Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


En İyi 7 Yol Havuç (ve Havuç Suyu!) Vücudunuza Faydalanın

Son Düşünceler

 1. Havuç, tarihteki en önemli ekili bitkisel ürünlerden ve dünyadaki en popüler sebze sebzelerinden biri olarak kabul edilir. İster çiğ ister pişmiş ister ister havuç suyu olsun, hemen hemen her kültürden insanlar tarih boyunca pek çok biçimde havuç tüketmişlerdir.

 2. Portakal rengini karotenoid adı verilen antioksidanlardan alıyorlar. Bu karotenoidlerden biri, günümüzde bildiğimiz birçok havuç ve havuç suyu yararından sorumlu olan aktif A vitamini öncüsü olan beta karotendir.

 3. Havuç yemenin faydaları nelerdir? Birçok çalışma beta-karotenin vücuttaki bağışıklık sistemini geliştirmek, cilt ve göz sağlığını korumak ve kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli kronik hastalık biçimlerine neden olabilecek serbest radikal hasarları ile savaşmak için çok önemli olduğunu göstermiştir.

 4. Çok sayıda değerli beslenmeye sahipler ve onları suladığınızda iyileştirici güçlerinden konsantre bir doz alıyorsunuz. Kolesterolü ve trigliseritleri azaltmak, tıkanıklığı ve kabızlığı gidermek, görme ve cilt sağlığını korumak, havuç suyunun içilmesine atfedilen birçok faydadan bazılarıdır.

Havuç Nedir?

 1. Havuç (Daucus carota subsp. Sativus) Apiaceae bitki familyasında bir çeşit kök sebzesidir. Ortadoğu ve Orta Asya'nın bazı bölgelerinde, ilk günümüzdeki havuç çeşitlerinin 10. Yüzyılda tüketildiğini gösteren kayıtlarla binlerce yıldır nüfusa besin sağlıyorlar.

 2. O zamandan önce bile, Pers, Türkiye, İran ve Küçük Asya'daki bölgelerde birçok türde yabani havuç (bazı kaynaklar 80 çeşit söylüyor) yenildi.

 3. Az bilinen bir gerçeği bilmek ister misiniz? Havuç, Amerikan diyetindeki A vitaminin - vücudumuzun çoğu için enerji kaynağı vitamininin - en büyük katkılarından biridir. Ayrıca bol miktarda C, D, E ve K vitaminleri ve ayrıca magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi birçok mineral sağlarlar.

 4. Yüksek lif içeriğinden dolayı ayrıca besleyici ve temizleyicidirler. Araştırmalar, havuç alımının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, inme, yüksek tansiyon, osteoporoz, katarakt artrit, kalp hastalıkları, bronşiyal astım ve idrar yolu enfeksiyonlarını koruyabileceğini gösteriyor.

 5. İmza turuncu renkleri ile bilinmesine rağmen, aslında çeşitli renklerde geliyorlar. Sarı, beyaz, kırmızı ve mor havuçlar artık daha fazla market ve yerel çiftçi pazarlarında satışa sunuluyor.

 6. Bugün iki ana ekili havuç türü vardır: Doğu / Asya (çoğunlukla mor kökleri nedeniyle antosiyanin havuç olarak adlandırılır) ve Batı (turuncu renkli ve bazen de karoten havuç olarak adlandırılır) .

 7. Doğu çeşitleri genellikle Afganistan, Rusya, İran ve Hindistan'da bulunurken, Batı türleri Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika'da bulunur. Her iki tür Daucus carota türüne aittir ve benzer sağlık yararları sağlar.

 8. Havuç Müzesi web sitesine göre, binlerce yıl önce yetiştirilen havuçlarla karşılaştırıldığında, modern gün çeşitlerinin daha tatlı, görünüm açısından daha çekici ve kendilerini zararlılardan daha iyi savunabilecekleri düşünülüyor. ve büyürken hatalar.

