Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fosforun sağlığa yararları nelerdir?

Fosforun sağlığa yararları nelerdir?

 1. Vücut, kemikleri güçlü ve sağlıklı tutmak için fosfor kullanıyor. Fosfor ayrıca atıkları gidermeye ve hasarlı dokuları tamir etmeye yardımcı olur.

 2. Çoğu insan diyetlerinde yeterli fosfor alıyor. Bununla birlikte, böbrek hastalığı veya diyabet gibi bazı sağlık durumları olan kişilerin, fosfor alımlarını ayarlamaları gerekebilir.

 3. Bu makalede, diyet fosfor kaynakları ve vücuttaki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diyet fosforu nedir?

 1. Fosfor, vücudun kemikler ve dişler yapmak, hücre ve dokuları büyüten ve tamir eden proteinler yapmak için kullandığı bir mineraldir.

 2. Fosfor ayrıca vücudun karbonhidratları veya şekerleri işlemesinde de rol oynar. Buna ek olarak, içeren bedensel fonksiyonlara katkıda bulunur:

 3. Diyet fosforu, bir kişinin yiyecek ve içecek yoluyla tüketebileceği fosfordur. Çoğu insan ihtiyaç duyduğu tüm fosforu diyet kaynaklarından alabilir.

Sağlık yararları

 1. Fosfor vücutta birçok farklı sistemi etkilediği için çok sayıda sağlık yararı sunar. Fosforun faydalarından bazıları şunlardır:

Fosfor içeren yiyecekler

 1. Çoğu insan, özellikle protein ve kalsiyum içeren yiyecekleri bol miktarda yerse, diyetlerinde yeterli fosfor alır.

 2. Protein bakımından zengin yiyeceklerin çoğu mükemmel fosfor kaynaklarıdır. Bu yiyecekler şunları içerir:

 3. Protein bakımından daha az yüksek olan diğer yiyecekler de iyi fosfor kaynakları olabilir, ancak vücut bu yiyeceklerde fosforu bu kadar kolay emmez. Bunlar:

Gereksinimleri

 1. Fosfor gereklilikleri yaşa göre değişir ve bir insanın altında yatan herhangi bir tıbbi durumun olup olmamasına bağlıdır.

 2. İnsanlar genellikle günde aşağıdaki miktarlarda fosfor ister:

 3. Hamile ve emziren kadınlar için fazladan fosfor gerekmez.

Çok fazla fosfor riski

 1. Çok fazla fosfor almak çoğu insan için sorun değil. Bununla birlikte, kronik böbrek hastalığı olan veya vücudunda kalsiyum işlerken problemleri olan insanlar için, çok fazla fosfor birikmesi mümkündür.

 2. Bir insan kanında aşırı derecede fosfor seviyesine sahipse, fosfor kalsiyum kemiklerden çekerek zayıf kalmasını sağlayabilir. Ayrıca vücudun yumuşak dokularında tortular oluşturmak için kalsiyum ile birleşebilir. Bu birikintiler kalp krizi, felç veya ölüm riskinin artmasına neden olabilir.

 3. Son çalışmalar, vücuttaki çok fazla fosforun bir insanın sağlığı için başlangıçta düşünülenden daha tehlikeli olabileceğini öne sürdü. [! 97076 => 1140 = 6!] 2017 çalışmasının yazarları, aşırı yüksek fosfor tüketiminin hayvanlar üzerinde aşağıdaki olumsuz etkilere yol açabileceğini belirtiyor:

 4. İnsanlarda çok fazla fosfor riskini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Çok az fosforun riski

 1. Çoğu insan diyetlerinde yeterince fosfor alır, ancak bazı insan gruplarının diğerlerinden daha fazla fosfora ihtiyacı olabilir.

 2. Daha fazla fosfor gerektiren insanlar, kan şekerlerini düzenlemek için insülin alan diyabet hastalarını içerir. Alkol kullanım bozukluğu olan kişilerin de fosfor alımını arttırmaları gerekebilir.

 3. Diğer ilaçlar da dahil olmak üzere vücuttaki fosfor seviyelerini düşürebilir:

 4. Diyabet hastası veya yukarıdaki ilaçlardan herhangi birini alan kişiler, düşük fosfor seviyelerine sahip olma semptomlarından haberdar olmalıdırlar. Bu semptomlar şunları içerebilir:

 5. Nadir durumlarda, tehlikeli derecede düşük fosforlu insanlar koma veya yaşamı tehdit edici başka komplikasyonlar yaşayabilir.

 6. Bir doktor genellikle altta yatan durumu tedavi ederek düşük fosfor seviyelerini düzeltebilir. Doktor, insanların yeterli fosfor almaları için diyet değişiklikleri yapmalarını veya takviyeler almalarını önerebilir.

Özet

 1. Vücudun birçok temel fonksiyonunu yerine getirmesi için mineral fosfor ihtiyacı var. Çoğu insan diyetlerinde bol miktarda fosfor alır.

 2. Belirli sağlık koşulları olan veya belirli ilaçlar alan kişilerin fosfor alımlarını artırmaları veya azaltmaları gerekebilir.

 3. Fosfor alımı konusunda endişeli veya fosfor eksikliği belirtileri yaşayan herkes doktoruyla konuşmalı.

 4. En son Pzt 1 Temmuz 2019 tarihinde gözden geçirilmiştir. Bu konudaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.