerçekten iyi miktarda temel besin tüketiyor oluruz.

 3. Haşhaş tohumlarının sağlığa yararlarından bazıları:

 4. Manganez, zayıf kemikler, osteoporoz, iltihaplanma, ağrılı eklemler (osteoartrit), anemi ve PMS (premenstrual sendrom) gibi durumların önlenmesinde faydalı bir besindir. Sadece bir çorba kaşığı haşhaş tohumu günlük manganez ihtiyaçlarınızın yaklaşık yüzde 30'unu karşılar. Manganez, çoklu enzimlerin yaratılmasında ve aktifleştirilmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca antioksidan etkileri vardır ve oksidatif stresi sınırlarken mitokondriyi koruyabilir. (2)

 5. Chia ve keten gibi diğer tohumlarda olduğu gibi haşhaş tohumu da lif sağlar. Lif, sindirim ve kabızlığın önlenmesi için faydalıdır. Karbonhidrat tüketimini kesin olarak sınırlayan ketojenik diyet gibi düşük karbonhidratlı bir diyet yiyorsanız, o zaman yüksek lifli yiyecekler yemek “düzenli kalmak” ve bağırsak sağlığını desteklemek için çok önemlidir. Sebzeler gibi lifli gıdaların (ayrıca düşük karbonhidrat yemiyorsanız meyveler, baklagiller ve tahıllar) yemesine ek olarak, tohumlar ve fındıklar dahil etmek, genel besin ve lif alımını artırmak için kolay bir yoldur.

 6. Haşhaş tohumları, bir tür omega-6 yağ asidi olan linoleik asitte nispeten yüksektir. Omega-6 yağlarının “proinflamatuar” olduğunu ve omega-3'ler kadar faydalı olmadığını sık sık duyuyoruz, ancak gerçek şu ki, her iki tür esansiyel yağ asidine de ihtiyacımız var. Linoleik asit, çok çeşitli bitki glikozitlerinde, özellikle haşhaş tohumu gibi yüksek yağ içeriğine sahip olanlarda bulunan doymamış bir yağ asididir.

 7. Orta miktarda miktarlarda linoleik asit tüketimi (bu çok yüksek tüketimin faydalı olduğu gösterilmemesi nedeniyle anahtardır) kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabilir. Örneğin, kan kolesterol seviyelerini düşürmeye ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olabilir. (3) Bununla birlikte, en sağlık yararları için, omega-6'larda çok yüksek olan yüksek miktarda rafine bitkisel yağ tüketmemiz önerilmez. Aksine, farklı tür yağlar (örneğin tohumlar, fındık, et, yumurta, zeytinyağı vb.) Sağlayan çeşitli yiyecekleri yemeliyiz

 8. Haşhaş tohumu yemek, kalsiyum, fosfor ve magnezyum dahil kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olan temel mineralleri elde etmenin iyi bir yoludur.

 9. Ayrıca, haşhaş tohumu sinir, kemik ve metabolik sağlığı korumak için gereken iyi bir bakır dozunu sağlar. Ayrıca adrenal sağlığı, aneminin önlenmesi, cilt sağlığı ve daha fazlası için önemli olan iyi miktarda çinko ve demir içerirler.

 10. Haşhaş tohumu sütü ve yağı, cildi nemlendirmek ve iyileştirmek için bilinir. Bu ürünler, egzama ve cilt iltihabı, kaşıntı, kuruluk, soyulma ve kepek tedavisinde yardımcı olabilir. (4) Haşhaş tohumlarını cildinizde kullanmanın en iyi yolu, ideal olarak badem yağı, uçucu yağlar veya bal gibi diğer yardımcı maddelerle birlikte, etkilenen bölgeye haşhaş yağı sürmek veya yapıştırmaktır.

Haşhaş Tohumu Besin Değerleri

 1. Haşhaş tohumlarından bir çorba kaşığı (yaklaşık dokuz gram) yaklaşık (5) içerir

 2. Ayrıca, haşhaş tohumu da E vitamini, folat, kolin, potasyum ve selenyum içerir.

 3. Çalışmalar, bir seferde 35-250 gram arasında (üç ila sekiz yemek kaşığı eşdeğeri) yüksek miktarlarda haşhaş tohumu tüketmenin çoğu yetişkin için güvenli olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, daha büyük miktarlarda haşhaş tohumu bağırsakları tıkadığı için sindirim sorunlarına neden olabilir.

