Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


En İyi 14 Glutensiz Un

Üç W’yi izleyin

 1. Un, ekmekler, tatlılar ve erişte dahil olmak üzere birçok gıdada ortak bir bileşendir. Ayrıca sık sık soslarda ve çorbalarda kalınlaştırıcı olarak kullanılır.

 2. Çoğu ürün beyaz veya buğday unundan üretilir. Birçok kişi için problemsiz olsa da, çölyak hastalığı olan, çölyak olmayan glüten duyarlılığı veya başka nedenlerden dolayı glüten kullananlar bu iki unu tüketmemelidir.

 3. Neyse ki, piyasada her biri farklı bir lezzet, doku ve besin bileşimi içeren çeşitli glutensiz unlar var.

 4. İşte en iyi 14 glutensiz un.

 5. Un, ekmekler, tatlılar ve erişte dahil olmak üzere birçok gıdada ortak bir bileşendir. Ayrıca sık sık soslarda ve çorbalarda kalınlaştırıcı olarak kullanılır.

 6. Çoğu ürün beyaz veya buğday unundan üretilir. Birçok kişi için problemsiz olsa da, çölyak hastalığı olan, çölyak olmayan glüten duyarlılığı veya başka nedenlerden dolayı glüten kullananlar bu iki unu tüketmemelidir.

 7. Neyse ki, piyasada her biri farklı bir lezzet, doku ve besin bileşimi içeren çeşitli glutensiz unlar var.

 8. İşte en iyi 14 glutensiz un.

1. Badem unu

 1. Badem unu en yaygın tahıl ve glütensiz unlardan biridir. Yerden, beyazlatılmış bademlerden yapılmıştır, bu da derinin alınmış olduğu anlamına gelir.

 2. Bir fincan badem unu, yaklaşık 90 badem içerir ve fındık tadındadır. Fırıncılık ürünlerinde yaygın olarak kullanılır ve ekmek kırıntılarına tahılsız bir alternatif olabilir.

 3. Normal veya buğday unu yerine tipik olarak 1: 1 oranında ikame edilebilir. Bu tür bir unla pişiriyorsanız, bir ekstra yumurta kullanın. Meyilli daha kalın ve son ürün daha yoğun olacağını unutmayın.

 4. Badem unu, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır ve manganez gibi birçok mineral içerir. Aynı zamanda iyi bir E vitamini ve tekli doymamış yağ kaynağıdır.

 5. Bununla birlikte, yağ içeriği fincan başına kalori sayısını 640'a yükseltir, bu da buğday unundan 200 kalori daha fazladır (1, 2, 3).

 6. Bademler ve bütün fındıklar doğal olarak glütensiz olsa da, unun glütenin işlendiği bir tesiste yapılmadığını doğrulamak için paketi okumak önemlidir.

 7. Badem unu en yaygın tahıl ve glütensiz unlardan biridir. Yerden, beyazlatılmış bademlerden yapılmıştır, bu da derinin alınmış olduğu anlamına gelir.

 8. Bir fincan badem unu, yaklaşık 90 badem içerir ve fındık tadındadır. Fırıncılık ürünlerinde yaygın olarak kullanılır ve ekmek kırıntılarına tahılsız bir alternatif olabilir.

 9. Normal veya buğday unu yerine tipik olarak 1: 1 oranında ikame edilebilir. Bu tür bir unla pişiriyorsanız, bir ekstra yumurta kullanın. Meyilli daha kalın ve son ürün daha yoğun olacağını unutmayın.

 10. Badem unu, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır ve manganez gibi birçok mineral içerir. Aynı zamanda iyi bir E vitamini ve tekli doymamış yağ kaynağıdır.

 11. Bununla birlikte, yağ içeriği fincan başına kalori sayısını 640'a yükseltir, bu da buğday unundan 200 kalori daha fazladır (1, 2, 3).

 12. Bademler ve bütün fındıklar doğal olarak glütensiz olsa da, unun glütenin işlendiği bir tesiste yapılmadığını doğrulamak için paketi okumak önemlidir.

