Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Haddock'un Sağlık Faydaları Nelerdir?

Protein İçeriği

 1. Yakın akrabası morina gibi, beyaz balık mezgit balığı Kuzey Atlantik Okyanusu'nun soğuk sularından geliyor. Bazen scrod adı altında satılan mezgit balığı morinaya göre biraz daha tatlı bir tada ve daha ince bir dokuya sahiptir, ancak ikisi genellikle tariflerde değiştirilir. Haddock, yüksek proteinli, düşük kalorili ve düşük cıva içeriğinden dolayı en iyi balıklar arasında yer alıyor, ancak kalp sağlığına zararlı yağları nedeniyle diğer birçok balıktan daha düşük seviyelerde.

Protein İçeriği

 1. Mezgit balığı sağlığının yararları şunları içerir: kalori çok düşük (3 ons başına 77 kalori), protein açısından yüksek (3 ons başına 17 gram) ve mükemmel bir selenyum, fosfor kaynağı ve bazı B vitaminleri.

Protein İçeriği

 1. Amerikan Kalp Derneği, pişmiş balık için porsiyon büyüklüğü olarak 3 ons tavsiye ediyor. 3 ons görselleştirmek için avucunuzun büyüklüğünü düşünün.

 2. 3 ons pişmiş mezgit balığı, sadece 77 kalori alır, bu da protein için çok düşük kalorili bir seçim yapar. Benzer bir füme mezgit balığı servisi 99 kalori ile biraz daha fazlasını içerir. Buna karşılık, pişmiş sockeye somon gibi yağlı bir balık bir porsiyon 133 kalori geliyor.

 3. 2.000 kalorili bir diyet uygularsanız, bir porsiyon pişmiş mezgit balığı 17 gram protein veya günlük değerin yüzde 34'ünü sağlar. Füme mezgit balığı, 3 onsta 21 gram - 23 gram olan somondan sadece biraz daha az olan, daha da fazlasını veriyor.

 4. Vücudunuzun kas ve doku oluşturmak için yeterli proteine ​​ihtiyacı var. Bununla birlikte, bu besleyicinin çoğu hayvan kaynağı doymuş yağda da yüksektir - daha yüksek kalp hastalığı riski taşıyan yağ türü. Diğer balıklarda olduğu gibi, pişmiş ve tütsülenmiş somon balığı da doymuş yağ izini sağlar, bu da onları yemekleriniz için kalp sağlığına uygun bir seçim haline getirir ve kırmızı et yerine iyi bir ikamedir.

 5. Her iki tür mezgit balığı diyet kolesterolü içeriyor, pişmiş mezgit balığı günlük değerin yüzde 19'unu veriyor ve mezgit balığı içiyor, yüzde 22'si. Ancak Amerikalılar için Beslenme Kuralları, doymuş yağın kalp hastalığı ile diyet kolesterolünden daha büyük bir bağı olduğu konusunda uyarıyor.

 6. Rehber artık Amerikalıların günlük olarak yiyeceklerden alması gereken kolesterol miktarına katı bir sınır koymuyor, ancak 300 miligramın altında kalmayı öneriyor.

Protein İçeriği

 1. Balıktaki yağ, öncelikle omega-3 yağ asitleri adı verilen çoklu doymamış yağlardan gelir. Bütün yüzgeç balıkları ve kabuklu deniz hayvanları bazı omega-3'ler içerir, ancak somon, ringa balığı ve uskumru gibi daha yağlı balıklar en zengin miktarını sağlar - 1,500 miligramdan fazla bir porsiyonda.

 2. Omega-3'ler ünlü olarak kalp sağlığını destekliyor. Ek olarak, bu çoklu doymamış yağlar - özellikle de dokosahekssaenoik asit (DHA) olarak bilinen omega-3, beyninizin sağlığını da artırır. DHA, beynin normal şekilde çalışmasına yardımcı olur ve bu yağ asidinin kan seviyelerinin düşük olması, Alzheimer gibi depresyon ve bilişsel konularla bağlantılıdır. Omega-3'ler aynı zamanda dermatit gibi durumları önleyerek cilt sağlığına da yarar sağlayabilir. [! 2766 => 1140 = 4!

