Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fritözler sağlıklı mı?

Fritözler sağlıklı mı?

 1. Hava fritözleri, artan sağlıklılık bilincini ve kızartılmış gıdalara olan talebin sürekli artması nedeniyle popülerliğini artırdı. Amerika'daki insanlar diğer sebzelerden daha fazla patates yiyor, bu miktarın yüzde 40'ı patates kızartması gibi donmuş ürünlerden geliyor.

 2. Hava fritöz üreticileri, bu cihazın yağda kızartılmış gıdaların olumsuz sağlık etkileri olmadan, kızarmış gıdaların yapımında ve tadını çıkarmasında bir yol olarak reklamını yapıyor. Havada kızartılmış yiyecekler derin yağda kızartılmış yiyeceklerden daha düşük yağ içeriğine sahiptir, yani daha sağlıklı olabilirler.

 3. Bununla birlikte, bazı insanlar, esas olarak toksisite ve kanser konusundaki korkular nedeniyle, bu yeni pişirme şeklini kullanmanın olası sağlık riskleri ile ilgileniyor; diğerleri ise havayla kızartılmış gıdaların iddia edilen faydaları konusunda şüphecidir.

 4. Bu makalede, fritöz kullanmanın sağlığa yararları ve riskleri ele alınarak tekniği diğer pişirme yöntemleri ile karşılaştırıyoruz.

Fritözler ve diğer pişirme yöntemleri

 1. Üreticiler, fritözleri kızartmak ve ızgara yapmak gibi geleneksel, sağlıklı yiyecek hazırlama yöntemlerinin yerine değil, kızartılmış yiyecekleri pişirmenin daha sağlıklı bir yolunu oluşturmak için tasarladılar!

 2. Derin yağda kızartılmış yiyecekler, başka şekillerde pişirilen yiyeceklerden çok daha fazla yağ içerir.

 3. 100 gram (g) kızartılmış ve dövülmüş tavuk göğsü, fırında kızartılmış tavuk göğsünde sadece 0.39 g yağa kıyasla 13.2 g yağ içerirken, birçok kişi lezzet ve dokuyu tercih ediyor kızarmış tavuk. [! 3858 => 1140 = 2!

 4. Bu arzu edilir, çünkü yağ alımını azaltmak, bir kişinin sağlığı için oldukça faydalı olabilir. Bilim adamları, bitkisel yağdan kaynaklanan yağ alımlarını, artan kalp hastalığı riski ve yüksek iltihaplanma oranları dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli sağlık koşullarına bağladılar.

 5. Bunların hiçbiri, havaya kızartılmış tavukların kavrulmuş, ızgara, yavaş pişirilmiş veya tavada kızartılmış tavuktan daha sağlıklı olmasını garanti etmez. Sağlıklı, lezzetli yiyecekler sağlayabilecek birçok cihaz var. Sadece, fritözlerin sağladığı kızarmış çıtır dokuya neden olmazlar.

Fritözler nasıl çalışır?

 1. Hava fritözleri, geleneksel kızartılmış yiyeceklerde olduğu gibi aynı canlılığı oluşturmak için bir yiyecek maddesinin etrafındaki sıcak havayı dolaştırarak çalışır.

 2. Hava fritözleri bunu, yüksek yağlı ve yüksek kalorili yağları pişirme işleminden alarak gerçekleştirir.

 3. Birden fazla su bardağı yerine sadece 1 yemek kaşığı yemeklik yağ kullanarak, kişi yağ ve kalorinin bir kısmını içeren fritözde olduğu gibi benzer sonuçlar üretebilir.

 4. Araştırmacılar, fritözlerin nemi yiyeceklerden çıkarmak için ince yağ damlacıkları içeren ısıtılmış hava kullandıklarını belirtti. Sonuç, kızartılmış gıdalara benzer özelliklere sahip, ancak daha düşük yağ seviyelerine sahip bir üründür.

 5. Diğer pek çok pişirme yönteminde olduğu gibi, hava ile kızartma havası kızartılmış yemeğin rengini ve tadını iyileştiren Maillard etkisi - kimyasal olarak reaksiyona giriyor.

Fritözlerin faydaları

 1. Düzgün kullanıldığında, fritözler birçok sağlıklı yarar sunar:

Fritözlerin kullanılması kilo kaybına neden olabilir

 1. Kızartılmış yiyeceklerin daha fazla alınması, obezite riski yüksek doğrudan bağlantılara sahiptir. Bunun nedeni derin yağda kızartılmış gıdaların yağ ve kalorilerde yüksek olma eğiliminde olmasıdır.

 2. Derin yağda kızartılmış yiyeceklerden havada kızartılmış gıdalara geçmek ve düzenli sağlıksız yağ alımını azaltmak kilo kaybına neden olabilir.