2. Karabuğday unu

 1. Karabuğday "buğday" kelimesini içerebilir, ancak buğday tanesi değildir ve glutensizdir. Tahıl gibi yenen ama ot ailesine ait olmayan bir grup tahıl olan yalancı ailelere aittir. [! 4714 => 1140 = 3!

 2. Glüten eksikliği nedeniyle doğada ufalanma eğilimindedir. Kaliteli bir ürün yapmak için kahverengi pirinç unu gibi diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

 3. Çeşitli B vitaminleri içerir ve mineral demir, folat, magnezyum, çinko, manganez ve lif bakımından zengindir. Karabuğday unu ayrıca antioksidanlarda, özellikle de anti-enflamatuar özelliklere sahip polifenol rutini de içerir (4, 5, 6, 7).

 4. Karabuğday, işleme, taşıma veya buğday ile rotasyonel bir ürün olarak kullanıldığında glüten içeren gıdalarla çapraz bulaşabilir. Güvenli olması için etikette glutensiz sertifikalı aradığınızdan emin olun.

 5. Karabuğday "buğday" kelimesini içerebilir, ancak buğday tanesi değildir ve glutensizdir. Tahıl gibi yenen ama ot ailesine ait olmayan bir grup tahıl olan yalancı ailelere aittir. [! 4714 => 1140 = 3!

 6. Glüten eksikliği nedeniyle doğada ufalanma eğilimindedir. Kaliteli bir ürün yapmak için kahverengi pirinç unu gibi diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

 7. Çeşitli B vitaminleri içerir ve mineral demir, folat, magnezyum, çinko, manganez ve lif bakımından zengindir. Karabuğday unu ayrıca antioksidanlarda, özellikle de anti-enflamatuar özelliklere sahip polifenol rutini de içerir (4, 5, 6, 7).

 8. Karabuğday, işleme, taşıma veya buğday ile rotasyonel bir ürün olarak kullanıldığında glüten içeren gıdalarla çapraz bulaşabilir. Güvenli olması için etikette glutensiz sertifikalı aradığınızdan emin olun.

3. Sorgum Un

 1. Sorgum unu, 5.000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmiş olan eski tahıl gevreklerinden yapılır. Tahıl doğal olarak glutensizdir ve dünyadaki en önemli beşinci tahıldır (8).

 2. Hafif, tatlı bir tadın yanı sıra açık bir renge ve dokuya sahip. Ağır veya yoğun bir un olduğu düşünüldüğünde, genellikle diğer glutensiz unlarla karıştırılır veya az miktarda un gerektiren tariflerde kullanılır.

 3. Sorgum unu işlem sırasında gluten ile kirlenmiş olabilir. Sertifikalı glutensiz etiketi arayın.

 4. Sorgum unu, 5.000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmiş olan eski tahıl gevreklerinden yapılır. Tahıl doğal olarak glutensizdir ve dünyadaki en önemli beşinci tahıldır (8).

 5. Hafif, tatlı bir tadın yanı sıra açık bir renge ve dokuya sahip. Ağır veya yoğun bir un olduğu düşünüldüğünde, genellikle diğer glutensiz unlarla karıştırılır veya az miktarda un gerektiren tariflerde kullanılır.

 6. Sorgum unu işlem sırasında gluten ile kirlenmiş olabilir. Sertifikalı glutensiz etiketi arayın.

4. Amaranth Un

 1. Karabuğday gibi, amaranth sahte bir sahtekar olarak kabul edilir. Bir zamanlar İnka, Maya ve Aztek uygarlıklarında temel bir gıda olarak kabul edilen 60 taneden oluşan bir grup.

 2. Amaranth, topraksı, cevizli bir tada sahip ve diğer bileşenlerin tadını almaya meyillidir. Buğday unu% 25 değiştirebilir, ancak pişirme sırasında diğer unlarla birlikte kullanılmalıdır. Bu tür unun en iyi kullanımı ekmeği, börek kabuklarını ve ekmeği yapmaktır.

