Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Glutensiz bir diyet sağlığınız için uygun mu?

Glutensiz bir diyet sağlığınız için uygun mu?

 1. Gluten, buğday, arpa, çavdar ve tritikale bulunan bir buğday ve çavdar birleşimidir. Tahıl, ekmek ve makarna gibi yiyeceklerin şekillerini korumalarına yardımcı olur.

 2. Ayrıca dudak kremi gibi bazı kozmetik ürünlerde, pul ve zarfların arkasındaki yapıştırıcıda bulunur.

 3. Çölyak hastalığı olan kişilerde, sadece bir tane kruton tüketmek, glüteni hiç sindiremedikleri için sağlık sorunlarına neden olabilir. Glüten içeren bir diyetin ardından ciddi hastalıklara yol açabilir. Glütensiz gitmek, çölyak hastalığı olan bir kişinin hayatını kurtarabilir.

 4. Bununla birlikte, bir pazar araştırması şirketi tarafından yapılan bir ankette, ABD’deki yetişkinlerin neredeyse yüzde 30’unun glüteni diyetlerinden azaltmaya veya ortadan kaldırmaya çalıştıkları tespit edildi. Bunların çoğunda çölyak hastalığı yoktur.

 5. Bu insanlar için glutensiz bir diyet en iyi seçenek midir?

Kaçınılacak yiyecekler

 1. Çölyak hastalığı olan bir kişi, en az miktarda bile olsa, glüten içeren tüm yiyeceklerden kaçınmalıdır.

 2. Bunlar:

 3. Diğer ürünler ve özellikle işlenmiş gıdalar "gizli glüten" içerebilir. Glutensiz bir diyet uygulamak isteyen herkes, üründe glüten olmadığından emin olmak için gıda etiketini kontrol etmelidir.

 4. Üretim sırasında yulaf buğdayla temas edebilir, bu nedenle çölyak hastalığı olan bir kişi glutensiz olarak etiketlenmediği sürece bunlardan kaçınmalıdır.

 5. Glütensiz satılan ürünler, özellikle normal buğday bazlı ürünler üreten bir fabrikada üretildiyse, glüten izleri içerebilir.

 6. Glüten içerebilecek gıda dışı ürünler:

Yemek yiyecekler

 1. Birçok yiyecek doğal olarak glutensizdir.

 2. Bunlar:

 3. Glutensiz bir diyetin bir parçası olarak izin verilen tahıllar ve nişastalar arasında karabuğday, mısır ve mısır unu, keten, kinoa, pirinç, soya, deniz kabuğu ve darı bulunur.

 4. Bununla birlikte, eğer bu taneler glüten içeren tahıllar, koruyucu maddeler veya katkı maddeleri ile temas etmiş olabilirse, çölyak hastalığı olan bir kişi onlardan uzak durmalıdır.

Etiketleme

 1. Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre, gıda üreticileri madde aşağıdaki koşulları yerine getiriyorsa ürünlerinde "glütensiz" etiketini kullanmayı seçebilir:

 2. Temel gıda ürünlerimizin birçoğunda glüten var, ancak ekmek ve makarna gibi geniş bir yelpazede glütensiz ürünler mevcut.

 3. Glutensiz ürünler Amazon üzerinden çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 4. Bununla birlikte, glütensiz bir diyetin çölyak hastalığı veya glüten intoleransı olmayan herkes için yararlı olduğuna dair çok az bilimsel kanıt vardır.

Gluten ne zaman kötü?

 1. ABD’deki 133 kişiden 1’inde, glutinin ince bağırsağın iç yüzeyine saldıran bir otoimmün tepkisini tetiklediği çölyak hastalığı var. Vücut, besin maddelerini kan dolaşımına düzgün bir şekilde ememez, diğer şeylerin yanı sıra anemiye, gecikmiş büyümeye ve kilo kaybına neden olur.

 2. Çölyak hastalığı olan bir kişi glüten yemeye devam ederse, multipl skleroz (MS), osteoporoz, kısırlık ve nörolojik durumlar gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

 3. Ek olarak, çölyak hastalığı ile tiroidit gibi otoimmün hastalıklar arasında iyi belgelenmiş bir bağlantı var.

 4. Çölyak hastalığı olan bir kişi için tek etkili tedavi ömür boyu sürecek katı glutensiz bir diyettir.

 5. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketi (NHANES) 2009-2014 Sonuçları, ABD'de yaklaşık 1.76 milyon insanın çölyak hastalığı olduğunu göstermiştir.

