Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Enginar ve Enginar Ekstraktının İlk 8 Sağlığa Faydaları

Nitrosamin Maruziyetinizi En Aza İndirme… Pastırmadan Vazgeçmeksizin

 1. Genellikle sebze olarak kabul edilmesine rağmen, enginar (Cynara cardunculus var. Scolymus) bir tür devedikenidir.

 2. Bu bitki Akdeniz’de üretildi ve yüzyıllardır potansiyel tıbbi özellikleri için kullanıldı.

 3. İddia edilen sağlık yararları, düşük kan şekeri seviyelerini ve gelişmiş sindirim, kalp sağlığı ve karaciğer sağlığını içerir.

 4. Bitkide bulunan yüksek konsantrasyonlarda bileşik içeren enginar özü de ek olarak giderek daha popüler.

 5. İşte enginar ve enginar özünün en önemli 8 sağlık yararı.

1. Besinlerle Yüklendi

 1. Enginarlar güçlü besinlerle dolu. Orta enginar (128 gram çiğ, 120 gram pişmiş) içerir (1):

 2. Enginar, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zenginken yağ bakımından düşüktür. Özellikle folat ve C ve K vitaminleri yüksek, ayrıca magnezyum, fosfor, potasyum ve demir gibi önemli mineraller de sağlarlar.

 3. Bir orta enginar, yaklaşık 7 gram lif içerir; bu, referans günlük alımının% 23-28'ini (RDI) içerir.

 4. Bu lezzetli devedikeni orta enginar başına sadece 60 kalori ve yaklaşık 4 gram protein - bitki bazlı bir yemek için ortalamanın üzerinde geliyor.

 5. En üste çıkmak için enginar, tüm sebzelerin en zengin antioksidanları arasındadır (2, 3).

2. “Kötü” LDL Kolesterolü Düşürür ve “İyi” HDL Kolesterolü Artırır

 1. Enginar yaprağı ekstresi, kolesterol düzeyleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir (4, 5).

 2. Yüksek kolesterolü olan 143 erişkinde yapılan bir çalışma, altı hafta boyunca günlük alınan enginar yaprağı ekstraktının sırasıyla% 18.5 ve% 22.9 düşüşle ve "kötü" LDL kolesterolle sonuçlandığını gösterdi (7). .

 3. Ek olarak, bir hayvan çalışmasında "en kötü" LDL kolesterolünde% 30 azalma ve düzenli enginar ekstresi tüketiminden sonra trigliseritlerde% 22 azalma bildirildi (8).

 4. Üstelik düzenli olarak tüketilen enginar özü, yüksek kolesterolü olan yetişkinlerde "iyi" HDL kolesterolü artırabilir (5).

 5. Enginar özü kolesterolü iki ana şekilde etkiler.

 6. İlk olarak, enginarlarda kolesterol oluşumunu engelleyen bir antioksidan olan luteolin var (9).

 7. İkincisi, enginar yaprağı ekstresi vücudunuzu kolesterolü daha verimli işlemeye teşvik eder, bu da daha düşük genel seviyelere yol açar (8).

3. Tansiyon Düzenlemeye Yardımcı Olabilir

 1. Enginar özü yüksek tansiyon hastalarına yardım edebilir.

 2. Yüksek tansiyonu olan 98 erkekte yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca günlük enginar özü tüketmenin diyastolik ve sistolik kan basıncını sırasıyla 2.76 ve 2.85 mmHg azalttığını buldu (10).

 3. Enginar ekstresinin kan basıncını nasıl düşürdüğü tam olarak anlaşılmıyor.

 4. Bununla birlikte, tüp ve hayvan çalışmaları, enginar özünün, kan damarlarını genişletmede rol oynayan eNOS enzimini desteklediğini göstermektedir (9, 11).

 5. Ek olarak, enginarlar kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır (12).

 6. Bu, tüm çalışmalarda kullanılan enginarın aynı yararları sağlayıp sağlamadığı belli değil, çünkü bu çalışmalarda kullanılan enginar ekstresi oldukça konsantre.

4. Karaciğer Sağlığını Artırabilir

 1. Enginar yaprağı özü, karaciğerinizi hasardan koruyabilir ve yeni dokunun büyümesini teşvik edebilir (13, 14, 15).

 2. Ayrıca safra üretimini arttırır, bu da zararlı toksinlerin karaciğerinizden alınmasına yardımcı olur (9).

 3. Bir çalışmada, farelere verilen enginar özü, enginar özü verilmeyen farelere kıyasla, daha düşük karaciğer hasarı, daha yüksek antioksidan seviyeleri ve indüklenmiş bir ilaç aşırı dozundan sonra daha iyi karaciğer fonksiyonu ile sonuçlandı (16).

 4. İnsanlarda yapılan çalışmalar da karaciğer sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösteriyor.

 5. Örneğin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan 90 kişiden bir deneme, iki ay boyunca günde 600 mg enginar ekstresinin tüketilmesinin karaciğer işlevine yol açtığını gösterdi (17).

 6. Bilim insanları enginarlarda bulunan bazı antioksidanların - sinarin ve silimarin - bu faydalardan kısmen sorumlu olduğunu düşünüyorlar (14).

 7. Enginar ekstraktının karaciğer hastalığının tedavisinde rolünü doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

5. Sindirim Sağlığını Artırabilir

 1. Enginarlar, bağırsak sistemindeki bakterileri teşvik ederek, bazı bağırsak kanseri riskini azaltarak, kabızlık ve ishalin azalmasını sağlayarak sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan mükemmel bir lif kaynağıdır (23, 24, 25).

 2. Enginar, prebiyotik görevi gören bir tür lif olan inulin içeriyor.

 3. Bir çalışmada, 12 yetişkin her hafta üç hafta boyunca her gün inülin içeren bir enginar özü içtikleri zaman bağırsak bakterilerinde iyileşme yaşadı (26, 27).