 3. Lif, protein ve mikro besinler manganez, magnezyum, fosfor, demir ve selenyum bakımından zengin. Bu besinler beyin fonksiyonuna, kemik sağlığına ve DNA sentezine yardımcı olur (12, 13, 14, 15). [! 4714 => 1140 = 5!

 4. Karabuğday gibi, amaranth sahte bir sahtekar olarak kabul edilir. Bir zamanlar İnka, Maya ve Aztek uygarlıklarında temel bir gıda olarak kabul edilen 60 taneden oluşan bir grup.

 5. Amaranth, topraksı, cevizli bir tada sahip ve diğer bileşenlerin tadını almaya meyillidir. Buğday unu% 25 değiştirebilir, ancak pişirme sırasında diğer unlarla birlikte kullanılmalıdır. Bu tür unun en iyi kullanımı ekmeği, börek kabuklarını ve ekmeği yapmaktır.

 6. Lif, protein ve mikro besinler manganez, magnezyum, fosfor, demir ve selenyum bakımından zengin. Bu besinler beyin fonksiyonuna, kemik sağlığına ve DNA sentezine yardımcı olur (12, 13, 14, 15). [! 4714 => 1140 = 5!

5. Teff Unu

 1. Teff, dünyanın en küçük taneciği ve buğday çekirdeğinin 1 / 100'ü kadar.

 2. Beyazdan kırmızıya ve koyu kahverengiye kadar değişen çeşitli renklerde gelir. Açık renkler hafif bir tada sahiptir, ancak koyu gölgeler tadı daha topraklıdır.

 3. Teff unu geleneksel olarak mayalanmış, ekşi mayalı bir Etiyopya ekmeği olan injera yapmak için kullanılmıştır. Artık krep, tahıl gevrekleri, ekmekler ve atıştırmalıklar gibi diğer yiyecekler için de kullanılıyor. Buğday veya çok amaçlı unun% 25-50'si ile ikame edilebilir.

 4. Teff unu protein bakımından yüksektir, bu da dolgunluk hissi verir ve istek duyulmasının azaltılmasına yardımcı olabilir (16, 17).

 5. Yüksek lif içeriği kan şekerini yönetmeye, iştahı azaltmaya ve kilo kaybına yardımcı olabilir (18, 19).

 6. Dahası, diğer tahıllardan daha fazla kalsiyum içerir ve C vitamini içeren tek eski tahıldır (20, 21).

 7. Tahıl ununun% 100 glütensiz olduğundan emin olmak için herhangi bir tahılda olduğu gibi, işlendiği yere bakın.

 8. Teff, dünyanın en küçük taneciği ve buğday çekirdeğinin 1 / 100'ü kadar.

 9. Beyazdan kırmızıya ve koyu kahverengiye kadar değişen çeşitli renklerde gelir. Açık renkler hafif bir tada sahiptir, ancak koyu gölgeler tadı daha topraklıdır.

 10. Teff unu geleneksel olarak mayalanmış, ekşi mayalı bir Etiyopya ekmeği olan injera yapmak için kullanılmıştır. Artık krep, tahıl gevrekleri, ekmekler ve atıştırmalıklar gibi diğer yiyecekler için de kullanılıyor. Buğday veya çok amaçlı unun% 25-50'si ile ikame edilebilir.

 11. Teff unu protein bakımından yüksektir, bu da dolgunluk hissi verir ve istek duyulmasının azaltılmasına yardımcı olabilir (16, 17).

 12. Yüksek lif içeriği kan şekerini yönetmeye, iştahı azaltmaya ve kilo kaybına yardımcı olabilir (18, 19).

 13. Dahası, diğer tahıllardan daha fazla kalsiyum içerir ve C vitamini içeren tek eski tahıldır (20, 21).

 14. Tahıl ununun% 100 glütensiz olduğundan emin olmak için herhangi bir tahılda olduğu gibi, işlendiği yere bakın.

6. Ararot Unu

 1. Roket unu daha az yaygın bir glüten ve tahıl içermeyen bir tozdur. Maranta arundinacea olarak bilinen tropikal bir bitkiden elde edilen nişastalı bir maddeden yapılmıştır.

