Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Gluten intoleransı ve hamur mayası ekmeği

Zayıflamak için En Sağlıklı Ekmekler

 1. Hamur mayası ekmek ve çavdar ekmeği düşük glütenli diyet yapanlar için ideal alternatif olarak kabul edilir, çünkü ikisi de düşük glütenli ekmek kategorisine girer. [! 616 => 1140 = 1!

Gluten intoleransı nedir?

 1. Laktoz intoleransı gibi, gluten intoleransı da vücudun ters yan etkiler ve semptomlar olmadan düzgün şekilde glüteni alamaması olarak tanımlanabilir. Bunlar karın ağrısı, şişkinlik, ishal, baş ağrısı, yorgunluk, döküntü ve eklem ağrısını içerir.

 2. Üç tür gluten hassasiyeti vardır:

 3. Çölyak hastalığı, bir otoimmün hastalıktır ve alerji olmadığı için kesinlikle bir gluten intoleransı değildir. Gluten vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin ince bağırsaklara saldırdığı bir durumdur. Bu, bağırsak zarının zarar görmesine neden olur ve midenin besinleri yeterli bir şekilde emme yeteneğini bozabilir.

 4. Buğdayda alerji, vücut buğdayda doğal olarak bulunan proteinlere olumsuz tepki verdiğinde ortaya çıkar. Yan etkiler ve belirtiler genellikle buğday yedikten birkaç dakika sonra meydana gelir, bu nedenle çölyak hastalığından veya glüten duyarlılığından çok daha hızlı davranır; [! 616 => 1140 = 2!

Çölyak Hastalığı: Derinlemesine

 1. Glüten tüketimine ciddi, negatif bir reaksiyonun neden olduğu yaşam boyu otoimmün bir hastalık olarak sınıflandırılmış, çölyak hastalığı glüten duyarlılığından veya alerjiden farklıdır ve potansiyel olarak daha ciddidir.

 2. Çölyak hastalığı birçok insanın farkettiğinden çok daha yaygındır, 100 Amerikalıdan biri hastalıktan muzdariptir. Tahmini yüzde 80'inin resmi teşhisi yoktur ve bu nedenle gereksiz yere acı çekmektedir. Buna ek olarak, hemen bir aile üyesi (anne, baba, kız kardeş, erkek kardeş) çölyak hastalığı varsa, şans onda birine yükselir.

 3. Çölyak Hastalığı Vakfı yetişkinlerde görülen durumun semptomlarını listeler:

 4. Ayrıca, ishal ve kusma çocuklarda veya genç erişkinlerde daha belirgin semptomlar olarak görülürken, yetişkinlerde de görülebilir.

Çölyak Hastalığı: Derinlemesine

 1. Uzun süreli kusma ve / veya ishal dahil olmak üzere bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurun.

Çölyak Hastalığının Riskleri

 1. Çölyak hastalığının sadece kötü bir hazımsızlık veya yemeğe tahammülsüzlük meselesi olmadığını anlamak önemlidir. Kendi içinde zorlayıcı olan bir otoimmün hastalıktır, ancak tedavi edilmezse ciddi tıbbi hastalıklara neden olabilir.

 2. Semptom olarak bu çiftten bazıları, çünkü bilinmeyen bir bireyde çölyak hastalığı olduğunda bir süre glüten tüketilirse, hasar çoktan başlamış olabilir. Bu komplikasyonlar şunlardır:

 3. Ve nadir de olsa, şuna yol açabilir:

 4. Ek olarak, tedavi edilmemiş bir çölyak hastalığı vakası, vücudun kasları kontrol etme yeteneğini olumsuz etkileyen, şiddetli spazmlara yol açan, daha şiddetli bir otoimmün hastalık olan glüten ataksi olarak bilinen bir duruma yol açabilir.

 5. En başarılı ve en belirgin tedavi şekli yaşam boyu glutensiz bir diyetin benimsenmesidir. İlk başta göz korkutucu gelse de, böyle bir diyet doğru düşüncelerle tamamen elde edilebilir.

Glütensiz Diyet

 1. Glüten, en çok buğday, çavdar ve arpa gibi çeşitli yiyeceklerde bulunur. Ancak bu, glütensiz bir diyet almanın imkansız olduğu anlamına gelmez. Mevcut birçok alternatif ve doğal olarak glüten içermeyen bol miktarda yiyecek vardır.

 2. Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisine göre, aşağıdaki yiyecekler glüten içerir ve çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı teşhisinin ardından kaçınılmalıdır:

 3. Çölyak hastalığı ve glüten duyarlılığı daha yaygın olarak anlaşıldıkça, giderek artan miktarda birçok gıdada glutensiz alternatifler (veya düşük glütenli ekmek gibi düşük glüten seçenekleri) bulunmaktadır. koşullar.

Glütensiz Diyet

 1. Yiyecek, glütenin bulunabileceği tek yer değil. Bazı rujların, pulların ve bazı ilaçların bir bileşeni olabilir. İlaç kontaminasyonu konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

 2. Glütensiz yiyeceklerin glüten içeren gıdalarla birlikte işlendiği fabrikalarda veya glüten içeren yiyeceklerin yanında glütensiz yiyeceklerin hazırlandığı restoranlarda da çapraz kirlenme meydana gelebilir. Glütensiz olarak etiketlenmiş herhangi bir şey sipariş etmeden önce personel ile kontrol ettiğinizden emin olun.

Çölyak Acıları Ne Yenebilir?

 1. Glütensiz veya düşük glütenli alternatiflerin yanı sıra, doğal olarak glütensiz yiyecekler şunları içerir:

Çölyak Acıları Ne Yenebilir?

 1. Yulaf glütensiz olmasına rağmen, çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olan birçok kişi buğday ile potansiyel çapraz kontaminasyon nedeniyle onları yememelidir.

 2. Birçok içeceğin, örneğin:

 3. Gerçekten dışarıda bırakılması gereken içecekler, bira, bira, şiş ve ales gibi glüten içeren maddeler.

Düşük Glütenli Ekmek

 1. Birçok düşük glütenli ekmek veya glütensiz ekmek çeşidi vardır. Hamur mayası ekmek ve çavdar ekmeği genellikle önerilen iki örnektir, ancak düşündüğünüz kadar uygun olmayabilirler.

 2. Düşük glütenli ekmek hamur mayası ekmeği, glüten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişiler için genellikle olumlu bir seçenek olarak kabul edilir, çünkü hamur mayalarının yavaş fermantasyon işlemi sayesinde düşük miktarda glüten içerir .

 3. Bu, glüten hassasiyetine sahip kişiler için ekşi bir seçenek haline getirse de, çölyak hastalığı olan kişiler sıklıkla miktarları izlemekte bile tepki verebilirler. Bu nedenle düşük glütenli ekmek olmasına rağmen hamur mayası ekmeğinden olumsuz yan etkileri olabilir.

 4. Gerçekte çavdar ekmeği glütensiz değildir çünkü recalin olarak bilinen bir glüten proteini içerir. Düşük glutenli ekmek sayılır ancak kesinlikle glutensiz değildir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407