Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Geyik Eti Yenir mi? En İyi 6 Geyik Eti Faydaları

Mocktail Tarifler

 1. Geyik eti, piyasadaki en önemsiz oyun eti türlerinden biri. Süslü bir restoranda sipariş verirken avlanma etrafında büyüdüyseniz veya rahat bölgenizden çıkmadıysanız, daha önce geyik eti bile denememiş olabilirsiniz.

 2. Söylendiği gibi, haftalık akşam yemeği rotasyonunuza geyik eti eklemeyi düşünmek isteyebileceğiniz ya da en azından henüz yapmadıysanız denemek isteyebileceğiniz birçok neden var.

 3. Geyik eti sadece tadı güzel değil, aynı zamanda besleyici maddelerle de doludur, normal sığır etinden daha yalın ve sağlık yararları yüklüdür. Geyik eti de kilo kaybına yardımcı olan ve beyninizi, kaslarınızı ve bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan sürdürülebilir bir proteindir.

Geyik eti nedir?

 1. Geyik eti geyiklerden gelen et. Sığır eti ile karşılaştırılabilir ve genellikle yahni, chilis ve rulo köfte kullanılan bir tür yağsız kırmızı et. Elk geyik eti mi? Geyik eti tanımı teknik olarak geyik ailesindeki bir hayvandan herhangi bir et türünü, karibu, antilop, ren geyiği ve elk etini de içerir.

 2. Yağda ve kalorilerde sığır etinden daha düşük olmasının yanı sıra, geyik eti de tüm gün için ihtiyacınız olan iyi miktarda niasin, çinko ve B12 vitamini sağlayan geniş bir besin listesine sahiptir. . Ayrıca, yerel geyik eti ormanlık alanlara ve mahsullere zarar gelmemesi için geyik popülasyonlarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilecek daha sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak kabul edilir.

 3. En iyisi, kullanımı kolay, lezzet dolu ve hemen hemen her yemeğin besin değerini yükseltmek için harika bir yol olabilir.

Çim Beslemeli Geyik Eti'nin Faydaları

 1. Geyik eti, protein ile yüklenir ve kalorileri nispeten düşüktür, birkaç kilo daha dökmek istiyorsanız harika bir besin takviyesi yapar. Protein yemek, açlığın uyarılmasından sorumlu olan hormon olan grelin seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. (1) Bazı araştırmalar ayrıca yüksek proteinli bir diyetin metabolizmayı artırabileceğini ve iştahı ve alımı azaltabildiğini göstermektedir. (2, 3)

 2. Anemi, vücudunuz yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrelerine sahip olmadığında ortaya çıkan bir durumdur. Anemi semptomları yorgunluk ve baş dönmesinden soluk cilde veya hızlı bir kalp atışına kadar değişebilir.

 3. Anemiye katkıda bulunabilecek birçok potansiyel faktör olmasına rağmen, önemli vitamin ve minerallerdeki eksiklikler özellikle yaygın sebeplerdir. Düşük B12 vitamini seviyeleri ve özellikle demir eksikliği, kırmızı kan hücresi üretimini bozabilir ve kansızlığa neden olabilir.

 4. Geyik eti her iki ons porsiyonda B12 vitamini ihtiyacınızın yüzde 33'ünü ve günlük demir ihtiyacınızın yüzde 16'sını sağlayan mükemmel bir besin kaynağıdır. Her hafta sağlıklı bir diyete birkaç porsiyon geyik eti eklemek, kansızlığı önlemek için mikro besin gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir.

 5. Geyik eti çinko bakımından zengindir, sadece üç onsluk bir servis günlük çinko ihtiyacınızın yüzde 29'unu düşürür. Çinko, özellikle bağışıklık sisteminize geldiğinde, sağlığın birçok alanında merkezi bir rol oynayan temel bir mineraldir.

 6. Çinko, bağışıklık hücrelerinin normal gelişimi ve büyümesi için çok önemlidir ve ayrıca iltihabın neden olduğu oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur. (4) Ayrıca belirli koşullara karşı da koruma sağlayabilir. Annals of Nutrition Metabolism'de yayınlanan bir çalışmaya göre, yeterli miktarda çinko alımı semptomları azaltabilir ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarının süresini kısaltabilir. Sıtma, zatürree ve ishal gibi durumların tedavisinde de faydalı olabilir. (5)

 7. Geyik eti vücuttaki dokuları inşa etmek ve onarmak için gerekli olan protein bakımından yüksektir. Protein kemikler, cilt, kıkırdak ve kaslar için bir yapı taşı olarak kabul edildiğinden kas kütlesi kazanmak istiyorsanız, diyetinizde yeterli miktarda protein almak da önemlidir. [! 4606 => 1140 = 3!

