Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Enginar: Enginar Beslemesinin İlk 7 Faydası (+ Tarifler Büyüyen İpuçları)

Son Düşünceler

 1. Enginar yeme kayıtları Antik Yunanistan ve Roan İmparatorluğu'na kadar uzanıyor. Bu popülasyonların enginarın doğal olarak ortaya çıkan varyantını tükettiğini belirten metinler var, kardon - özellikle romatizma ve gut yönetiminde yardım için - tüm enginar beslemesinin sunması gerekenler

 2. Enginar birçok nedenden dolayı sağlıklı bir diyetin parçası olmalıdır. Enginar yemenin faydaları nelerdir?

 3. İster inanın ister inanmayın, enginarlar toplam antioksidan içeriği bakımından en önemli sebzelerden biridir - enginar beslemesinin C vitamini, A, K ve daha fazla yüksek olduğundan bahsetmiyorum bile.

 4. Klorojenik asit, sinarin, luteolin ve sitorozid dahil olmak üzere sebzenin koruyucu bileşiklerinin konsantre bir dozunu sağlayan enginar özü takviyeleri - aynı zamanda kolesterol düşürücü ve hastalık savaşı olduğu gösterilmiştir. Etkileri.

 5. Yüksek lif miktarı ve bitkisel besleyicileri nedeniyle, enginar beslenmesi, kalp hastalığı ve kanser gibi ciddi durumları önlemenin yanı sıra karaciğer ve sindirim sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan güçlü bir bağa sahiptir. En iyisi, enginarları da harika bir tadı ve karbonhidrat tüketimini izliyorsanız hem düşük karbonhidrat hem de keto tarifleri de dahil olmak üzere tariflerde çok yönlü.

Enginar Nedir?

 1. Varlığında 140 civarında enginar çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan 140 tanesi, sadece 40 kadarı gıda olarak satılmak üzere ticari olarak yetiştirilir.

 2. Cynara cardunculus türüne sahip olan dünyadaki enginar var. Scolymus, en popüler türlerinden biridir. Bu tür aynı zamanda Fransız enginar veya yeşil enginar olarak da bilinir.

 3. Enginar ismi, büyük olasılıkla "güdük" anlamına gelen ciocco kelimesinden etkilenen articiocco kelimesinden geliyor. Küre enginar - bugün en çok tüketilen tür - marullarında keskin karıncalanma olan yapraklarla karakterize bir grup çiçekli bitki olan devedikeni türlerinden geliyor.

 4. Genellikle "enginar kalbi" denilen enginarın yenilebilir kısmı, aslında çiçek açmadan önce oluşan enginar çiçeğinin tomurcuğudur. Tomurcuklanan çiçek kafa bitkinin yenilebilir tabanı ile birlikte birçok küçük tomurcuklanan çiçek kümesidir.

 5. Bir enginar bitkisinin çapı altı fit ve yüksekliği üç ila dört fit olabilir.

 6. Dikkate değer bazı enginar sağlık yararları arasında, kanseri önleme, kilo alma ve kan şekeri ve diyabeti kontrol etme konusunda yardımcı olabilecek yüksek bir antioksidan içeriğe sahip olma - ayrıca iyi bir lif ve diğer kaynak sağlama yetenekleri var besinler.

 7. Enginar göbekleri genellikle en yaygın olarak bulunan ve en çok tüketilen yerlerden biri olsa da, enginar yapraklarını bu kadar çabuk atmaya gitmeyin. Yapraklar aslında enginardaki en güçlü besinlerin çoğunun depolandığı yerdir.

 8. Aslında, kalp sağlığını arttırıcı çeşitli yararları nedeniyle son yıllarda daha popüler hale gelen enginar özü takviyeleri, büyük ölçüde bu sebzenin yapraklarında bulunan antioksidanlar ve bitki besleyicilerinden elde edilmektedir. Enginar bitkisinin yaprak özleri karaciğerleri (hepato) koruyucu özellikleri için kullanılır ve ayrıca kanserojen, antioksidan, antiviral ve antibakteriyel etkilere sahiptir.

