Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Enginarların İnanılmaz Faydaları

Enginarların İnanılmaz 10 Faydası

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 19 Haziran 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Enginar nedir?

 1. Enginarlar, doğal haliyle cardoon olarak bilinen yenilebilir bitkilerdir ve bilimsel sınıflamaları Cynara cardunculus'tur. Akdeniz bölgesine özgüdürler, bu yüzden öncelikle mutfaklarında bu kadar önemli bir rol oynarlar. Enginarlar Avrupa, Orta Doğu ülkeleri ve Amerika'da bulunabilir, ancak Asya ülkelerinde daha az rastlanır.

 2. Bir enginarın yenilebilir kısmı, tamamen çiçeklenmeden önce çiçek kafasındaki tomurcuktur. Çiçek tamamen çiçeklendikten sonra sert ve neredeyse yenmez hale geldiklerinden zamanlama onları geliştirmede anahtardır. Ayrıca, devedikenin en çok aranan kısımlarından biri, diğer tomurcukların yaylandığı taban olan "kalp" dir. Genellikle bir incelik veya en azından bitkinin en lezzetli kısmı olarak kabul edilir ve genellikle daha pahalıdır. [! 2162 => 1130 = 3!

 1. USDA enginarları doymuş yağ ve kolesterol açısından düşük, zengin bir lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, folat, B-6, B-12, A, E, D ve K vitaminlerini içeren vitaminleri içerir. Ayrıca kalsiyum, demir, çinko, sodyum, potasyum gibi mineraller de sağlarlar. , manganez, fosfor ve zinc.ev (ez_write_tag ([![![!728,90

Enginarların Sağlığa Faydaları

 1. Bu devediklerinin ortak sağlık yararları aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Kanser Önlemesinde Yardımcı Olabilir

 1. USDA tarafından yapılan bir araştırmaya göre ve çeşitli yiyecek türlerinden 1000 bitkiden antioksidan içeriğinde 7. sırada yer aldı. [! 2162 => 1140 = 5!

 2. Diğer birçok araştırma çalışması da araştırmış ve enginarların mezotelyoma tedavisi için terapötik potansiyele sahip olduğunu bulmuşlardır.

Geliştirilmiş Kalp Sağlığı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Düzenlenmiş Kan Basıncı

 1. İlgili bir notta, enginarlar vücuttaki birçok organ sistemi üzerinde etkili olan temel mineral olan zengin potasyum kaynaklarıdır. Potasyum, kan basıncını arttırmak için bilinen aşırı sodyumun etkisinin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle enginar, bir vazodilatör görevi görür ve potasyum eksikliğinin etkilerini önlemek için halihazırda hipertansiyon ilacı kullananlar için özellikle yararlıdır. Şeker hastaları ayrıca kan basıncı ve bu hastalıkla ilgili komplikasyonları önlemek için enginar yemeye teşvik edilir. Son olarak, kan basıncındaki bir azalma kalp krizi ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltabilir.

Gelişmiş Karaciğer Sağlığı

 1. Enginar yüzyıllar boyunca karaciğer toniği olarak kullanıldı, ancak etkilerinin kesin mekanizması, modern bilim bu çok yönlü tesisi doğru bir şekilde araştırana kadar tam olarak anlaşılmadı. Enginarlarda bulunan iki antioksidanın, sinarin ve silimarinin, toksinlerin varlığını azaltarak ve karaciğerden ve vücuttan atılmalarını kolaylaştırarak karaciğerin genel sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bazı çalışmalar bile bu antioksidanların aktif olarak hasarlı karaciğer hücrelerinin yeniden büyümesini ve onarımını teşvik ettiğini göstermiştir.

Düz Bağırsak Hareketleri

 1. Enginar, sindirim sisteminizin sağlığını ve işlevselliğini arttırmak için en faydalı beslenme zımbalarından biri olan zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Lif, yediğiniz yiyeceğe yığın ekler, bu da barsak hareketlerinizi düzenli tutmanıza ve kabızlık semptomlarını azaltmanıza yardımcı olur. Lif midede şişkinliği, krampları, aşırı şişkinliği ve genel rahatsızlığı azaltabilir. Ayrıca, gevşek dışkı veya ishal ile ilgili sorunlarınız varsa, lif fazla sıvıyı emebilir ve hastalarda sağlıklı, öngörülebilir bağırsak hareketleri oluşturabilir. Fiber ayrıca aşırı LDL kolesterol (kötü kolesterol) için bir temizlik ekibi olarak görev yapar, böylece atardamarlarınızı temizler ve kalp hastalıkları şansınızı daha da azaltır.