 2. Çok yönlü bir un olup, kalınlaştırıcı olarak kullanılabilir veya ekmek ve tatlı tarifleri için badem, hindistancevizi veya tapyoka unları ile karıştırılabilir. Çıtır çıtır bir ürün istiyorsanız, onu kendi başınıza kullanın.

 3. Bu un potasyum, B vitaminleri ve demir bakımından zengin. Çalışmalar, bağışıklık hücrelerini uyarabildiğini ve bağışıklık fonksiyonunu artırabileceğini göstermiştir (22, 23).

 4. Roket unu daha az yaygın bir glüten ve tahıl içermeyen bir tozdur. Maranta arundinacea olarak bilinen tropikal bir bitkiden elde edilen nişastalı bir maddeden yapılmıştır.

 5. Çok yönlü bir un olup, kalınlaştırıcı olarak kullanılabilir veya ekmek ve tatlı tarifleri için badem, hindistancevizi veya tapyoka unları ile karıştırılabilir. Çıtır çıtır bir ürün istiyorsanız, onu kendi başınıza kullanın.

 6. Bu un potasyum, B vitaminleri ve demir bakımından zengin. Çalışmalar, bağışıklık hücrelerini uyarabildiğini ve bağışıklık fonksiyonunu artırabileceğini göstermiştir (22, 23).

7. Kahverengi Pirinç Unu

 1. Kahverengi pirinç unu, kahverengi öğütülmüş pirinçten yapılır. Tam tahıllı bir un olarak kabul edilir ve kepek, mikrop ve endosperm içerir.

 2. Cevizli bir tada sahip ve roux yapmak, sosları kalınlaştırmak veya balık ve tavuk gibi ekmekli yiyecekler hazırlamak için kullanılabilir. Kahverengi pirinç unu genellikle erişte yapmak için kullanılır ve ekmek, kurabiye ve kek tarifleri için diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

 3. Bu un, her ikisi de kan şekeri seviyesini düşürmeye ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilecek protein ve lif bakımından yüksektir (24, 25, 26, 27). [! 4714 => 1140 = 8!

 4. Kahverengi pirinç unu, kahverengi öğütülmüş pirinçten yapılır. Tam tahıllı bir un olarak kabul edilir ve kepek, mikrop ve endosperm içerir.

 5. Cevizli bir tada sahip ve roux yapmak, sosları kalınlaştırmak veya balık ve tavuk gibi ekmekli yiyecekler hazırlamak için kullanılabilir. Kahverengi pirinç unu genellikle erişte yapmak için kullanılır ve ekmek, kurabiye ve kek tarifleri için diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

 6. Bu un, her ikisi de kan şekeri seviyesini düşürmeye ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilecek protein ve lif bakımından yüksektir (24, 25, 26, 27). [! 4714 => 1140 = 8!

8. Yulaf unu

 1. Yulaf unu, tam tahıllı yulafların öğütülmesiyle yapılır. Pişirilmiş ürünlere çok amaçlı undan daha fazla lezzet verir ve çiğnenerek parçalanan bir doku elde edilir.

 2. Yulaf unu ile pişirmek nihai ürününüzü daha nemli hale getirecektir. Glütensizliği nedeniyle, bazı malzemelerin hafif ve kabarık unlu mamuller oluşturacak şekilde ayarlanması gerekecektir.

 3. Yulaf, beta-glukan adı verilen ve birçok sağlık yararına sahip olan bir tür çözünür lif içerir. Bu lif, "kötü" LDL kolesterolün yanı sıra kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir (31, 32, 33).

 4. Ayrıca protein, magnezyum, fosfor, B vitaminleri ve antioksidan grubu avenanthramidler (34, 35, 36, 37) gibi diğer besinler açısından da zenginler. [! 4714 => 1140 = 9!

 5. Yulaf unu, tam tahıllı yulafların öğütülmesiyle yapılır. Pişirilmiş ürünlere çok amaçlı undan daha fazla lezzet verir ve çiğnenerek parçalanan bir doku elde edilir.

