Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Et: İyi mi Kötü mü?

Alt satırda

 1. Et çok tartışmalı bir yiyecek.

 2. Bir yandan, pek çok diyetin temel maddesidir ve mükemmel bir protein ve önemli besin kaynağıdır.

 3. Öte yandan, bazı insanlar onu yemenin sağlıksız, etik dışı ve gereksiz olduğuna inanıyorlar.

 4. Bu makale et yemenin sağlık yararlarına ve potansiyel risklerine detaylı bir şekilde göz atmaktadır.

Et Nedir?

 1. Et, insanların hazırladıkları ve yiyecek olarak tüketdikleri hayvan etidir.

 2. ABD ve diğer birçok ülkede, terim çoğunlukla memelilerin ve kuşların kas dokusuna atıfta bulunur. Tipik olarak biftek, pirzola, kaburga, rosto veya öğütülmüş olarak hamburger gibi tüketilir.

 3. Geçmişte, çoğu kültürde karaciğer, böbrek, beyin ve bağırsak gibi sakatatlar yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak, çoğu Batı diyetleri artık onları dışlıyor.

 4. Bununla birlikte, sakatat dünyanın bazı bölgelerinde, özellikle geleneksel toplumlarda popüler olmaya devam ediyor. Pek çok lezzet de organlara dayanmaktadır.

 5. Kaz ciğeri ördek veya kaz karaciğerinden yapılır. Sweetbreads, timus bezleri ve pankreastır. Menudo, bağırsaklardan yapılan bir çorbadır.

 6. Bugün dünya çapındaki çoğu et, çiftliklerde yetiştirilen evcil hayvanlardan, çoğunlukla aynı anda binlerce hayvan barındıran büyük endüstriyel komplekslerden geliyor.

 7. Bununla birlikte, bazı geleneksel kültürlerde, av hayvanları, onu elde etmenin tek yolu olmaya devam ediyor.

Farklı türler

 1. Et türleri hayvansal kaynakları ve nasıl hazırlandıkları ile sınıflandırılmaktadır.

 2. Bu, memelilerden geliyor ve dokusunda beyaz ete göre daha fazla demir açısından zengin protein miyoglobini içeriyor. Örnekler şunları içerir:

 3. Bu genellikle kırmızı etten daha renkli, kuşlar ve küçük oyunlardan geliyor. Örnekler şunları içerir:

 4. İşlenmiş et, onu korumak veya lezzetini arttırmak için tuzlama, kürleme, sigara içme, kurutma veya diğer işlemler yoluyla değiştirildi. Örnekler şunları içerir:

Etteki Besinler

 1. Yağsız et mükemmel bir protein kaynağı olarak kabul edilir. Pişirmeden sonra ağırlıkça yaklaşık% 25-30 protein içerir.

 2. 3,5 oz (100 gram) pişmiş tavuk göğsü, yaklaşık 31 gram protein içerir. Aynı porsiyon yağsız sığır eti yaklaşık 27 gram içerir (1, 2).

 3. Hayvan proteini tam bir proteindir, yani 9 temel amino asidinin tümünü sağlar.

 4. 3.5 oz (100 gram) yağsız dana eti kısmı (2):

 5. Diğer kas etlerinin besin profilleri, daha az çinko içermesine rağmen aynıdır. İlginç bir şekilde, domuz eti özellikle tiamin vitamini bakımından yüksektir ve 3,5 oz başına RDI'nın% 63'ünü sağlar (100 gram) (3). [! 822 => 1140 = 4!

 1. Belirli şekillerde et pişirmek ve hazırlamak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

 2. Yüksek sıcaklıklarda ızgara, mangalda veya füme olduklarında yağ serbest kalır ve sıcak pişirme yüzeylerine damlar.

 3. Bu, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) olarak adlandırılan ve etin içine girip sızabilecek toksik bileşikler üretir.

 4. PAH'lar kanserojendir, yani kansere neden olabilirler. Bununla birlikte, dumanın en aza indirilmesi ve damlamaların hızla silinmesi, PAH oluşumunu% 89'a kadar azaltabilir (5, 6, 7).