Ayurveda, TCM ve Geleneksel Tıp'taki pıt tohumlar

 1. Haşhaş çiçekleri ve haşhaş tohumu yetiştirdiği bilinen antik medeniyetler arasında Romalılar, Yunanlılar, Mısırlılar, Minariler ve Sümerler vardır. Tarihçiler, M.Ö. 2700-1450 yılları arasında Minoans tarafından yararlı tohumlar, süt, afyon ve bal için haşhaş bitkilerinin yetiştirildiğine inanmaktadır. Onları sakinleştirmek ve uyumaya yardımcı olmak için telaşlı bebeklere haşhaş verildi. Eski Mısır'da, haşhaş tohumu hasat mevsimi, doğurganlık ve doğum ile ilişkilendirildi. MÖ 1550 yılında yazılmış bir Mısır papirüs kaydırma bile haşhaşları doğal bir yatıştırıcı olarak listeler. (6) Sümerde, haşhaş çiçeklerine yatıştırıcı ve öforik özellikleri nedeniyle "neşe bitkisi" adı verilir.

 2. Haşhaş tohumlarının Orta ve Doğu Avrupa’da derin kökleri var, bu da yüzyıllar boyunca hamur işlerinde ve ekmeklerde ortak bir madde olan haşhaş tohumu öğününü yapmak için kullanılan köklü köklere sahip. Polonya'da makowiec (Ma-KOH-viets) adında geleneksel bir tatlı, doldurmaya haşhaş tohumu eklenmesini sağlarken, Beigli olarak bilinen Hungry haşhaşlı ekmek ruloları en sevilen tatlı atıştırmalıklardır.

 3. Ayurveda tıbbına göre, haşhaş tohumu doğal yatıştırıcı ve uyku yardımı olarak kullanılabilir. Tohumları hindistancevizi tozu, kimyon, hindistan cevizi, zerdeçal ve ghee gibi diğer şifalı maddelerle sarmak suretiyle sakinleştirici bir içecek yapmak için kullanılırlar. Her ne kadar kanıtlanmış olmasa da, haşhaş tohumlarının gevşemeye neden olduğuna ve iz bırakan narkotiklerinden dolayı huzurlu uykuyu desteklediğine inanılmaktadır. (7) Haşhaş tohumlarının soğuk, yağlı ve ağır niteliklerini arttırdığı söylenir, bu yüzden Pita ve Vata doshas için çok uygundurlar. Sakinleştirici kalitelerine ek olarak, üreme organlarını beslemek, kemikleri ve cildi korumak, gergin kasları gevşetmek, burun geçiş yollarını temizlemek ve yanma ve kabızlığı gidermek için değerlidirler.

 4. Geleneksel Çin Tıbbında, siyah tohumların akciğerleri, kalın bağırsakları ve böbrekleri desteklemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Gelincikler (veya bazen kullanılan haşhaş kapsülleri) ekşi ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle nefes alma, sindirim ve ağrıyı hafifletmek için kullanılırlar. (8) Ezilmiş, kurutulmuş haşhaş kapsülleri, bazı Asya pazarlarında ve özel mağazalarda bulunabilir. Tipik olarak üç ila 10 gram arasındaki dozlarda alınırlar.

Haşhaş Tohumları vs. Kenevir Tohumları - Hardal Tohumları

 1. Haşhaş çiçekleri ve haşhaş tohumu yetiştirdiği bilinen antik medeniyetler arasında Romalılar, Yunanlılar, Mısırlılar, Minariler ve Sümerler vardır. Tarihçiler, M.Ö. 2700-1450 yılları arasında Minoans tarafından yararlı tohumlar, süt, afyon ve bal için haşhaş bitkilerinin yetiştirildiğine inanmaktadır. Onları sakinleştirmek ve uyumaya yardımcı olmak için telaşlı bebeklere haşhaş verildi. Eski Mısır'da, haşhaş tohumu hasat mevsimi, doğurganlık ve doğum ile ilişkilendirildi. MÖ 1550 yılında yazılmış bir Mısır papirüs kaydırma bile haşhaşları doğal bir yatıştırıcı olarak listeler. (6) Sümerde, haşhaş çiçeklerine yatıştırıcı ve öforik özellikleri nedeniyle "neşe bitkisi" adı verilir.