 6. Yulaf unu ile pişirmek nihai ürününüzü daha nemli hale getirecektir. Glütensizliği nedeniyle, bazı malzemelerin hafif ve kabarık unlu mamuller oluşturacak şekilde ayarlanması gerekecektir.

 7. Yulaf, beta-glukan adı verilen ve birçok sağlık yararına sahip olan bir tür çözünür lif içerir. Bu lif, "kötü" LDL kolesterolün yanı sıra kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir (31, 32, 33).

 8. Ayrıca protein, magnezyum, fosfor, B vitaminleri ve antioksidan grubu avenanthramidler (34, 35, 36, 37) gibi diğer besinler açısından da zenginler. [! 4714 => 1140 = 9!

9. Mısır unu

 1. Mısır unu, mısır unu öğütmesinin çok ince bir versiyonudur. Mısır unu, kepek, mikrop ve endosperm dahil tüm çekirdekten yapılır.

 2. Genellikle sıvılar için koyulaştırıcı olarak kullanılır ve ekmeği ve ekmek yapımında kullanılabilir.

 3. Mısır unu beyaz ve sarı çeşitlerde gelir ve pizza kabuğunu yapmak için diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

 4. Elyafı yüksek ve lutein ve zeaksantinin iyi bir karotenoid kaynağıdır. Bu iki bitki bileşiği antioksidan görevi görür ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu azaltarak ve katarakt riskini azaltarak göz sağlığına yarar sağlar (38, 39, 40). [! 4714 => 1140 = 10!

 5. Mısır unu, mısır unu öğütmesinin çok ince bir versiyonudur. Mısır unu, kepek, mikrop ve endosperm dahil tüm çekirdekten yapılır.

 6. Genellikle sıvılar için koyulaştırıcı olarak kullanılır ve ekmeği ve ekmek yapımında kullanılabilir.

 7. Mısır unu beyaz ve sarı çeşitlerde gelir ve pizza kabuğunu yapmak için diğer glutensiz unlarla birleştirilebilir.

 8. Elyafı yüksek ve lutein ve zeaksantinin iyi bir karotenoid kaynağıdır. Bu iki bitki bileşiği antioksidan görevi görür ve yaşa bağlı maküler dejenerasyonu azaltarak ve katarakt riskini azaltarak göz sağlığına yarar sağlar (38, 39, 40). [! 4714 => 1140 = 10!

10. Nohut unu

 1. Nohutlar baklagil ailesinin bir parçasıdır. Nohut unu kuru nohuttan yapılır ve ayrıca nohut, gram unu ve besan olarak da bilinir.

 2. Nohutların cevizli tadı ve grenli dokusu var ve Orta Doğu ve Hint mutfağında popüler. Nohut unu falafel, humus ve gözleme soskosunu yapmak için kullanılır.

 3. İyi bir lif ve bitki kökenli protein kaynağıdır. Bu besinler sindirimi yavaşlatmak, dolgunluğu arttırmak ve vücut ağırlığını yönetmek için birlikte çalışırlar (42, 43, 44, 45).

 4. Nohut unu, magnezyum ve potasyum minerallerinde de yüksektir ve bunların ikisi de kalp sağlığını artırmada olumlu bir rol oynar (46, 47, 48).

 5. Diğer glüten içeren unlarla yapılan bazı mamul gıdalarda çapraz bulaşma oluşabilir.

 6. Nohutlar baklagil ailesinin bir parçasıdır. Nohut unu kuru nohuttan yapılır ve ayrıca nohut, gram unu ve besan olarak da bilinir.

 7. Nohutların cevizli tadı ve grenli dokusu var ve Orta Doğu ve Hint mutfağında popüler. Nohut unu falafel, humus ve gözleme soskosunu yapmak için kullanılır.

 8. İyi bir lif ve bitki kökenli protein kaynağıdır. Bu besinler sindirimi yavaşlatmak, dolgunluğu arttırmak ve vücut ağırlığını yönetmek için birlikte çalışırlar (42, 43, 44, 45).

