Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ginsengin sağlığa faydaları nelerdir?

Ginsengin sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Otlar açık renkli, çatal biçimli bir kökten, nispeten uzun bir saptan ve oval şekilli yeşil yapraklardan oluşur.

 2. Hem Amerikan ginsenginin (Panax quinquefolius, L.) hem de Asya ginsengi'nin (P. Ginseng) enerjiyi artırdığı, kan şekeri ve kolesterol seviyesini düşürdüğü, stresi azalttığı, gevşemesi, diyabet tedavisi, ve erkeklerde cinsel işlev bozukluğunu yönetin.

Faydaları

 1. Ginseng geleneksel olarak çeşitli tıbbi durumlara yardımcı olmak için alındı.

 2. Ek olarak faydasını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bununla birlikte, ginseng'de bulunan kimyasal bileşenler olan ginsenosidlerin, bitkinin klinik etkisinden sorumlu olduğu iddia edilmektedir.

 3. Batılı bilim adamları ve sağlık çalışanları genellikle ginsengin tıbbi özelliklerini sorguluyorlar. Gerçek etkinliğini belirleyen kesin bir kanıt yoktur.

 4. Ginseng ürünleri kalitelerine ve tıbbi özelliklerine göre değişebilir. Satın almadan önce ginseng ürünlerinin bileşenlerini kontrol etmeniz şiddetle önerilir. Bazı ürünlerin küçük veya ihmal edilebilir miktarda ginseng, bazılarının ise başka maddeler içerdiği tespit edilmiştir.

 5. Araştırmacılar, aşağıdaki sağlık yararlarının ginseng ile bağlantılı olduğunu öne sürüyor: [! 2312 => 1130 = 3!

 1. Ginseng, zayıf ve yorgun hisseden insanlarda fiziksel ve zihinsel aktiviteyi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma ginsengin kanser hastalarına yorulmada yardımcı olma konusunda iyi sonuçlar verdiğini ortaya koydu.

 2. Bununla birlikte, ginsengin enerji artırıcı etkileri sadece şu anda tedavi gören insanlarda görülmüştür. Ginseng, kanser tedavisini bitirmiş kişilerde istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler göstermedi.

Daha keskin bilişsel işlev

 1. Ginseng, düşünme süreçlerini ve bilişi iyileştirebilir. Cochrane Kütüphanesinde yayınlanan araştırma bu iddianın doğruluğunu inceledi.

 2. Çalışma, ginsengin biliş, davranış ve yaşam kalitesi için faydalar sağladığını söylüyor. Ancak, incelemenin yazarları bazı olumlu bulgulara rağmen, sistematik incelemede yer alan çalışmaların ginsengin bilişsel güçlendirici olarak etkinliği konusunda ikna edici bir durum oluşturmadığı konusunda uyardı.

 3. Columbia Üniversitesi'nde klinik psikiyatri profesörü olan M.D., Richard Brown, çalışma hakkında şunları söyledi:

 4. "Çok dikkatli bir incelemeydi. Ancak birçok Çin otu ve uygulamasında olduğu gibi, ginseng milyonlarca insan tarafından kullanılsa da, pek çok titiz modern çalışma yoktur."

 5. Journal of Dairy Science dergisinde yayınlanan bir başka çalışma, Amerikan ginsenginin yiyeceklere dahil edilip edilmeyeceğini araştırdı. Araştırmacılar, bilişsel işlevi geliştirmek için yeterli miktarda ginseng içeren ginseng takviyeli süt geliştirdiler.

 6. Bununla birlikte, bu aşamada ginsengin bir gıda ürününe dahil edilmesinin istenen bilişsel etkiye sahip olup olmayacağını bilmek mümkün değildir.

Antiinflamatuar etkiler

 1. Journal of Translational Medicine’deki deney sonuçlarına göre, ginsenosidlerin iltihap önleyici etkileri olabilir.

 2. Ginseng, iltihabı azaltmak için sıklıkla kullanılır. Araştırmacılar, ginsenositlerin bağışıklık sistemindeki iltihaplanmayı azaltabilecek yolları hedeflemekten sorumlu olabileceğini öne sürüyorlar.

Erektil disfonksiyon tedavisi

 1. Erkekler erektil disfonksiyonu tedavi etmek için ginseng alabilir.

 2. 2002 yılı Kore'de yapılan bir çalışma, ginseng alan erkeklerin yüzde 60'ının semptomlarında düzelme olduğunu fark etti. İngiliz Klinik Farmakoloji Dergisi'nde yayınlanan araştırmada ayrıca "erektil disfonksiyon tedavisinde kırmızı ginsengin etkinliği hakkında kanıtlar sağladığı" iddia edildi!

 3. Ancak, daha yeni bir sistematik inceleme yapıldı.

 4. Erektil disfonksiyon tedavisinde kırmızı ginsengin etkinliği değerlendirilirken, inceleme sürelerinin, toplam örneklem büyüklüğünün ve deneysel yöntemlerin kalitesinin devam etmekte olan klinik faydayı gösterme konusunda tatmin edici olmadığını göstermiştir .