 2. Haşhaş tohumlarının Orta ve Doğu Avrupa’da derin kökleri var, bu da yüzyıllar boyunca hamur işlerinde ve ekmeklerde yaygın olarak kullanılan haşhaş tohumu öğününü yapmak için uzun yıllardır kullanılıyor. Polonya'da makowiec (Ma-KOH-viets) adında geleneksel bir tatlı, doldurmaya haşhaş tohumu eklenmesini sağlarken, Beigli olarak bilinen Hungry haşhaşlı ekmek ruloları en sevilen tatlı atıştırmalıklardır.

 3. Ayurveda tıbbına göre, haşhaş tohumu doğal yatıştırıcı ve uyku yardımı olarak kullanılabilir. Tohumları hindistancevizi tozu, kimyon, hindistan cevizi, zerdeçal ve ghee gibi diğer şifalı maddelerle sarmak suretiyle sakinleştirici bir içecek yapmak için kullanılırlar. Her ne kadar kanıtlanmış olmasa da, haşhaş tohumlarının gevşemeye neden olduğuna ve iz bırakan narkotiklerinden dolayı huzurlu uykuyu desteklediğine inanılmaktadır. (7) Haşhaş tohumlarının soğuk, yağlı ve ağır niteliklerini arttırdığı söylenir, bu yüzden Pita ve Vata doshas için çok uygundurlar. Sakinleştirici kalitelerine ek olarak, üreme organlarını beslemek, kemikleri ve cildi korumak, gergin kasları gevşetmek, burun geçiş yollarını temizlemek ve yanma ve kabızlığı gidermek için değerlidirler.

 4. Geleneksel Çin Tıbbında, siyah tohumların akciğerleri, kalın bağırsakları ve böbrekleri desteklemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Gelincikler (veya bazen kullanılan haşhaş kapsülleri) ekşi ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle nefes alma, sindirim ve ağrıyı hafifletmek için kullanılırlar. (8) Ezilmiş, kurutulmuş haşhaş kapsülleri, bazı Asya pazarlarında ve özel mağazalarda bulunabilir. Tipik olarak üç ila 10 gram arasındaki dozlarda alınırlar.

Haşhaş Tohumları vs. Chia Tohumları - Susam Tohumları

 1. Haşhaş çiçekleri ve haşhaş tohumu yetiştirdiği bilinen antik medeniyetler arasında Romalılar, Yunanlılar, Mısırlılar, Minariler ve Sümerler vardır. Tarihçiler, M.Ö. 2700-1450 yılları arasında Minoans tarafından yararlı tohumlar, süt, afyon ve bal için haşhaş bitkilerinin yetiştirildiğine inanmaktadır. Onları sakinleştirmek ve uyumaya yardımcı olmak için telaşlı bebeklere haşhaş verildi. Eski Mısır'da, haşhaş tohumu hasat mevsimi, doğurganlık ve doğum ile ilişkilendirildi. MÖ 1550 yılında yazılmış bir Mısır papirüs kaydırma bile haşhaşları doğal bir yatıştırıcı olarak listeler. (6) Sümerde, haşhaş çiçeklerine yatıştırıcı ve öforik özellikleri nedeniyle "neşe bitkisi" adı verilir.

 2. Haşhaş tohumlarının Orta ve Doğu Avrupa’da derin kökleri var, bu da yüzyıllar boyunca hamur işlerinde ve ekmeklerde yaygın olarak kullanılan haşhaş tohumu unu yapmak için kullanılıyor. Polonya'da makowiec (Ma-KOH-viets) adında geleneksel bir tatlı, doldurmaya haşhaş tohumu eklenmesini sağlarken, Beigli olarak bilinen Hungry haşhaşlı ekmek ruloları en sevilen tatlı atıştırmalıklardır.

