Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fıstık ezmesi sizin için iyi mi?

Fıstık ezmesi sizin için iyi mi?

 1. Yerfıstığı ve yerfıstığı ezmesi, kişinin kalp sağlığını artıran ve kan şekeri seviyesini artırabilecek besinler içerir.

 2. İnsanların diyetlerinde fıstık ezmesini nasıl kullandıklarına bağlı olarak kilo vermelerine ya da ağırlık çalışması veya vücut geliştirme sırasında kilo almalarına yardımcı olabilir.

 3. Ancak, fıstık ezmesi kalorileri ve yağları yüksektir, bu yüzden insanlar ölçülü olarak tadını çıkarmalıdır.

 4. Bu makalede, fıstık ezmesi yemenin faydalarına bakıyoruz ve tüketmeyle ilgili riskleri açıklıyoruz.

Fıstık ezmesinin besinsel faydaları

 1. Fıstık ezmesi, magnezyum, potasyum ve çinko gibi temel vitamin ve minerallerle birlikte iyi miktarda protein sağlar.

 2. En önemlisi, her iki çorba kaşığı (yemek kaşığı) pürüzsüz fıstık ezmesi porsiyonu aşağıdaki besinleri, mineralleri ve vitaminleri sağlar:

 3. Bununla birlikte, bir kişi önerilen fıstık ezmesi miktarından daha fazla yerse beslenme dezavantajları da vardır.

 4. Fıstık ezmesi kalori, doymuş yağ ve sodyum bakımından yüksektir.

 5. Her porsiyonda 3.05 g doymuş yağ bulunur; bu, Amerikan Kalp Birliği'nin günde 2.000 kalori tüketenlere önerilen günlük maksimum doymuş yağ alımının yüzde 23.5'ini oluşturur. İnsanlar günde 13 g doymuş yağdan daha azını hedeflemelidir.

 6. Ayrıca, bir yetişkinin günlük 1.500 mg sodyum üst alımının yüzde 10.1'i olan 152 mg sodyum içerir.

Fıstık ezmesinin sağlığa faydaları

 1. Az miktarda ve genel olarak sağlıklı bir diyetin parçası olarak fıstık ezmesi yemek aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

1. Kilo kaybı

 1. Bazı çalışmalar, yer fıstığı ve diğer fındık yemenin insanların kilolarını korumalarına ve hatta kilo vermelerine yardımcı olmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 2. Bunun nedeni fıstıkların proteinleri, yağları ve lif içerikleri sayesinde dolgunluk hissi olan toklukları iyileştirmeleri olabilir.

 3. Bir 2018 çalışması, yer fıstığı da dahil olmak üzere fındık yemenin bir kişinin fazla kilolu veya obez olma riskini azalttığını gösteriyor. Bu çalışma, 5 yıl boyunca 10 Avrupa ülkesinden 373.000'den fazla insan için diyet ve yaşam tarzı verilerini karşılaştırdı.

 4. 51.000'in üzerinde kadından toplanan verilere dayanan daha önceki araştırmalar, haftada iki kez veya daha fazla fındık yiyenlerin, 8 yıl boyunca nadiren fındık yiyen kadınlardan biraz daha az kilo aldığını ortaya koydu.

2. Kalp sağlığını artırmak

 1. Yerfıstığı yağı, kalp sağlığını artırabilecek birçok besin içerir; [! 794 => 1140 = 5!

 2. Araştırmalar ayrıca, 6 ay boyunca bir Amerikan Diyabet Derneği (ADA) diyet planına günde 46 g yerfıstığı veya yerfıstığı yağı dahil etmenin kalbe fayda sağlayabileceğini, kan lipit profillerini iyileştirebileceğini ve kilo kontrol edebileceğini öne sürüyor. diyabetli insanlar için.

 3. Ancak, fıstık ezmesi kalorileri yüksek olduğu için, kilo almak istemiyorsa bir kişinin alımını sınırlaması çok önemlidir. Önerilen miktardan daha fazla yemek, kalbe faydası olmayan yağ ve sodyum alımını da artıracaktır.

3. Vücut

 1. Birçok vücut geliştirmeci ve spor tutkunu, çeşitli nedenlerden dolayı diyetlerinde yer fıstığı yağı içerir.

 2. Kalori miktarları boyuta, aktivite seviyesine ve metabolik hıza göre değişmekle birlikte, günlük önerilen önerilen kalori alımı kadınlar için günde yaklaşık 1.600-2.400 kalori ve günde 3.000 kaloriye kadar değişebilir. erkekler için. Ancak, aktif yetişkin erkeklerin günlük 3.000 kaloriye kadar tüketmesi gerekirken, aktif kadınların günde 2.400 kaloriye ihtiyacı vardır.

 3. Kalorisi yüksek içeriği sayesinde, fıstık ezmesi kalori ve doymamış yağ alımını arttırmanın kolay bir yoludur.

 4. Fındık yağı aynı zamanda kasları inşa etmek ve onarmak için gerekli olan bir protein kaynağıdır. Fıstık ezmesi tam bir protein olmasa da - vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içermediği anlamına gelir - bir kişinin günlük protein alımına sayılır.