 9. Araştırmacılar farklı tipte havuçlarda fenolik bileşik seviyelerini test ettiklerinde, belirlenen 27 farklı tip arasında en baskın olan klorojenik asidin olduğunu buldular. C vitamini, alfa ve beta karotenlerin konsantrasyonları ve bazı lezzet özellikleri incelenen renkli havuç çeşitleri arasında değişmiştir. Örneğin, mor tipler portakal çeşitlerinden 2.2 ve 2.3 kat daha fazla alfa ve beta karoten içeriyordu.

Havuçlu Besin Değerleri

 1. USDA'ya göre, aşağıda bir fincan doğranmış çiğ havuç için havuç beslenme bilgisi var:

 2. Bazı insanlar havuçtan kaçınır, çünkü şekerin yüksek olduğunu ve kan şekeri yükseleceğini düşünüyorlar. Ancak, bu tavsiye araştırma tarafından desteklenmemektedir.

 3. Bir bardak çiğ havuç sadece yaklaşık 10 gram karbonhidrat ve neredeyse 4 gram lif içeriyor. Sebzede bulunan lif, glikoz şeklinde şekerlerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatmaya yardımcı olur.

 4. Onları sağlıklı bir diyete dahil etmek, şeker hastası olan kişiler için bile güvenli olabilir, çünkü kan şekerinde ciddi artışları önler. Bununla birlikte, şeker hastaları veya kan şekeri seviyelerini dengelemekte güçlük çekebilecek herhangi biri, havuç suyu tüketimini sınırlamalıdır, çünkü meyve suyu havuçları şekeri sebzede yoğunlaştırabilir çünkü bu işlem koruyucu elyafı kaldırır.

 5. Havuç suyu karbonhidratlarda çiğ havuçlardan biraz daha yüksek, aynı zamanda daha konsantre A, C, K, B6 ve potasyum kaynağıdır.

 6. İşte bir fincan servis için havuç suyu beslenme verileri:

7 Havuçların Sağlığa Faydaları

 1. Ek olarak, havuç suyu ekstresi, poliasetilenler (falkarinol, falkarindiol ve falkarindiol-3-asetat) ve karotenoidler (beta dahil olmak üzere "anti-kanser ajanları" nedeniyle lösemi için potansiyel bir tedavi olarak önerilmiştir. -karoten ve lutein).

 2. Havuç içinde bulunan besinler, vücudun ağızdan giren ve diş etleri ve dişler içinde yaşayan bakteri ve toksinlerle savaşma kabiliyeti de dahil olmak üzere bağışıklık sistemini iyileştirir. Sebzedeki bazı mineraller antibakteriyel olabilir ve oyukların ve diş çürümelerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

 3. Yemeklerden sonra yenilirse, plak ve lekeleri dişlerden de çıkarabilirler. Yenildikten sonra, lif aynı zamanda doğal bir "sindirim sistemi fırçası" gibi davranarak, kabızlıkla mücadele ederek, bağırsaktaki istenmeyen bakterileri temizleyerek ve bağışıklık artırıcı besinlerin daha iyi sindirimini teşvik ederek bağışıklık sistemini güçlendirir. [! 3637 => 1140 = 4!

 4. Herhangi bir cilt enfeksiyonu, kesik veya diğer yaralarınız varsa, havuç ve havuç suyunun daha hızlı iyileşme, enfeksiyonlarla mücadele etme ve hatta daha fazla iyileşme yeteneğinizi artırarak cilt sağlığınıza fayda sağladığını görürsünüz. cilt iltihabı belirtileri azaltmak.

 5. Yararları, Alzheimer hastalığına karşı korunmaya, hafızayı iyileştirmeye ve diğer bilişsel düşüş türlerine karşı savunmaya yardımcı olarak beyin sağlığını artırmayı da içerebilir. Bunun nedeni, havuçun beyindeki sinir sinyalleme kapasitesini zayıflatabilecek oksidatif stresi azaltma kabiliyetidir.