Enginar Besin Değerleri

 1. USDA'nın enginar beslenme verileri hakkındaki bilgisine göre, bir orta boy, haşlanmış enginar (yaklaşık 120 gram) yaklaşık olarak içerir:

 2. Ayrıca, enginar beslenmesinde A vitamini, E vitamini, kolin, betain, omega-3 ve omega-6 var.

 3. Bu sebzenin lif bakımından çok yüksek olduğuna dikkat edin, bu nedenle 14 gram karbonhidrat içerirken, 10 gram fiber "net karbonhidrat" ı sadece dört gram yapar. Bu, keto diyeti için doğal, zengin tatlandırıcı bir sebze yapar.

 4. Enginarların besin değeri de yalnızca 60 kalori sağladığından, altı farklı temel besin öğesinin günlük ihtiyacının yüzde 10'undan fazlasını sağladığını düşünerek etkileyicidir.

Enginarın Yararları

 1. Enginarın yüksek lif içeriği, iltihabı azaltma kabiliyeti ve enginarın bağırsak astarı ve karaciğer üzerindeki besleyici etkisinden dolayı IBS ve diğer sindirim bozukluklarına fayda sağladığına inanılıyor.

 2. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, enginar yaprağı ekstresinin, sindirim sisteminin önde gelen sindirim bozukluklarından biri olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilişkili semptomların giderilmesinde çok yararlı olabileceği bulundu. Dünya. IBS genellikle kabızlık, ishal, şişkinlik, mide ağrısı ve daha fazlası gibi ağrılı semptomlara neden olan bir durumdur.

 3. Enginar lif bakımından çok yüksektir, bu da vücuttaki sayısız işlev için çok önemlidir.

 4. Fiber, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve kabızlık ve ishal gibi koşulları giderir. Vücudun kendisini atık, ekstra kolesterol, şeker ve toksinlerin kendiliğinden detoks etmesine yardımcı olmada önemli rol oynar - ayrıca lif karaciğer fonksiyonunu kolaylaştırır ve yedikten sonra bizi tam hissettirir.

 5. Çalışmalar, enginar beslenmesinde olduğu gibi bol miktarda çözünür lif tüketmenin, organlar çevresinde biriken ve yol açabilecek türden tehlikeli viseral yağları uzak tutmanın harika bir yolu olduğunu göstermiştir. çeşitli hastalıklara. Lif içeriği yüksek bir diyet, sağlıklı kilonun korunması ve ayrıca kolon kanseri, kalp hastalığı ve daha fazlası dahil olmak üzere ciddi durumlar için riski azaltma ile ilişkilidir.

 6. Fiber, teknik olarak sindirilemeyen herhangi bir bitki yemeğinin bir parçasıdır - bu nedenle sindirim sisteminizde ve sonra vücudunuzdan çıkması gerekir. Esasen lif, gıdaları bağırsaklarınızdan çeken maddedir ve onsuz aç hissetme, kabızlık, enerji sivri ve dip düşmeleri, duygudurum dalgalanmaları, kilo alımı ve şişkinlik gibi konulardan muzdarip olabilir.

 7. Enginar beslenmesi, kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü mide ve bağırsaklarınızda şişebilir ve genişleyebilir, sıvıya batırılabilir ve size dolgunluk hissi verir. Bu, sizin için fazla yemek yapmayı zorlaştırır ve aynı zamanda lifin kan şekerini dengeleme kabiliyeti nedeniyle istekleri dengelemeye yardımcı olur.

 8. Enginar beslemesinde bulunan yüksek miktarda lif, enginarların kan şekeri seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olacağı anlamına gelir; bu da şeker hastaları için ciddi sorunlara yol açabilecek iğnelerden ve daldırmalardan kaçınır. Enginar beslemesindeki lif, glikozun kanda daha yavaş emilmesini sağlar ve lif sindirilebilen ve insülin gerektirmeyen bir madde olduğundan, lif tükettiğiniz karbonhidrat veya glikoz miktarına sayılmaz.

 9. Enginar bileşikleri de iltihap önleyici etkilere sahiptir. Bir hayvan çalışmasında, enginar ekstraktı ile takviyenin yağlanma ve dislipidemi, hepatik steatoz, insülin direnci ve iltihaplanma gibi ilgili metabolik bozuklukların önlenmesine yardımcı olduğu bulundu.

