Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Elmaların 10 Etkileyici Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Elmalar en popüler meyvelerden biri - ve iyi sebeplerden dolayı

 2. Elmanın 10 etkileyici yararı var!

1. Elmalar Besleyicidir

 1. Yaklaşık 3 inç (7,6 santimetre) çapında bir orta elma - 1,5 fincan meyveye eşittir. 2.000 kalorili diyetle günde iki bardak meyve tavsiye edilir.

 2. Bir orta boy elma - 6.4 ons veya 182 gram - aşağıdaki besinleri sunar (1):

 3. Dahası, aynı porsiyon manganez, bakır ve A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri için RDI'nın% 2-4'ünü sağlıyor.

 4. Elmalar da zengin bir polifenol kaynağıdır. Beslenme etiketleri bu bitki bileşiklerini listelemese de, sağlık yararlarının çoğundan sorumludurlar.

 5. Elmadan en iyi şekilde yararlanmak için cildi açık bırakın - lifin yarısını ve polifenollerin çoğunu içerir.

2. Elmalar Kilo Vermek İçin İyi Olabilir

 1. Elmalar su ve elyaf bakımından yüksek - bunları doldurmalarını sağlayan iki özellik.

 2. Bir çalışmada, yemekten önce elma dilimlerini yiyen insanlar elma püresi, elma suyu tüketen veya elma ürünü tüketmeyenlerden daha dolgun hissettiler (2).

 3. Aynı çalışmada, yemeğe elma dilimleriyle başlayanlar, yapmayanlardan ortalama 200 daha az kalori aldılar (2). [! 321 => 1140 = 3!

 4. Araştırmacılar elmaların daha fazla doldurduğunu düşünüyorlar çünkü daha az enerji yoğundurlar, ancak yine de elyaf ve hacim verirler.

 5. Ayrıca, içlerinde bazı doğal bileşikler kilo kaybına neden olabilir.

 6. Obez farelerde yapılan bir araştırma, öğütülmüş elma ve elma suyu konsantresi ilavesi verilenlere daha fazla kilo verdiğini ve kontrol grubundan daha düşük "kötü" LDL kolesterol, trigliseritler ve toplam kolesterol seviyelerine sahip olduğunu buldu. grup (4).

3. Elmalar Yüreğiniz İçin İyi Olabilir

 1. Elmalar daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirildi (5).

 2. Sebeplerden biri, elmaların çözünür lif içermesi olabilir - kan kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilecek türden.

 3. Ayrıca antioksidan etkileri olan polifenoller de içerirler. Bunların çoğu kabukta konsantredir.

 4. Bu polifenollerden biri, tansiyonu düşürebilecek flavonoid epicatechin'dir.

 5. Çalışmaların bir analizi, flavonoidlerin yüksek alımının% 20 daha düşük inme riski ile bağlantılı olduğunu buldu (6).

 6. Flavonoidler kan basıncını düşürerek, "kötü" LDL oksidasyonunu azaltarak ve antioksidanlar gibi davranarak kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olabilir (7).

 7. Günde bir elma yemenin, kolesterolü düşürdüğü bilinen bir ilaç sınıfı olan statinleri almaya olan etkilerini karşılaştıran bir başka çalışma, elmanın kalp hastalığından ölümü azaltmada neredeyse etkili olacağı sonucuna vardı. ilaçlar olarak (8).

 8. Ancak, bu kontrollü bir deneme olmadığından, bulgular bir tuz tuzu ile alınmalıdır.

 9. Elma ve armut gibi beyaz etli meyve ve sebzelerin tüketilmesinin inme riskini azaltma ile bağlantılı olduğu bir başka çalışma. Tüketilen her 25 gram için - yaklaşık 1/5 bardak elma dilim - tüketildiğinde, inme riski% 9 azalmıştır (9).

4. Daha Düşük Diyabet Riski ile Bağlantılılar

 1. Birçok çalışma, yeme elmaları daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirmiştir (10). [! 321 => 1140 = 5!