 9. Nohut unu, magnezyum ve potasyum minerallerinde de yüksektir ve bunların ikisi de kalp sağlığını artırmada olumlu bir rol oynar (46, 47, 48).

 10. Diğer glüten içeren unlarla yapılan bazı mamul gıdalarda çapraz bulaşma oluşabilir.

11. Hindistan cevizi unu

 1. Hindistan cevizi unu, kurutulmuş hindistancevizi etinden yapılır ve hafif bir hindistancevizi aroması sunar.

 2. Hafif dokusu normal unla benzer sonuçlar verir ve ekmek ve tatlılar için iyidir. Hindistan cevizi ununun normal veya badem unundan çok daha fazla su emdiğini unutmayın.

 3. Doymuş yağ laurik asidi yüksek. Bu orta zincirli trigliserit, vücudunuz için enerji sağlayabilir ve unun lif içeriği ile birlikte “kötü” LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir (49, 50).

 4. Araştırmalar, lif içeriğinin sivri uçmalarına neden olmadığından sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor (51). [! 4714 => 1140 = 12!

 5. Hindistan cevizi unu, kurutulmuş hindistancevizi etinden yapılır ve hafif bir hindistancevizi aroması sunar.

 6. Hafif dokusu normal unla benzer sonuçlar verir ve ekmek ve tatlılar için iyidir. Hindistan cevizi ununun normal veya badem unundan çok daha fazla su emdiğini unutmayın.

 7. Doymuş yağ laurik asidi yüksek. Bu orta zincirli trigliserit, vücudunuz için enerji sağlayabilir ve unun lif içeriği ile birlikte “kötü” LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilir (49, 50).

 8. Araştırmalar, lif içeriğinin sivri uçmalarına neden olmadığından sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor (51). [! 4714 => 1140 = 12!

12. Tapyoka unu

 1. Tapyoka unu, Güney Amerika manyok köklerinden elde edilen nişastalı sıvıdan yapılır.

 2. Bu un, çorbalarda, soslarda ve turtalarda koyulaştırıcı olarak kullanılır ve ayırt edilebilir bir tada veya tada sahip değildir. Ekmek tariflerinde diğer glutensiz unlarla birlikte de kullanılabilir.

 3. Karbonhidratların yanı sıra, tapyoka unu lif, protein veya mikro besinler şeklinde çok az besin değeri sağlar. Aslında, diğer tam tahıllı, glütensiz unlardan daha düşük kabul edilir ve genellikle boş kaloriler olarak düşünülür (52, 53).

 4. Tapyoka ununun sağlığa yararlarından biri, lif gibi çalışan dayanıklı nişasta içeriğidir. Sindirime dirençli olan bu nişasta, geliştirilmiş insülin duyarlılığı, düşük kan şekeri seviyeleri, iştah azalması ve diğer sindirim yararları ile bağlantılıdır (54, 55, 56, 57). [! 4714 => 1140 = 13!

 5. Tapyoka unu, Güney Amerika manyok köklerinden elde edilen nişastalı sıvıdan yapılır.

 6. Bu un, çorbalarda, soslarda ve turtalarda koyulaştırıcı olarak kullanılır ve ayırt edilebilir bir tada veya tada sahip değildir. Ekmek tariflerinde diğer glutensiz unlarla birlikte de kullanılabilir.

 7. Karbonhidratların yanı sıra, tapyoka unu lif, protein veya mikro besinler şeklinde çok az besin değeri sağlar. Aslında, diğer tam tahıllı, glütensiz unlardan daha düşük kabul edilir ve genellikle boş kaloriler olarak düşünülür (52, 53).

 8. Tapyoka ununun sağlığa yararlarından biri, lif gibi çalışan dayanıklı nişasta içeriğidir. Sindirime dirençli olan bu nişasta, geliştirilmiş insülin duyarlılığı, düşük kan şekeri seviyeleri, iştah azalması ve diğer sindirim yararları ile bağlantılıdır (54, 55, 56, 57). [! 4714 => 1140 = 13!