 6. Bu arada, aynı rapor 2.7 milyon insanın çölyak hastalığı olmadan glutensiz bir diyet uyguladığını tahmin ediyordu. Niye ya?

Çölyak hastalığı olmadan neden glutensiz devam etsin?

 1. JAMA’da yayınlanan NHANES raporunun yazarlarına göre, artan sayıda insanın glütensiz bir diyeti izlemesinin sebepleri şunlar olabilir:

 2. Çölyak hastalığı olmayan glutensiz bir diyet uygulayanlar, glütenden kaçan çölyak hastalığı olmayan kişiler olarak adlandırılabilir (PWAG).

 3. Eski Ulusal Çölyak Bilinci Vakfı olan Çölyak'ın ötesinde, ABD’deki bazı 18 milyon insan gluten intoleransı veya çölyak dışı glüten duyarlılığına (NCGS) sahip olduğunu bildirdi. Bu şişkinlik veya gaz, ishal, yorgunluk, baş ağrısı, "beyin sisi" ve kaşıntılı deri döküntüsü gibi belirtilere neden olabilir.

 4. Avustralya’da yapılan 2011 tarihli bir çalışma, glutensiz bir diyetin irritabl barsak sendromu (IBS) olan 34 kişi üzerindeki etkisine baktı. Katılımcılar, glütensiz bir diyet veya plaseboyu takip ettiler. Araştırmacılar NCGS'nin "var olabileceği" sonucuna vardılar ancak glütenin gastrointestinal semptomlara neden olabileceği nedenleri belirsizdi.

Faydaları

 1. Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzman Derecesinde 2017'de yayınlanan araştırma, glütenin çölyak hastalığı olmayan kişilerde bile bağırsak semptomlarına neden olabileceğini göstermiştir.

 2. Bunlar şunları içerir:

 3. Aynı ekibin üyelerini içeren bir 2016 çalışması, NCGS semptomları olan bazı kişilerin sistemik bağışıklık aktivasyonu yaşadığını ve glüten tüketirken bağırsak hücrelerine zarar verdiğini ortaya koydu.

Peki ya otizm, epilepsi ve şizofreni?

 1. Otizm: Bazı araştırmalar otizm ile glüten tüketimi arasında bir bağlantı olduğunu öne sürmektedir, çünkü otizmi olan kişilerin glutene tepki verebilecek IgG antigliadin antikorlarına sahip olma şansı daha yüksektir. Bununla birlikte, herhangi bir nedensel bağlantı bulunamamıştır ve çalışmalar "hatalı ya da istatistiksel olarak geçerli olması için çok küçük" olarak tanımlanmıştır. [! 1174 => 1140 = 8!

 2. Şizofreni: Küçük araştırmalar, şizofreni hastalarının Çölyak hastalığına karışan antikorlara sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Glütenden kaçınmak, antikorları olanlara yardımcı olabilir. Araştırmacılar, glütensiz diyet önerilmeden önce, antikorları olan şizofreni hastalarına tavsiye edilmeden önce "daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu" söylüyorlar.

 3. Bu, glütenden kaçınmanın şizofreni, otizm veya epilepsiyi tedavi edebileceği anlamına gelmez. Bu, bu koşullara sahip kişilerin çölyak hastalığına yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Glütenden kaçınmak zarar vermez

 1. Bir beslenme uzmanı ve Beslenme Derneği sözcüsü olan Rafe Bundy, MNT'ye şunları söyledi:

 2. "Dünyada glütensiz veya az miktarda glüten içeren bir diyet tüketen birçok insan var. İyi bir örnek, başlıca temel gıdaların pirinç değil, buğday olduğu Asya’nın en güzel örneği. En standart diyet tavsiyelerini kullanarak aynı zamanda glutensiz diyet olan sağlıklı bir diyet yapmak da mükemmel bir şekilde mümkün. ”

 3. Bazı beslenme uzmanları, glütensiz diyetlere odaklanmanın ve glütensiz yiyeceklerin artan mevcudiyetinin de çölyak hastalığı konusunda farkındalık yarattığını düşünüyor. Bu çölyak hastalığı olan insanlar için yararlıdır.

Riskler

 1. Çölyak hastalığının yokluğunda glutensiz bir diyeti takip etmek sağlığa zararlı olabilir.

 2. Beslenme eksiklikleri: Glüten içeren yiyeceklerden kaçınmak, demir, kalsiyum, lif, folat, tiamin, riboflavin ve niasin de dahil olmak üzere temel besin maddelerinde eksikliklere neden olabilir.