 10. Pek çok insan sığır eti ve yumurta gibi hayvansal ürünleri tek ve en iyi demir kaynakları olarak düşünürken, enginarlar ayrıca, özellikle emin olmak isteyen bitki temelli yiyiciler için de iyi bir kaynaktır. hayati minerallerden yeterince tüketirler.

 11. Kadınlar arasında, özellikle premenopozal kadınlar ve çocuklar arasında demir eksikliği en yaygın olanıdır. Düşük demir seviyeleri, yorgunluk, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, zayıf konsantrasyon ve odaklanma yeteneğinin yanı sıra sızdıran bağırsak sendromu ve irritabl bağırsak hastalığı gibi sindirim bozuklukları ile sonuçlanabilir.

 12. Daha da ciddi, anemi adı verilen süre boyunca demir seviyelerinin düşük olması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, vücut yeterince hemoglobin üretemediğinde ortaya çıkar ve bu nedenle kırmızı kan hücreleri vücuda düzgün bir şekilde oksijen dağıtamaz.

 13. Demir açısından zengin yiyecekler tüketmek, anemi ve demir eksikliği ile ilişkili olumsuz belirtileri önlemenin harika bir yoludur.

 14. Vitamin C ve E gibi vitaminler içeren besinleri ve ayrıca diğer besleyicileri yememek, genellikle düşük kollajen üretimine ve cildi erken yaşlandıran ciltle ilgili diğer koşullara neden olur. Cildin enginar faydaları arasında bağışıklık sisteminizi desteklemeyi ve serbest radikallerle savaşan antioksidanları sağlamayı içerir.

 15. Bağışıklık büyük ölçüde bağırsak duvarının sağlığına ve vücudunuza giren ve uygun şekilde emilen besin miktarına dayanır, bu yüzden bağışıklık sisteminiz vücudunuzun ne kadar iyi olduğunu dikte etmekten sorumludur. Cildinizi enfeksiyondan ve sağlıksız bakteri oluşumundan koruyabilir.

 16. Enginarların sindirim sistemi ve karaciğer üzerindeki olumlu etkileri, bağışıklık sisteminizin, bir kez zarar gördüğünde, yandığında veya genel toksinler ve kirleticilerle temas ettiğinde cildinizi hızla iyileştirmek için iyi donanımlı olduğu anlamına gelir. .

 17. Enginar, quercetin, rutin, gallik asit ve sinarin gibi birçok hayati antioksidan ve fito-besleyici maddeyle doludur. Enginar yüksek antioksidan bir gıdadır ve serbest radikalleri absorbe etmek ve ortadan kaldırmak için bir bitkinin gücünü test eden yüksek ORAC skoruna (oksijen radikal emme kapasitesi) sahiptir.

 18. Antioksidanlar açısından yüksek diyetler, çeşitli radikallerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir, çünkü antioksidanlar serbest radikallerle mücadele etmek ve yaşlanan popülasyonlarda sıklıkla görülen hastalıklar üzerindeki başlangıcı yavaşlatmak için vücudumuzun tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir. . Enginarlarda bulunan bileşiklerin - özellikle rutin, kersetin ve gallik asit - kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı ve bu nedenle kanserli tümörlerin çoğalmasını önlediği çalışmalarda gösterilmiştir.

 19. Ulusal Araştırma Merkezi'nin Mısır Dokki Giza'daki Tıbbi Kimya Bölümü tarafından yapılan bir başka çalışma, sıçanlarda balık yağı ve enginarların hepatoselüler karsinoma üzerindeki koruyucu etkilerine baktı. Araştırmacılar, sıçanları sekiz gruba ayırdıktan sonra karar verdiler, "sonuçlar,% 10 balık yağı ve% 1 g enginar yapraklarının, hepatosellüler karsinomadan belirli bir dereceye kadar korumayı başardığını belirtti. Ayrıca, anjiyogeneze karşı koruyucu gıdalar olarak kabul edilebilir. . "

 20. Tüketme enginarları ve enginar özü, sağlıksız kolesterol seviyelerindeki, yüksek kan basıncındaki ve metabolik sendromdaki azalmalar ile ilişkilendirildi. Enginar beslenmesi de vücuttaki iltihaplanmanın sakinleşmesine ve kan akışının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 21. Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler kalp hastalığı ve kalp durması veya felç geçirme riski daha fazladır. Neyse ki enginar beslenmesinde bulunan güçlü madde cynarin, kolesterolü sağlıklı bir seviyeye getirmenin en iyi yollarından biri.