 6. Sadece bir fincan doğranmış havuç, A vitamini ihtiyacınızın yüzde 400'ünden fazlasını sağlıyor! Beta-karoten şeklinde A vitamini içerirler. A Vitamini, göz sağlığı ve görüşünü korumak için gerekli, özellikle de birileri gibi, en önemli besinlerden biridir.

 7. A vitamini eksikliği önce gece körlüğüne, sonra da kalıcı körlüğe neden olabilir. A vitamini eksikliği aslında dünya çapında önlenebilir körlüğün bir numaralı nedenidir. Havuç ayrıca, yaşa bağlı görme kaybının yaygın bir nedeni olan katarakt ve makula dejenerasyon riskinizi de azaltabilir.

 8. Düzenli olarak yemek yemek, yaşamınız boyunca sağlıklı gözlerinizi ve vizyonunuzu korumanıza yardımcı olur. Sebzeyi çiğ halde tüketmek size hitap etmiyorsa, havuç suyu içmenin aynı göz sağlığı yararlarını sağladığını unutmayın.

 9. Havuçlarda ve diğer portakal sebzelerinde bulunan karotenoidler, çeşitli geçici hastalık ve ciddi kronik hastalık biçimleri riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır. Havuç ve havuç suyu vücudun serbest radikal hasarlarından, zararlı bakterilerden, virüslerden ve iltihaptan korunmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemine yarar.

 10. Bağışıklık arttırıcı etkilerden sorumlu olan antioksidanlar şunları içerir: C vitamini, beta-karoten, likopen, lutein, zeaksantin ve polifenoller. Havuç, her ikisi de DNA hasarı, iltihaplanma düzeyleri ve hücre mutasyonunu durdurarak kanserle savaşmaya yardımcı olabileceğini öne süren karotenoid fitokimyasallar ve antioksidan beta-karotenlerin en yüksek doğal kaynaklarından biridir.

 11. Ayrıca bazı süksinik asit, a-ketoglutarik asit, laktik asit, glikolik asit ve kafeik asit (çoğu havuçta en baskın olan fenolik asit) içerirler.

 12. Havuç gibi daha koyu renkli turuncu sebzeler yemek, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer kardiyovasküler risklerden bağımsız olarak, mevcut araştırmalar havuç suyu içmenin oksidatif stresi azaltarak kalp sağlığına fayda sağladığını ve vücudun çeşitli kalp ve damar hastalıklarına karşı savunmasını geliştirdiğini göstermektedir. Yüksek plazma alfa ve beta karoten seviyeleri de düşük ateroskleroz riski ile ilişkilidir.

 13. Bu etki muhtemelen havuçların içerdiği yüksek antioksidan ve yüksek lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. Kolesterolü düşürmeye ve safra üretimini arttırmaya çalışırlar, bu da vücudun yağları sindirme yeteneğini arttırır. Hem çözünür hem de çözünmeyen lif için iyi bir kaynaktırlar. Bu, yalnızca sindirim sisteminizin beslenmenizdeki beslenmeyi doğru şekilde emmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzdaki iyi kolesterol seviyelerini doğrudan etkiler.

 14. Elyaf, aşırı LDL kolesterolü arterlerin ve kan damarlarının duvarlarından uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, sağlıklı kan basıncını korumak için faydalı olan potasyum sağlarlar.

 15. Kanıtlar, meyve ve sebzelerden yüksek seviyelerde karotenoid tüketmenin kanserin tekrarlanmasına bağlı olarak koruyucu olabileceğini göstermektedir. Çalışmalar, havuçlardaki bu antioksidanların lösemi hücreleriyle savaşabileceğini ve prostat kanseri, yumurtalık kanseri ve meme kanseri dahil en yaygın kanser türlerinden bazıları riskini azaltmada rol oynayabileceğini göstermektedir.