 3. Kepekli ekmek gibi kepekli tahıllar önemli besinler içeriyor. Ek olarak, pirinç ve kahvaltı gevrekleri gibi glüten içeren birçok ürün de vitaminlerle takviye edilir.

 4. Elyaf: Birçok glütensiz üründe lif azdır. Tam tahıllardan kaçınmak, lif eksikliğine yol açabilir. Bu, mercimek, fasulye ve benzerlerinden yapılabilir, ancak diyetin dikkatli bir planlamaya ihtiyacı olacaktır.

 5. 2017’de BMJ’de yayınlanan bir çalışmada, çölyak hastalığı olmadan glutensiz bir diyet uygulayan bir kişinin uzun vadede kardiyovasküler hastalık riski daha yüksek olduğu sonucuna varıldı. Bunun nedeni, kepekli tahılların kalp sağlığına olan yararlarını kaçıracaklarıdır.

 6. Ayrıca, işlenmiş glutensiz ürünlerin birçoğu yağ, şeker ve kaloride daha yüksek olabilir ve fiberde glüten eşdeğerlerinden daha düşük olabilir. Bu kilo alımına neden olabilir.

 7. İngiltere'nin Beslenme Derneğinin diyetisyen ve sözcüsü Gaynor Bussell, Medical News Today'e şunları söyledi: "Glüten yalnızca bir çölyaksanız sağlık için kötü." Lisa Cimperman, klinik diyetisyen MN'deki Cleveland Üniversitesi Hastaneler Vakaları Tıp Merkezi ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü MNT'ye:

 8. "Glüten ne sağlık ne de diyet için gerekli değildir, ne de zararlıdır."

 9. Cimperman, "glütensiz" sağlıklı olduğu varsayımına karşı uyardı.

 10. "Gerçek şu ki glutensiz abur cubur veya tatlılar kesinlikle glüten içeren meslektaşlarından daha sağlıklı değil" diyor. [! 1174 => 1140 = 10!

Glüten NCGS'ye sebep olur mu?

 1. 2013 yılında, NCGS'nin “var olabileceğini” öne süren Avustralya araştırma ekibi, önceki bulgularını altüst etti. NCGS'ye sahip olduğu düşünülen katılımcılarda spesifik veya doza bağlı etki kanıtı bulunmadığı sonucuna varmışlardır.

 2. Önceden tanımladıkları şişkinliğin, glütene değil, FODMAP'lar (mayalanabilir, oligo, di-, monosakaritler ve polioller) adı verilen karbonhidrat türlerine bir reaksiyon olabileceğini söylediler.

 3. Bu FODMAP'ler glüten içeren tahıllarda bulunur. Bu, IBS'li kişilerin neden glütensiz bir diyet uygularken semptomlarda iyileşme gösterdiğini açıklayabilir.

 4. Açıkçası, çölyak hastalığı olmayan insanlar için glutensiz bir diyetin değeri daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyor.

 1. McCarthy, N. (2017, 17 Ocak). Glutensiz çalışan Amerikalı sayısı 2009'dan bu yana üç kat arttı [!Infographic

 2. Strawbridge, H. (2013, 20 Şubat). Sadece glütensiz mi gidiyorsun? İşte bilmeniz gerekenler. Https://www.health.harvard.edu/blog/going-gluten-free-just-because-heres-what-you-need-to-know-201302205916

 3. Sorular ve cevaplar: Glutensiz yiyecek etiketleme son kuralı. (2017, 12 Aralık). Https://www.fda.gov/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/Allergens/ucm362880.htm

 4. Uhde, M., Ajamian, M., Caio, G., De Giorgio, R., Indart, A., Yeşil, P.H ... Alaedini, A. (2016) , 31 Mart). Çölyak yokluğunda buğdayda duyarlılık rapor eden bireylerde bağırsak hücre hasarı ve sistemik immün aktivasyonu. BMJ. Http://gut.bmj.com/content/early/2016/07/21/gutjnl-2016-311964.full

 5. Volta, U., Caio, G., Karunaratne, T.B., Alaedini, A., De Giorgio, R. (2016, 23 Kasım). Çölyak dışı glüten / buğday duyarlılığı: bilgi ve ilgili sorulardaki ilerlemeler [!Özet

 6. Zanwar, V.G., Pawar, S.V., Gambhire, P.A., Jain, S.S., Surude, R.G., Şah, V.B. ... Rathi, P.M. (2016, Ekim). İrritabl barsak sendromunda glüten kısıtlaması ile semptomatik iyileşme: prospektif, randomize, çift kör plasebo kontrollü bir çalışma. Bağırsak araştırma. 14 (4): 343-350. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5083263/

 7. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 8. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 9. Gluteni diyetinden çıkarmayı düşünen herkesin hazırlaması için bazı adımlar atması gerekiyor.