 22. Araştırmalar, enginarların lipidik ve glisemik azaltma etkisinin aynı zamanda koroner kalp hastalığını ve metabolik bozuklukları önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Enginar kalplerinin kolesterol düşürücü etkileri esas olarak çözünür liflerine, özellikle de inülin adı verilene atfedilebilir.

 23. Çift kör, randomize kontrollü bir çalışma, enginar yaprağı ekstraktı ile takviye etmenin toplam kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliserit konsantrasyonlarını azalttığını buldu.

 24. Enginar ekstresi ve suyunun yüksek tansiyon / hipertansiyonla mücadele ettiği gösterilmiştir. Ek olarak, bu sebzeler, sağlıklı kan basıncı için önemli olan magnezyum ve potasyum gibi besinler sağlar.

 25. Sindirim safra üretimini artırma ve vücudu detoks etme kabiliyetleri nedeniyle, enginarlar, sindirim kanalını beslemek ve restore etmek için özel olarak oluşturulan bir diyet olan GAPS diyetine dahil edilir. uygun bağırsak sağlığı. GAPS diyet onaylı gıdalar enginar gibi yemek yeme, bağırsak florasının iyileştirilmesi, sindirim sistemi hastalığına bağlı semptomların azaltılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle bağıntılıdır - çünkü bağışıklık sisteminin çoğu gerçekten bağırsakta tutulur.

 26. Enginar neden karaciğeriniz için iyi? Etkin bir karaciğer koruyucu olan silimarin adı verilen güçlü bir antioksidan flavonoid içerirler.

 27. Enginar karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olabilir. Bir 2018 çalışmasında enginar ekstresi ilavesinin, süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon ve glutatyon peroksidaz seviyeleri de dahil olmak üzere karaciğerdeki antioksidan durumunu arttırdığı tespit edildi.

 28. Sinarin denilen enginar beslenmesinde bir başka maddenin de karaciğer tarafından üretilen ve sonuçta sindirimi sağlamak ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olmak için safra üretimini olumlu yönde arttırdığı gösterilmiştir. Uygun safra üretimi olmadan, sağlığı beslemek için iyi bir diyet kullanılamaz çünkü temel besinlerin ve yağ asitlerinin çoğu doğru şekilde emilmez.

Enginar Nasıl Seçilir ve Büyütülür

 1. Enginar beslenmesinde cynarin adı verilen bir başka maddenin de karaciğer tarafından üretilen ve sonuçta sindirimi sağlamak ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olmak için safra üretimini olumlu yönde arttırdığı gösterilmiştir. Uygun safra üretimi olmadan, sağlığı beslemek için iyi bir diyet kullanılamaz çünkü temel besinlerin ve yağ asitlerinin çoğu doğru şekilde emilmez.

 2. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, enginar yaprağı ekstresinin, sindirim sisteminin önde gelen sindirim bozukluklarından biri olan irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilişkili semptomların giderilmesinde çok yararlı olabileceği bulundu. Dünya. IBS genellikle kabızlık, ishal, şişkinlik, mide ağrısı ve daha fazlası gibi ağrılı semptomlara neden olan bir durumdur.

 3. Fiber, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve kabızlık ve ishal gibi koşulları giderir. Vücudun kendisini atık, ekstra kolesterol, şeker ve toksinlerin kendiliğinden detoks etmesine yardımcı olmada önemli rol oynar - ayrıca lif karaciğer fonksiyonunu kolaylaştırır ve yedikten sonra bizi tam hissettirir.

 4. Çalışmalar, enginar beslenmesinde bulunan türler gibi bol miktarda çözünür lif tüketmenin, organlar çevresinde biriken ve yol açabilecek türden tehlikeli viseral yağları uzak tutmanın harika bir yolu olduğunu göstermiştir. çeşitli hastalıklara. Lif içeriği yüksek bir diyet, sağlıklı kilonun korunması ve ayrıca kolon kanseri, kalp hastalığı ve daha fazlası dahil olmak üzere ciddi durumlar için riski azaltma ile ilişkilidir.