 16. Bir çalışma, meme kanseri öyküsü olan kadınların üç haftalık bir süre boyunca günde sekiz ons taze portakal suyu ve havuç suyu tüketen etkilerini gözlemledi. Bu sonuçlar, günlük taze havuç suyu alımının, vücudun kansere karşı savunmasına fayda sağladığını ve kandaki kanserli büyümeyi artırabilecek oksidatif stresi azaltan koruyucu antioksidan karotenoid seviyelerinin arttırılmasında etkili bir yaklaşım olduğunu gösterdi.

 17. Diyet havuç alımı ile meme kanseri riski arasındaki ilişkiyi araştıran bir 2018 meta-analiz, "Genel mevcut literatürler, diyet havuç alımının azalmış meme kanseri riski ile ilişkili olduğunu öne sürdü."

 18. Diğer araştırmalar da erkekler için havuç yararlarının, bir erkeğin prostat kanseri riskini azaltma yeteneğini içerdiğini göstermektedir. Ve bir dizi çalışma, havuç yemenin kansere bağlı ölümlerin üçüncü önde gelen nedeni olan mide kanserinin önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

Organik ve Konvansiyonel Havuç (+ Nasıl Havuç Büyümek)

 1. Mümkünse bütün, organik havuçları tüketmek en iyisidir, bu antioksidanlarda daha yüksek olabilir. Turuncu versiyonu satın almanın yanı sıra, çok renkli ve lezzetli bir muamele olabileceği için çok renkli organik, yadigarı çeşitlerini de arayın.

 2. Cildinizde bulunan birçok besin ve lif bulunduğundan, onları soymanız gerekmez. Sebzeyi yıkamak ve kir ve kalıntıları temizlemek için güçlü bir fırça kullanın.

 3. İdeal olarak, özellikle havuç suyu yapmak için kullanırken organik olarak yetişen havuçları satın almalısınız. Kök bitkileri toprakta yetişir ve toprakta bulunan toksinleri ve böcek ilaçlarını ne olursa olsun absorbe edebilir.

 4. Havuç suyu yaptığınızda, bir seferde bu sebzenin yüksek bir miktarını tüketiyorsunuz; bu, eğer toksinler mevcutsa, aradığınız havuç suyunun faydalarını azaltabilecek yüksek seviyede bu kimyasalları da yutmuş olacağınız anlamına gelir.

 5. Organik Rehberler de dahil olmak üzere, kaynaklara göre, geleneksel olarak yetiştirilen havuçlarda, organik çeşitlerden ve en popüler 48 meyve ve sebzenin dışında, zehirli böcek ilacı kalıntı seviyeleri çok daha yüksek seviyelerde bulunur. Çevresel Çalışma Grubu havuçları en kirli 22'nci olarak listeler.

 6. Bu nedenle, yüksek miktarda toksin tüketmeden en fazla havuç ve havuç suyu yararı elde etmek için her zaman organik olarak yetiştirilmiş versiyonları almaya çalışın.

Havuç Nasıl Yenir?

 1. Bu, birçok insanın sindirim yeteneklerini ve sindirim sistemini strese sokan kötü bir diyet yediği için sindirim yeteneklerini ve irritabl barsak sendromu (IBS) gibi sindirim bozukluklarını tehlikeye attığını göz önüne alarak önemlidir.

 2. Çoğu kaliteli meyve sıkacağı sebzeleri, besinlerinin bir miktar "önceden sindirildiği" noktaya kadar parçalamaktadır. Bunun anlamı, besinler midenize girdiğinde, hızlı bir şekilde kan akışına emilir ve midenize, bağırsaklarınıza, karaciğerinize ve diğer sindirim organlarınıza daha az stres uygular.

 3. Havuçlar ne kadar sürer? Taze, bütün çeşitler buzdolabında yaklaşık 4 ila 5 hafta, bebek havuç ise yaklaşık 3 ila 4 hafta dayanır.