 10. Cimperman şunları söylüyor:

 11. Soru şu gibi görünüyor: Herkes için mi yoksa sadece çölyak hastalığı olan insanlar için glutensiz bir diyet mi?

 12. 19 Şubat 2018 tarihinde Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Yiyecek intoleransı kategori sayfamızı ziyaret edin veya Yiyecek intoleransı hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 13. Çölyak hastalıkları hakkında. (N.d.). Http://www.beyondceliac.org/celiac-disease/

 14. Bashiri, H., Afshari, D., Babaei, N., Ghadami, M. R. (2016, Temmuz-Ağustos). Çölyak hastalığı ve epilepsi: Glutensiz diyetin nöbet kontrolüne etkisi [!Özet

 15. Biesiekierski, J. R. (2011, Mart). Gluten, çölyak hastalığı olmayan bireylerde gastrointestinal semptomlara neden olur: çift kör, randomize, plasebo kontrollü bir çalışma [!Özet

 16. Biesiekierski, J.R., Peters, S.L., Newnham, E.D., Rosella, O., Muir, J.G., Gibson, P.R. (2013, Ağustos). Fermente edilebilir, zayıf emilen, kısa zincirli karbonhidratların diyet azalmasından sonra kendi kendine bildiren çölyak dışı glüten duyarlılığı olan hastalarda glutenin etkisi yoktur [!Özet

 17. Çölyak hastalığı gerçekleri ve rakamları. (N.d.). Http://www.uchospitals.edu/pdf/uch_007937.pdf

 18. Choung, R.S., Unalp-Arida, A., Ruhl, C.E., Brantner, T.L., Everhart, J.E., Murray, J.A. (2017, Ocak). Daha az gizli çölyak hastalığı var ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde tanı konmadan glutenin önlenmesi artmıştır [!Özet

 19. Yeşil, P.H.R. Jones, R. (2016, 26 Temmuz). Otizme sahip kişilerin çoğuna yardımcı olma ihtimalinin düşük olması glütensizdir. Https://spectrumnews.org/opinion/reviews/going-gluten-free-unlikely-to-help-most-people-with-autism/

 20. Glutensiz yemek yeme dikkat çekici mi? (N.d.). Https://www.npd.com/perspectives/food-for-thought/gluten-free-2012.html

 21. Jackson, J., Eaton, W., Cascella, N., Fasano, A., Warfel, D., Feldman, S., ... Kelly, DL (2012, Temmuz 7). Şizofreni ve anti-doku transglutaminaz veya anti-gliadin antikorları olan kişilerde glutensiz bir diyet. Şizofreni Araştırması, 140 (0), 262-263. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3641835/

 22. Huebener, S., Tanaka, C.K., Uhde, M., Bölge, J.J., Vensel, W.H., Kasarda, D.D., Alaedini, A. (2014, 20 Ekim). Buğdayın spesifik non-protein proteinleri, çölyak hastalığı humoral tepkisinde yeni hedef antijenlerdir [!Özet

 23. Kim, H.-S., Patel, K.G., Orosz, E., Kothari, N., Demyen, M.F., Pyrsopoulos, N., Ahlawat, S.K. (2016). ABD popülasyonunda çölyak hastalığı ve glütensiz diyet prevalansındaki zaman eğilimleri: Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketlerinden 2009-20014 Sonuçları. JAMA Dahili Tıp, 176 (11), 1716-1717. Https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2547202

 24. Lebwohl, B., Cao, Y., Zong, G., Hu, F. B., Yeşil, P.H.R., Neugut, A.I., ... Chan, A.T. (2017, 2 Mayıs). Çölyak hastalığı olmayan erişkinlerde uzun dönem glüten tüketimi ve koroner kalp hastalığı riski: Prospektif kohort çalışması. BMJ. Http://www.bmj.com/content/357/bmj.j1892

 25. Lerner, A., Jeremias, P., Matthias, T. (2017). Gut-tiroid ekseni ve çölyak hastalığı. Endokrin Bağlantıları, 6 (4), R52-R58. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5435852/

 26. Glütenin kaynakları. (N.d.). Https://celiac.org/live-gluten-free/glutenfreediet/sources-of-gluten/Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407