 5. Fiber, teknik olarak sindirilemeyen herhangi bir bitki yemeğinin bir parçasıdır - bu nedenle sindirim sisteminizde ve sonra vücudunuzdan çıkması gerekir. Esasen lif, gıdaları bağırsaklarınızdan çeken maddedir ve onsuz aç hissetme, kabızlık, enerji sivri ve dip düşmeleri, duygudurum dalgalanmaları, kilo alımı ve şişkinlik gibi konulardan muzdarip olabilir.

 6. Enginar beslenmesi, kilo vermenize yardımcı olabilir, çünkü mide ve bağırsaklarınızda şişebilir ve genişleyebilir, sıvıya batırılabilir ve size dolgunluk hissi verir. Bu, sizin için fazla yemek yapmayı zorlaştırır ve aynı zamanda lifin kan şekerini dengeleme kabiliyeti nedeniyle istekleri dengelemeye yardımcı olur.

 7. Enginar beslemesinde bulunan yüksek miktarda lif, enginarların kan şekeri seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olacağı, insülinin diabetler için ciddi sorunlara yol açabilecek sivri ve dalmalardan kaçınılması anlamına gelir. Enginar beslemesindeki lif, glikozun kanda daha yavaş emilmesini sağlar ve lif sindirilebilen ve insülin gerektirmeyen bir madde olduğundan, lif tükettiğiniz karbonhidrat veya glikoz miktarına sayılmaz.

 8. Enginar bileşikleri de iltihap önleyici etkilere sahiptir. Bir hayvan çalışmasında, enginar ekstraktı ile takviyenin yağlanma ve dislipidemi, hepatik steatoz, insülin direnci ve iltihaplanma gibi ilgili metabolik bozuklukların önlenmesine yardımcı olduğu bulundu.

 9. Birçok insan et ve yumurta gibi hayvansal ürünleri tek ve en iyi demir kaynakları olarak düşünürken, enginarlar ayrıca, özellikle emin olmak isteyen bitki temelli yiyiciler için de iyi bir kaynaktır. hayati minerallerden yeterince tüketirler.

 10. Kadınlar arasında, özellikle premenopozal kadınlar ve çocuklar arasında demir eksikliği en yaygın olanıdır. Düşük demir seviyeleri, yorgunluk, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, zayıf konsantrasyon ve odaklanma yeteneğinin yanı sıra sızdıran bağırsak sendromu ve irritabl bağırsak hastalığı gibi sindirim bozuklukları ile sonuçlanabilir.

 11. Daha da ciddi olanı, anemi adı verilen süre boyunca demir seviyelerinin düşük olması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, vücut yeterince hemoglobin üretemediğinde ortaya çıkar ve bu nedenle kırmızı kan hücreleri vücuda düzgün bir şekilde oksijen dağıtamaz.

 12. Demir açısından zengin yiyecekler tüketmek, anemi ve demir eksikliği ile ilişkili olumsuz belirtileri önlemenin harika bir yoludur.

 13. Vitamin C ve E gibi vitaminler içeren besinleri ve ayrıca diğer besleyicileri yememek, genellikle düşük kollajen üretimine ve cildi erken yaşlandıran ciltle ilgili diğer koşullara neden olur. Cildin enginar faydaları arasında bağışıklık sisteminizi desteklemeyi ve serbest radikallerle savaşan antioksidanları sağlamayı içerir.

 14. Bağışıklık büyük ölçüde bağırsak duvarının sağlığına ve vücudunuza giren ve uygun şekilde emilen besin miktarına dayanır, bu yüzden bağışıklık sisteminiz vücudunuzun ne kadar iyi olduğunu dikte etmekten sorumludur. Cildinizi enfeksiyondan ve sağlıksız bakteri oluşumundan koruyabilir.

 15. Enginarların sindirim sistemi ve karaciğer üzerindeki olumlu etkileri, bağışıklık sisteminizin, bir kez zarar gördüğünde, yandığında veya genel toksinler ve kirleticilerle temas ettiğinde cildinizi hızla iyileştirmek için iyi donanımlı olduğu anlamına gelir. .