 4. Diyetinize daha fazla yer vermek istiyorsanız, bunu yapmanın çeşitli yolları vardır:

 5. Çiğ havuç yemek güzel midir? Evet, lif içeriği pişme nedeniyle parçalanmadığından çiğ çeşitlerde daha yüksek olabilir. Çiğ havuçlar harika bir atıştırmalık olabilir, bu yüzden çalışmanız için yanınıza almanız için plastik bir torbaya koyun. Bazı çalışmalar, havuç besinleri içermeyen öğünlerle karşılaştırıldığında, bütün havuçlu ve / veya karma sürümleriyle öğünlerin önemli ölçüde daha yüksek tokluk ve açlığın azalmasına yol açtığını göstermiştir.

 6. Bebek havuç beslenmesi daha büyük tiplerle aynı mı? Yavru havuç soyulma ve korunma eğilimindedir, bu da bazı besin maddelerinde taze çeşitlere göre biraz daha düşük olabileceği anlamına gelir. Paketlemeden önce genellikle klor içinde yıkanırlar, bu nedenle havuç söz konusu olduğunda ilk tercihiniz olmamalıdırlar!

 7. Bunun yerine tamamen havuç yemeyi ya da meyve suyu sıkmayı deneyin. Uygun ve çocuk dostu olsalar da, mümkünse en fazla vitamin elde etmek için kendi dilinizi kesmeyi ve soymayı düşünün.

 8. Havuç suyunda kullanılan çiğ türlerin yanı sıra pişmiş çeşitlerin de pişirilmesi önemlidir, çünkü bazı araştırmalar pişmişın çiğden daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olabileceğini göstermiştir.

 9. Havuç suyunu karbonhidrat oranı düşük diğer sebze suları ile dengeleyin. Çorbalara, güveçlere havuç ekleyin veya lezzetli bir garnitür için hindistancevizi yağında hafifçe pişirin.

 10. Havuç suyu içmek mi yoksa havuç yemek mi daha iyi? Meyve suyu sıkma, onları diyetinize dahil etmenin harika bir yoludur, ancak sebze sıkma işlemi, sebzeyi suyunu çeker ve şeker içeriğini artırabilir.

 11. Havuç suyu içmenin faydaları nelerdir? İnsanların yüksek miktarda sebze yemekten kaçınmasının en büyük sebeplerinden biri, zamanlarının kısa olması. Pişirmek için fazla zamanınız yoksa ve her zaman havuç kullanarak taze bir salata veya başka bir tarif hazırlamak için yeteneğiniz yoksa, taze havuç suyu A vitamini, C K ve potasyum gibi besinleri elde etmek için mükemmel bir seçenek olabilir.

 12. Havuç suyu içmek için en iyi zaman nedir? Sabahları çoğu insan için tercih ettiğiniz ve uygun olduğu zaman, bazılarına sahip olabilirsiniz. Bazı insanlar kahvaltıdan önce aç karnına meyve suyu içmeyi tercih ediyorlar, ancak bu gerçekten bir tercih meselesi.

 13. All About Juicing web sitesi, kahvenizin asitli meyvelerinin alkalileştirici etkilerini iptal edebileceğinden en az bir saat önce veya sonra meyve suyunuzu içmenizi önerir. [! 3637 => 1140 = 6!

 14. Havuç suyu faydaları hakkında daha fazlası:

 15. En canlı enzimleri elde etmek için meyve ve sebzeleri sıkmak ve tüm konsantre besin yararları son yıllarda daha popüler hale geldi ve meyve suyu havuçları istisna değildir. İnsanlar havuç suyunun yararları hakkında daha fazla şey öğrendiklerinde, havuçlar ev yapımı meyve suyuna en sevilen eklemelerden biri haline geldi.

 16. Havuç suyu, düzenli olarak tükettiğinizde genel sağlığınıza fayda sağlar, çünkü diyetinize kolayca ve hızlıca ve daha verimli bir şekilde hayat veren birçok mikro besin ekleyebilir.