 5. Fıstık ezmesinin tam tahıllı ekmeğin üzerine yayılması, ekmek, fıstık ezmesinin bulunmadığı amino asit metiyonini içerdiğinden, daha eksiksiz bir protein unu yapar.

4. Kan şekeri seviyelerini yönetmek

 1. Fıstık ezmesi, iyi miktarda yağ ve protein içeren bir miktar lif içeren nispeten düşük karbonhidratlı bir gıdadır.

 2. Bu özellikler, şeker içermeyen fıstık ezmesinin kan şekeri düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığı anlamına geliyor. Bu, diyabetliler için iyi bir seçenek olabileceği anlamına gelir.

 3. ADA, insanların doymuş yağları diyetlerinde tekli doymamış yağlarla değiştirmelerini önerir. Fıstık ezmesi, yerfıstığı ve yerfıstığı yağını tekli doymamış yağ kaynakları olarak gösterirler.

 4. Küçük bir 2013 çalışması, kahvaltıda yer fıstığı yağı ya da yer fıstığı yemenin obezite olan kadınlara ve kan glikoz seviyelerini yönetmek için tip 2 diyabet riskinin artmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ankete göre, kahvaltısına fındık ekleyen kadınların kan şekeri seviyelerinin düşük olduğu ve aynı miktarda karbonhidrat içeren ancak fındık içermeyen bir kahvaltı yediklerine göre daha az açlık yaşadıkları bildirildi.

 5. Fıstık ezmesi, şeker hastalığı olan insanlar için vazgeçilmez bir besin maddesi olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Sürekli yüksek kan şekeri süreleri vücuttaki magnezyum seviyelerini azaltabilir. Düşük magnezyum seviyeleri prediyabet ve tip 2 diyabet ile bağlantılıdır.

5. Meme hastalığı riskini azaltmak

 1. Özellikle genç yaştan itibaren yer fıstığı yağı yemek, iyi huylu meme hastalığı riskini azaltabilir ve bu da meme kanseri riskini artırır.

 2. Meme Kanseri Araştırma ve Tedavisi dergisindeki bir çalışma, her yaşta yer fıstığı yağı ve fındık yemenin 30 yaşında BDD gelişme riskinin daha düşük olabileceğine işaret ediyor.

 3. Araştırmacılar Amerika'daki 9000'den fazla kız çocuğunun verilerini inceledi. Fasulye ve soya gibi diğer bakliyat türleri, bitkisel yağlar ve diğer fındıklarla birlikte BBD'ye karşı koruma sağlayabilir.

 4. Ailede meme kanseri öyküsü olanların bile fıstık ezmesi ve diğer yiyecekleri yediklerinde önemli derecede düşük riskleri vardı.

Beslenme profili

 1. Aşağıdaki tablo 2 yemek kaşığı pürüzsüz fıstık ezmesinin ayrıntılı bir beslenme profilini sunar:

Fıstık alerjileri

 1. Ulusal Sağlık Enstitüsüne (NIH) göre, fıstıklar ve diğer fındıklar, 3 milyondan fazla Amerikalıyı etkileyen yer fıstığı veya ağaç fındık alerjisi olan yaygın alerjenlerdir. Bilinen bir fıstık alerjisi olanlar fıstık ezmesinden ve fındık içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır.

 2. NIH ayrıca, alerjisi olanların sadece yüzde 20'sinin sonunda alerjiyi artıracağını ve fındıklara tepki vermeyi bırakacağını unutmayın.

Hangi fıstık ezmesi en iyisidir?

 1. Bir fıstık ezmesi ürününü seçerken, sadece fıstık içeren ve az miktarda veya başka içerik içermeyen birini arayın.

 2. Bazı fıstık ezmesi markaları şeker, tuz ve ilave yağlar gibi başka bileşenler de içerecektir. Mümkünse bunlardan kaçının. Fıstık ezmesi yemeklerine tatlandırıcı olarak biraz bal eklemeyi deneyin.

 3. Saf fıstık ezmesinin katı ve sıvı halde ayrılması normaldir. İçeriği iyice karıştırın, tutarlılık normale dönecektir.

 4. İnsanlar sağlık mağazalarında ve çevrimiçi olarak doğal fıstık ezmesi satın alabilirler.

 5. Fıstık ezmesinin çıkmasını durdurmak için buzdolabında saklayın.

Diyetinize fıstık ezmesi nasıl eklenir

 1. Daha fazla fıstık ezmesi yemek kolay. Bazen çok kolay olabilir - bir günde ihtiyacınız olandan daha fazla kalori tüketmekten kaçınmak için alımınızdan dikkatli olun. 2 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesinin 200 kaloriye yakın olduğunu unutmayın.