13. Manyok unu

 1. Cassava, Güney Amerika’ya özgü bir nişastalı kök sebzesi veya yumruudur. Ayrıca yuca olarak da bilinir.

 2. Manyok kökünden elde edilen nişastalı bir sıvıdan yapılan tapyoka unu aksine, bütün kök ızgara ve kurutularak manyok unu yapılır.

 3. Bu un glutensiz, tahılsız ve fındıksız.

 4. En çok beyaz una benzer ve çok amaçlı un isteyen tariflerde kolayca kullanılabilir. Nötr bir tada sahiptir ve kolayca sindirilebilir. Ayrıca hindistancevizi veya badem unlarından daha düşük kalorilidir.

 5. Manyok unu çoğunlukla karbonhidratlardan oluşur. Tapyoka unu benzer şekilde, aynı zamanda, çeşitli sindirim sistemi yararları olan dirençli nişasta sağlar (54, 55, 56, 57). [! 4714 => 1140 = 14!

 6. Çünkü manyok unu gıda ürünlerinde tek başına kullanılabildiğinden, kirlenme olasılığı daha düşüktür. Ancak, ürünün işlendiği yere bakmak her zaman önemlidir.

 7. Cassava, Güney Amerika’ya özgü bir nişastalı kök sebzesi veya yumruudur. Ayrıca yuca olarak da bilinir.

 8. Manyok kökünden elde edilen nişastalı bir sıvıdan yapılan tapyoka unu aksine, bütün kök ızgara ve kurutularak manyok unu yapılır.

 9. Bu un glutensiz, tahılsız ve fındıksız.

 10. En çok beyaz una benzer ve çok amaçlı un isteyen tariflerde kolayca kullanılabilir. Nötr bir tada sahiptir ve kolayca sindirilebilir. Ayrıca hindistancevizi veya badem unlarından daha düşük kalorilidir.

 11. Manyok unu çoğunlukla karbonhidratlardan oluşur. Tapyoka unu benzer şekilde, aynı zamanda, çeşitli sindirim sistemi yararları olan dirençli nişasta sağlar (54, 55, 56, 57). [! 4714 => 1140 = 14!

 12. Çünkü manyok unu gıda ürünlerinde tek başına kullanılabildiğinden, kirlenme olasılığı daha düşüktür. Ancak, ürünün işlendiği yere bakmak her zaman önemlidir.

14. Tigernut Un

 1. İsmine rağmen tigernut unu fındıktan yapılmıyor. Tigernuts, Kuzey Afrika ve Akdeniz'de yetişen küçük kök sebzelerdir.

 2. Tigernut unu, unlu mamullerde iyi işleyen tatlı ve cevizli bir tada sahiptir. Tatlılığı, tarifinizdeki şeker miktarını azaltmanıza olanak sağlar.

 3. Beyaz undan biraz daha kaba olduğunu ve büyük olasılıkla daha fazla doku içeren ürünlerle sonuçlandığını unutmayın.

 4. Dördüncü kap, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabilecek 10 gram lifi içerir. Tigernut unu ayrıca sağlıklı tekli doymamış yağ, demir, fosfor, potasyum ve E ve C vitaminleri bakımından zengindir (44, 61, 62, 63). [! 4714 => 1140 = 15!

Alt satırda

 1. Çölyak hastalığı olan, çölyak içermeyen glüten duyarlılığı olan veya diğer nedenlerden dolayı glüteni önleyenler için normal veya buğday unu için çeşitli sağlıklı, glütensiz alternatifler mevcuttur.

 2. Bazı glutensiz unlar diğerlerinden daha fazla besine sahiptir ve diyetinize dahil etmeleri için daha sağlıklı seçimler yapar.

 3. Birçok glütensiz un, lezzetli bir son ürün oluşturmak için tarif ayarlamaları veya farklı glütensiz un tiplerinin kombinasyonlarını gerektirir. Tarifinizi değerlendirdiğinizden emin olun.

 4. Eğer glutensiz un seçerseniz veya ihtiyacınız varsa, un seçiminizi yapmadan önce besinleri, tadı ve tarif kompozisyonunu karşılaştırdığınızdan emin olun.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407