 16. Enginar, quercetin, rutin, gallik asit ve sinarin gibi birçok hayati antioksidan ve fito-besleyici maddeyle doludur. Enginar yüksek antioksidan bir gıdadır ve serbest radikalleri absorbe etmek ve ortadan kaldırmak için bir bitkinin gücünü test eden yüksek ORAC skoruna (oksijen radikal emme kapasitesi) sahiptir.

 17. Antioksidanları yüksek diyetler, çeşitli radikallerin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir; . Enginarlarda bulunan bileşiklerin - özellikle rutin, kersetin ve gallik asit - kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı ve bu nedenle kanserli tümörlerin çoğalmasını önlediği çalışmalarda gösterilmiştir.

 18. Ulusal Araştırma Merkezi'nin Mısır Dokki Giza'daki Tıbbi Kimya Bölümü tarafından yapılan bir başka çalışma, sıçanlarda balık yağı ve enginarların hepatoselüler karsinoma üzerindeki koruyucu etkilerine baktı. Araştırmacılar, sıçanları sekiz gruba ayırdıktan sonra karar verdiler, "sonuçlar,% 10 balık yağı ve% 1 g enginar yapraklarının, hepatosellüler karsinomadan belirli bir dereceye kadar korumayı başardığını belirtti. Ayrıca, anjiyogeneze karşı koruyucu gıdalar olarak kabul edilebilir. . "

 19. Tüketici enginar ve enginar özü, sağlıksız kolesterol seviyelerindeki, yüksek kan basıncındaki ve metabolik sendromdaki azalmalar ile ilişkilendirildi. Enginar beslenmesi de vücuttaki iltihaplanmanın sakinleşmesine ve kan akışının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 20. Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler kalp hastalığı ve kalp durması veya felç geçirme riski daha fazladır. Neyse ki enginar beslenmesinde bulunan güçlü madde cynarin, kolesterolü sağlıklı bir seviyeye getirmenin en iyi yollarından biri.

 21. Araştırmalar, enginarların lipidik ve glisemik azaltıcı etkisinin aynı zamanda koroner kalp hastalığı ve metabolik bozuklukları önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Enginar kalplerinin kolesterol düşürücü etkileri esas olarak çözünür liflerine, özellikle de inülin adı verilene atfedilebilir.

 22. Çift kör, randomize kontrollü bir çalışma, enginar yaprağı ekstraktı ile takviye etmenin toplam kolesterolü, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü ve trigliserit konsantrasyonlarını azalttığını buldu.

 23. Enginar ekstresinin ve suyunun yüksek tansiyon / hipertansiyonla mücadele ettiği gösterilmiştir. Ek olarak, bu sebzeler, sağlıklı kan basıncı için önemli olan magnezyum ve potasyum gibi besinler sağlar.

 24. Sindirim safra üretimini artırma ve vücudu detoks etme kabiliyetleri nedeniyle, enginarlar, sindirim sistemini beslemek ve restore etmek için özel olarak oluşturulan bir diyet olan GAPS diyetine dahil edilir. uygun bağırsak sağlığı. GAPS diyet onaylı gıdalar enginar gibi yemek yeme, bağırsak florasının iyileştirilmesi, sindirim sistemi hastalığına bağlı semptomların azaltılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle bağıntılıdır - çünkü bağışıklık sisteminin çoğu gerçekten bağırsakta tutulur.

 25. Enginar neden karaciğeriniz için iyi? Etkin bir karaciğer koruyucu olan silimarin adı verilen güçlü bir antioksidan flavonoid içerirler.

 26. Enginar karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olabilir. Bir 2018 çalışmasında enginar ekstresi ilavesinin, süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon ve glutatyon peroksidaz seviyeleri de dahil olmak üzere karaciğerdeki antioksidan durumunu arttırdığı tespit edildi.

 27. Enginarın yüksek lif içeriği, iltihabı azaltma kabiliyeti ve enginarın bağırsak astarı ve karaciğer üzerindeki besleyici etkisinden dolayı IBS ve diğer sindirim bozukluklarına fayda sağladığına inanılıyor.