 8. Geyik eti, diyetinize dahil edebileceğiniz en iyi proteinli yiyeceklerden biri. Aslında, her üç onsluk porsiyonda yaklaşık 23 gram protein varken, geyik eti ve sığır etindeki protein içeriği hemen hemen aynıdır, bu da onu yüksek proteinli, iyileştirici bir diyete mükemmel bir katkı yapar.

 9. Protein saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın temelini oluşturur ve ayrıca bazı enzimlerin ve hormonların sentezi için de gereklidir. Protein eksikliği, metabolizmanızı yavaşlatmaktan enerji seviyenizi ve ruh halinizi yükseltmek gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

 10. Sadece protein bakımından geyik eti yüksek değil, aynı zamanda yerel geyik eti de daha sürdürülebilir bir protein kaynağı olarak kabul edilir. Geyik aşırı nüfusu ciddi bir sorundur ve ekinlere ve doğaya zarar verebilir. Geyik avı, geyik popülasyonlarını kontrol altında tutmanın ve olası çevresel etkiyi en aza indirmenin bir yoludur.

 11. Yediğiniz şeyin beyninizin sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olabileceği açık. Geyik eti bilişsel işlevi arttırdığı, hafızayı geliştirdiği ve odaklanmayı ayarladığı, etrafındaki en iyi beyin yiyecekleri arasına yerleştirdiği gösterilen bazı vitamin ve mineralleri sağlamaya yardımcı olabilir.

 12. Örneğin, B12 vitamininin öğrenme ve hafıza işlevini iyileştirdiği gösterilmiştir. (7) Çalışmalar ayrıca niasinin bilişsel gerileme ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif koşulların gelişmesine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. (8) Geyik eti ayrıca, ruh halini artırmaya ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek iyi bir B6 vitamini parçası içerir. (9)

Geyik Eti Beslenmesi

 1. Geyik eti sağlıklı mı? Kesinlikle! Geyik eti sadece büyük bir protein kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda niasin, B12 vitamini ve çinko gibi diğer önemli mikro besinleri de sağlar.

 2. Üç onsluk bir porsiyon (yaklaşık 85 gram) pişmiş zemin geyik eti yaklaşık olarak içerir: (10)

 3. Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, geyik eti de E vitamini, bakır ve folat içermektedir.

Geyik eti ve Bison eti

 1. Geyik eti gibi, bizon eti de hem beslenme profili hem de sağlık yararları için popüler. Bizon da sığır eti için daha sağlıklı bir alternatif olarak görülüyor, çünkü daha zayıf, birçok vitamin ve mineral bakımından daha zengin ve daha çok ot beslenmeleri daha olası. Ancak bizon ve geyik eti ayıran birçok farklılıklar vardır.

 2. Bison hafif, hafif tatlı ve yumuşak bir tada sahiptir. Otla beslenen sığır etine çok benziyor ve burger, yahni ve çorba gibi etin kullanıldığı tüm tariflerde iyi çalışıyor. Geyik eti tadı, diğer taraftan, daha dünyevi bir tada sahip olan biraz daha zengin. Bizon gibi, yahni ve biberlerde de kullanılabilir, ancak çok yağsız ve burger gibi bazı yemeklerde diğer et türleriyle karıştırılması gerekiyor.

 3. Besinsel olarak, ikisi arasında da birkaç fark vardır. Üç onsluk bir porsiyonda, bizon biraz daha az kalori ve protein içerir ve ayrıca niasin, tiamin, demir ve riboflavin gibi mikro besinlerde biraz daha düşüktür. Ancak bizon, geyik eti yerine biraz daha fazla çinko, B12 vitamini ve selenyum içerir.

 4. Söylendiği gibi, bizon ve geyik eti arasındaki besinsel farklılıklar minimumdur. Her birinin sunduğu eşsiz sağlık yararlarından yararlanmak için sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak her ikisinin de tadını çıkarın.

Geyik Eti Nerede ve Nasıl Kullanılır

 1. Geyik eti nereden alınır acaba? Yerel markette satış için geyik eti bulmakta zorluk çekseniz de, son yıllarda daha yaygın olarak bulunmaya başlandı. Aslında, birçok özel mağaza veya kasap dükkanında satılık geyik eti bulunur ve olmasa da sizin için genellikle özel siparişler verebilirsiniz. Eğer zorluk yaşıyorsanız, geyik eti de doğrudan size dondurulmuş olarak gönderebilecek bazı çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla da yapılabilir.