Fritözler fritözlerden daha güvenli olabilir

 1. Derin kızartma yapan yiyecekler, haşlanan yağla dolu büyük bir kabın ısıtılmasını içerir. Bu güvenlik riski oluşturabilir. Fritözler ısınırken, sıcak yağın dökülmesi, sıçraması veya yanlışlıkla teması riski yoktur. İnsanlar kızartma makinelerini dikkatli kullanmalı ve güvenliği sağlamak için talimatları izlemelidirler.

Fritözler toksik akrilamid oluşumu riskini azaltır

 1. Yiyeceklerin yağda kızartılması, akrilamid gibi tehlikeli bileşiklerin oluşmasına neden olabilir. Bu bileşik, bazı kızartmalarda, kızartma gibi yüksek ısıda pişirme yöntemleri sırasında oluşur.

 2. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'na göre, akrilamid, endometriyal, yumurtalık, pankreas, meme ve özofageal kanseri de dahil olmak üzere bazı kanserlerin gelişimi ile bağlantılı olabilir. Ek çalışmalar, sonuçlar kesin olmasa da, diyet akrilamid ve böbrek, endometrial veya yumurtalık kanserleri arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

 3. İnsanlar kızartmaya geçerek, yiyeceklerinde akrilamid olma riskini düşürebilirler.

Derin yağda kızartılmış yiyecekleri kısmak hastalık riskini azaltır

 1. Yağla pişirme ve geleneksel kızarmış yiyecekleri tüketme, düzenli olarak birçok olumsuz sağlık koşullarına bağlantılar sunmaktadır. Derin kızartmanın başka pişirme yöntemleriyle değiştirilmesi, kişinin bu komplikasyon riskini azaltabilir.

Fritözlerin olumsuz etkileri

 1. Fritözlerin faydaları olurken, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, bunlarla sınırlı olmamak üzere, kendilerine özgü benzersiz yan etki koleksiyonları da var:

Hava ile kızartma sağlıklı beslenmeyi garanti etmiyor

 1. Hava fritözleri fritözlerden daha sağlıklı yiyecek seçenekleri sunsa da, kızarmış yiyecek alımını tamamen sınırlamak bir insanın sağlığına önemli ölçüde fayda sağlayabilir.

 2. Sadece derin yağda kızartılmış yiyeceklerin havayla kızartılmış yiyeceklerle değiştirilmesi, hiçbir şekilde sağlıklı beslenmeyi garanti etmiyor.

 3. Optimal sağlık için insanlar sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve yağsız proteinle dolu bir diyete odaklanmalılar.

Hava ile kızartma başka zararlı bileşikler oluşturabilir

 1. Hava fritözleri akrilamid oluşum olasılığını azaltırken, potansiyel olarak zararlı diğer bileşikler hala oluşabilir.

 2. Hava ile kızartma hala akrilamid oluşturma riskini taşımaz, ancak polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve heterosiklik aminler, et ile yapılan tüm yüksek sıcak pişirme işlemlerinden kaynaklanabilir.

 3. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre bu bileşiklerin kanser riski ile ilişkisi var.

 4. Bilim adamlarının havayla kızartmanın ve bu bileşiklerin nasıl birbirleriyle ilişkili olduğunu netleştirmek için ek araştırma yapması gerekiyor.

Havadaki kızarmış yiyeceklerin sağlıklı olacağı garanti edilmez

 1. Hava fritözleri, derin yağda kızartılmış yiyeceklerden daha sağlıklı yiyecekler üretebilir, fakat kızartılmış yiyeceğin hala kızartılmış yiyecek olduğunu unutmayın. Aşırı yağ ile yemek yaparken, her zaman sağlıkla ilgili etkileri olacaktır.

Özet

 1. Havada kızartılmış yiyeceğin etkileriyle ilgili araştırmalar şu anda sınırlı, ancak uzmanlar genel olarak insanların genel olarak kızartılmış yiyecek alımını sınırlamaları gerektiğini önerdi.

 2. Sırf birinin hava fritözünde yemek pişirmesi diğer yiyeceklerden daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Optimal sağlık için diğer diyet yöntemlerini düzenli diyet rutinlerine dahil ettiğinizden emin olun.

 3. Fritöz satın almak isteyen kişiler süpermarkette bulabilir veya çevrimiçi markalar arasında seçim yapabilir.

 4. Diğer pişirme seçenekleri fırın kavurma, ızgara, fırınlama ve tavada kızartma yiyecekleri içerir. Çeşitli yiyecekleri ve pişirme yöntemlerini sürdürmek, insanların daha sağlıklı beslenmelerini sağlar.

 5. En son Pzt 1 Nisan 2019 tarihinde gözden geçirilmiştir. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407