Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Fesleğen: Beslenme, Sağlık Faydaları, Kullanım Alanları ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Fesleğen, Asya ve Afrika kökenli, lezzetli, yapraklı, yeşil bir bitkidir.

 2. Nane ailesinin bir üyesi ve pek çok farklı çeşit var.

 3. Yiyecek baharatları olarak popüler olan bu aromatik bitki, çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek çay ve takviyelerde de kullanılır.

 4. Bu makale, fesleğen, faydaları ve kullanımları hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyor.

En Yaygın Çeşitleri

 1. Yemek pişirmek için yaygın olarak satın alınan fesleğenin bilimsel adı Ocimum basilicum'dur (O. basilicum kısaltılır).

 2. (1):

 3. Takviyeler ve bitkisel çaylarda yaygın olarak kullanılan fesleğen kutsal fesleğendir - bazen tulsi denir - bu da O. sancumum olarak da bilinen O. tenuiflorum türleridir. Farklı lezzetleri nedeniyle bazı Tayland yemeklerine eklenir (1).

Besinler ve Bitki Bileşikleri

 1. Yemek tarifleri nispeten az miktarda fesleğen gerektirdiğinden, bu bitki tipik diyetlere az miktarda vitamin ve mineral katkısı sağlar.

 2. 1 yemek kaşığı (yaklaşık 2 gram) tatlı fesleğen (2, 3):

 3. Kurutulmuş fesleğen besinlerde daha fazla konsantre olmasına rağmen, tariflere göre daha az taze kullanıyorsunuz. Bu nedenle, hiçbiri besinlerin önemli bir kaynağı değildir - K vitamini hariç

 4. Fesleğen ayrıca antioksidan, antienflamatuar ve diğer sağlık özelliklerine sahip faydalı bitki bileşikleri de sağlar (4, 5).

 5. Ek olarak, bu bileşikler fesleğen "özünü" - veya farklı aromasını ve tadını verir. Bu nedenle fesleğen ve diğer bitkilerden elde edilen yağlara esansiyel yağlar denir (4).

Sağlık Faydaları

 1. Bugün bilim adamları fesleğenin potansiyel tıbbi faydalarını araştırıyorlar. Konsantre miktarlarda bitki bileşiği sağlayan fesleğen özleri veya esans yağları tipik olarak bütün yapraklar yerine test edilir (8).

 2. Maddelerin ilaçlarda gelişmeye ve insanlarda test edilmeye değer olup olmayacağını belirlemek için genellikle tüp veya hayvan çalışmaları yapılır.

 3. Aşağıda, temel olarak fare ve test tüpü çalışmalarına dayanarak, tatlı fesleğen ekstrelerinin potansiyel faydalarının bir özeti bulunmaktadır. Aynı sonuçların insanlarda da gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsizdir.

 4. Ön çalışmalar, tatlı fesleğen olabilir önermek:

 5. Fare çalışmaları tipik olarak vücut ağırlığının kg'ı (pound başına 220-880 mg) başına 100-400 mg fesleğen ekstresi verir. Uygun insan dozları bilinmemektedir (4, 10, 15).

 6. Kutsal fesleğen, yukarıda sıralananların çoğu da dahil olmak üzere birçok hastalık için uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Çok az insan çalışması olmasına rağmen, sonuçları cesaretlendiricidir (33).

 7. Tip 2 diyabeti olan 60 kişi, kahvaltı ve akşam yemeğinden önce üç ay boyunca her gün bir diyabet ilacı ile birlikte 250 mg kutsal fesleğen özü alırken, ortalama kan şekeri ile karşılaştırıldığında% 18'lik bir düşüş gösterdiler. Sadece ilacı kullananlar (34).

 8. Ek olarak, en az üç stres semptomu olan 158 kişiden oluşan bir çalışmada, altı hafta boyunca günde 1.200 mg kutsal fesleğen ekstraktının alınması, genel stres semptomlarının iyileştirilmesinde plaseboya göre% 39 daha etkiliydi. (35).

 9. Etkinliği ve dozu doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç var.

Satın Alma, Büyüme ve Saklama

 1. Taze fesleğen daha güçlü bir tat verse de, kurutulmuş fesleğen daha ucuz ve daha elverişlidir. Mağazaların dondurucu bölümünde reçete bölümlü küplere dondurulmuş fesleğen de alabilirsiniz.

 2. Fesleğen en yaygın olanıdır, ancak çiftçi pazarlarında veya Asya gıda mağazaları gibi etnik pazarlarda diğer çeşitleri bulabilirsiniz. Alternatif olarak, kendi büyümenizi deneyin. [! 957 => 1140 = 5!