 5. Nitratlar, önceden kanserojen olarak kabul edilen, ancak şimdi zararsız veya hatta faydalı olarak kabul edilen işlenmiş etlerdeki katkılardır. Bununla birlikte, araştırmacılar nitritler ("i" ile) olarak bilinen benzer katkı maddelerinin kanser riskini arttırıp arttırmadığı konusunda hemfikir değildir (10, 11).

Et ve Kanser

 1. Birçok insan et yemenin kanser riskini arttırdığını iddia ediyor. Ancak, bu büyük ölçüde yediğiniz türe ve nasıl pişirildiğine bağlıdır.

 2. Bazı gözlemsel çalışmalar, yüksek kırmızı et alımını sindirim sistemi, prostat, böbrek ve meme kanserleri gibi çeşitli kanser türlerine bağlamaktadır (12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19).

 3. Bununla birlikte, hemen hemen her çalışmada birliktelik, kırmızı etin kendisinden ziyade kanser ile iyi işlenmiş et, PAH veya HA arasındaydı. Bu çalışmalar, yüksek ısıda pişirmenin çok güçlü bir etkisi olduğunu göstermektedir.

 4. Tüm kanserlerin kolon kanseri, kırmızı et alımıyla en güçlü ilişkiye sahiptir ve onlarca bağlantıyı bildiren birçok çalışma vardır.

 5. İşlenmiş ve taze et veya pişirme metodu arasında ayırım yapmayan birkaç çalışma dışında, işlenmiş ve iyi işlenmiş et alımının artmasıyla daha yüksek risk ortaya çıkıyor (20, 21, 22, 23, 24, 25).

 6. Araştırmacılar 25 çalışmanın 2011 analizinde kırmızı et ile kolon kanseri arasında kesin bir bağlantıyı destekleyecek yeterli kanıt olmadığı sonucuna varmışlardır (22). [! 822 => 1140 = 6!

 7. Ayrıca, bazı araştırmacılar işlenmiş etin kolonda kanser riskini artıran iltihaplanmalara neden olabileceğine inanıyor (28).

 8. Bir çalışmada, kurutulmuş ete kalsiyum veya E vitamini eklemek, insan ve sıçanların dışkısında toksik son ürün seviyelerini düşürdü. Dahası, bu besin maddelerinin sıçanlarda kanser öncesi kolon lezyonlarını iyileştirdiği bulunmuştur (29).

 9. Bu çalışmaların gözlemsel olduğu için sadece bir ilişki gösterdikleri ve kırmızı veya işlenmiş etlerin kansere neden olduğunu kanıtlayamadıklarını fark etmek önemlidir.

 10. Ancak, işlenmiş et tüketiminizi sınırlamak kesinlikle akıllıca görünüyor. Kırmızı et yemeyi seçerseniz, daha nazik pişirme yöntemlerini kullanın ve yanmasını önleyin.

Et ve Kalp Hastalığı

 1. 2010 yılında araştırmacılar, 1.2 milyondan fazla kişiyle 20 çalışmanın büyük bir incelemesini yaptılar. İşlenmiş - fakat kırmızı olmayan - etin kalp hastalığı riskini% 42 artırdığı ortaya çıktığını buldu (30).

 2. Bununla birlikte, bu çalışmalar yüksek miktarda işlenmiş et alımının kalp hastalığına neden olduğunu kanıtlamaz. Sadece bir ilişki olabileceğini öne sürüyorlar.

 3. Bazı kontrollü araştırmalar, yüksek yağ çeşitleri dahil olmak üzere sıklıkla tüketilen et tüketiminin kalp hastalığı risk faktörleri üzerinde nötr ya da olumlu bir etkisinin olduğunu göstermiştir (34, 35).

Et ve Tip 2 Diyabet

 1. Birkaç büyük çalışma da işlenmiş veya kırmızı et ile tip 2 diyabet arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir (30, 36, 37, 38, 39, 40, 41). [! 822 => 1140 = 8!

 2. Bununla birlikte, diyabet hastası olan kişilerin çok fazla rafine karbonhidrat tüketmek, çok az sebze yemek ya da genel olarak aşırı tüketmek gibi sağlıksız davranışlarda bulunmaları mümkündür.