 17. Düzenli olarak sebze havuç suyu içmek bağışıklık, enerji seviyeleri ve sindirim için faydalıdır. Ayrıca, vücutları daha fazla mikro besin ararken, birisinin fazla yemek yemesine neden olabilecek altta yatan besin eksikliğinin çözülmesi nedeniyle kilo kaybına yardımcı olabilir.

 18. Kilo kaybı için ne zaman havuç suyu içmelisiniz? Kahvaltıdan veya öğle yemeğinden önce küçük bir porsiyon almayı deneyin, bu da açlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 19. Havuçların ve diğer sebzelerin sıkılması, sindirim sisteminin besin maddelerini daha kolay emmesine de yardımcı olabilir, çünkü sebzelerin lifleri zaten parçalanmış ve vitamin ve mineralleri serbest bırakmak için vücut tarafından daha az iş yapılması gerekir. .

Havuç Tarifler

 1. Evde havuçla pişirmeye hazır mısınız? Bu sağlıklı tatlı ve tuzlu havuç tariflerini deneyin:

 2. Havuç suyunu yüksek hızlı bir karıştırıcıda ya da meyve sıkacağıyla yapabilirsiniz. Yaklaşık üç büyük havuç kullanılması, yaklaşık 8 oz. yaklaşık 1 porsiyon olan havuç suyu.

 3. Havuç suyuna daha fazla lezzet katmak için tadı zenginleştiren diğer malzemelerle birleştirmeyi deneyin.

 4. Portakal ve havuç suyunu karıştırır mısınız? Kesinlikle yapabilirsin. Örneğin, bu Portakal Havuçlu Zencefil Suyu tarifi, vücudun bağışıklığı artırmasına ve enerjiyi iyileştirmesine yardımcı olan diğer besin yoğun gıdaları içerir.

 5. Kilo kaybı için kolay bir havuç suyu tarifi ister misiniz? Bu temel sebze suyu tarifini veya mide şişkinliği ile mücadeleye yardımcı olacak havuç ve kereviz suyu kombinasyonunu deneyin.

Önlemler, Yan Etkiler ve Etkileşimler

 1. Günde havuç yemek pek çok insan için mükemmel derecede iyi ve sağlıklı olsa da, büyük miktarlarda yemek içmek, karotenemi olarak bilinen tıbbi bir durum olan cildinizi turuncuya çevirebilir.

 2. Bu, tatlı patates, balkabağı ve havuç gibi turuncu sebzeler veren kimyasalların çok miktarda beta-karoten tüketiminden kaynaklanıyor. Bol miktarda karoten tüketmek bazılarının cildinizin altında saklanmasına neden olabilir; bu da cildinize portakal rengi, özellikle de yüzünüz, elleriniz ve ayaklarınız gibi verebilir; [! 3637 => 1140 = 8!

 3. Günde 20 miligrama kadar çoğu insan için güvenli gibi görünse de, "sağlıklı" bir miktarda beta-karoten, günde altı ila sekiz miligram arasında kabul edilir. Bu, yaklaşık üç büyük havuçta veya üç küçük bardak havuç suyunda bulunan miktara eşdeğerdir. Bu yüzden güvende olmak için, günde 1-2 porsiyona sopa.

 4. Çok fazla havuç suyu içmekten ölür müsün? İmkansız olmasa da, son derece düşük bir ihtimaldir, çünkü temelde çok fazla yiyeceğe sahip olmak, alerjisi olan kişiler gibi, ölümcül tehlikeli olabilir. Aşırı miktarda A vitamini toksik olabilir, ancak bunun ciddi bir sorun haline gelmesi için günlük olarak veya bir galon havuç suyundan fazla kilo havuç tüketmeniz gerekir.

Son Düşünceler

 1. Sonraki Oku: Vitamin A Yiyecekler

 2. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407