 2. İnsanlar diyetlerine fıstık ezmesi ekleyerek içerebilir:

Özet

 1. Reis, C.E., Ribeiro, D.N., Costa, N.M., Bressan, J., Alfenas, R.C. G, Mattes, R.D. (2013, 14 Haziran). Yerfıstığının yüksek tip 2 diyabet riski olan obez kadınlarda glisemik cevap ve iştah üzerine akut ve ikinci öğün etkileri: Randomize çapraz klinik çalışma. İngiliz Beslenme Dergisi, 109 (11), 2015-2023. Https://docs.lib.purdue.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1004 context = fnpubs

 2. Doymuş yağ. (2015, 1 Haziran). Http://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/saturated-fats

 3. B6 Vitamini: Tüketiciler için ayrıntılı bilgi. (2016, 17 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-Consumer/

 4. Willett, W.C. (2009, Temmuz). Doktorunuza sorun: Fıstık ezmesi, doymuş yağ varsa neden "sağlıklı"? Https://www.health.harvard.edu/healthy-eating/ask-the-doctor-why-is-peanut-butter-healthy-if-it-has-saturated-fat

 5. Çinko: Tüketiciler için ayrıntılı bilgi. (2016, 17 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-Consumer/

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 8. İnsanlar dengeli bir beslenmenin parçası olarak tadını çıkardıklarında fıstık ezmesi sağlıklı bir seçenek olabilir. Kalbi korumaya, kan şekeri ve vücut ağırlığını yönetmeye yardımcı olabilecek protein ve magnezyum dahil pek çok besin maddesi bakımından zengindir.

 9. Ancak, çok fazla fıstık ezmesi yemek, bir kişinin günlük doymuş yağ, sodyum ve kalori alımını artırabilir.

 10. Yerfıstığı alerjisi olanlar, potansiyel olarak ölümcül bir reaksiyonu tetikleyebileceği için yerfıstığı ezmesinden kaçınmalıdır.

 11. Son yazılan 22 Kasım 2018 tarihli makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 12. Ek 2. Gün, yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivite seviyesine göre günlük tahmini kalori ihtiyacı. (N.d.). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-2/

 13. Temel rapor: 16167, fıstık ezmesi, pürüzsüz (USDA'nın Gıda Dağıtım Programı için yiyecekleri içerir). (2018, 1 Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16167

 14. Berkey, C.S., Willett, W.C., Tamimi, R.M., Rosner, B., Frazier, A.L., Colditz, G.A. (2013, 17 Eylül). Adolesan ve ergen kızlarda bitkisel protein ve bitkisel yağ alımı, genç kadınlarda iyi huylu meme hastalığı riski. Meme Kanseri Araştırma ve Tedavisi, 141 (2), 299-306. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3903425/

 15. Bes-Rastrollo, M., Wedick, N.M., Martinez-Gonzalez, M.A., Li, T. Y., Sampson, L., Hu, F.B. (2009, Haziran). Kadınlarda fındık tüketimi, uzun süreli kilo değişimi ve obezite riskinin prospektif olarak incelenmesi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 89 (6), 1913-1919. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2683001/

 16. Dean, C. (2012, Ocak). Tip 2 diyabet ile oral magnezyum ilişkisi: Magnezyum durumu ve alımının kan şekeri kontrolü üzerine etkisi. Doğal Tıp Dergisi, 4 (1). Https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/2012-01/association-oral-magnesium-type-2-diabetes

 17. Diyet referans alımları (DRI'lar): Önerilen diyet yardımı ve yeterli alım, toplam su ve makro besin. (N.d.). Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK56068/table/summarytables.t4/?report=objectonly

 18. Fats. (2015, 13 Ağustos). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/making-healthy-food-choices/fats-and-diabetes.html

 19. Beş CTSA, NIH destekli yenilikçi alerji tedavisi araştırmalarını mümkün kılıyor. (2013, Ekim). Https://ncats.nih.gov/pubs/features/five-ctsas-enable

 20. Freisling, H., Noh, H., Slimani, N., Chajes, V., Mayıs, Sabah, Peeters, PH, ... Sabate, J. (2018, Ekim) . Yetişkinlerde somun alımı ve 5 yıllık vücut ağırlığı ve obezite riski değişiklikleri: EPIC-PANACEA çalışmasından sonuçlar [!Özet

 21. Higdon, J. (2014, Haziran). Fosfor. Https://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/phosphorus

 22. Günde ne kadar sodyum tüketmeliyim? (2018, 23 Mayıs). Https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sodium/how-much-sodium-should-i-eat-per-day

 23. Kieboom, B.C. T., Ligthart, S., Dehghan, A., Kurstjens, S., de Baaij, J.H.F, Franco, O.H., ... Hoorn, E.J. (2017, May). Serum magnezyum ve prediyabet riski: Populasyona dayalı bir kohort çalışması. Diabetologia, 60 (5), 843-853 sayılı belge. Https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00125-017-4224-4

 24. Luu, HN, Leke, WJ, Xiang, Y., B., Cai, H., Hargreaves, MK, Li, H., ... Shu, XO (2015, Mayıs ). Fındık / fıstık tüketimi tüketiminin toplam ve nedene bağlı ölüm oranıyla ilişkisinin olası değerlendirilmesi. JAMA Dahili Tıp, 175 (5), 755-766. Https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2173094

 25. Magnezyum: Tüketiciler için bilgi notu. (2016, 17 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-Consumer/

 26. Niasin (2018, 30 Ekim). Https://livertox.nih.gov/Niacin.htmDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407