 3. Fesleğen toprağa ekilen bir tohumdan veya kökleri büyümeye başlayana kadar suya koyduğunuz başka bir bitkiden elde edilen bir saptan ekim yapabilirsiniz. Fesleğen, iyi akan bir bahçede veya verandada gelişecektir.

 4. Fesleğen size ihtiyacınız olan şekilde yetişir, ancak bitkilerden toplanmasına izin vermeyin. Düzgün büyümeyi teşvik etmek için, sapı dibe doğru kesin, böylece bitkide sadece iki ila dört yaprak kalır.

 5. Yaprakları birkaç gün taze tutmak için taze fesleğen saplarını musluk suyuna sahip bir kavanoza koyun. Soğuk fesleğen yaprakları soğuk bırakabileceği için taze fesleğen soğutmanız gerekip gerekmediği tartışılmaz.

 6. Çok fazla taze fesleğen varsa, yaprakları kuruyabilir ve sıkıca kapanan bir kapta bir kavanozda saklayabilirsin. Esansiyel yağlarını, aromasını ve lezzetini korumasına yardımcı olduğundan, ihtiyaç duyuncaya kadar yaprakları parçalamaktan kaçının.

Mutfak Kullanımları

 1. Fesleğen domates yemekleri, salatalar, kabak, patlıcan, et baharatları, doldurma, çorbalar, soslar ve daha pek çok şey için lezzet veriyor.

 2. Pesto - kremsi, yeşil sos - fesleğen en popüler kullanımlarından biri. Genellikle kırılmış fesleğen, sarımsak, parmesan peyniri, zeytinyağı ve çam fıstığından yapılır, ancak süt içermeyen seçenekler de mevcuttur. Bir daldırma veya sandviç yayılması olarak deneyin.

 3. Fesleğen; sarımsak, mercanköşk, hardal, kekik, kırmızı biber, maydanoz, biber, biberiye ve adaçayı gibi diğer bitki ve baharatları tamamlar.

 4. Fesleğeniniz varsa, sadece yaprakları alın - gövdeyi değil. En son pişirme adımında taze fesleğen eklemek en iyisidir, çünkü ısı tadı ve parlak yeşil rengi azaltabilir (36).

 5. Bir tarif taze fesleğen isterse ancak sadece kuruduysanız, kurutmanın daha konsantre olması nedeniyle ölçümün sadece 1 / 3'ünü kullanın.

 6. Tarifsiz yemek pişiriyorsanız, genel bir rehber (2, 3) olarak 1 pound (450 gram) yiyecek için aşağıdaki miktarları kullanın:

Güvenlik ve Yan Etkiler

 1. Fesleğen az miktarda tüketildiğinde genellikle fesleğen güvenlidir, ancak bir kaç önlem alınması gerekir.

 2. Fesleğen yaprakları K vitaminde yüksektir ve bu da kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Yüksek alımlar, warfarin gibi kan inceltici ilaçlara müdahale edebilir (37). [! 957 => 1140 = 7!

 3. Buna karşılık, fesleğen özleri - takviyelerdekiler gibi - kanınızı inceltebilir, kanama bozukluğu veya yaklaşan bir ameliyatınız varsa sorunlara yol açabilir (40, 41).

 4. Ek olarak, kan basıncını düşürücü ilaçlar veya diyabet ilaçları alan kişiler, kan basıncını ve kan şekerini düşürebildiklerinden fesleğen takviyelerine dikkat etmelidir. Doktorunuzun ilaç dozunuzu düşürmesi gerekebilir (18, 34).

 5. Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız kutsal fesleğen yemekten kaçının. Hayvan çalışmaları, kutsal fesleğen takviyelerinin spermi olumsuz yönde etkileyebileceğini ve hamilelikte kasılmaları tetikleyebileceğini göstermektedir. Emzirme döneminde riskler bilinmemektedir (42, 43).

 6. Fesleğen alerjileri nadir olsa da, pestoya tepki gösteren kişilerde birkaç vaka gözlemlenmiştir (44).

Alt satırda

 1. Fesleğen birçok çeşitten geliyor. Bu bitki sizin diyetinize önemli besinler katmasa da, öğünlerinizi renklendirebilir.

 2. Kutsal fesleğen tipik olarak bitkisel çaylara ve takviyelere eklenmesine rağmen, çalışmalar fesleğenin stres azaltma ve kan şekeri kontrolü gibi benzer sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir.

 3. İnsanlarda her iki fesleğen üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu unutmayın.

 4. Kendi kendine fesleğen yetiştirmeyi dene ve soslara, salatalara ve çorbalara ekle - tadı tomurcukların sana teşekkür edecek.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407