 28. Enginar lif bakımından çok yüksektir, bu da vücuttaki sayısız işlev için çok önemlidir.

Enginar Alış

 1. Marketlerde taze enginar, konserve enginar göbeği ve dondurulmuş enginar gibi çeşitli enginar çeşitlerini bulacaksınız. Orta büyüklükteki bir enginar, tenis topunun büyüklüğü ile ilgilidir; küçük bir "enginar" ise kabaca golf topunun büyüklüğüdür.

 2. Enginar seçerken, en ağır ve en sıkı enginar en iyisidir. Yaprakları kendilerine doğru bastırırsanız, hafif bir gıcırtı sesi çıkarır ve bu enginarın taze olduğunun iyi bir göstergesidir.

 3. Enginar sağlıklı yeşil renkte olmalı ve susuz kalmamalı, taze görünmelidir.

 4. Evet, yaprakları hala kapalı olmalı. Bu, enginarın taze olduğu ve yemek yerken yumuşak olacağı anlamına gelir.

 5. Enginarınızı taze tutmak için, doğru şekilde saklanması gerekiyor. Enginarı hava geçirmez bir plastik torba içinde tutun ve saklanırken bozulmaması için sapın kenarını kesin.

 6. Mümkünse bir hafta içinde enginar pişirmek en iyisidir. Değilse, daha sonra kullanmak için enginar dondurabilirsiniz.

 7. Çiçeğin kendisi mor, bu normaldir. Enginar yemeden önce, bir bıçağı kullanarak mor kısmı çıkarın, çünkü mor yaprakların altında yenilebilir bulanık, grimsi-kahverengi boğucu olur.

 8. Bunlar diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar, ancak konserve kalpler gibi taze enginarlardan daha yüksek bir sodyum içeriğine sahiptir. Sodyumin bir kısmını çıkarmak için onları durulayabilirsiniz.

Büyüyen Enginar

 1. Enginar bitkisi, devedikeni, karahindiba ve ayçiçeği ile ilgili çok yıllık bir bitkidir.

 2. Bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde ticari olarak yetiştirilen enginarların yaklaşık yüzde 100'ü Kaliforniya'da yetişiyor. Yılda 12 ay vardır, enginar mevsimi ilkbahar ve sonbahardır, kabaca Mart-Mayıs arası.

 3. Enginarlar Akdeniz bölgesinde, ayrıca dünyanın farklı bölgelerinde, farklı sağlıklı mutfaklarda sıkça kullanıldığı yerlerde de yetiştirilir.

 4. Bir enginar bitkisinin çapı altı fit ve yüksekliği üç ila dört fit olabilir. Bitki çiçek açtığında, yaklaşık yedi inç çapındadır ve canlı mor-mavi renktedir.

 5. Bitki çiçek açtığında, artık yenilebilir olmaz ve kabalaşır. Bu yüzden bu olgun aşamaya gelmeden önce enginarlar hasat edilir ve yenilir.

 6. Enginar yetiştiriciliği için bazı ipuçları:

Diyete Nasıl Eklenir (Enginar Tarifleri ve Hazırlıkları)

 1. Enginarlar çiğ olarak yenebilir, ancak sindirimi zor olabilir, bu nedenle enginarın beslenme yararlarından yararlanmak için tipik olarak pişirilirler.

 2. İnsanlar enginarların tadını, yeşil sebzelerin aksine, hafif, gevrek, fındıklı ve acı olmayan olarak tanımlarlar. Bazıları, enginarların daha tatlı ve lezzetli olduğu söylenir, ancak tadı kuşkonmazla karşılaştırın.

 3. Tadı enginarları nasıl pişirdiğine ve kendine özgü çeşidine bağlı gibi görünüyor.

 4. Bir enginar için en tamamlayıcı malzemeler arasında zeytinyağı, limon, maydanoz, biberiye, kaliteli peynirler, kırmızı soğan, roka, tuz ve biber bulunur.

 5. Enginar buğulanabilir, haşlanabilir ve fırınlanabilir. Mükemmel şekilde pişirildiğinde enginarlar ipeksi ve kremsi olacaktır ve birlikte iyi durmaları gerekir.

 6. Enginar ne kadar büyükse, o kadar uzun süre pişirilmesi gerektiğini unutmayın.

 7. Enginarı soğuk suyla iyice durulayarak başlayın. Büyürken meydana gelen enginar üzerinde hafif bir film olabilir, bu nedenle temizlemek için iyice durulayın veya bir mutfak fırçası veya havluyla ovalayın.