 2. Geyik eti tadı genellikle et gibi diğer et türlerine göre daha sert bir dokuya sahip zengin ve toprak şeklinde tanımlanır. Her ne kadar bazı insanlar gıdıklanmaktan uzak dursalar da, gamey ve sert tadı aldıklarını söyleseler de, her şey uygun bir şekilde hazırlanır.

 3. Çok yağsız bir et olduğu için, geyik eti alçak ve yavaş pişirildiğinde en iyi tadı. Kızartma veya demleme, eşsiz tadını gerçekten ortaya çıkaran iki popüler pişirme yöntemidir. Etin pişirmeden önce suya, sirke veya ayranın içine batırılması kanın alınmasına ve gamey lezzetinin azalmasına yardımcı olabilir.

 4. Geyik etini sevdiğiniz yemeklerin birçoğuna kolayca ekleyebilirsiniz. Geyik eti sarsıntılı, biber, güveç ve geyik eti kızartma bu besleyici et kullanmak için sadece birkaç seçenek.

 5. Zengin ve farklı lezzeti ile çorbalardan sandviçlere ve ötesine kadar birçok farklı tariflere geyik eti kolayca eklenebilir. Fikir mi arıyorsunuz? İşte deneyebileceğiniz birkaç öğütülmüş geyik eti tarifleri:

Tarih

 1. Tarih boyunca, geyikler eski Yunanlılar, Mısırlılar ve Keltler dahil olmak üzere birçok antik uygarlığın sanat, mitoloji ve kültürünün büyük bir bölümünü oynadı. Geyik, yüzyıllardır insanlar için de önemli bir gıda kaynağı olmuştur. Çin'de sika geyiği erken insanlar için temel bir malzemedi; ren geyiği ise Geç Taş Devri sırasında sıklıkla tüketildi.

 2. Amerika Birleşik Devletleri'nde geyik yetiştiriciliği 1970’lerde başladı, çünkü insanlar topraklarını ve kaynaklarını kullanmak için başka yollar aramaya başladılar. Geyik eti, sığır eti ve tavuk gibi diğer et türlerinden daha küçük miktarlarda üretilmesine rağmen, dünya genelinde hala önemli bir ekonomik etkiye sahiptir. Yeni Zelanda, Almanya, İrlanda ve Büyük Britanya gibi geyik üreten en büyük ülkelerden bazıları için, ticari geyik çiftliği yıllık gelirinde 100 milyon doların üzerinde bir değer yaratabilir. (11)

 3. Geyik, ete ek olarak, boynuzların kemiği ve kıkırdaklarında oluşan, çıkarılan ve geyik boynuzu spreyi gibi takviyeler halinde yapılan bir tür olgunlaşmamış doku türü de üretir. Her ne kadar kanıtlar potansiyel yararları ve etkililiği üzerine karıştırılmış olsa da, boynuz kadife amino asitleri, kolajeni ve büyüme faktörlerini içerir ve genellikle eklem sağlığını geliştirmek, gücü artırmak ve dayanıklılığı artırmak için kullanılır.

Önlemler

 1. Geyik eti diğer birçok et türüne karşı genellikle güvenli ve sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilmekle birlikte, göz önüne alınması gereken geyik eti yemenin bazı tehlikeleri vardır.

 2. Her şeyden önce, sağlık yararlarının çok olmasına rağmen, geyik eti hala bir tür kırmızı et olarak kabul edilir. Aşırı miktarda kırmızı et tüketmek, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok durumun daha yüksek risk altında olmasıyla ilişkilendirilmiştir. (12) Zaman zaman tadını çıkarmanın sakıncası olsa da, kırmızı et alımınızı ölçülü tutun ve besleyici bir diyetle dengelemeyi unutmayın.

 3. Genel olarak insanlara bulaşan geyiklere bulaşan bazı hastalıklar konusunda da endişeler var. Örneğin, kronik israf hastalığı, konakçıya bulaşan ve davranışsal ve nörolojik değişikliklere neden olan anormal bir protein formunun neden olduğu ölümcül bir hastalıktır.

 4. Bu hastalığın insanları etkilediğine dair bir kanıt bulunmamasına rağmen, beyin, göz, omurilik, bademcik, dalak veya lenf düğümleri gibi geyiklerin belirli kısımlarını yemekten kaçınmanız önerilir. riski en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca, geyik avlıyorsanız, hasta görünen geyikleri öldürmekten kaçının.

 5. Son olarak, bakterileri yok etmek ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için güvenli pişirme ve işleme teknikleri uyguladığınızdan emin olun. Geyik etlerinizi daima buzdolabında veya derin dondurucuda saklayın ve en az 160 derece Fahrenheit iç sıcaklığa kadar pişirin. Geyik eti yedikten sonra herhangi bir olumsuz yan etki yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407