Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fritözle Yemek Yapmak Sağlıklı mı?

Alt satırda

 1. En sevdiğiniz kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmanın sağlıklı ve suçluluk duymayan bir yolu olarak yayınlanan fritözler popülerlikte son zamanlarda bir artış yaşadı.

 2. Patates kızartması, tavuk kanadı, empanadas ve balık çubukları gibi popüler yiyeceklerin yağ içeriğini azaltmaya yardımcı oldukları iddia ediliyor.

 3. Ama bir fritöz ile pişirme ne kadar sağlıklı?

 4. Bu makale kanıtlara bakacak ve bir fritöz kullanmanın yararlarının risklerden ağır basıp basmadığını belirleyecektir.

Fritöz ve Nasıl Çalışır?

 1. Bir fritöz, et, hamur işleri ve patates cipsi gibi kızarmış yiyecekler yapmak için kullanılan popüler bir mutfak cihazıdır.

 2. Çıtır, gevrek bir dış ortam oluşturmak için yiyeceklerin etrafındaki sıcak havayı dolaştırarak çalışır.

 3. Bu aynı zamanda, ısı varlığında bir amino asit ve indirgen bir şeker arasında meydana gelen Maillard etkisi olarak bilinen kimyasal bir reaksiyonla sonuçlanır. Yiyeceklerin renginde ve lezzetinde değişikliklere yol açar (1).

 4. Hava ile kızartılan yiyecekler, yağ ve kalorileri düşük olduğu için derin yağda kızartılmış yiyeceklere sağlıklı bir alternatif olarak lanse edilir.

 5. Yiyecekleri tamamen yağa batırmak yerine, kızartmak, derin yağda kızartılmış yiyeceklere benzer bir tat ve doku elde etmek için sadece bir çorba kaşığı yağ gerektirir.

Yağ İçeriğinin Kesilmesine Yardımcı Olabilir

 1. Derin yağda kızartılmış yiyecekler, diğer pişirme yöntemleri kullanılarak hazırlanan yiyeceklerden genellikle yağda daha yüksektir.

 2. Örneğin, kızartılmış bir tavuk göğsü, eşit miktarda kavrulmuş tavuktan yaklaşık% 30 daha fazla yağ içeriyor (2, 3).

 3. Bazı üreticiler bir hava fritöz kullanmanın kızarmış yiyeceklerin yağ içeriğini% 75'e kadar azaltabileceğini iddia ediyor.

 4. Bunun nedeni, fritözlerin geleneksel fritözlerden önemli ölçüde daha az yağ gerektirmesidir. Derin yağda kızartılmış yemekler için birçok tarif 3 bardak (750 ml) yağ isterken, hava ile kızartılmış yiyeceklerin sadece yaklaşık 1 çorba kaşığı (15 ml) alması gerekir.

 5. Bu, fritözlerin fritözlerden 50 kat daha fazla yağ kullandığı ve bu yağın tümü gıda tarafından emilmediği halde, bir hava fritözünün kullanılması genel olarak önemli ölçüde azaltılabileceği anlamına gelir. Yemeğinizin yağ içeriği.

 6. Bir çalışma, derin yağda kızartılmış ve havada kızartılmış patates kızartması özelliklerini karşılaştırdı ve havada kızartmanın, esasen daha az yağa ama benzer renk ve nem içeriğine sahip nihai bir ürünle sonuçlandığını tespit etti (4). .

Fritöz Kilo Vermede Yardım Edebilir

 1. Derin yağda kızartılmış besinler yağda daha yüksek değil, aynı zamanda kalorilerde de daha yüksek ve kilo alımına katkıda bulunabilirler.

 2. Belinizi düzeltmek istiyorsanız, derin yağda kızartılmış yiyecekleri havada kızartılmış yiyeceklerle değiştirmek, başlamak için iyi bir yer olabilir.

 3. Her bir gram yağda 9 kaloride çalışan diyet yağı, gram başına protein ve karbonhidratlar gibi diğer makro besleyicilerden iki kat fazla kalori içerir.

 4. Havada kızartılmış yiyecekler yağda kızartılmış ürünlere göre daha düşük olduğundan, bir fritöze geçmek kalorileri azaltmanın ve kilo kaybını arttırmanın kolay bir yolu olabilir.