 2. Sindirim açısından enginarların bir başka avantajı da safra kesesi üzerindeki etkisi. Enginarlar iltihaplı safra keselerini yatıştırır ve organdaki tıkalı bir kanalın ortak problemini çözerek normal fonksiyona izin verir. Bu nedenle, bir şekilde enginarların, mide sularının ve ayrıca pürüzsüz sindirime yardımcı olan safranın üretilmesini ve salgılanmasını uyardığı söylenebilir.

Akşamdan kalma tedavisi

 1. Daha önce de belirtildiği gibi, enginar karaciğere büyük bir zarar verebilir ve herhangi bir tıkanmayı azaltabilir, aynı zamanda kandaki toksin seviyelerini hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir. Bu nedenle enginarlar mükemmel akşamdan kalma tedavisi yapar. Bazı insanlar yoğun içki gecesinden sonra birkaç tane enginar yaprağı çiğnemeyi tercih ediyor.

Doğum Hatalarını Önleme

 1. Diğer tüm sağlık yararları yeterli olmamış gibi, enginarlar bile hamile kadınların sağlıklı, normal biçimli çocuk sahibi olmalarına yardımcı oluyor. İçlerinde bulunan yüksek folat seviyeleri, yenidoğanlarda nöral tüp defektlerinin oluşmasını önleyebilir. Nöral tüp kapama işlemi in vitro olarak belirli bir miktarda folatın düzgün bir şekilde gerçekleşmesini gerektirir, bu nedenle folik asit hamilelik diyetinin önemli bir parçasıdır. [! 2162 => 1130 = 12!

 1. Enginar, magnezyum, fosfor ve manganez gibi vitamin ve mineralleri elde etmek için piyasadaki en iyi yiyeceklerden biridir. Bu mineraller kemik sağlığını ve yoğunluğunu artıran, böylece osteoporoz gibi koşulların şansını azaltan önemli parçalardır.

Metabolizmayı Arttır

 1. Magnezyum ve manganez, vücudun metabolik süreçlerinin önemli parçalarıdır ve enginarlarda önemli miktarda bulunurlar. Magnezyum, vücuttaki protein sentezinin önemli bir parçasıdır, ayrıca vücut tarafından kalsiyum alımını optimize eder ve kemikleri daha da güçlendirir. Manganez magnezyumdan biraz daha fazla etkilenir ve kolesterol, amino asitler ve karbonhidratların metabolik oranlarını etkiler.

Geliştirilmiş Beyin Fonksiyonu

 1. Servis Önerileri

 2. Enginar pişirmeden önce, yaprakların ucundaki küçük dikenleri yıkayıp kesin. Ayrıca, fazla sapı tadında acı olabileceği için kesin. Enginar suyu bir tencerede pişirilebilir, ayrıca lezzet için otlar ve baharatlar da ekleyebilirsiniz. Pişirildikten sonra sıcak veya soğuk olarak yenebilir ve dip sos ve soslarla da servis edilebilir.

 3. Dikkat Kelimesi: Bu faydalar çok büyük görünse de, hemen hemen her gıda maddesine bağlı tehlikeler vardır ve araştırmanızı yapmanız önemlidir. Bazı insanlar alerjiler nedeniyle enginarların etkilerine karşı duyarlıdır, özellikle de enginar yaprağı ekstresi açısından konsantre haldedir. Bu bitkiler teknik olarak bir thistle, bir sebze değiller, onlar bezelye, papatya, kadife çiçeği veya krizantem ile yakından ilgilidir. Bu alerjilerden muzdarip birçok insan enginarlarla kötü bir deneyim yaşayabilir.

 4. Zaten karaciğer hastalığı veya safra kesesi rahatsızlığı olanlar, diyetlerine enginar eklemeye başlamamalıdırlar, çünkü hastalığın belirli olumsuz yönlerini şiddetlendirebilirler. Bir tedavi değil karaciğer ve safra kesesi hastalığı için önleyici bir yöntem olarak kullanılmalıdır. Son olarak, insanları sık sık idrara çıkmalarına neden oluyorlar, bu nedenle aşırı aktif bir mesaneden muzdarip olsanız, enginar bu küçük durumu daha da kötüleştirebilir.

 5. Bu özel uyarılar dışında, enginar mutfağınızın değerli ve yeri doldurulamaz bir unsurudur. Öyleyse ye ve sağlıklı kal!

 6. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407