 3. Ayurveda tıbbına göre, haşhaş tohumu doğal yatıştırıcı ve uyku yardımı olarak kullanılabilir. Tohumları hindistancevizi tozu, kimyon, hindistan cevizi, zerdeçal ve ghee gibi diğer şifalı maddelerle sarmak suretiyle sakinleştirici bir içecek yapmak için kullanılırlar. Her ne kadar kanıtlanmış olmasa da, haşhaş tohumlarının gevşemeye neden olduğuna ve iz bırakan narkotiklerinden dolayı huzurlu uykuyu desteklediğine inanılmaktadır. (7) Haşhaş tohumlarının soğuk, yağlı ve ağır niteliklerini arttırdığı söylenir, bu yüzden Pita ve Vata doshas için çok uygundurlar. Sakinleştirici kalitelerine ek olarak, üreme organlarını beslemek, kemikleri ve cildi korumak, gergin kasları gevşetmek, burun geçiş yollarını temizlemek ve yanma ve kabızlığı gidermek için değerlidirler.

 4. Geleneksel Çin Tıbbında, siyah tohumların akciğerleri, kalın bağırsakları ve böbrekleri desteklemeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Gelincikler (veya bazen kullanılan haşhaş kapsülleri) ekşi ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle nefes alma, sindirim ve ağrıyı hafifletmek için kullanılırlar. (8) Ezilmiş, kurutulmuş haşhaş kapsülleri, bazı Asya pazarlarında ve özel mağazalarda bulunabilir. Tipik olarak üç ila 10 gram arasındaki dozlarda alınırlar.

Haşhaş Tohumları ve Afyon

 1. Haşhaş tohumu yemenin vücudunuza afyon (eroin, morfin ve kodein gibi) getirebileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu aslında doğru. Aslında yaklaşmakta olan bir ilaç testiniz varsa, sadece güvende olmak için haşhaş tohumu yemekten kaçınmanız önerilir. (9) Örneğin, federal hapishaneler, mahkumların haşhaş tohumu yemelerine izin vermez ve mahkumların, izinli devamsızlık izinleri alırken haşhaş tohumu ürünleri yemekten kaçınmayı kabul eden bir form imzalamasını ister.

 2. Afyon bağımlılığı yüksek bir narkotik olarak kabul edilir. Sakinleştirici, sakinleştirici, depresif, soporif, anestezik ve analjezik etkileri vardır. Haşhaş tohumu tüketmek potansiyel olarak eser miktarda afyon tüketmenize neden olabilir, ancak aslında kendinizi yüksek hissetmenize neden olmaz.

 3. Haşhaş tohumlarının dış kabuğunun / yüzeyinin (gelincik somniferum) afyon içeren özsu ürettiği bulunmuştur. Haşhaş tohumu üreten bitki, eroin ve morfin yapmak için kullanılanla aynıdır. Haşhaş tohumlarının kendileri sadece az miktarda afyon türüne sahiptir, ancak özleri daha güçlü etkilere sahip olacak şekilde konsantre edilebilir.

 4. Haşhaş tohumu "haşhaş tohumu çayı" yapmak için suya batırıldığında, bazı afyonlar suya sızabilir ve tüketildiğinde bazı yan etkilere neden olabilir. (10) Bununla birlikte, farklı tohumlardaki afyon seviyelerine bağlı olarak, 300-400 gram civarında bir yerde, psikolojik etkileri olan yeterince güçlü bir haşhaş çayı yapmak için çok miktarda tohum kullanılması gerekir.

 5. Bir ilaç testinde başarısız olmak için ne kadar haşhaş tohumu tüketmeniz gerekir? Haşhaş tohumlarına sahip olmak otomatik olarak bir ilaç testinde başarısız olacağınız anlamına gelmez. Ortalama olarak, haşhaş tohumları gram başına 0.5 ila 10 mikrogram morfin içerir. Bunu 5.000 ila 30.000 mikrogram içeren standart bir tıbbi reçeteli morfin dozu ile karşılaştırın. Önemli miktarda afyon tüketmek için çok büyük miktarda haşhaş tohumu tüketmeniz gerekir.