 8. Enginarın tepesinden bir inç kesin ve gövdeyi kesin. Sonra yaprakları hafifçe çekerek çıkarın.

 9. Bu, tüm enginarın mevsimini yapmanızı sağlar. Üzerine biraz limon suyu sıkabilir, böylece pişirirken kolayca kızarmaz.

 10. Enginarların nasıl hızlı pişirileceğini bilmek istiyorsanız, buğulama iyi bir seçenektir. Enginarları buharlamak için, sapları yukarı bakacak şekilde buharlı bir sepete koyun ve su kaynarken, yaklaşık 30 dakika bekletin (orta boylu bir enginar buğulamada).

 11. Lezzeti eklemek için buharlayıcıya bir diş sarımsak ve biraz limon bile ekleyebilirsiniz. Enginarın buğulaması, besin maddelerinin korunmasının mükemmel bir yoludur, çünkü bazı hassas besinleri ve antioksidanları yok etmez.

 12. Bir enginar kaynatmak için, enginar kaynar suya daldırın, sonra suyu yaklaşık 30 dakika yüksek bir kaynama sıcaklığında tutun.

 13. Pedalları ayırın ve sağlıklı kalp zeytinyağı ve baharatlarla iyice baharatlayın. Ardından iki kat folyo ile sarın ve yaklaşık bir saat 425 derecede pişirerek bir fırın tepsisine koyun.

 14. Pişirilmiş veya az pişmiş enginarlara dikkat edin. Az pişmiş olduklarında sert ve çiğnenebilirler, fazla pişmiş ise sümüksü ve duygusal olabilirler.

Enginar Nasıl Yenilir

 1. Enginar beslenmesinden yararlanmak için enginar yemek kolaydır.

 2. Enginarın iç kısmından pişmiş bir yaprağı çekerek başlayın. Ardından yumuşak ve lezzetli eti sıkışık dişlerinizle çekin.

 3. Tüm yaprakları tükettikten sonra, enginarın kalbini saran bulanık tabakayı çıkarın. O zaman çoğumuzun en lezzetli kısmı olarak bulduğumuz kalbi ye.

Enginar Tarif Fikirleri

 1. Enginar meze ya da garnitür olarak servis edilirken, doldurulmuş enginar bile lezzetli bir bitki yemeği olabilir. Enginar göbeği salatalara, pizzalara ve makarnalara eklenebilir.

 2. Bu sebzeleri kullanmanın popüler ve lezzetli bir yolu enginar sosu yapmak. Bu sağlıklı Keçi Peyniri Enginar Dip Tarif deneyin.

 3. Bu Sıcak Ispanak ve Enginar Dip Tarifini veya Fırında İtalyan Ispanak Enginar Tavuk Tarifini de deneyebilirsiniz.

 4. İşte enginar beslenmesinden yararlanmayı deneyen diğer sağlıklı enginar tarifleri:

Yan Etkiler ve Önlemler

 1. Enginarların yemek için zehirli ya da tehlikeli olduğu yanılgısı. Hem dış yapraklar hem de kalp çoğu insanın tüketmesi için yenilebilir ve güvenlidir.

 2. Küçük bir insan yüzdesi için enginar, bağırsak gazı ve alerjik reaksiyonlar gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Marigoldlar, papatyalar ve benzeri şifalı bitkiler gibi bitkilere alerjisi olanlar, alerjik reaksiyona girme riskinin en yüksek olduğu

 3. Enginarların karaciğer tarafından doğal olarak salınan sıvı olan safra akışını artırarak safra kanalı tıkanıklığını daha da kötüleştirebileceği endişesi var. Bu durum varsa, kararınızı doktorunuzla tartışmadan enginar özü kullanmayın veya enginarları tüketmeyin.

 4. Vücuttaki safra akışını artırarak, safra taşları daha da kötüye gidebilir, bu nedenle safra taşları nedeniyle acı çekiyorsanız, enginar tüketirken önlem alın.

Enginar Beslenmesinde Nihai Düşünceler

 1. Sonraki Oku: Brokoli Beslenme: Savaş Kanseri, Osteoporoz Kilo AlmaDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407