 4. Enginar özü, şişkinlik, bulantı ve mide ekşimesi gibi hazımsızlık semptomlarından da rahatlama sağlayabilir (28, 29).

 5. Hazımsızlığı olan 247 kişiden oluşan bir çalışma, altı hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstresinin tüketilmesinin, enginar yaprağı ekstresi almamaya kıyasla, şişkinlik ve dolgunluk hissi gibi semptomları azalttığını belirlemiştir (29).

 6. Enginarlarda doğal olarak oluşan bir bileşik olan Cynarin, safra üretimini uyararak, bağırsak hareketini hızlandırarak ve belirli yağların sindirimini artırarak bu pozitif etkilere neden olabilir (9, 28).

6. Bağırsak Bağırsak Sendromu Belirtileri Kolaylaştırabilir

 1. İrritabl barsak sendromu (IBS) sindirim sisteminizi etkileyen ve mide ağrısına, krampa, ishale, şişkinliğe, kabızlığa ve şişkinliğe neden olabilecek bir durumdur.

 2. IBS'li bir çalışmada, altı hafta boyunca günlük enginar yaprağı ekstresi tüketmek semptomların hafiflemesine yardımcı oldu. Dahası, katılımcıların% 96'sı ekstraktı, antidiyatriler ve müshiller gibi diğer IBS tedavileri kadar iyi olmasa da eşit derecede etkili olarak değerlendirdi (19). [! 2161 => 1140 = 7!

 3. Enginar özü belirtileri çeşitli şekillerde rahatlatabilir.

 4. Enginarlardaki belirli bileşikler antispazmodik özelliklere sahiptir. Bu, IBS'de sık görülen kas spazmlarını durdurmaya, bağırsak bakterilerini dengelemeye ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir (21, 22).

 5. Enginar ekstresi IBS semptomlarını tedavi etmek için umut verici görünmekle birlikte, daha büyük insan çalışmalarına ihtiyaç var.

7. Kan Şekeri Düşmeye Yardımcı Olabilir

 1. Enginar ve enginar yaprağı ekstresi kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir (9).

 2. 39 kilolu erişkinde yapılan bir çalışma, iki ay boyunca günlük barbunya ve enginar özü tüketmenin, takviye etmemeye kıyasla oruç kan şekeri seviyesini düşürdüğünü buldu (30).

 3. Bununla birlikte, bu etkinin ne kadar enginar özünün kendisinden kaynaklandığı belirsizdir.

 4. Enginar özü kan şekeri nasıl azaltıyor tam olarak anlaşılmaz.

 5. Bu, enginar ekstresinin, nişastayı glikoza parçalayan ve potansiyel olarak kan şekerini etkileyen bir enzim olan alfa-glukosidaz aktivitesini yavaşlattığı gösterilmiştir (32). [! 2161 => 1140 = 8!

8. Antikanser Etkileri Olabilir

 1. Hayvan ve tüp çalışmaları, enginarın kanserin büyümesini engellediğine dikkat çekiyor (33,34, 35).

 2. Enginarlardaki rutin, kersetin, silimarin ve gallik asit dahil olmak üzere bazı antioksidanlar, bu antikanser etkilerinden sorumludur (9).

 3. Örneğin, hayvan ve test tüpü çalışmalarında cilt kanserini önleme ve tedavi etmeye yardımcı olduğu bulundu (36).

 4. Bu umut verici sonuçlara rağmen, insan çalışmaları yok. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Diyetinize Nasıl Ekleyin?

 1. Buharda, haşlanmış, ızgarada, kızartılmış veya sote edilmiş olabilir. Ekstra bir lezzet patlaması için baharatlar ve diğer baharatlar ekleyerek bunları doldurulmuş veya ekmekli de hazırlayabilirsiniz.

 2. Buharlama en popüler pişirme yöntemidir ve büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 20-40 dakika sürer. Alternatif olarak, enginarları 40 dakika boyunca 350degF'de (177degC) yapabilirsiniz.

 3. Hem yaprakların hem de kalbin yenebileceğini unutmayın.

 4. Pişirildikten sonra dış yapraklar çıkarılabilir ve aioli veya bitki yağı gibi soslara batırılabilir. Yenilebilir eti yapraklardan çekerek çıkarın.

 5. Yapraklar çıkarıldıktan sonra kalbe ulaşana kadar boğum denilen bulanık maddeyi dikkatlice kaşıkla temizleyin. Sonra tek başına ya da pizza ya da salata üstüne yemek için kalbi dışarı çıkarabilirsiniz.

Ek Güvenlik ve Dozlama

 1. Enginar özü tüketmek, genellikle az yan etki bildirilen, genellikle güvenli kabul edilir (7, 37).

 2. Ancak, sınırlı veri var. Riskler şunları içerir:

 3. Dozlama yönergeleri oluşturmak için şu anda yeterli veri yok.

 4. Bununla birlikte, insan araştırmalarında kullanılan tipik dozlar, günde üç kez 300-640 mg enginar yaprağı özü arasındadır (7).

 5. Enginar özü almanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, tavsiye için doktorunuzla konuşun.

Alt satırda

 1. Enginar, çok sayıda sağlık yararı sağlayabilecek son derece besleyici, düşük karbonhidratlı bir besindir.

 2. Bununla birlikte, kanıtlar konsantre enginar özü kullanan çalışmalar ile sınırlıdır.

 3. Düzenli enginar ekstresi tüketimi, kolesterol seviyelerine, kan basıncına, karaciğer sağlığına, IBS'ye, hazımsızlığa ve kan şekeri seviyelerine yardımcı olabilir.

 4. Bununla birlikte, bu faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407