Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Gecelik ton alerjileri hakkında ne bilmeli

Gecelik ton alerjileri hakkında ne bilmeli

 1. Bir gece gölgesi alerjisi olan bir kişi, bazı sebzeleri yedikten kısa bir süre sonra solunum problemleri, döküntü veya egzama gelişebilir.

 2. Bir gece gölgesi intoleransı veya hassasiyeti, yiyeceklerin düzgün bir şekilde sindirilmediği anlamına gelir; bu, sindirim sorunları da dahil olmak üzere çeşitli semptomlara neden olabilir.

 3. Bu makalede, kaçınılması gereken yiyeceklerden oluşan bir gece gölgesi alerjisi veya intoleransının nasıl tanımlandığına ve sağlıklı bir diyet sağlamak için bunların yerine ne konulacağına bakacağız. Ayrıca, gece gölgelerinin önceden var olan tıbbi durumlar üzerindeki olası diğer etkilerini de tartışıyoruz.

Gecelikler nedir?

 1. Nightshades, Solanaceae adı verilen, yaklaşık 3.000 türden oluşan çiçekli bitki ailesidir.

 2. Birçok insan, 'ölümcül gecelik' olarak da bilinen rezil gece gölgesi belladonna hakkında bilgi sahibi olacak. Adından da anlaşılacağı gibi, bu belirli gece gölgesi yenirse ölümcül olabilir.

 3. Gerçekten de, çoğu gece gölgesi yenilebilir değil, bazıları zehirli, ama çoğu besleyici ve dünyadaki insanlar tarafından yeniliyor.

 4. Yenilebilir gece gölgeleri, aşağıdaki meyve ve sebzeleri içerir:

Gecelik ton alerjisi nedir?

 1. Nightshades, alkaloitler olarak bilinen bir grup kimyasal bileşik içerir. Bunlar bitki içindeki zararlı ve zararlılardan koruyan toksik kimyasallardır.

 2. Gece gölgelerinde yaygın olarak bulunan alkaloitler arasında solanin, nikotin ve kapsaisin bulunur.

 3. Bu alkaloidlere alerjisi nadirdir, ancak bazen oluşabilir.

 4. Çoğu insan, geceleri alkali yiyecekleri tüketmekten yan etki göstermez. İnsanlar vücut boyutuna göre bu alkaloitlerin küçük miktarlarını kullanırlar.

 5. En yüksek alkaloit konsantrasyonu, insanların yememesi gereken bitki sapları, yaprakları veya olgunlaşmamış meyveler veya yumrular içinde bulunur. Yeşil patates yemekten solanin toksisitesi yaşayan insanların raporları var.

 6. Bir kişi bu yiyeceklere olumsuz tepki verebilir çünkü gece gölgesi alerjisi veya hoşgörüsüzlüğü vardır. İkisi arasındaki farklar aşağıda açıklanmıştır:

Gece gölgesi alerjisi belirtileri

 1. Gece gölgelerinde alkaloidlere alerjisi olan kişiler, gece gölgesi ailesinden bir sebze yedikten sonra aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını yaşayabilir:

Gece gölgesi intoleransı belirtileri

 1. Gıda intoleransları gıda alerjilerinden daha az şiddetli olma eğilimindedir ve çoğu durumda sadece sindirim sistemini etkiler. Gece gölgelerine karşı hoşgörüsüzlüğü olan insanlar, bu yiyecekleri uygun şekilde sindirmek için ihtiyaç duyulan enzimlerden yoksundur Bir gece gölgesi intoleransı aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

Tanı ve tedavi

 1. Bir gece gölgesi intoleransı veya alerjisi olduğundan şüphelenilen kişiler bir yiyecek günlüğü tutmalı ve günlük belirtilerinin kaydını tutmalıdır. Bir kişi de onlardan şüpheleniyorsa, en az 4 hafta boyunca gece gölgesinde sebze yemekten kaçınmalıdır. Daha sonra semptomların geri dönüp dönmediğini görmek için onları 1-2 gün boyunca tekrar diyete sokabilirler.

 2. Eğer bir gece gölgesi alerjisi şiddetliyse ve herhangi bir anafilaksi belirtisine neden olursa, gece gölgelerini diyete tekrar sokmayın. Bireyler bunun yerine doktordan veya diyetisyenden tavsiye almalıdır.

 3. Bir doktor, örneğin aşağıdaki gibi birkaç tanısal test kullanarak, bir gecehaşı alerjisinin diğer alerjilerle aynı şekilde teşhisine yardımcı olabilir:

Gecelik tonlar için değiştirmeler

 1. Yiyecek alerjisi semptomlarından kaçınmanın en iyi yolu, buna neden olan yiyeceklerden uzak durmaktır.

 2. Gecelik ton yiyeceklerini azaltmayı veya azaltmayı hedefleyenler, aşağıdaki yiyecek alternatiflerini denemekten yararlanabilirler. Bu ikameler tat, doku veya çok yönlülükteki benzerliklerinden dolayı önerilmektedir.

Doktora ne zaman bakılır

 1. Bazı kişilerde, alkaloitler anafilaksi olarak bilinen ciddi ve hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bir kişi, aşağıdaki işaretlerden herhangi birini yaşar veya tanık olursa acil tıbbi yardım almalıdır:

 2. Anafilaksi yaşayan bir kişi derhal acil servislere telefon etmelidir. Daha sonra bir ambulansın gelmesini beklerken ayakları yükseltilmiş olarak sırtlarına yatırılmalıdır. Tıp uzmanları, alerjik reaksiyonun ciddiyetini azaltmak için bir miktar epinefrin verecektir.

Gece gölgeleri önceden var olan koşulları etkiler mi?

