Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fıstık Ezmesi Sizin için Kötü mü, İyi mi? Kanıtlara Bir Bakış

Alt satırda

 1. Fıstık ezmesi dünyanın en popüler yayılımlarından biridir.

 2. Lezzetli bir tadı var, doku sade bir şekilde şaşırtıcı ve erimeden önce ağzınızın çatısına yapışması harika. En azından kaç kişi bunu tarif edecekti.

 3. Elbette herkes fıstıktan zevk alamaz. Bazı insanlar alerjiktir ve popülasyonun küçük bir yüzdesi için kelimenin tam anlamıyla öldürürler (1).

 4. Ama yerfıstığı ezmesi insanların% 99'u için sağlıksız mı? Hadi bulalım.

Fıstık Ezmesi Nedir?

 1. Fıstık ezmesi nispeten işlenmemiş bir besindir.

 2. Temel olarak sadece sık sık kavrulmuş, bir macuna dönene kadar çekilmiş kavrulmuş fıstık.

 3. Bununla birlikte, bu, şeker, bitkisel yağlar ve hatta trans yağ gibi çeşitli katkı maddeleri içeren birçok ticari fıstık ezmesi markası için geçerli değildir.

 4. Çok fazla ilave şeker ve trans yağ yemek, kalp hastalığı gibi çeşitli sağlık problemleriyle ilişkilendirildi (2, 3).

 5. Abur cubur satın almak yerine, gerçek fıstık ezmesi seçin. Yer fıstığı ve belki biraz tuz dışında hiçbir şey içermemelidir.

 6. Her amaç için, normal yer fıstığının sağlığa etkileri, temelde sadece yer fıstığı olduğu için yer fıstığı ezmesiyle neredeyse aynı olmalıdır.

İyi bir Protein Kaynağı

 1. Fıstık ezmesi, üç makro besin öğesinin tümünü sağlayan, oldukça dengeli bir enerji kaynağıdır. 100 g'lık bir parça fıstık ezmesi içerir (4):

 2. Yerfıstığı yağı oldukça protein açısından zengin olsa da, esansiyel amino asit metiyonininde düşüktür.

 3. Yerfıstığı, baklagiller, bezelye ve mercimek içeren baklagil ailesine aittir. Baklagil proteini, metiyonin ve sistein bakımından hayvansal proteine ​​kıyasla çok daha düşüktür.

 4. Ana protein kaynağı olarak yer fıstığı ezmesine veya fasulyesine güvenenler için, metiyonin yetersizliği gerçek bir risktir.

 5. Öte yandan, düşük sağlık oranlarına sahip olmak için düşük metiyonin alımı da varsayılmıştır. Çalışmalar farelerin ve farelerin ömrünü uzatabileceğini göstermiştir, ancak insanlarda aynı şekilde çalışıp çalışmadığı belli değildir (5, 6).

 6. Diğer protein açısından zengin bitki besinleri için, veganlar ve vejetaryenler için en iyi 17 protein kaynağı hakkındaki bu makaleye göz atın.

Karbonhidratlarda Düşük

 1. Saf fıstık ezmesi sadece% 20 karbonhidrat içeriyor, bu da düşük karbonhidrat diyeti için uygun hale getiriyor.

 2. Ayrıca kan şekerinde çok düşük bir artışa neden oluyor ve tip 2 diyabet hastaları için mükemmel bir seçenek (7).

 3. Gözlemsel bir çalışma, haftada 5 kez veya daha fazla yerfıstığı yağı yiyen kadınların tip 2 diyabet riski% 21 oranında azalmış olduğunu gösterdi (8). [! 2634 => 1140 = 4!

Sağlıklı Yağlarda Yüksek

 1. Fıstık ezmesi yağda çok fazla olduğundan, 100 gramlık bir kısım 588 kalorilik ağır bir doz içerir.

 2. Yüksek kalorili içeriklerine rağmen, ılımlı miktarda saf fıstık ezmesi ya da bütün fıstık yemek, kilo verme diyetinde mükemmel derecede iyidir (11). [! 2634 => 1140 = 5!

 3. Oleik asit, geliştirilmiş insülin duyarlılığı gibi birçok sağlık yararına bağlanmıştır (9).

 4. Yerfıstığı yağı, çoğu bitkisel yağda bol miktarda bulunan temel bir omega-6 yağ asidi olan bazı linoleik asit de içerir.