Et, Kilo Kontrolü ve Obezite

 1. Bazı gözlemsel çalışmalarda yüksek miktarda kırmızı ve işlenmiş et şişmanlığı ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Bu, 1.1 milyondan fazla kişiden gelen verilerle yapılan 39 çalışmanın gözden geçirilmesini içermektedir (43). [! 822 => 1140 = 9!

 3. Bir çalışmada araştırmacılar, sık sık kırmızı et tüketimi ile obezite arasında bir ilişki olmasına rağmen, en çok yiyenlerin, daha az yiyenlere göre günde yaklaşık 700 daha fazla kalori aldıklarını tespit etmişlerdir (44). ).

 4. Yine, bu çalışmalar gözlemsel ve düzenli olarak tüketilen diğer yiyecek türlerini ve miktarlarını dikkate almıyor.

 5. Beyaz et olmasa da, kırmızı et sık sık obezite ve kilo alımı ile bağlantılı olmasına rağmen, bir kontrollü çalışma, sığır eti, domuz eti veya tavuk yemeye atanan aşırı kilolu insanlar arasında ağırlık değişikliklerinde bir fark bulamamıştır. üç ay (45).

 6. Prediyabetli kişilerde yapılan bir başka araştırma, deneklerin hayvan veya bitki proteinine dayalı diyet tüketip tüketmediğine göre kilo kaybı ve vücut kompozisyonundaki iyileşmelerin benzer olduğunu buldu (46). [! 822 => 1140 = 9!

 7. Bir çalışmada, 10 obez postmenopozal kadın, et de dahil olmak üzere, hayvansal protein olarak% 30 kalori ile sınırsız bir paleo diyeti izledi. Beş hafta sonra, ağırlık 10 lbs (4,5 kg) azaldı ve göbek yağı ortalama% 8 azaldı (47). [! 822 => 1130 = 10!

 1. Et yemenin bazı sağlık yararları var:

Etik ve Çevresel Perspektifler

 1. Bazı insanlar et yememeyi tercih ediyorlar çünkü beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için başka yollar varken hayvanlar için hayvan öldürmeye inanmıyorlar.

 2. Bu, saygı duyulması gereken geçerli bir bakış açısıdır.

 3. Diğerleri, bazen çok anlaşılır olan “fabrika çiftlikleri” olarak adlandırılan büyük, endüstriyel komplekslerde yetiştirilen hayvanlara itiraz ediyor.

 4. Bu çiftlikler aşırı kalabalık ve çoğunlukla hayvanların yeterli egzersiz, güneş ışığı veya odanın hareket etmesine izin vermiyor. Enfeksiyonu önlemek için, hayvanlara sıklıkla antibiyotik direnci verilebilecek antibiyotikler verilir (62, 63).

 5. Birçok hayvana büyümeyi hızlandırması için östrojen, progesteron ve testosteron gibi steroid hormonları verilir. Bu, ek sağlık ve etik endişeleri ortaya çıkarmaktadır (64).

 6. Fabrika çiftçiliğinin çevresel etkileri, özellikle de yetiştirme ve kesim sırasında üretilen atıkların yanı sıra, tahıl bazlı et üretiminin yüksek maliyetini de eleştirdi (63, 65, 66, 67). ).

 7. Neyse ki alternatifler var. Hayvanları insanca yetiştiren, antibiyotik veya hormon kullanmayan ve hayvanlarına doğal diyetler sağlayan küçük çiftlikleri destekleyebilirsiniz.

Faydaları Nasıl En Üst Düzeye Çıkarır ve Olumsuz Etkilerini En Aza İndirir

 1. İşte size ve gezegen için en sağlıklı şekilde et tükettiğinizden emin olmanın yolu:

Et mi yemelisiniz?

 1. İşlenmemiş ve uygun şekilde pişirilmiş etin birçok besini var ve bazı sağlık yararları olabilir. Et yemekten hoşlanıyorsanız, o zaman durdurmak için zorlayıcı bir sağlık ya da beslenme nedeni yoktur.

 2. Ancak, hayvanları yemek konusunda doğru hissetmiyorsanız, dengeli bir vejetaryen diyeti izleyerek de sağlıklı kalabilirsiniz.

 3. Sonuçta, etini tüketip tüketmediğin kişisel bir seçim ve başkalarının saygı duyması gereken bir şey.

 4. Et ve ilgili konular hakkında daha fazla bilgi:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407