 5. Ginseng'i erektil disfonksiyon için güvenilir bir tedavi olarak doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Grip önleme

 1. Ginsengin fareler üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, ginseng ile influenza ve solunum sinsityal virüsünün (RSV) tedavisi ve önlenmesi arasında olası bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor.

 2. Bulgular, kırmızı ginseng ekstraktının, influenza virüsü ile enfekte olmuş insan akciğer epitel hücrelerinin yaşamını iyileştirebileceğini ortaya koydu. Bununla birlikte, ginsengin virüslere karşı önleyici eylemleri üzerine yapılan pek çok çalışma daha sonra güvenilmez olarak değerlendirildi.

Kan şekerini düşürmek

 1. Birçok çalışma, ginsengin kan şekerini düşürmeye ve diyabetin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ginsenosidler pankreastaki insülin üretimini etkileyebilir ve diğer mekanizmaları kullanarak insülin direncini artırabilir. [! 2312 => 1140 = 8!

Yan etkiler

 1. Ginsengin yan etkileri bilinmemektedir. Ginsengin tüketilmesi güvenli kabul edilmekle birlikte, aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir:

 2. Kadınlar ayrıca şişmiş göğüsler ve vajinal kanama yaşayabilirler.

Etkileşimleri

 1. Doktorlar ginseng'i monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI) adı verilen bir antidepresan sınıfı ile karıştırmamalarını önerir. Bu antidepresanları aynı zamanda ginseng ile almak manik ataklara ve titremelere neden olabilir.

 2. Ginseng, nifedipin gibi kalsiyum kanalı blokerleri dahil olmak üzere kan basıncının, diyabetin ve kalp ilaçlarının etkilerini değiştirebilir. Asla bir doktora danışmadan ginseng ve kalp ilaçlarını asla karıştırmayın.

 3. Bitki, warfarin veya aspirin gibi kan inceltici ile alındığında kanama riskini de artırabilir.

 4. Ginseng, kafein ve diğer uyarıcıların etkilerini artırabilir, bu da hızlı bir kalp atışı ve olası terleme veya uykusuzluğa yol açabilir. Aynı zamanda morfinin acı veren etkilerini de iptal edebilir.

Paket servis

 1. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 2. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 3. Ginseng'in bir ek olarak sağlık açısından sağladığı faydalar doğrulanmadığı halde, sizin için yararlı etkileri varsa, otu küçük dozlarda almak hala güvenlidir.

 4. Ginseng takviyeleri çevrimiçi olarak satın alınabilir. Satın aldığınız ekin sizin için uygun ve güvenli olmasını sağlamak için markaları ve bireysel ürünleri karşılaştırın. Yeni bir takviye almadan önce mutlaka bir doktora danışın.

 5. En son 20 Eylül 2017, Adam Felman tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategori sayfamızı ziyaret edin veya en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp hakkında.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Asyalı ginseng. (2016, 29 Kasım). Https://nccih.nih.gov/health/asianginseng/ataglance.htm

 7. Asyalı ginseng. (2015, 22 Haziran). Http://www.umm.edu/health/medical/altmed/herb/asian-ginseng

 8. Kim, H.G., Cho, J.H., Yoo, S.R., Lee, J.S., Ahn, Y.C., Oğul, C.G. (2013, 17 Nisan). Panax ginseng'in antifatigasyon etkileri, C.A. Meyer: Randomize, çift bağlanmış, plasebo kontrollü bir çalışma. PLoS Bir, 8 (4), e61271. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23613825

 9. Geng, J., Dong, J., Ni, H., Wu, T., Jiang, K., Wang, G. (2010, 8 Aralık). Biliş için Ginseng

 10. Ginseng. (2017, 1 Ağustos). Https://www.drugs.com/mtm/ginseng.html

 11. Hong, M., Lee, Y. H., Kim, S., Suk, K.T., Bang, C.S., Yoon, J.H., ... Kim, M.J. (2016, Temmuz). Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan hastalarda Kore kırmızı ginsenginin anti-enflamatuar ve antifatigasyon etkisi. Ginseng araştırmaları dergisi, 40 (3), 203-210. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1226845315000731

 12. Jang, D., Lee, M.S., Shin, B., Lee, Y., Ernst, E. (2008, Ekim). Erektil disfonksiyon tedavisinde kırmızı ginseng: Sistematik bir derleme. İngiliz Klinik Farmakoloji Dergisi, 66 (4), 444-450. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2561113/

 13. Lee, J.S.Ko, E., Hwang, H.S., Lee, Y., Kwon, Y., Kim, M., Kang, S. (2014). Ginsengin antiviral aktivitesi, solunum sinsityal virüs enfeksiyonuna karşı özütlenir. Uluslararası Moleküler Tıp Dergisi, 34 (1), 183-190. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4072342/

 14. Sherman, C. (2010, 7 Aralık). Ginseng beyin gücünü artırabilir, ancak kanıtlar zayıf. Http://www.cfah.org/hbns/2010/ginseng-might-boost-brain-power-but-evidence-is-weak

 15. Takviyeler: Onlara kimin ihtiyacı var? (Haziran 2011). Https://www.nhs.uk/news/2011/05May/Documents/BtH_supplements.pdfDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407