Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


En sağlıklı 6 fasulye

En sağlıklı 6 fasulye

 1. Fasulye, yüksek besin içeriği nedeniyle bir dizi potansiyel sağlık yararları sunar. Sağladıkları olası faydalardan bazıları şunlardır:

 2. Aşağıda, en sağlıklı fasulyelerin bazılarını ve faydalarını tartışıyoruz. Ayrıca daha fazla fasulyenin dengeli bir diyete nasıl dahil edileceğini de kapsarız.

1. Soya fasulyesi

 1. Soya fasulyesi veya edamame, Asya'nın birçok yerinde popüler bir fasülyedir. İnsanlar soya fasulyelerini çiğ, pişmiş veya tofu şeklinde tüketirler.

 2. Bu fasulye proteinde çok yüksektir. Bir fincan pişmiş soya fasulyesi 31,32 gram (g) protein içerir ve bu durum onları vejetaryenler ve veganlar için mükemmel bir seçim yapar.

 3. Aynı miktarda soya fasulyesi ayrıca şunları içerir:

 4. Soya fasulyesinin kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği yönündeki iddiaları destekleyen bilimsel kanıtlar var. Araştırmacılar, izoflavon adı verilen antioksidanların bu etkiden sorumlu olduğuna inanıyorlar.

 5. Çalışmalara ilişkin 2017 tarihli bir inceleme, soya fasulyesinin mide kanseri ve diğer gastrointestinal kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Ancak yazarlar, yalnızca soya ürünlerini tüketen kadınların bu tür kanser riskini azalttığını buldular - etki erkeklerde aynı değildi.

2. Fasulye

 1. Barbunya fasulyesi biber, salata ve pirinç yemeklerinde popüler bir bileşendir. Bir bardak pişmiş barbunya fasulyesi şunları içerir:

 2. Barbunya fasulyesi mükemmel bir lif kaynağıdır. Yüksek lif içeriği kan şekeri seviyesini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Örneğin, bir çalışmada koyu kırmızı barbunya fasulyesi ve pirincin birlikte tüketilmesinin, bir kişinin kan şekeri seviyelerini kontrol etmesine yardım etmek için tek başına pirinç tüketmekten daha iyi olduğunu buldum.

 4. Yazarlar ayrıca pirinç ve barbunya fasulyesi kombinasyonunun birçok geleneksel yemeğin temelini oluşturduğunu belirtti, bu yüzden insanlar bu sağlıklı beslenmeye uymayı nispeten kolay bulabilirler.

3. Nohut

 1. Nohut, temel bir besin maddesidir, bir fincan pişmiş nohut içerir:

 2. Nohut için bir başka isim nohut. Nohut salatalarda popülerdir ve insanlar da onları aperatif olarak kızartır veya humus yapmak için kullanırlar.

 3. Nohut, insanların kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği için diğer fasulyelere benzer. Ayrıca, insanların kan şekeri seviyelerini korumalarına ve sağlıklı bir ağırlıkta kalmalarına yardımcı olabilirler.

 4. Küçük bir çalışmada humus tüketen katılımcıların kan şekeri seviyesinin beyaz ekmek yiyenlere göre daha düşük olduğu bulundu.

 5. 2016'daki diğer araştırmalar da humustaki nohutların diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini yönetmelerine yardımcı olabileceğini buldu. Ek olarak, yazarlar humus tüketmenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini ve insanların her gün yeterli baklagil almasına yardımcı olabileceğini belirtti.

 6. Bu çalışmaların her ikisinin de humus üreticilerinden finansman aldığını unutmamak önemlidir.

4. Lacivert fasulye

 1. Kuru fasulye de denilen lacivert fasulye pek çok besin maddesi için harika bir kaynak. Bir fincan pişmiş lacivert fasulyesi şunları içerir:

 2. Donanma fasulyesi Amerikan Amerikan Donanması mutfaklarındaki temel gıda olarak kullanımlarından adını alır. Ayrıca bazı B vitaminleri de içerirler.

 3. Lacivert fasulye kolesterolü ve metabolik sendrom riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 4. 38 çocuktan oluşan küçük bir çalışmada araştırmacılar, lacivert ve pirinç kepeği tüketimini artıranların kolesterol seviyelerini yükselttiklerini bulmuşlardır.

 5. Çalışmanın yazarları, bu besinlerin sağlık yararlarının, yüksek kolesterolü olan yetişkinlerde iyi kurulduğunu belirtti. [! 1955 => 1130 = 6!

 1. İnsanlar Güney ve Orta Amerika mutfağında genellikle siyah fasulye kullanırlar. Çörek otu biber, pilav ve fasulye yemeklerinde ve burritolarda yaygın olarak kullanılan bir maddedir.

 2. Bir fincan pişmiş siyah fasulye:

 3. Bu listedeki diğer fasulyelerde olduğu gibi, siyah fasulyelerin kan şekeri seviyelerine olumlu etkisi var.

 4. Örneğin, tip 2 diyabetli 17 kadın ve erkekten oluşan küçük bir çalışmada, pirinç'e siyah fasulye eklenmesinin, sadece pilavla karşılaştırıldığında kan şekeri seviyelerinin düşmesine yol açtığını tespit ettik.

6. Barbunya

 1. Pinto fasulyesinde bol miktarda protein ve lif var ve bunlar Amerika Birleşik Devletleri'nde Meksika ve Güneybatı mutfağında yaygın.

 2. İnsanlar, kızarmış, püresi veya tam olarak kızarmış fasulye yiyorlar.

 3. 2007 yılı başlarında yapılan bir çalışmada, günlük barbunya tüketimi, insüline karşı hafif dirençli kişilerde kalp hastalığı için risk faktörlerini azalttığını buldu. [! 1955 => 1140 = 7!

Paket servis

 1. Fasulye mükemmel bir lif, protein ve demir kaynağıdır. Araştırmalar, fasulyedeki besinlerin çoğunun, kolesterolü düşürmekten kan şekeri düşüklüğüne kadar değişen potansiyel sağlık yararları olduğunu göstermiştir.

 2. İnsanlar en sevdikleri tariflere fasulye ekleyebilir, etleri fasulye ile değiştirebilir ve yeni fasulye bazlı ekmekler deneyebilirler.

 3. Bu yazıda yer alan fasulye çevrimiçi olarak satın alınabilir:

 4. 17 Ocak 2019 Perşembe tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Temel rapor: 16033, fasulye, böbrek, kırmızı, olgun tohumlar, pişmiş, haşlanmış, tuzsuz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16033?

 6. Temel rapor: 16057, nohut (nohut, bengal gram), olgun tohumlar, pişmiş, haşlanmış, tuzsuz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16057?

 7. Temel rapor: 16109, soya fasulyesi, olgun pişmiş, kaynatılmış, tuzsuz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16109?

 8. Temel rapor: 16315, fasulyeler, siyah, olgun tohumlar, pişirilmiş, haşlanmış, tuzlu. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16315?

 9. Temel rapor: 16338, fasulye, lacivert, olgun tohumlar, pişirilmiş, haşlanmış, tuzla. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16338?

 10. Temel rapor: 16343, fasülye, barbunya, olgun tohumlar, pişmiş, haşlanmış, tuzla. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16343?

 11. Winham, D.M., Hutchins, A.M., Johnston, C.S. (2007, Haziran). Pinto fasulyesi tüketimi kalp hastalığı riski için biyobelirteçleri azaltır [!Özet

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407