 1. Her ne kadar belirgin sağlık yararları olsa da, balık tüketimi de benzersiz bir dezavantajla geliyor. Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre, hemen hemen tüm balık ve kabuklu deniz hayvanları, su kütlelerinde biriken ağır bir metal olan cıva izlerini taşıyor.

 2. İnsanlar metal içeren balıkları yediklerinde, nörolojik, sindirim ve bağışıklık bozukluklarıyla karşılaşabilirler. Özellikle cıva zehirlenmesi riski altında olan beyin ve sinir sistemi gelişmekte olan küçük çocuklar ve fetüslerine aktarabilen hamile kadınlar.

 3. Civa kirlenme sorunu, daha uzun yaşayan ve daha küçük balıklarla beslenen kılıç, köpek balığı, fayans balığı ve portakal gibi sert balıklar gibi büyük balıklar arasında en ciddi olanıdır. Bu büyük balıklardan diyette kaçınmanız gerekirken, FDA'ya göre mezgit balığı ve diğer beyaz balıkların haftada iki-üç kez güvenle tadını çıkarabilirsiniz.

Protein İçeriği

 1. Pişmiş mezgit balığı bir porsiyon, çoğu küçük miktarlarda mineral karışımı sağlar. Haddock'un fosforu ve selenyum içeriği dikkate değerdir. 3 ons pişmiş mezgit balığı, fosfor için günlük değerin yüzde 19'unu, selenyum için yüzde 49'unu alacaksınız.

 2. Fosfor, sağlıklı kemikler ve dişler oluşturur. Selenyum, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bir antioksidan mineraldir - DNA'nıza zarar verebilecek ve kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilecek haydut moleküller.

 3. Füme mezgit balığı, size bu iki minerali de mükemmel miktarda verir. Bir porsiyon fosfor için günlük değerin yüzde 17'sini ve selenyum ihtiyaçlarınızın yüzde 66'sını sağlar.

 4. Bununla birlikte, sigara içmek, mezgit balığı içeriğinde mineral sodyumu artırır, çünkü işlem balığın tuzlanmasını içerir. Pişmiş mezgit balığı sadece 222 miligram sodyum içerirken, tütsülenmiş mezgit balığı bu miktarın üç katını sağlar. Sodyum, mezgit balığı gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunur, ancak hazırlanan tütsülenmiş mezgit balığı gibi hazırlanan yiyeceklere çok fazla tuz eklenmesi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 5. Sağlıklı bireyler sodyum alımlarını günde 2.300 miligram ile sınırlamalıyken, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı olanlar 1.500 miligramda durmalıdır. Bugünün diyetisyeninin 2014 tarihli bir makalesine göre, Amerikalılar ortalama olarak günde yaklaşık 3,400 miligram alıyorlar.

 6. Aşırı sodyum, böbreklerinizin onu dışarı atma kabiliyetini zorlayarak kan dolaşımında birikmeye neden olabilir. Bu da, vücudun arterlerinin sertleşmesine ve yüksek hipertansiyon, kalp krizi ve felç riskine neden olabilir.

 7. Aşırı sodyum alımını önlemek için normal pişmiş pişmiş mezgit balığı içmeyi daha sık seçin.

Protein İçeriği

 1. Bir mezgit balığı porsiyonu birkaç B vitamininden zengin, diyetinizden almanız gereken suda çözünür bir besin ailesi. Mezgit balığı içinde en dikkat çeken şey niasin veya B3 ve B6 ve B12 vitaminleridir!

 2. Niasin, vücudunuzun yakıt için kullanabileceği enerjiye aldığınız karbonhidratları ve yağları metabolize etmede rol oynuyor. B3 ayrıca sinir ve sindirim sağlığı için önemlidir. Protein ve karbonhidrat metabolizmasına ek olarak, B6 vitamini veya piridoksin, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur ve beyin sağlığını destekler.

 3. B12 Vitamini sinir sağlığı ve bilişi ile doğrudan bağlantılı. 2018'de Hareket Bozuklukları dergisinde yayınlanan bir çalışmada, düşük B12 vitamini düzeyleri ile erken Parkinson hastalığı semptomları olan hastalarda hareket kabiliyetinin kötüleşmesi arasında bir bağlantı bulundu.