 6. Günümüzde çoğu ilaç testi idrarda 2.000 ila 3.000 ng / ml'den daha yüksek olan afyon seviyelerini algılar, bu nedenle gıdalarda bulunan normal miktarlarda haşhaş tohumlarındaki afyonları saptayabilirler. Yine de, olası bir garanti değil. Haşhaş tohumları sisteminizde ne kadar süre kalır? Haşhaş tohumu yedikten sonra iki gün boyunca idrar numunelerinde afyonlar bulunabilir. Çok miktarda haşhaş tohumu yemeniz durumunda, afyonlar 60 saat sonra izlenebilir. Son zamanlarda, saç analizi testleri eroin testi için daha fazla kullanılmıştır. Bunlar daha doğru ve haşhaş tohumu kaynaklı afyonlar gibi "yanlış pozitiflere" yol açma ihtimalinin düşük olduğu düşünülüyor. (11)

Haşhaş Tohumları Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Haşhaş tohumu nereden satın alabilirim? Haşhaş tohumları büyük bakkallarda, sağlık deposu gıdalarında (fındık ve tohumların sıklıkla satıldığı "dökme kutu" bölümüne bakın), özel pazarlarda ve çevrimiçi olarak bulunmalıdır.

 2. Haşhaş tohumları, susam tohumlarına benzer bir ceviz aroması aldıklarında kavrulmuş olanlara kadar tatsız. Sarımsak, soğan, limon veya portakal kabuğu rendesi, rom, vanilya, kuru üzüm, ağır krema, tarçın, hindistan cevizi ve beyazlatılmış badem veya ceviz gibi tatlarla iyi bir şekilde eşleşir. Onları tıpkı susamın yaptığı gibi kullanabilirsiniz. Diyetinize haşhaş tohumu eklemeye yönelik fikirler şunlardır: (12)

 3. Bütün fındık ve tohumlar, bazı besinlerin emilimini engelleyebilecek bazı "antinutrientler" içerir. Bu nedenle, antinutrient içeriği azalttığı için yemeden önce fındıkları / tohumları emmek idealdir. Diğer bir seçenek de, yemekten önce sert dış kabuklarını kırmak için bir kahve değirmeni veya blender içindeki tohumları öğütmektir. Toz haline getirildiğinde, öğütülmüş tohumlar krep, kek, ekmek ve hatta makarna gibi çoğu glutensiz tariflerde un olarak kullanılabilir. Tohumlar güneş ışığına ve sıcağa karşı hassastır, bu nedenle yağ asitlerinin sertleşmesini önlemek için her zaman buzdolabınızda veya dondurucunuzda kapalı, cam bir kapta saklayın.

 4. Bazı ülkelerde haşhaş tohumu hamurunun ticari olarak tüplerde veya tenekelerde satıldığını göreceksiniz. Normalde, bu macunlar tatlı yapımında kullanılır ve macunun ayrılmasını önlemek için haşhaş tohumu, şeker, su ve bir emülgatör karışımı içerir. ABD'de, Haşhaş tohumu ezmelerini Solo ve American Badem gibi marka isimleri altında bulabilirsiniz. Bu macunlar tipik olarak kek, hamur işleri, kruvasan vb. [! 4148 => 1140 = 9!

 5. Aşağıdaki sağlıklı tariflere bir çorba kaşığı veya daha fazla haşhaş tohumu eklemeye çalışın:

 6. Tıpkı diğer tohumlarda ve kuruyemişlerde olduğu gibi, bazı insanlarda haşhaş tohumu yemek alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu, özellikle fıstık veya bademlere cevaben alerjilerle karşılaştırıldığında çok yaygın değildir, ancak mümkündür. Fındık, çavdar, kivi, susam veya karabuğdayda da alerjik reaksiyonlarınız varsa haşhaş tohumuna alerjik davranma ihtimaliniz yüksektir.

 7. Çoğu insan yiyecek miktarını haşhaş tohumu ile sorunsuz bir şekilde yiyebilirken, bağırsakla ilgili problemler, alerjiler veya alerjiniz varsa, doktorunuzla daha büyük tıbbi miktarları kullanmayı konuşmalısınız. hamile / emzirme.

 8. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407