Zararlı Bileşiklerin Oluşumunu Azaltın

 1. Yağda ve kaloride daha yüksek olmasının yanı sıra, kızartma yiyecekleri akrilamid gibi potansiyel olarak tehlikeli bileşikler oluşturabilir.

 2. Akrilamid, kızartma (8) gibi yüksek ısıda pişirme yöntemleri sırasında karbonhidrat yönünden zengin yiyeceklerde oluşan bir bileşiktir.

 3. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'na göre, akrilamid "olası bir kanserojen" olarak sınıflandırılıyor, bu da bazı araştırmaların akrilamidin kanserin gelişimi ile bağlantılı olabileceğini gösterdiği anlamına geliyor (9).

 4. Sonuçlar karışık olmasına rağmen, bazı çalışmalar diyet akrilamid ile artmış böbrek, endometrial ve yumurtalık kanseri riski arasında bir ilişki bulmuşlardır (10). [! 5879 => 1140 = 5!

 5. Aslında, bir çalışmada, havadaki kızartma işleminin akrilamidi geleneksel kızartma işlemine kıyasla% 90 oranında azalttığı tespit edildi (11). [! 5879 => 1140 = 5!

 6. Aldehitler, heterosiklik aminler ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar, yüksek sıcaklıkta pişirme ile oluşturulan ve daha yüksek bir kanser riski ile ilişkili olabilecek diğer tüm tehlikeli kimyasallardır (12).

 7. Hava kızartmanın bu bileşiklerin oluşumunu nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kızartmadan Daha Sağlıklı

 1. Havada kızartılan yiyecekler, birkaç yönden derin yağda kızartılmış yiyeceklerden daha sağlıklı olabilir.

 2. Yağda, kaloride ve hatta geleneksel olarak kızartılmış yiyeceklerde bulunan bazı potansiyel olarak zararlı bileşiklerde daha düşüktürler.

 3. Kızarmış yiyecekleri değiştirmeden veya kesmeden yağ kaybetmek veya yağ tüketiminizi azaltmak istiyorsanız, hava fritözüne geçmek iyi bir seçim olabilir.

 4. Bununla birlikte, kızartma işleminden daha iyi bir seçenek olabileceğinden, genel sağlığınız söz konusu olduğunda bunun harika bir seçenek olduğu anlamına gelmediğini unutmayın.

Havadaki Kızarmış Gıdalar Daha Sağlıklı Değil

 1. Havada kızartılan yiyecekler derin yağda kızartılmış yiyeceklerden daha sağlıklı olsalar da, yağla pişirilirken kızartılmış yiyeceklere benzer olduklarını hatırlamak önemlidir.

 2. Çok sayıda çalışma, kızarmış yiyecekleri yemenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

 3. Örneğin, 15.362 kişilik bir çalışma, daha fazla kızarmış yiyecek yemenin kalp yetmezliği riskinin daha yüksek olduğu ile ilişkili olduğunu buldu (13).

 4. Sık sık kızartılmış yiyecekler yemek, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi diğer koşullarla da ilişkilendirilmiştir (17, 18).

 5. Havada kızartılmış yiyeceğin etkileriyle ilgili araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, daha iyi bir sağlık sağlamak için tüm kızartılmış yiyeceklerin alımını kesmeniz önerilir.

 6. Bunun yerine, lezzet vermek ve kızarmış yiyeceklerin olumsuz sağlık etkilerinden kaçınmak için pişirme, kızartma, buharda pişirme veya sote etme gibi daha sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin.

Alt satırda

 1. Derin kızartmaya kıyasla, hava fritöz kullanılması, yiyeceklerinizdeki yağ, kalori ve potansiyel olarak zararlı bileşik miktarını azaltabilir.

 2. Bununla birlikte, hava ile kızartılan yiyecekler, yağda pişirilirken ve düzenli olarak yemek yemeklerinde geleneksel olarak kızartılmış yiyeceklere benzer, olumsuz sağlık koşullarıyla ilişkili olabilir.

 3. Hava fritözleri fritözlere göre daha iyi bir alternatif olsa da, kızarmış gıda alımınızı tamamen sınırlamak sağlığınız için en iyi seçenektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407