 5. Bazı çalışmalar, omega-3'e göre yüksek miktarda omega-6 yağ asidi alımının inflamasyonu ve kronik hastalık riskini artırabileceğini göstermektedir (12). [! 2634 => 1140 = 5!

Fıstık Ezmesi Vitamin ve Minerallerde Oldukça Zengindir

 1. Fıstık ezmesi oldukça besleyici. 100 gramlık bir parça fıstık ezmesi birçok vitamin ve mineral sağlar (4):

 2. Ayrıca biotin oranı yüksektir ve uygun miktarda B5, demir, potasyum, çinko ve selenyum içerir.

 3. Bununla birlikte, bunun toplam 588 kaloriye sahip 100 gramlık bir kısım için olduğunu unutmayın. Kalori kalorisi, yerfıstığı ezmesi, ıspanak veya brokoli gibi düşük kalorili bitki gıdalarıyla karşılaştırıldığında o kadar besleyici değildir.

Antioksidanlar açısından zengin

 1. Çoğu gerçek yiyecek gibi, fıstık ezmesi de sadece temel vitamin ve minerallerden daha fazlasını içerir. Ayrıca, bazı sağlık yararları olabilecek, biyolojik olarak aktif olan birçok başka besin maddesi de içerir.

 2. Yerfıstığı yağı, sıçanlarda artriti azaltabilecek p-kumarik asit gibi antioksidanlar açısından oldukça zengindir. [! 2634 => 1140 = 7!

 3. İnsan kanıtı hala sınırlı olmasına rağmen, Resveratrol'ün birçok potansiyel faydası var.

Aflatoksinlerin Potansiyel Bir Kaynağı

 1. Fıstık ezmesi oldukça besleyici olsa da, zararlı olabilecek maddeler de içerebilir.

 2. Listenin başında sözde aflatoksinler var (18).

 3. Yerfıstığı, Aspergillus adında her yerde bulunan bir kalıpla kolonileşme eğiliminde oldukları yeraltında büyür. Bu küf, yüksek oranda kanserojen olan bir aflatoksin kaynağıdır.

 4. İnsanlar aflatoksinlerin kısa vadeli etkilerine karşı oldukça dirençli olsalar da, çizgide ne olduğu bu noktada tam olarak bilinmemektedir.

 5. Bazı insan çalışmaları, karaciğer kanserine aflatoksin maruziyeti, çocuklarda bodur büyüme ve zihinsel geriliği bağdaştırdı (19, 20, 21, 22). [! 2634 => 1140 = 8!

 6. Yemek kalıpları hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye göz atın.

Alt satırda

 1. Fıstık ezmesi ile ilgili çok güzel şeyler var, ama aynı zamanda birkaç olumsuzluk var.

 2. Besinler ve oldukça iyi bir protein kaynağı bakımından oldukça zengin. Aynı zamanda lif, vitamin ve mineral yüklüdür, ancak bu yüksek kalorili yükü dikkate aldığınızda önemli görünmüyor.

 3. Öte yandan, uzun vadede zararlı etkilerle ilişkili potansiyel bir aflatoksin kaynağıdır.

 4. Diyetinizde baskın bir gıda kaynağı olarak yer fıstığı yağı kullanmamanız gerekmesine rağmen, muhtemelen her zaman ve sonra küçük miktarlarda yemek iyi bir şey.

 5. Fakat yerfıstığı ezmesi ile ilgili temel sorun, dayanılmasının çok zor olmasıdır.

 6. Bir seferde sadece az miktarda yerseniz, muhtemelen herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak, sadece bir kaşıkla yedikten sonra durmak neredeyse imkansız olabilir.

 7. Bu yüzden, fıstık ezmesi üzerine tıklanma eğiliminiz varsa, tamamen önlemek için en iyisi olabilir. Eğer ılımlı tutabilirseniz, elbette, şimdi ve sonra fıstık ezmesinin tadını çıkarmaya devam edin.

 8. Orta derecede fıstık ezmesi tüketiminin, şekerli soda, trans yağları ve diğer işlenmiş abur cuburlar gibi gerçekten berbat yiyeceklerden kaçındığınız sürece herhangi bir büyük olumsuz etkisi olması muhtemel değildir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407