 4. Pişmiş mezgit porsiyonunda niasin için günlük değerin yüzde 22'sini ve tütsülenmiş mezgit pudrasının yüzde 27'sini alacaksınız. Pişmiş mezgit balığı porsiyonu B6 vitamini ihtiyacınızın yüzde 16'sını ve B12 için günlük değerin yüzde 75'ini sağlar. Üç ons füme mezgit balığı, B6 için günlük değerin yüzde 20'sini ve B12'nin yüzde 57'sini veriyor.

Protein İçeriği

 1. Mezgit balığı sağlığının yararlarına ek olarak, bu yumuşak balık lezzetli tadı ve çeşitli pişirme yöntem ve yemeklerine kendisini borçludur. Mezgit balığı, ızgarada tutmak için dokuda pek lapa lapa olmasa da, diğer sağlıklı hazırlama yöntemleri arasında karides, un, haşlama ve hafif sote veya tavada kızartma bulunur. Mezgit balığı derinden kızartıldığında, başka türlü besleyici bir balığa yağ ve kalori katar.

 2. Mezgit balığı taze veya dondurulmuş olarak satın alabilirsiniz. Gıda zehirlenmesini önlemek için, pazarın taze deniz mahsullerini kırılmış bir buz yatağında gösterdiğinden emin olun. "Balık" veya ekşi kokan taze mezgit balığı kaçının. Mezgit balığı "daha önce dondurulmuş" olarak etiketlenmişse, kokusu hala ılımlı ve baskın olmamalıdır. Balıkları evinize giderken soğuk tutun, tekrar soğutmalısınız.

 3. Dondurulmuş balık paketleri mağazaya taşınırken çözülmüş olabilir. Buz kristalleri oluşturan paketler çok uzun süre depolanmış veya eritilmiş ve tekrar dondurulmuş olabilir. Gözyaşları için ambalajı da kontrol edin. Mezgit balığı tamamen sağlam olmalı, bükülebilir olmamalıdır. Yemekten önce donmuş buzu çözdürmek için gece boyunca buzdolabında saklayın.

 4. Pişirmek veya kızartmak için, mezgit balığı sarımsak ve limonla iyi bir şekilde eşleşir. Doyurucu bir öğle yemeği ya da akşam yemeği için yabani pirinç ve brokoli ile yeşil yapraklı bir salatada servis edin.

 5. İngilizler lezzetli balıkları ve cipsleri için mezgit balığı kullanıyor, ancak geleneksel yemek yağ ve kalori ile doludur. Balıkların ve cipslerin daha sağlıklı ve sahte versiyonları için, biraz zeytinyağlı mezgit balığı filetosu, panko ekmek kırıntılarını kaplayın, otlar ile serpin ve pişirin. Dilimlenmiş ve pişmiş tatlı veya sade patateslerden yapılan "patates kızartması" ile servis yapın.

 6. Morina gibi, mezgit balığı balık etinde ya da güveçte iyi çalışıyor. Balıkçılar süt veya krema bazlı olma eğilimindedir, ancak balık güveçleri genellikle domatesle başlar. Akdeniz, Doğu Afrika ya da Fas tarzı bir yemek için farklı lezzet kombinasyonlarını deneyerek güveçinizle yaratıcı olun.

 7. Evinizdeki Teksas-Meksika gecesi için, kalorilerde ve yağda daha düşük balık tacosları oluşturmak için kıyma yerine mezgit balığı kullanın. Mezgit balığı filetosu ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin; zeytinyağı, biber tozu, limon ve kişniş; sonra kavurun. Un veya mısır ekmeğini balıkla doldurun, üzerine kıyılmış taze sebzeler, sade yoğurt, jalapeno biber ve limon suyundan yapılan bir lahana salatası ile doldurun.

Haddock Alerjisi

 1. Bir balık alerjisinin belirtileri, kurdeşen, hapşırma, baş ağrısı, solunum problemleri ve aşırı durumlarda anafilaksi olabilir. Belirtiler yaşıyorsanız ve alerjik olduğunuzu düşünüyorsanız, en iyi tedavi balık ve balık ürünlerini yemekten kaçınmaktır.



Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407