 1. Önceden var olan tıbbi durumları olan bazı kişiler gece tuzu yiyeceklerinin semptomlarını kötüleştirdiğini bildirdi.

İşlevsel sindirim bozuklukları

 1. Bilinen tıbbi bir nedeni olmayan fonksiyonel sindirim bozukluğu olan bazı kişiler, gece gölgeleri yedikten sonra semptomlarının çok daha kötüleştiğini bildirmektedir. Bu hastalıklar mide ekşimesi, şişkinlik ve irritabl barsak sendromunu (IBS) içerir.

 2. Ancak, gece gölgeli gıdalar ve bu koşulların kötüleşmesi arasında bir bağlantıyı destekleyen açık bir bilimsel kanıt yoktur.

 3. Aslında, yeni bir çalışma tam tersini önerdi. IBS'li küçük bir grup 6 hafta boyunca kırmızı biber tozu kapsülleri aldı. Şişkinlik ve karın ağrısında, plasebo alanlara kıyasla anlamlı bir azalma olduğunu bildirdiler. Bununla birlikte, bu küçük çaplı bir çalışmaydı ve bazı katılımcılar kapsülleri aldıktan sonra karın ağrısının kötüleşmesi nedeniyle geri çekildiler.

Otoimmün hastalıklar

 1. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücuttaki sağlıklı hücrelere saldırdığında, bu da iltihaplanma ve doku hasarına neden olabilir.

 2. Daha yaygın olan otoimmün hastalıkların bazıları, inflamatuar bağırsak hastalığını (IBD), çölyak hastalığını ve romatoid artriti içerir.

 3. Gece gölgeleri yemek bu koşulları daha da kötüleştirebilir, çünkü içlerinde bulunan doğal kimyasallar bağışıklık tepkisini uyarabilir.

Alkaloitler ve inflamatuar bağırsak hastalıkları (IBD)

 1. 2017'den bir çalışma, bir otoimmün protokol (AIP) diyetinin IBD'li insanlar üzerindeki etkisini test etti. Alkol ve baklagiller de dahil olmak üzere bağırsakları tahriş ettiği düşünülen geceleri ve diğer yiyecekleri yok eden katı bir diyettir. Bu çalışmada, Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit hastaları AIP diyeti ile ilgili 3 hafta sonra semptomların azaldığını ve yaşam kalitesini arttırdığını bildirdi.

Solanin ve eklem ağrıları

 1. Birçok insan, gece gölgelerinin yemeklerinin iltihaplanmaya neden olabileceğine ve dolayısıyla romatoid artrit gibi iltihaplı durumların daha kötü hale geldiğine inanıyor. Bununla birlikte, Artrit Vakfı bunun için kanıt bulunmadığını ve artritli kişilerin sağlıklı bir diyetin parçası olarak gece kuşu meyveleri ve sebzeleri yemeleri gerektiğini söylüyor. [! 97854 => 1130 = 14!] Dersler ve sızdıran gut sendromu

 1. Nightshades ayrıca lektinler adı verilen bir tür protein içerir. Lektinler bağırsak bariyerine zarar verebilir ve 'sızdıran bağırsak sendromu' olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Normalde ince bağırsağın içinde kalan proteinlerin kan dolaşımına girdiği yer burasıdır.

Özet

 1. Nightshade alerjileri popülasyonun küçük bir yüzdesini etkileyen inanılmaz derecede nadirdir. Ancak, etkilenenler için çok sorunlu olabilirler.

 2. Şu anda, bir gece gölgesi alerjisi veya intoleransı tanısı koymanın en iyi yolu bu yiyecekleri geçici olarak diyetten çıkarmaktır. Tedavi, gece gölgelerinin alternatif meyve ve sebzelerle ikame edilmesini gerektirir.

 3. Gecelik ton gıdalarında bulunan kimyasalların önceden var olan tıbbi koşulları ne ölçüde etkilediği henüz belli değil. Gecelik gölgelerin bazı kişilerde semptomları kötüleştirmesi mümkündür. İnsan katılımcıları içeren daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu süre zarfında, bu bireyler, gece uykusuz bir diyetin denenmesinden fayda görebilirler.

 4. En son Tue 22 May 2018 tarafından incelendi. Bu konudaki en son haberler için Yiyecek Alerji kategori sayfamızı ziyaret edin ya da Yiyecek Alerji hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Artrit için en iyi sebzeler. (N.d.). Https://www.arthritis.org/living-with-arthritis/arthritis-diet/best-foods-for-arthritis/best-vegetables-for-arthritis.php] adresinden alındı

 6. Bortolotti, M., Porta, S. (2011, Kasım). Kırmızı biberin irritabl barsak sendromu semptomları üzerine etkisi: Ön çalışma [!Özet]. Sindirim Hastalıkları ve Bilimleri, 56 (11), 3288-3295. Https://link.springer.com/article/10.1007/s10620-011-1740-9] adresinden alındı

 7. Fasano, A. (2012, Şubat). Sızdıran bağırsak ve otoimmün hastalıklar [!Özet]. Allerji İmmünolojide Klinik İncelemeler, 42 (1), 71-78. Https://link.springer.com/article/10.1007/s12016-011-8291-x] adresinden alındı

 8. Groven, S., Sanchez, C., Levy, S., Lewis, JD, Caroline, D., Singh, E., ... Konijeti, GG (2017, Nisan) . Otoimmün protokol diyetini takiben enflamatuar barsak hastalığı olan hastalarda semptomlarda ve yaşam kalitesinde hızlı iyileşme. Gastroenterology, 152 (5), S410. Https://www.scitechnol.com/proceedings/rapid-improvement-in-symptoms-and-quality-of-life-am- html

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.