İyi Gut Bakterilerinin Teşvik Edilmesi

 1. Elmalar, prebiyotik görevi gören bir tür lif olan pektin içerir. Bu, bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri beslediği anlamına gelir.

 2. İnce bağırsaklarınız sindirim sırasında lifi emmez. Bunun yerine, iyi bakteri üremesini teşvik edebileceği kolonunuza gider. Aynı zamanda vücudunuzda geri dolaşan diğer yararlı bileşiklere dönüşür (5).

 3. Yeni araştırmalar, elmaların obeziteye, tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkilerinin arkasındaki neden olabileceğini öne sürüyor.

Kanser

 1. Test tüpü çalışmaları, elmalardaki bitki bileşikleri ile daha düşük bir kanser riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir (11).

 2. Ek olarak, kadınlarda yapılan bir çalışmada elma yemenin kanserden daha düşük ölüm oranları ile bağlantılı olduğu bildirildi (12). [! 321 => 1140 = 7!

Astımla savaş

 1. Antioksidan bakımından zengin elmalar, akciğerlerinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilir.

 2. 68.000'den fazla kadın üzerinde yapılan büyük bir araştırmada, en fazla elmayı yiyenlerin astım riski en düşük olduğu bulundu. Günde büyük bir elmanın yaklaşık% 15'ini yemek bu durumun% 10 daha düşük riskiyle ilişkilendirilmiştir (11). [! 321 => 1140 = 8!

8. Elmalar Kemik Sağlığı İçin İyi Olabilir

 1. Meyve yemek, kemik sağlığının bir göstergesi olan daha yüksek kemik yoğunluğu ile bağlantılıdır.

 2. Araştırmacılar meyvelerdeki antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerin kemik yoğunluğunu ve kuvvetini arttırmaya yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

 3. Bazı çalışmalar, elmanın, özellikle kemik sağlığını olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor (15). [! 321 => 1140 = 9!

9. Elmalar NSAID'lerden Alınan Mide Hasarına Karşı Koruyabilir

 1. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) olarak bilinen ağrı kesici sınıfı midenizin zedelenmesine neden olabilir.

 2. Test tüpleri ve sıçanlarda yapılan bir çalışma, dondurularak kurutulmuş elma ekstraktının, mide hücrelerinin NSAID'lerden kaynaklanan yaralanmalardan korunmasına yardımcı olduğunu buldu (11).

 3. Elmadaki iki bitki bileşiğinin - klorojenik asit ve kateşin - özellikle faydalı olduğu düşünülmektedir (11).

 4. Ancak, bu sonuçları doğrulamak için insanlarda araştırma yapılması gerekiyor.

10. Elmalar Beyninizi Koruyabilir

 1. Çoğu araştırma elma kabuğu ve etine odaklanıyor.

 2. Ancak, elma suyunun yaşa bağlı zihinsel düşüş için faydaları olabilir.

 3. Hayvan çalışmalarında, meyve suyu konsantresi beyin dokusunda zararlı reaktif oksijen türlerini (ROS) azalttı ve zihinsel düşüşü azalttı (16).

 4. Elma suyu, yaşla birlikte düşebilecek bir nörotransmitter olan asetilkolinin korunmasına yardımcı olabilir. Düşük asetilkolin seviyeleri Alzheimer hastalığına bağlıdır (11). [! 321 => 1140 = 11!

Alt satırda

 1. Elmalar senin için inanılmaz derecede iyi ve onları yemek diyabet ve kanser de dahil olmak üzere pek çok önemli hastalık riskiyle bağlantılı.

 2. Dahası, çözünür lif içeriği kilo kaybına ve bağırsak sağlığına yardımcı olabilir.

 3. Bir orta boy elma, 1,5 su bardağı meyveye eşittir - meyve için günlük 2 su bardağı tavsiyenin 3 / 4'üdür.

 4. En büyük faydalar için tüm meyveyi yiyin - hem cildi hem de etiniDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407